OKNA, TOPENÍ: pocení oken, větráky nestačí, řešení

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: a co klima

Příspěvek od pistahufnagl »

abeljozef píše:Ja osobne ked sa mi zacnu rosit skla pustim klimu. Aj v zime, lebo klima v sebe zachytava vlhkost vzduchu. Hlave pri dazdoch a nizsich vonkajsich teplotach je to super vec.
Klimu mám přeci puštěnou pořád, nebo jak to myslíš? Asi máš manuální a ne klimatronik?
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pistahufnagl »

rfarsky píše:Přes zimu je v autě v kobereškách sposta vody a tak pokud auto není dostatečně vyhřáté a vypnu ofuk na skla tak se mi taky mírně mlží ,ale po delší jízdě už je top v poho a na sklo to nefičí.
Tak to si právě říkám že když už tam mám v pohodě třeba 22°C, že vypnu ofuk na sklo, protože to nepříjemně fučí do ksichtu a pak se vše potí a potí až se nakonec začne potit i přední sklo, takže mi nezbyde nic jiného než zase pustit ofuk skla. A koberečky mám suché, protože jsem je měl vyndané a sušil z nich 10 l vody, co se mi tam vylilo.
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: a co klima

Příspěvek od abeljozef »

pistahufnagl píše:
abeljozef píše:Ja osobne ked sa mi zacnu rosit skla pustim klimu. Aj v zime, lebo klima v sebe zachytava vlhkost vzduchu. Hlave pri dazdoch a nizsich vonkajsich teplotach je to super vec.
Klimu mám přeci puštěnou pořád, nebo jak to myslíš? Asi máš manuální a ne klimatronik?
Mam climatronic a ten v rezime ECON klimu nepouziva. V zime ak nie su spominane podmienky tak chodim na ECON.

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: a co klima

Příspěvek od jenda »

abeljozef píše:
pistahufnagl píše: Klimu mám přeci puštěnou pořád, nebo jak to myslíš? Asi máš manuální a ne klimatronik?
Mam climatronic a ten v rezime ECON klimu nepouziva. V zime ak nie su spominane podmienky tak chodim na ECON.
To je zbytečné, v zimě klimatronik pokud je méně než 5 °C kompresor klimatizace stejně zcela vypíná a zapíná ho jen při zmáčknutí tlačítka rozmrazování čelního skla.

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: a co klima

Příspěvek od abeljozef »

jenda píše:
abeljozef píše: Mam climatronic a ten v rezime ECON klimu nepouziva. V zime ak nie su spominane podmienky tak chodim na ECON.
To je zbytečné, v zimě klimatronik pokud je méně než 5 °C kompresor klimatizace stejně zcela vypíná a zapíná ho jen při zmáčknutí tlačítka rozmrazování čelního skla.

to neviem ale 100% mi to funguje.

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: a co klima

Příspěvek od pistahufnagl »

jenda píše:
abeljozef píše: Mam climatronic a ten v rezime ECON klimu nepouziva. V zime ak nie su spominane podmienky tak chodim na ECON.
To je zbytečné, v zimě klimatronik pokud je méně než 5 °C kompresor klimatizace stejně zcela vypíná a zapíná ho jen při zmáčknutí tlačítka rozmrazování čelního skla.
Aha tak možná se blížíme rozuzlení. To znamená když mám ofuk skla tak to jde přes klimu a okna se nepotí. Když to vypnu, tak to jde jen přes topení a potí se. Kde se může brát ta vlhkost když koberece jsou určitě suché.
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shemik »

Patrejte Sherloci, patrejte, ja v tom mam take totalni gulas, tak jsem zvedav k cemu s dopatrate. 8)
Naposledy upravil(a) Shemik dne 01.02.2007 09:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

vzduch

Příspěvek od abeljozef »

Vlhkost je vo vzduchu a moze je jej tam byt relativne hodne. Ak sa dostane do styku s cimkolvek studenym tak kondenzuje. Pri zapnutej klime sa dostane do styku s vyparnikom a skondenzuje tam a nie na okne. Z vyparnika potom odteka von voda. Uz viac krat sa mi stalo ze ma zastavovali cudzi ludia ze mi nieco tece z auta, nevedeli o co ide.

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Re: a co klima

Příspěvek od jenda »

[
Aha tak možná se blížíme rozuzlení. To znamená když mám ofuk skla tak to jde přes klimu a okna se nepotí. Když to vypnu, tak to jde jen přes topení a potí se. Kde se může brát ta vlhkost když koberece jsou určitě suché.[/quote]

Ze vzduchu z řidiče :D princip je v tom že vzduch vždy obsahuje nějakou vodu pokud žádnou nemá snaží se vzít kde může a naopak překročí li množství vody ve vzduchu množství které vzduch dokáže pojmout voda se vyloučí formou mlhy kapek sněhu a pod. Úplnému nasycení vzduchu vodou říkáme 100 % relativní vlhkost, relativní protože při každé teplotě je skutečný obsah vody ve vzduchu jiný. Množství vody které vzduch pojme je závislé od teploty . Závislost je to asi taková že pokud snížíš teplotu vzduchu o cca 8°C tak relativní vlhkost se zvýší na dvojnásobek a obráceně. Vzduch ale nemůže mít větší než 100 % vlhkost takže při ochlazování vzduch přebytečnou vodu vylučuje.

Takže příklad jedu v autě venku je teplota 5°C a velká vlhkost 95% vzduch se mi dostane do topení kde se ohřeje na 40°C rozdíl teplot je 35 °C vlhkost vzduchu klesne 16x na 6% to už je hrozně suchý vzduch který jímá do sebe další vodu třeba tu co vydýcháme která se uvolní ze šatů, která zůstala v autě od posledně mokro z bot a pod. Vlhkost stoupne třeba na 25 % to je pořád dost suchý vzduch (doma běžně máme kolem 50 - 60 %) tento vzduch přijde na čelní sklo které ochlazované vlivem rychlosti, vlhka, a teploty venku má 10°C Na sklo se mi dostane vzduch z topení s 25% relativní vlhkostí a 35 °C teploty ten se ochladí o sklo na 10 °C tj o 25 °C takže relativní vlhkost by stoupla 8 krát 25 % = 200% ale vzduch nemůže mít více jak 100% vlhkosti takže 1/2 vody ze vzduchu se vyloučí na čelní sklo ve formě nenáviděného zamlžení.

rfarsky
Závodník
Závodník
Příspěvky: 683
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rfarsky »

Nemůžu na to říct nic jiného než že plně souhlasím a klaním se za výklad :999:

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pistahufnagl »

Děkuji za výklad. Mám chemickou školu a ve fyzikální chemii jsme to určitě měli, ale přeci už to je pár let.
Takže nezbývá než se smířit že se potí, ale proč zrovna jen to moje... :(
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
jenda
Profík
Profík
Příspěvky: 943
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: u Č. Budějovic

Příspěvek od jenda »

pistahufnagl píše:Děkuji za výklad. Mám chemickou školu a ve fyzikální chemii jsme to určitě měli, ale přeci už to je pár let.
Takže nezbývá než se smířit že se potí, ale proč zrovna jen to moje... :(
Já myslím že nejenom to tvoje ona fyzika platí pro všechny, já ale třeba když přijedu do garáže tak automaticky nechávám otevřený 5 dveře a auto do rána krásně vyschne.

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

aj clovek zvlhcuje

Příspěvek od abeljozef »

este jedna drobnostka aj clovek svojimi plucami zvlhcuje vzduch ktory vydychuje, takze ze by pomohlo aj nedychat :D

Uživatelský avatar
pery
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 323
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Frenštát p.R.
Kontaktovat uživatele:

Re: aj clovek zvlhcuje

Příspěvek od pery »

abeljozef píše:este jedna drobnostka aj clovek svojimi plucami zvlhcuje vzduch ktory vydychuje, takze ze by pomohlo aj nedychat :D
A k tomu nedychání si ještě nezapomenout sundat sněhem obalené boty a na nožky navléci slušivé papučky a je problém mlžicích oken vyřešen :lol: :lol: :lol: .

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: aj clovek zvlhcuje

Příspěvek od abeljozef »

pery píše:
abeljozef píše:este jedna drobnostka aj clovek svojimi plucami zvlhcuje vzduch ktory vydychuje, takze ze by pomohlo aj nedychat :D
A k tomu nedychání si ještě nezapomenout sundat sněhem obalené boty a na nožky navléci slušivé papučky a je problém mlžicích oken vyřešen :lol: :lol: :lol: .

jo jo , pekne papucky s brmbolcekmi :D :D :D

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“