Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Boost88
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 17.09.2015 19:47
Bydliště: Brno

Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od Boost88 »

Zdravím klubáci,

Potřeboval bych radu, sám už si nevím rady. Na Sharanovi 7M, 2005, 1.9 TDI 96KW ASZ s Climatronicem mám problém, že mi nefunguje přední ventilátor. Auto jsem tak koupil a problém nezaregistroval, protože se spuštěným přídavným topením funguje.

Přidávám pár věcí, co jsem tady už zjistil:
1) Častá závada pojistka 19 je OK, zkoušel jsem i vyměnit. Ostatní věci co jsou na pojistce (výhřev okna) fungují
2) Bufík je od Webasta, normálně funguje příhřev, mám ovládání na palubce a po spuštění ventilátor jede
3) Na Climatronic panelu po startu vše bliká, VAG říká jen závadu "Buzení ventilátoru čerstvého vzduchu". Ale zvyšovat intenzitu ventilátoru jde. Po odpojení pojistky 19 "standardně" nejde, jako to tu jiní psali.

Přemýšlím, že začnu odpojením výhřevů ostřiků, ale pokud pojistka nehoří, tak tady asi problém nebude ne? Stejně tak si říkám, že pokud by byl ventilátor KO, proč by se probudil skrze Webasto?

Budu rád za jakékoliv rady a nápady, předem moc díky.
VW Sharan II, 2005, 1.9 TDI 96kW (ASZ)
VW Passat B6, 2006, 2.0 TDI 103kW (BMP)
VW Passat B5.5, 2003, 2.5 TDI 132 kW (BAU) 4motion Tiptronic

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Smaž chybu. Vyndej ventilátor a prohlídni uhlíky, ložiska. Zkus připojit ventilátor mimo auto na 12V napřímo, pozor na prsty. Na vývody ventilátoru v autě připoj voltmetr a ve VAGu sleduj, jestli souhlasí napětí na voltmetru i ve VAGu. Toť asi pro začátek.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Boost88
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 17.09.2015 19:47
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od Boost88 »

Ahoj, díky za odpověď. Ještě se zeptám, ten ventilátor je u Sharana taky za kastlíkem spolujezdce že? Díky!

Mě totiž nejde do hlavy, proč když pustím Webasto, proč normálně fouká, ale přes Climatronic ne.
VW Sharan II, 2005, 1.9 TDI 96kW (ASZ)
VW Passat B6, 2006, 2.0 TDI 103kW (BMP)
VW Passat B5.5, 2003, 2.5 TDI 132 kW (BAU) 4motion Tiptronic

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Ano, vyndáš kastlík, vyndáš příp. izolaci a vyndáš ventilátor, resp. s ním pootočíš. Trochu ježek v peci, ale jde to. Sranda je pak dát zpátky kastlík, resp. jeho tlumení. Mmch - topení je Eberspacher, Webasto máš nejspíš jen hodinky. Záleží na tom, kdo to dodělávat, zprasit se dá spousta věcí.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Boost88
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 17.09.2015 19:47
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od Boost88 »

Ahoj, díky za rady, o víkendu se do toho chci pustit. Ale ještě než budu rozdělávat něco, co pak bude problém složit (o kastlíku jsem slyšel), chtěl bych zkusit ty lépe dostupné věci. Promiň, že ještě dávám další dotaz, ale určitě mi ty nebo někdo poradíte nad mými úvahami.

1) Nestálo by za to podívat se na relé? Našel jsem totiž, že u Galaxy přesně s tímhle kdosi bojoval. Snad relé 114, byl to starší ročník, nevím zda ho v autě mám. Ve schématech jsem nic co by odpovídalo nenašel, tak se raději ptám takto.

2) Logicky přece, pokud nezávislé topení (jestli to chápu správně, zcela určitě je tam tedy dodělané nezávislé topení z pouhého příhřevu) přední ventilátor pustí, tak problém přímo v něm nebude, ale spíš někde mezi ovládáním Climatronicu a ventilátorem. Proto mě napadlo to relé?

Ještě jednou díky moc.
VW Sharan II, 2005, 1.9 TDI 96kW (ASZ)
VW Passat B6, 2006, 2.0 TDI 103kW (BMP)
VW Passat B5.5, 2003, 2.5 TDI 132 kW (BAU) 4motion Tiptronic

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Ad1 - relé nevím, mrknu ti do schématu

Ad2 - NT by mělo jen pustit napájení pro ventilátor i Climatronic, řízení ventilátoru si hlídá Climatronic sám. Ale záleží na tom, jak je ta předělávka udělaná
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Boost88
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 17.09.2015 19:47
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od Boost88 »

Ok, díky. Kdybys našel co za relé by to mohlo být a kde je přesně najdu, začnu určitě tím. Nezávislé topení tak zapojené bude, při puštěném NT přes ovladač fouká jak ventilátor, tak svítí panel Climatronic na HE.
VW Sharan II, 2005, 1.9 TDI 96kW (ASZ)
VW Passat B6, 2006, 2.0 TDI 103kW (BMP)
VW Passat B5.5, 2003, 2.5 TDI 132 kW (BAU) 4motion Tiptronic

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Tak 114 jsem nenašel. Ono záleží na tom, jak je udělaná ta přestavba, resp. jak je řešené přepínání napájení ventilátoru "v provozu" a "režim HE". Bez toho se asi dál nehneš. Zkus ještě omrknout pojistky, měla by to být nějaká s vyšší zátěží ve spodní řadě, pojistka je společná ro Climatronic i ventilátor.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Boost88
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 17.09.2015 19:47
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od Boost88 »

Ok, díky, pojistky jsem prošel právě, všechny OK. Ta klasika na pozici 19 společná i pro zkratující výhřev ostřiků byla OK (nehledě na to, že jsem u trysek ostřiků žádnou elektriku neviděl, tak možná je auto bez nich?).

Jiné relé, které by mohlo nějak klimatizaci nebo ventilátor ovládat jsi prosímte neviděl? Mám totiž možnost si na rychlovku relátka půjčit z Galaxy II, taky 2005, tak je naděje, že tam najdu ty stejný.

EDIT: Každopádně mě ještě napadla jedna věc. Jedna z těch větších pojistek dole, na pozici 33 (je to 25A) má popis ventilátor. Je vpořádku, ale zkusil jsem ji vyndat, co se stane. Climatronic přes panel se chová naprosto stejně, ale nezávislé topení ani ovládací displej, co je dodělaný na palubce, nefunguje. Což by mohlo znamenat že je napájení pro Climatronic jinudy než pro NT.

Nejde mi vůbec do hlavy, proč když NT pustím, tak normálně přední ventilátor jede včetně správné indikace na panelu Climatronicu (proto jsem si toho při koupi nevšiml :negative: ). Jestli uvažuji dobře, tak fyzicky nefunkční ventilátor být nemůže, když NT ho roztočí (a žádné divné zvuky nevydává) - nebo jsem vedle? Jedině jestli je nějaké relé, které ho přes ovládací panel Climatronicu probouzí - to by pak dávalo smysl i jakou závadu to píše.

Případně kdybyste měli tip na někoho, kdo se v tomhle vyzná budu rád. Elektrika je fakt kromě základních úvah mimo mě.
VW Sharan II, 2005, 1.9 TDI 96kW (ASZ)
VW Passat B6, 2006, 2.0 TDI 103kW (BMP)
VW Passat B5.5, 2003, 2.5 TDI 132 kW (BAU) 4motion Tiptronic

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Climatronic i ventilátor jsou napájeny "za klíčkem", resp. přes odlehčovací relé (ale to když nefunguje, tak nejde spousta dalších věcí). NT musí být z logiky věci napájeno přímo z 12V. Zkus tedy najít dodělávané relé s přepínacím kontaktem, které by tohle zajistilo.

Doplň si do profilu přibližné bydliště, pak se snáz někdo ozve nebo tě nasměrujem.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Boost88
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 17.09.2015 19:47
Bydliště: Brno

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od Boost88 »

Ahoj, díval jsem se že relé k NT jsou hned u baterky a jsou tam dvě spolu s pojistkami. Ale ani po odpojení se nezměnila logika, jak systém funguje.

Narazil jsem ještě na info, že relé 4H0 951 253 C by mělo být multifunkční relé co obsluhuje hromadu věcí včetně vnitřního ventilátoru a mělo by být v Sharanovi 7M. Není to úplně špatná úvaha? Případně poradíš mi kam se podívat abych zjistil jaké všechny relátka tam jsou?

Potom už se asi fakt vrhám do sundání kastlíku a inspekce toho ventilátoru, i když mi to hlava nebere, jak by mohl být problém v něm, když se fyzicky točí s NT.
VW Sharan II, 2005, 1.9 TDI 96kW (ASZ)
VW Passat B6, 2006, 2.0 TDI 103kW (BMP)
VW Passat B5.5, 2003, 2.5 TDI 132 kW (BAU) 4motion Tiptronic

tuis
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 05.01.2010 18:29
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od tuis »

Ahoj mohu se zeptat... Při puštěni climatronicu se rozběhne hned přední ventilátor na max RPM a nejde snížit otáčky...jen vypnout. Muzete mi poradit prosím?
Pavel /Ford Galaxy 1999, 1.9tdi 81kw AFN/ Ostrava

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Pokud myslíš ventilátor pro předek, tak může být chyba buďto v Climatronicu nebo v regulátoru u větráku. Pokud tedy máš Climatronic a ne manuální ovládání, tam bývá KO "regulátor" tvořený několika rezistory nebo teplotní pojistka-
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

emartin
Řidič
Řidič
Příspěvky: 94
Registrován: 04.07.2008 10:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od emartin »

Ahojte mam ten samy problem, nefunkcni ventilator topeni. Pojistky ok, zkousel jsem vymenit refulator za novy a taky nic. Mate nekdo prosim schema jak a pres co je pripojenej ventilator? Nenasel jsem rele 114 ale nasel jsem vicepinovy rele webasto, je tam dodelavany dalkovy spinani od webasta.

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční ventilátor - Climatronic - prosím radu

Příspěvek od michall »

Ahoj, a co je to za auto? Dole v podpisu mám odkaz na ELSA online, tam se dají dohledat schémata podle auta, motoru, ... Dodělávku tam ale nenajdeš, to bude na "místní šetření". Ještě můžeš zkusit připojit ventilátor přímo na 12V a vyloučit tak jeho chybu (uhlíky). Diagnostika něco prozradila?
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“