PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět

okmis88
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 19.05.2013 12:50

VW Sharan 2.0 tdi nejde řadit

Příspěvek od okmis88 »

Nejdou řadit rychlosti 2,4,6.Setkal se už s tím někdo?Vypadlé táhlo?

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od michall »

Chtělo by to trochu upřesnit auto (modelový rok), ale jinak by to mohlo být táhlem buďto na převodovce nebo (možná i) u řadičky.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od Tlapa 78 »

Pozoruju při řazení z 4 na 5 takový kviknutí, jinak řadí za studena I za tepla dobře. Předpokládám, že je to asi klasicky vychozený hliníkový dekl převodovky u ložiska hřídele. Teď jsem si o tom různě četl. Prý se to dá nějak podložit kroužkem a tím se zbavit té vůle, i nějaká videa na YT jsem na to našel. V komentářích se vyjadřují pochvalně, ale Sixta to na svých stránkách důrazně nedoporučuje, tak nevím. Převodovka má 300.000km a až na ten pazvuk šlape dobře. Nerad bych aby se to nějak zaseklo, jestli teda může. Kamarád takhle skončil s T5 s kouslou převodovkou, naštěstí při rozjezdu na světlech - měl to hodně drahý - kromě převodovky se tam potrhalo něco dalšího, svlíklo mu to i gumy...
Předpokládám, že se to asi bude zhoršovat, ale v jakém časovém rozmezí? Kolik km to dá? Anebo je to v klidu a dál jezdit?
VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
hiero
Pilot
Pilot
Příspěvky: 805
Registrován: 13.02.2009 15:18
Bydliště: Štúrovo, Slovensko

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od hiero »

ano je to tak....ulozenie hriadela...ja mam to iste a chystam sa na opravu ked najdem chut...prevodovka von, obal dolu nic zlozite su videa a mam pana co zvacsi otvor a vyraba kovovu vlozku na lozisko pyta okolo 60 eciek lozisko stoji neviem presne do 40.....potom dam foto...preblem je ze sa vola moze zvacsovat az natolko ze hriadel vytlaci tu plastovu zatku....kvilenie sposobuje ze boky dvoch kolies sa tru o seba....

BOBSEN
Řidič
Řidič
Příspěvky: 75
Registrován: 12.11.2017 20:16
Bydliště: Nový Hrádek

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od BOBSEN »

Jestli chceš aby se ti převodovka stejně rozlítla dej tam nějaký plastový kroužek jen to bude o trochu déle. Neváhej a objednej se u Sixty, udělá ti to tak,že už je to na věky. A rozhodně budeš mít i synchron na 5 v čudu. Převodovku přivezeš ráno k Sixtovi a v poledne odjíždíš s opravenou převodovkou i ten synchron vymění. Já tam byl taky a od té doby řadí krásně. Je pravda, že tam necháš 11 500,-- kč ale je to cajk.

bik3r
Závodník
Závodník
Příspěvky: 677
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od bik3r »

Opravdu, pokud si chceš přidělat ještě více problémů než "jen" vymačkané uložení ložiska v obalu převodovky, podlož to podle videí na youtube... Jediná správná oprava tohoto problému je udělat nové futro pro ložisko v obalu převodovky. Tuto závadu způsobuje přidřené ozubení hnací hřídele převodovky (mrkev) se spojkovou lamelou, která po hřídeli nechodí volně a neustále tlačí za hřídel v převodovce, až se začne protáčet ložisko v obalu, proto při zpětné montáži je důležité použít na tuto hřídel správnou vazelínu k tomu určenou G000100. Zajímavý je, že jsem nedávno na svym měnil původní dvouhmotu i se spojkou, čekal jsem, že po 300k km budu mít taky vůli na hlavní hřídeli v převodovce, ale kupodivu byla úplně bez vůle, možná je to tím, že je to jedna z prvních 6° převodovek z roku 2001, kde ještě není z venku obalu ten plastový kryt ložiska, ale je to z jednoho kusu hliníku, takže tam je to ložisko možná uloženo trochu jinak a není to na tuto závadu tolik náchylné, nebo jsem měl prostě jen štěstí... :lol:

Edit: Tak jsem zkusil googlit, jaký je rozdíl mezi převodovkami s plastovým víčkem a bez. Takže převodovky bez víčka mají označení 02M, jedná se o starší provedení, kde jsou na obou koncích hřídele kuželíkové ložiska a nemělo by tedy docházet k vymačkávaní uložení ložiska v obalu převodovky. Převodovky s plastovým víčkem mají označení 02Q, novější provedení, kde na hlavní hřídeli je blíže u spojky kuželíkové ložisko a na druhém konci klasické kuličkové ložisko na kterém dochází k problémům...
GIII GTI 2.0 16V ABF

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od Tlapa 78 »

Díky všem za info, vypadá to teda na Sixtu, co se dá dělat. Koukal jsem, že tam psal i něco ohledně spojky - teď za chladna se mi stává, že pedál nejde občas úplně zpátky nahoru, doskočí jakoby později - to je teda ta samá závada? Co má hřídel v převodovce společného se spojkou?
VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
hiero
Pilot
Pilot
Příspěvky: 805
Registrován: 13.02.2009 15:18
Bydliště: Štúrovo, Slovensko

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od hiero »

keby si cital pozorne bolo to uvedene......zle mazivo na mrkvi to je drazkovana cast vstupneho hriadela na ktorej je lamela spojky....tuk vyschne a lamela sa volne na drazkach neklze a pohybom pritlacaku vytvaras axialny tlak na loziska vstupneho hriadela co vymlati ulozenie loziska

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od Tlapa 78 »

Omlouvám se, ano, je to tam... Nejsem úplně automechanik, tak než si to představím :-)
VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
hiero
Pilot
Pilot
Příspěvky: 805
Registrován: 13.02.2009 15:18
Bydliště: Štúrovo, Slovensko

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od hiero »

tak som to zobral od podlahy....ako som pisal prevodovka v cude hriadel lietal asi 1 cm von dnu ak nie viacej....najviacej ma serie ze ked mi znami menil spojku tvrdil ze prevodovka je ok....netreba to podcenovat lebo to odfajcilo aj dvojhmotak takze nova spojka a to luk na radu pana sixtu nakolko len luk ma patent na dve pruziny co je ucinejsie....piatok sobota motor s prevodovkou von...nedela vylet do boleslavi s ubytkom vecer odovzdana prevodovka sixtovi a pondelok o 13 tej domov😁 este zhodena hlava repas znovu v cechach engitec sachty vymlatene....a uz pomaly skladam....pri tej prilezitosti osadene aj vacsie vstreky a vymenene komplet silove vedenie aku starter alternator poistkova krabica. este rada ako na ovzdusnenie spojky pouzil som toto https://dratek.cz/arduino/120959-intlla ... z1EALw_wcB synov napad uplne pohodicka to pretlaci ovapalinu cez ovzdusnovak hore do nadobky...budem to asi pouzivat aj na brzdy
Přílohy
IMG-b1b517cfba97f61285d4005afbe62075-V.jpg
IMG_20220409_115713.jpg
IMG_20220409_115724.jpg
IMG-20220501-WA0000.jpg

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od Tlapa 78 »

Rád bych ještě trochu víc porozuměl tomuto problému. Už jsem si za domácí úkol pustil pár videí na YT jak se mění spojka (a jak vlastně přesně funguje - nejsem holt automechanik, ale rád věcem rozumím) a jak je to všechno vlastně seskládané dohromady.
Chápu, jak mi to popsal hezky Hiero, že při pouštění spojkového pedálu se občas (to je právě to nevrácení se pedálu úplně zpátky?) kousne lamela na hnací hřídeli převodovky, protože tam vůbec není anebo už je vyschlý tuk mazací tuk.
Ale toho tuku tam musí být asi jen maličko, aby se to těma otáčkama nenaneslo na lamelu ne? Ta by pak asi prokluzovala, ne?
A nepomohlo by řešení problému teda jen sundat převodovku, namazat znovu tu mrkev a zase sestavit? Protože spojka mi neprokluzuje, dvouhmota nemlátí, spojkové ložisko je krásně potichu. Chápu, že pokud bude už větší vůle na tom pouzdru té převodovky, tak to asi jinak než repasí u p. Sixty nepůjde - jen se tomu všemu snažím porozumět.
Je to tak, že ta vůle vzniká tím jak tlačí lamela - takže předejít problému vytlačeného ložiska mi přijde logický namazat znovu mrkev... Ty problémy s řazením a vyřazením 1 a Z jsou až důsledkem toho vytlačení - je to tak?
Díky moc za osvětlení problému :-)
VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
hiero
Pilot
Pilot
Příspěvky: 805
Registrován: 13.02.2009 15:18
Bydliště: Štúrovo, Slovensko

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od hiero »

ano...prevodovka bude vymlatena

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od Tlapa 78 »

Ale dá se té závadě předejít opětovným mazáním hřídele anebo se to prostě vymele tak jako tak? Mám najeto 300.000 a pomalu se to ozývá. Hvízdnutí při zařazení pětky bych ještě pochopil - jdou pomalu zuby přes sebe, jak je axiálně vyosená hřídel. Ale proč se občas nevrátí ten pedál? Kvůli radiálnímu vyosení občas neudrží gufero brzdovku na ložisku spojky?

Odesláno z mého J9210 pomocí Tapatalk

VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
hiero
Pilot
Pilot
Příspěvky: 805
Registrován: 13.02.2009 15:18
Bydliště: Štúrovo, Slovensko

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od hiero »

uzvsa pouzova iny tuk na mrkvu ako vtedy..vies eko riesenie sposobilo problemy napriec koncernom a ked povies staremu strpjarovi ze hriadel so sikmim ozuubenim je osadeny v radialnych a nie axialnych loziskach tak sa chyta za hlavi..piskot je sposobeny axialnnou volou toho hriadela pri ktorej sa koleso patky zacne opierat o susedne koleso z vedlajsieho hriadela...a to nevracanie pedalu spospbuje sucha mrkva primarne...uz mas informacie...rozober to ked mas spojku ok ako tvrdis mas o starost menej aj ked neverim...prevodovka bude urcite v pecku....daj spravit a zloz....musim ta upozornit ze vybrat prevodovku nie je az take lahke zavadzia napravnica. chalanisko to robi tak za ju zosadi z vymwdzovacich kolikov pootocibrozvodovkov hore a potom von...

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“