PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
the.max
Člen klubu
Příspěvky: 531
Registrován: 24.10.2012 15:31
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od the.max »

máš to tam
Vyměním ojetého pionýra za nejetou pionýrku.
Ford Galaxy Ghia 2001 V6 Tiptronic
Obrázek LPG

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

the.max: díky moc, už to pomalu studuju, ale jsem z toho kapku jelen. Jinak dnešní diagnostika ukázala vadný snímač tiptronicu. Občas nešlo přepnout do tiptronicu, ale auto v automatu jelo normálně, takže jsem to až tak neřešil. Do obce jsem si navolil 4 a jel jsem. Zkontroloval jsem i hladinu oleje v převodovce podle návodu zde uvedeného, trochu to vytékalo, ale olej byl krásně červený a nesmrděl spáleným. Všiml jsem si, že když teď řadí za 4, tak neškubne. Předtím to po vyjetí se studeným autem trochu škublo, ale jak jsem ujel 1-2 km, tak to přestalo a řadil hezky. Toto dělalo celou dobu od opravy před asi osmi lety. Vidím to na návštěvu servisu, což mě moc netěší, páč to asi bude řacha jak sv..a. Doma se do toho pouštět nechci, protože s tím nemám žádné zkušenosti ani nikdo tady v okolí.
VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
the.max
Člen klubu
Příspěvky: 531
Registrován: 24.10.2012 15:31
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od the.max »

mě převodovku zkur***y v jednom 'servisu', auto mi dotáhli na plaťáku, převodovku jsem pak s otcem vyndaval a vezl na opravu. Jenom demontáž a montáž na VR6 je fakt bezva zážitek. Příště jedině tak, že vyndám motor i s převodovkou a pak to rozpůlím. Každopádně tím, źe jsem si to rozebral a složil sám jsem HODNĚ ušetřil.
Vyměním ojetého pionýra za nejetou pionýrku.
Ford Galaxy Ghia 2001 V6 Tiptronic
Obrázek LPG

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

No, takže, po pár telefonátech to vypadá, že jsou sjeté lamely a prasklý nějaký čep, takže převodovka musí ven. Cenu mi řekli odhadem skoro všichni kolem 15000,- tak mám radost jak sv..a, ale jiná možnost není. Jedině nějaká jiná převod., ale to je risk.
To: the.max: dá se převodovka vytáhnout i bez sloupového zvedáku? Ten nemám a mám obavy, aby nás to nevydrbalo. A nebo bude lepší to vytáhnout i s motorem a pak to rozpůlit?
VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
the.max
Člen klubu
Příspěvky: 531
Registrován: 24.10.2012 15:31
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od the.max »

Dá, jinak zrovna dneska jsem jí shodou okolností dával do auta. Na zemi to udělat jde, potřebuješ buď hrazdu, nebo dva hevery. Já mám, navíc VR6, takže vyloženě onanie, z ropáka to půjde ven v pohodě. Postup jak jí doststat ven je víceméně stejný jako u manuálu,, odlišnosti jsou jasný, není tam ovládání spojky, je tam ale zase volič rychlosti, kabel k řídící jednotce pŕevodovky a chladič kapaliny. Pokud nechceš vypouštět vodu, tak povolíš imbus nahoře na tom chladiči a máš ho zvlášť, já teda vodu ale vypustil. Před demontáží musíš z pŘevodovky vypustit výpušťákem kapalinu. Počítej ale s tím, že cca litr zůstane ještě v měniči, tak abys neudělal loužičku. Až to budeš chtít rozpůlit, tak nejdřív odšroubuj 3 matky co drží měnič na unašeči na motoru, dostaneš se na ně zezadu ze spoda, je tam na ně vidět když si otáčíš klíčem za řemenici. Je to na 15ku ořech. Když ten měnič nepovolíš a necháš ho na motoru, tak ti pak bude šíleně překážet. Dělal jsem to takhle prve a fakt voser. Včera jsem si v TISu (n+eco jako Elsa, ale pro Ford) přečetl, že se má převodovka vyndavat a nasazovat s měničem.

Až budeš pak zase měnič nasazovat na pŕevodovku, tak si dej bacha, aby jsi se trefil na drážky čerpadla co je v převodovce. Když vytáhneš z pŕevodovky měnič, tak na tý 'trubce' co jde do převodovky jsou na boku dvě zbroušené plochy. Ty musíš pak zase trefit správně do převodovky. Když to netrefíš, nasadíś na motor a utáhneš na prasáka, tak utrhneś to čerpadlo a máš vyděláno. Když budeš mít ležet převodovku tak, že měnič na ní budeš mít položenej z vrchu, tak měniš v nejvyšším místě musí být pod úrovní obalu převodovky 17mm (milimetr sem, tam nehraje roli, ale centimetr je problém), pak máš trefené ty šlicy na to čerpadlo a můžeš to vrátit na motor. Až budeš spátky připojovat táhlo voliče rychlosti, dej si bacha aby ti to oko co je pod tím větším šroubem zapadlo kolíčkem do díry, jinak při utahování ti to prdne, je to jen hliník.

Kapaliny by tam mélo být 7 litrů, tak naliješ asi necelejch 6, nastartuješ a necháš běhat na D se zvendutejma kolama. Až se kapalina ohřeje (dá se kontrolovat VAGem), tak ručně několikrát prořadíš všechny kvalty, otevřeš přepad a budeš dolejvat zbytek kapaliny. Až ti začne z přepadu vytejkat, tak přestaneš dolejvat, z přepadu ji necháš vytéct, přepad zavřeš a hotovo.
Vyměním ojetého pionýra za nejetou pionýrku.
Ford Galaxy Ghia 2001 V6 Tiptronic
Obrázek LPG

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

Diky moc za návod a hlavně tipy na co si dát pozor. Včera jsem to akorát stihl zvednout na špalky a trochu se na to díval zespod, ale mám obavu, že bude muset dolů i nápravnice. Nebo to vyjde kolem ní? Bude to každopádně pěkná soulož...
VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
the.max
Člen klubu
Příspěvky: 531
Registrován: 24.10.2012 15:31
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od the.max »

nn, nápravnice tam zůstává. Když jsem převodovku sundaval poprvé, tak jsem měl sundanou i chladičovku, přecejen u VR6 je toho místa okolo podstatně míň než u ropáka. Jo, kdybych to dělal znova takhle, tak si ještě rozpojím i vejfuk, ono jak to pouštíš dolů, tak se s ním dost hejbe. E nebo alespoň vyvěsit z těch gumovejch kravinců, na kterejch vysí. Podložíš motor heverem a druhej dáš pod převodovku. Povolíš držák převodovky a pak to pouštíš dolů. Až ti převodovka narazí na nápravnici, tak s heverem s převodovkou popojedeš kousek dopředu a vyhneš se nápravnici. Já to měl navíc o to těžší, že jsem měnič necham na motoru, takže místo toho abych s převodovkou od motoru musel cca 2 centimetry, aby se měnič uvolnil od motoru, tak jsem celou převodovku tahal asi 10cm přez ten měnič. Jo a vlastně musíš taky sundat ten spdní silentblok, co je mezi nápravnicí a převodovkou. Jinak, kdyby ti překážela chladičovka, tak sundej světla a nárazník, sundej výztuhu a místo těch 10tek šroubů co jí drží si našroubuj nějaký štefty, na každou stranu jeden, nebo nějaký dlouhý šrouby, nebo si nech na hlazenku udělat závit. Chladičovku pak na tom můžeš o pár centimetrů posunout aniž by jsi urval hadice.
Vyměním ojetého pionýra za nejetou pionýrku.
Ford Galaxy Ghia 2001 V6 Tiptronic
Obrázek LPG

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

Tak převodovka je venku, šlo to celkem dobře. Mám ale trochu jiný problém a ten je: V autě je převodovka s označením FLX a já mám možnost koupit převodovku s označením GPE. Bude spolupracovat s jednotkou, nebo se bude muset přehrát softw., popř. vyměnit jednotka? Pokud se to někde řešilo, tak se omlouvám, ale nemám teď čas to hledat, a dejte kdyžtak odkaz. Díky moc za rady.
VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
the.max
Člen klubu
Příspěvky: 531
Registrován: 24.10.2012 15:31
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od the.max »

Nemusí to být vyloženě na jinou jednotku, ale třeba tam bude jiná příruba na motor, né všechny motory mají stejné příruby a mají různě díry na šrouby pro spojení motoru s převodovkou. Může tam být taky jinej stálej převod v diferáku. Počítej s tím, že převodovka z ropáka má jinej stálej převod než převodovka z benzínu. Co se týká elektroniky, tak v převodovce jsou jen selenoidy (elektromagnetické ventily) a asi tři hallové snímače otáček. Elektronika tam žádná jako taková není, takže by to mělo jít připojit na jakoukoli jednotku.

EDIT: vypadá to, že FLX je pro 85kW, GPE pro 85kW a od 11/2002 i pro sharana 96kW.
Vyměním ojetého pionýra za nejetou pionýrku.
Ford Galaxy Ghia 2001 V6 Tiptronic
Obrázek LPG

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

Tak podle pana prodejce je GPE nástupce FLX a FLX je nástupce té původní která tam byla a to FBN. Tchán ji totiž kdysi měnil protože tekla a měnil jen kus za kus a převodovka fungovala normálně. Namontujeme a uvidíme. GPE asi byla už i pro silnější motor. Budu ji mít z auta s 85kW. Díky za odpověď.
VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od abeljozef »

the.max píše:EDIT: vypadá to, že FLX je pro 85kW, GPE pro 85kW a od 11/2002 i pro sharana 96kW.
the.max fórový kvákal zas kváka bláboly.

Ukáž mi 96 ku s automatom, forový borče :laugh: :laugh: :laugh:

petr l.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 06.02.2013 20:28
Bydliště: Český Těšín

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od petr l. »

Nevíte někdo, jakým momentem se mají utahovat matice na měniči na automatu? Snažím se to najít, ale nedaří se mi.
VW Sharan II 1,9 TDI, 85kW, r.v. 2000, tiptronic, stříbrný, rodinný autobus

Uživatelský avatar
the.max
Člen klubu
Příspěvky: 531
Registrován: 24.10.2012 15:31
Bydliště: Bílina
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od the.max »

dělal jsem to minulý týden, podle TISu to je pro Galaxy 60Nm, ale předpokládám že pepík ze slovače stejně zase bude mít blbý kecy, bude tvrdit že to je 3.14čovina, bude si tu honit triko, že on to ví jako jedinej ze všech protože sežral veškerou moudrost světa, ale stejně to neřekne, za to nezapomene přidat nějaké bláboly o fórových borcích. Takže vlastně raději počkej, jestli ti odpoví někdo jinej :-)
Vyměním ojetého pionýra za nejetou pionýrku.
Ford Galaxy Ghia 2001 V6 Tiptronic
Obrázek LPG

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: PŘEVODOVKA, AUTOMAT: tiptronic prokluzuje

Příspěvek od abeljozef »

A kde je tá 96 ka v automate, čakám kedy mi ju ukážež kvákale :laugh:

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“