NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Masonator
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 27.09.2016 19:18

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Masonator »

Zdravím. Potřebuji poradit. Mám nově dělané rozvody a vodní pumpu. Poslední dobou se stává, že když auto stojí studené na parkovišti, tak pozoruji, že mám skoro prázdnou nádobku na nemrzku. Když chci dolít kapalinu a odšroubuju zátku, tak se nádobka odfoukne a naplní se nemrzkou z motoru. Tudíž nemohu dolít kapalinu, páč není kam. Když auto následně projedu, tak hladina klesne mezi max a min a drží hladinu, takže to vypadá, že není třeba dolít. Když pustím topení, tak v předu z palubky fouká teplý vzduch, ale vzadu ze stropu ne. Mám to asi zavzdušněné, co dělat, jak pořádně odvdušnit? Nebo je problém jinde?
VW Sharan 1,9 TDI 96 kw, 2004 GOAL

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od M@rty74 »

Vzadu ze stropu ti nikdy teplý vzduch foukat nebude. Ze stropu fouká pouze studený vzduch přes klimu. Pokud chceš odvzdušnit okruh, hledej zde : Předmět: MOTOR, TEPLOTA: problém s teplotou motoru, termostat
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tlapa 78 »

Marek77 píše:
24.09.2008 16:27
Na výměnu prostě - vypustit, vypláchnout a naplnit.

Vypouštění kapaliny je celkem jednoduchá věc - odpojí se hadice od spodní části chladiče a pokud máš i zadní topení, pak rozpoj hadice pod vozem, někde před LZ kolem (dehťáci tam mají bufík).

Potom je třeba systém vypláchnout. Osobně vyplachuji několikrát, a to pouze čistou vodou (pitnou - destilovaná se nepoužívá). Prostě naplním celý systém vodou, jízdou odvzdušním (následně doplním na značky nádobky) a jízdou aspoň 20 - 30 km zahřeju a propláchnu motor. Pak vodu opět vypustím (výše zmiňovaným způsobem), opět naliju čistou vodu a opět vyplachuji (já toto dělám minimálně třikrát).
Vzhledem k tomu, že jsem posedlý přesností, dělám ještě to, že po třetím výplachu vodou nechám odpojené hadice (od spodní části chladiče a od bufíku) a po vychladnutí prolévám motor vodou z hadice (do nádobky vrazím zahradní hadici a valím tam vodu, která odpojenými hadicemi vytéká ven).

Pak hadice zapojím, naplním cca 4 - 4,5 litru koncentrované chladicí kapaliny a doplním pitnou vodou. Po důkladném odvzdušnění jízdou doplním hladinu mezi rysky v nádobce (až motor po jízdě zchladne, musíš dolít ještě jednou, protože hladina klesne).

Dělej to jak chceš, ale já to dělám takto.
Super návod! Díky 👍
Potřebuju vyměnit chladící kapalinu, podle tohohle návodu bez problémů. Jen dotaz - když to vypustím spodní trubkou chladiče - nezůstane voda v motoru a topení - za termostatem? Není lepší vytáhnout termostat, aby vytekla voda i z bloku motoru? Anebo se to vypustí i tak skoro všechno? Mám zkrácený okruh bez bufíku a zadního topení, tak nevím přesně kolik vody mám vlastně v okruhu a kolik si připravit na ředění. Myslel jsem, že to vyřeším nákupem už naředěné směsi, ale když by zůstal zbytek v motoru tak by to asi dost snížilo po smíchání bod mrazu...
VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od michall »

Nějaký vážný důvod k výměně nebo jen tak? Já teda předem nic předem neředil, použil jsem Markův postup s tím, že jsem doléval na střídačku chladící směs a vodu. Pokud máš obavy, že zbytek v motoru naředí směs, není nic jednoduššího, než směs změřit nebo nechat změřit a podle toho postupovat dál.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Tlapa 78
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 15.08.2021 21:26
Bydliště: Liberec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tlapa 78 »

Měnil jsem v létě prasklý chladič a nalil jsem tam jen vodu, tak už by to chtělo ten fridex... :-) Asi to udělám tak, že na ten zbytek co tam zůstane doliju 1l koncentrátu a k tomu 3l už ředěného fridexu na -30C. To by mělo stačit...
VW Sharan 1.9 TDi PD 96kW 2005, Liberec

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od michall »

Pokud se nechystáš na Sibiř, tak je -30st. a méně trochu zbytečné, resp. dolej a změř. Do nízkých teplot kapalina houstne a krapet hůře se protláčí zkrz chladič i výměnník topení. Pro takové "běžné" podmínky podle mě stačí -25st.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“