AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od abeljozef »

Neviem ti takto odpovedat lebo ho nemam odskusane. Nemas nahodou fotky ? Mozno by trocha pomohli. Ale urcite bude trpiet aj tymi vybavovymi nedostatkami.

EDIT: pozri sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Delco_Electronics" onclick="window.open(this.href);return false;

ŠÁMOT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 72
Registrován: 24.03.2009 00:26
Bydliště: Plzeň

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od ŠÁMOT »

Zeptám se ještě na další rádio.Mohlo by jít do alhambry autorádio škoda symphony z octávie I?
Přílohy
Symphony.jpg

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od abeljozef »

1. ma zelene podsvietenie - da sa prerobit ale je to fuska

odfot ho zo zadu neviem ci toto radio nahodou nejde cez CAN BUS.

Ale z najvacsou pravdepodobnostou pojde.

Uživatelský avatar
Fana
Řidič
Řidič
Příspěvky: 144
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Přerovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od Fana »

Tak mám super informaci pro všechny, kdo mají jedničkového Sharana (Alhambru, Galaxy) s ovládáním rádia Sound2 (RDS 2007) pod volantem a chtěli by vyměnit rádio za něco lepšího a přitom by neradi přišli o ovládání rádia.

Taky jsem dlouho bádal, až jsem konečně našel na netu firmu, která vyrábí zařízení (říkejme mu „bazmek” :-)), které dokáže zpracovat signály od ovládání pod volantem a poslat je prakticky do jakéhokoliv komerčně prodávaného rádia. Produktová katalog je na adrese http://www.incartec.co.uk/assets/files/ ... 004091.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;.

Funguje to tak, že samotné zařízení je univerzální krabička (obr. 1) a k ní se připojí káblík pro jednotlivá rádia (obr. 2), u mne konkrétně to bylo Pioneer. Bohužel nikdo tady v republice nic podobného nenabízí, tak jsem si o ten bazmek musel napsat přímo do anglie, ale jednání s firmou bylo v poho a celá ta legrace mne i s poštovným přišla na cca 1200,-, což není taková hrůza.
Postup instalace taky není nějak složitý, jenom to chce úplně vykuchat střední panel.

Já rozborku prováděl takto:
1) vytáhnout původní rádio - nejlepší je mít dva klíče pro to určené, hřebíkama by to asi šlo taky, ale není to tak profi ;-)
2) vytáhnout kastlík pod rádiem - jde to samo, když je rádio venku
3) vytáhnout climatronic - to je trochu složitější, pokud jste ještě neměli climatronic venku, tak to půjde trochu ztuha. Musí se opatrně páčit z boků a taky se mo osvědčilo vytáhnout výdechy ventilace a uvolnit shora západku na climatonicu (obr. 3)
4) vymontovat oba rámečky, v nichž drží tlačítka na ovládání oken a pod.
5) taky bych doporučil vytáhnout originální zesilovač, který je umístěn pod kastlíkem a bude vám tam stejně k ničemu - ten drží zepředu dva šrouby, ty uvolníte lehce, zezadu uprostřed je však plastový šroubek, který drží zespodu, takže budete muset uvolnit spodní kryt pod přihrádkou. Šroubek je na desítku klíč. Celé to vypadá asi takto (obr. 4)
6) také bude potřeba odmontovat plastový kryt na sloupku řízení - dva šroubky shora, tři zdola, chce to s tím opatrně lomcovat, až povolí západky a pak jde kryt lehce sundat

Tolik tedy rozborka a teď k samotnému zapojení
Na bazmeku je originální šestiděrový konektor, který zapojíte místo původního (obr. 5 a 6), káblík provedete kolem řízení, je tam dost místa. S bazmekem dostanete i redukce z originálních konektorů na ISO, ale využíjete pouze tu na napájení, ta sedí přesně. Reproduktorovou jsem ustříhal a napojil přímo na drátky k reprákům, ze kterých jsem nejdříve taky ustřihl původní konektor, který šel do zesilovače. Zapojení konektoru ze zesilovače je na obrázku. Propojené to vypadá asi takto - obr. 7
Pak už jen stačí vše opačným postupem poskládat zpátky, řádně přišroubovat a může začít zábava. Finální vzhled mám na obr. 8. :-D

Dálkové ovládání potom funguje takto (teda aspoň pro Pioneer rádio):
Tlačítkem ve všech módech přepínáte vstupy - např. rádio -> CD -> USB -> SD -> AUX
Hraje rádio -> páčka nahoru, dolů - ovládáte hlasitost, krátce od sebe k sobě - manuální ladění, dlouhý stisk od sebe k sobě - přepínáte stanice uložené v paměti, tlačítko dlouze - přepínáte rozsahy (FM1, FM2, FM3, MW....)
Hraje CD -> páčka nahoru, dolů - ovládáte hlasitost, krátce od sebe k sobě - skáčete po tracích
Hraje MP3 -> páčka nahoru, dolů - ovládáte hlasitost, krátce od sebe k sobě - skáčete po skladbách, dlouhý stisk od sebe k sobě - skáčete po složkách

Doufám, že tento návod někomu pomůže a ušetří vám nějaký čas. ;-) :-D
Přílohy
Obr. 1 - bazmek
Obr. 1 - bazmek
Obr. 2 - káblík od bazmeku k rádiu
Obr. 2 - káblík od bazmeku k rádiu
Obr. 3 - demontáž climatronicu
Obr. 3 - demontáž climatronicu
Obr. 4 - takto to asi vypadá vše demontované
Obr. 4 - takto to asi vypadá vše demontované
Obr. 5 - konektor k dálkovému ovládání
Obr. 5 - konektor k dálkovému ovládání
Obr. 6 - konektor zapojený v patici páčky pod volantem
Obr. 6 - konektor zapojený v patici páčky pod volantem
Obr. 7 - zapojený bazmek
Obr. 7 - zapojený bazmek
Obr. 8 - takto to vypadá ve finále
Obr. 8 - takto to vypadá ve finále
Zapojení originálních konektorů
Zapojení originálních konektorů

Uživatelský avatar
luk.ino
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 261
Registrován: 21.06.2009 21:10
Bydliště: Malá Skála

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od luk.ino »

:mrgreen: :mrgreen: (říkejme mu „bazmek” :-)) :mrgreen: :mrgreen:

ale jinak sikovna vec

Uživatelský avatar
Laclosak
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 338
Registrován: 30.06.2009 20:34
Bydliště: Brodek u Konice

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od Laclosak »

Mam radio VW Delta 6 a potreboval bych k nemu sehnta nejaky navod k pouziti nema ho nekdo?Jinak by me zajimali vase zkusennosti s timto radiem.....ja na nej totiz docela nadavam..blbne mi nacitani CD

př: kdyz mi hraje CD a ja odchazim z auta a vypnu radio tak po vypnuti radia se zacne CD jakoby nacitat ,ale je uz vyple takze musim radio znovu zapnout a CD vytahnout nekdy pomuze do nej jen lehce bouchnout.....dela to i treba kdyz vypnu radio a znovu ho zapnu tak pri tom nacitani se proste CD jen toci ,ale nic to nenacte a pak to hodi Error.Takze mi to pripadne ze je cteci zarizeni spatne jako by proste nekdy nepracovalo.......ma s tim nekdo zkusennost nebo nevi jak to zpravit?

A teke po vyjmuti klicku ze zapalovani se radio nevypne musi se vypnout manualne stejne se to chova i pri zapnuti klicku musi se delat vse manualne ,ale to bude asi jen otazka zapojeni.Takze mi to pripadne ze je cteci zarizeni spatne jako by proste nekdy nepracovalo.......ma s tim nekdo zkusennost nebo nevi jak to zpravit?
Přílohy
VW_Delta-6-.jpg
Seat Alhambra II r.v 2001 1.9 TDi PD 85kw,EGR-OFF,Chip 105kw
Daewoo Nexia 1.5....55kw.... - Prodáno
Seat Leon 1MTop Sport 110kw
_________________

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od parizek_ltm »

Laclosak
mas prohozene kabely. Myslim ze konkretne zluty a cerveny, presneji to ale zjistis kdyz radio vyndas podle schema.
Je to kvuli napajeni a MEMO kabelu, proto ti cd znova nacita a nevypina se pri vyndani klicku.

Jinak me u Gammy take dost blbo nacitani cd, hlavne teda palenych. Origo v pohode. Koupil jsem si radio s mp3 a je klid :)

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od abeljozef »

Nemusi to byt kablami. DELTA vie aj opacne napajat svorku S. Ak po zapnuti radia mas na svorke S napatie (zistis to napr. tak ze ked vypnes zapalovanie a vnutorne svetla sa ti rozsvietia pri zapnutom radiu nie ked vytiahnes kluc ale az ked vypnes radio. Toto by bolo skor treba riesit softwarovo alebo konfiguraciou.

Ohladom toho ako sa chova mechanika by som to skor videl na zavadu mechaniky.

Parizku ako ti pri Game mohlo blbnut nacitanie CD ? Ved Gama CD mechaniku nema 8O

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od parizek_ltm »

Dobra pripominka. Ja to bral jako automat. Mel jsem samozrejme do druheho DINu samostatne cd prehravac. Bral jsem to tak nejak automaticky, ze to pochazi origo od VW, tak to bude na jedno brdo :) :oops:

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od abeljozef »

no je to skor mix. CD menice a prehravace su vacsinou SONY alebo Blaupunkt. GAMA sama ako radio bola vyrabana viacerymi vyrobcami. Predny panel je rovnaky (akurat tlacitka citelne ine na dotyk - iny zdvih) a tiez po vytiahnuti sa ukazuju rozne konstrukcie tychto vyrobcov.

Uživatelský avatar
Laclosak
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 338
Registrován: 30.06.2009 20:34
Bydliště: Brodek u Konice

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od Laclosak »

abeljozef píše:Nemusi to byt kablami. DELTA vie aj opacne napajat svorku S. Ak po zapnuti radia mas na svorke S napatie (zistis to napr. tak ze ked vypnes zapalovanie a vnutorne svetla sa ti rozsvietia pri zapnutom radiu nie ked vytiahnes kluc ale az ked vypnes radio. Toto by bolo skor treba riesit softwarovo alebo konfiguraciou.

Ohladom toho ako sa chova mechanika by som to skor videl na zavadu mechaniky.

Parizku ako ti pri Game mohlo blbnut nacitanie CD ? Ved Gama CD mechaniku nema 8O

Oki diky za radu kazdopadne vyzkousim .....ostatne to vypinani me az tak neotravuje jako to nacitani....takze pokud je spatna mechanika tak to je predpokladam neopravitelna zavada co?Asi jedine poridit jine radio ?Jeste bych podotkl ,ze jine nez prepalovane CD sem nezkousel,ale myslim ,ze v zasade by to nemuselo mit az takovy vliv na jinych radiich mi to nikdy problem nedelalo
Seat Alhambra II r.v 2001 1.9 TDi PD 85kw,EGR-OFF,Chip 105kw
Daewoo Nexia 1.5....55kw.... - Prodáno
Seat Leon 1MTop Sport 110kw
_________________

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od parizek_ltm »

Kup si za 45Kc v trafike origo cd a uvidis, ze ti to nacte v pohode. Jen tak ze zvedavosti :)
Jelikoz rychlost paleni kazdy nastavuje na max a s tim nektere "starsi" pristroje maji leckdy problem.

Uživatelský avatar
Laclosak
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 338
Registrován: 30.06.2009 20:34
Bydliště: Brodek u Konice

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od Laclosak »

Takze zkusil sem ctyri Orig CD ....prvni blblo jak driv vypalovane tak sem zkusil 2 to bylo OK ani jednou zadna chyba ....3CD a 4CD taky zadny problem pak sem zkusil dat opet to prvni co blblo a slo to v pohode bez problemu tak si rikam zkusim prepalene chvili to bylo OK a pak zase zacalo zlobit.....a kdyz sem zkusil opet Origo tak chvili taky blblo a pak se umoudrilo takze sem z toho trosku zmateny asi budu ted jezdit porad na Origo a pokud to nebude blbnout tak ja porucha objasnena

BTW: kdyz si vypaluju audio do auta tak to vzdy vypaluju nejnizsi rychl tzn. 4x a 8x
Seat Alhambra II r.v 2001 1.9 TDi PD 85kw,EGR-OFF,Chip 105kw
Daewoo Nexia 1.5....55kw.... - Prodáno
Seat Leon 1MTop Sport 110kw
_________________

Joska Galaxy
Řidič
Řidič
Příspěvky: 84
Registrován: 06.10.2009 16:01

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od Joska Galaxy »

Chci se zeptat, jestli jste někdo nerušil původní kazet. rádio s CD měničem, který je umístěn ve schránce nad zadním pravým kolem. Nechce se mi měnit rádio, je to původní origo , co se dávalo do G I, je to myslím ta 2007 jak je výše vyfocená...ale jde mi o to, že si původní majitel (nevím proč) vzal tu krabičku, asi se tomu říká : zásobník na CD, ...takže i měnič mám, ale v něm je prázdno, nemám CD do čeho umístit...Kdyby jste někdo tento zásobník měl a byl ochotnej ho za rozumný peníz odprodat, určitě bych jej vzal...Jinak rádio hraje OK, ovládání po volantem funguje a CD kastlík také vypadá funkční...jen jak "říkám"...cédéčka není do čeho nastrkat:)...díky předem.
Galaxy I, r.v. 1999, 1.9 TDi, 81 kW, šedo-stříbrná metal., Ghia výbava... (okres HK)

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5721
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: AUDIO: výměna rádia, zapojení, vyndání

Příspěvek od michall »

laclosak: s tímhle už jsem se setkal taky ... u mikrověže. Taky načítala/nenačítala origo i neorigo CD, čištění čočky nepomohlo. Teprve až při demontáži jsem zjistil, že se dostal kousek nějakého vlákna k mechanice zaostřování čočky, takže někdy ostřila, někdy ne. Komplet jsem vyčistil a byl klid.

Jinak spoustu náhradních dílu mají tady (i když asi ne všechno)
http://www.ame.cz/CD-a-DVD-optiky-laser ... asery.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“