NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
BigBang
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6909
Registrován: 11.12.2009 16:39
Bydliště: DuchcoVW & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od BigBang »

říkal jsem si nějaká nová norma ten 501.02 :lol:

ten 501.02 měl nejspíš bejt 502.00 :D
Hliník
Mulťák v nouzi
Wartburg 353 Tourist

ex: Golf III variant 1.4 1995 - šel do světa; !RIP!: Sharan 1.9 TDI PD 85kW 2001 sociál s koženym volantem, Polo 86c 2f 1.3 40kW 1992

Detailing Club

fire83
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: 05.08.2010 07:41

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od fire83 »

Každopádně už vįm co tam dát.Děkuju

martogreen
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 11.09.2015 16:14

Výměna oleje a výplach motoru

Příspěvek od martogreen »

Zdravím, v neděli budu výměnovat olej a filtr , mám vw sharan 1.9TDI 66kw rok výroba 1996, to co mi vrtá hlavu je jestli má vůbec smysl ten proplach motoru dělat http://www.autokseft.cz/G...ru-880-ml-AC-G004-nd87315" onclick="window.open(this.href);return false; protože je na etiketu na poslední řadě napsáno " Při vyčištění starých zanedbaných motorů hrozí následkem uvolnění větších nánosů karbonu a nečistot vznik nežádoucích vůlí. " tak mě trochu děsí . Jde mi hlavně o to že v motoru (najeto přes 180 tis.) mám olej 10w40 nalito v servisu , mám najeto 14000km od tu dobu a bych chtěl to změnit na 5w40 podle výrobce (myslím Castrol edge turbo diesel titanium plus 5w40) , proto si myslím že je potřeba nalit ten výplach motorů a potom nalit ten novy olej a novy filtr. Mám to podle Vás udělat a jak to vidíte vy, je to správné nebo se pletu a musím to nechat jak to je na 10w40. Moc moc děkuji předem za odpověď .

martogreen
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 11.09.2015 16:14

Re: Výměna oleje a výplach motoru

Příspěvek od martogreen »

A co když nechám starý olej několik hodin at pořádné vyteče a pak nalit novy olej a vyměnit filtr. Ale jestli můžu přejít z 10w40 na 5w40 samozřejmě ...

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Výměna oleje a výplach motoru

Příspěvek od Marek77 »

Buď zdráv.

Vidím, že jsi nový, takže jsi hájený. Nicméně doporučuji Ti přečíst si pravidla tohoto fóra a až poté psát příspěvky. http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=50&t=25546" onclick="window.open(this.href);return false;

Na tomto fóru se řídíme tím, že pokud téma, o kterém chceš psát, zde již existuje, nezakládáš nové, nýbrž do toho existujícího své dotazy dopíšeš na konec jako další příspěvek. Fórum je tak přehlednější a nesviní se stále dokola se opakujícími příspěvky. Navíc pokud by sis takové již existující téma zběžně pročetl, možná bys i zjistil, že to, co Tě zajímá, se tu již v minulosti řešilo a svou odpověď bys zde našel, aniž bys musel psát dotaz. Ale třeba ne - pak je na místě psát ;-).

Zda takové téma existuje, zjistíš snadno v SHERLOCKovi: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=50&t=27441" onclick="window.open(this.href);return false;

Moderátor Tvůj dotaz nyní pravděpodobně přesune tam, kam patří, pravděpodobně sem: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?t=18076" onclick="window.open(this.href);return false;


A k tématu:
Proč chceš takovou věc dělat? Mám na mysli výplach motoru. Při přechodu na jiný typ oleje se taková věc nedělá a nikdo to ani cíleně nedoporučuje - je to pouze tahání peněz z lidí. Všechny motorové oleje na světě jsou vzájemně mísitelné v jakémkoli poměru. Takže pokud jeden vypustíš a jiný naliješ, vůbec o nic nejde.

Především - osobně u tak starého motoru nedoporučuju dávat olej 5W - nic pozitivního to motoru nepřinese, jen Ti to vyvětrá peněženku. Navíc se pravděpodobně zvýší spotřeba oleje, možná i hlučnost.

Výplachy olejového systému se doporučují provádět u zanedbaných motorů, kde se buď používal neschválený typ oleje, nebo se nedodržovaly výměnné intervaly, případně obojí najednou. Jinak se v motoru žádné usazeniny nevytvářejí, motor je čistý jako dětská prdelka (mnohdy je zevnitř čistší, než zvenku :-)).

Takže za sebe: Vypustit, vyměnit filtr, nalít čtyřku oleje (10W) a jet. Jediné směrodatné je použít olej, který splňuje specifikaci VW 505.00. Tuto specifikaci plní prakticky všechny oleje na trhu (až na výjimky), takže je de-facto úplně jedno, po čem sáhneš. Osobně bych rozhodně nesahal po Castrolu. Je to olej, který se celosvětově nejčastěji pančuje, již několikrát jsem se ve svém okolí setkal s takovou situací, která ve dvou případech dokonce vedla k zničení motorů. Navíc je nehorázně drahý, a to neopodstatněně. Jednoduše řečeno - proč mám za olej do staré rotačky dával dvanáct stovek, když stejnou službu mi dá olej za čtyři sta......? Ale to je každého věc.

Uživatelský avatar
lubos1947
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 23.12.2014 17:34
Bydliště: Vysočina

Re: Výměna oleje a výplach motoru

Příspěvek od lubos1947 »

martogreen píše:A co když nechám starý olej několik hodin at pořádné vyteče a pak nalit novy olej a vyměnit filtr. Ale jestli můžu přejít z 10w40 na 5w40 samozřejmě ...

Olej pořádně nevyteče ani za rok,nebot výpustný šroub není uplně dole a zůstane tam cca 0,5l starého.
A co se týče olejů zejména značek , tak to platí v případě že si to každý vymění sám, nebot mám známé co zásobují servisy a všichni říkají jedno- a to že na dílně mají sud nějaký značkový z drahým olejem ale oni tento olej nikdy neobjednají ale berou oleje levnější, Čili někdo si nechá vyměnit olej zaplatí za drahý a ve skutečnosti tam má levný, čím nechci tvrdit že některé levnější oleje jsou špatné. Já osobně mám dobré skušenosti od firmy
Cinol- stáčí to v Slušovicích a olej je dovežen z Německa a vychází cenově dobře
Sharan 1998 TDi 81KW motor AFN , Seat cordoba 2003 SDi 50Kw........ Transportér 1991 T4 2,4 57KW-prodán

Uživatelský avatar
BERGRUFT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 26.04.2013 15:37
Bydliště: Valašsko

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od BERGRUFT »

Zdravím, většinou mi (Sharan 4motion 1,9 TD PD 2008 BVK)vycházela výměna oleje jednou ročně, tak jsem měnil rovnou všechny filtry a nechával vše na známém mechanikovi. Letos jsem trochu více jezdil a budu měnit olej o půl roku dřív. Jelikož jsem tentokráte musel dolévat (2x mi ukázalo dolét olej - tak jsem dolil 2x po půl litru oleje), tak rozmýšlím, či nepřejít z 05W-30 na 05W-40. Přístrojovku mám kódovanou na QG2 z QG1 a dosud jsem používal 05W-30 edge spec. 507.00 (ale měnil vždy po roce a najeto bylo cca 13000km). Chci se zeptat, jaké máte zkušenosti, pokud jste přecházeli na 05W-40 co se týče hlučnosti např., s chodem motoru ať už za studena, či tepla, případné problémy s turbem... atd. Díky
SHARAN 4motion 10/2008 BVK, 1,9 TDI z Beskyd

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od Marek77 »

Je to úplně jedno.

Ovšem pozor v případě DPF, tam to jedno není.

Uživatelský avatar
BERGRUFT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 26.04.2013 15:37
Bydliště: Valašsko

NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej,

Příspěvek od BERGRUFT »

Mně jde hlavně o to, zdá bych si změnou pomohl či uškodil (zvýší se mi či sníží hlučnost ? co na to turbo? (občas mi při cca 3000 ot. hodí auto do nouzového režimu, když se pravidelně nevytáčí motor) co bude lepší?

Sent from my E39 using Forum Fiend v1.3.1.
SHARAN 4motion 10/2008 BVK, 1,9 TDI z Beskyd

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od Marek77 »

Máš DPF nebo ne?

Uživatelský avatar
BigBang
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6909
Registrován: 11.12.2009 16:39
Bydliště: DuchcoVW & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od BigBang »

Pokud ano, tak jinou možnost než oleje s ACEA C3 (samozřejmě též VW 507.00), což v podstatě znamená pouze 5w30, pokud nemáš DPF, tak tam lij, co se ti zlíbí pokud to bude plnit VW505.01. Hlučnost by se mohla teoreticky trochu zvýšit, ale tím, že bys koupil něco jinýho, lepšího než je castrol, by možná i mohla klesnout... Turbo na to nic, jen ten olej nebude tak trpět, když motor trochu proženeš. Spotřeba oleje by taky trochu mohla klesnout ;) To, že ti to padá do nouze, souvislost s olejem mít nebude.
Hliník
Mulťák v nouzi
Wartburg 353 Tourist

ex: Golf III variant 1.4 1995 - šel do světa; !RIP!: Sharan 1.9 TDI PD 85kW 2001 sociál s koženym volantem, Polo 86c 2f 1.3 40kW 1992

Detailing Club

Uživatelský avatar
BERGRUFT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 26.04.2013 15:37
Bydliště: Valašsko

NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej,

Příspěvek od BERGRUFT »

Nemám ještě filtr pevných částic. To že to padá občas ( 3x do roka) do nouzového režimu připisuji zadrhávajîcí regulaci turba (většinou, když se s tím jezdí okolo baráku krátké trasy bez vytáčení motoru). Jen jsem prozatím nenašel v okolí mechanika, co by mi chtěl to turbo a trubky s egr. vyčistit. (nechce se jim přes kardan a vrchem si netroufnou). Pro správné mazání turba je lepší který? 05w-30 nebo 05w-40? Chápu správně, že 30 je řidší?

Sent from my E39 using Forum Fiend v1.3.1.
SHARAN 4motion 10/2008 BVK, 1,9 TDI z Beskyd

Uživatelský avatar
BigBang
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6909
Registrován: 11.12.2009 16:39
Bydliště: DuchcoVW & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej, odkazy

Příspěvek od BigBang »

Turbu je to relativně jedno, kdežto vstřikům a vačce ne. Čtyřicítka má lepší vlastnosti za tepla a v turbu ty teploty při zátěži jsou vyšší. Ta 30 bude určitě vw507.00, takže C3, takže low SAPS, takže sníženej obsah fosforu a síry. Fosfor a síra pomáhají mazat, ale DPF je nemají rády, proto v LL olejích je snížený jejich obsah. Za mě bych vůbec neřešil jestli jezdit pevnej interval s 5w30 nebo 40 a rovnou bych šel do 40 s co nejvyšším TBN a HTHS viskozitou a minimálně mid SAPS ;)
Hliník
Mulťák v nouzi
Wartburg 353 Tourist

ex: Golf III variant 1.4 1995 - šel do světa; !RIP!: Sharan 1.9 TDI PD 85kW 2001 sociál s koženym volantem, Polo 86c 2f 1.3 40kW 1992

Detailing Club

Uživatelský avatar
BERGRUFT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 26.04.2013 15:37
Bydliště: Valašsko

NÁPLNĚ, OLEJ: jaký používáte motorový olej,

Příspěvek od BERGRUFT »

Tak jsem se pokousal těmi zkratkami co uvedl BigBang a sice jsem zas o něco chytřejší, ale nějak jsem nenašel olej, který by uvedené vlastnosti, co popisuje v předchozím příspěvku měl. Prodejci hodnoty SAPS, TBN, HTHS ,viskozity jaksi neuvádí. Prosím tedy o "Nástřel" olejů 05w-40, které by měly mít ty nejideálnější hodnoty pro vozidlo bez DPF, QG2, PD díky

Sent from my E39 using Forum Fiend v1.3.1.
SHARAN 4motion 10/2008 BVK, 1,9 TDI z Beskyd

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Příspěvek od kubenec »

Ja osobne kupuju Castrol EDGE TD za 180kc/lt uz 5 let. Puvodne tam byl promenny interval na 30 000km, ale to jsem zamerne zmenil. Co se tyce oleju normy 505.01 budou na 99% vsechny stejny, takze zalezi jen a jen Tobe a Tve penezence.

Odesláno z mého ASUS_Z00ED pomocí Tapatalk

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“