NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tommate »

a netřeba destilku? někde v servisu jsem okoukal destilku tak ji vždy používám. jak je to tedy :?:

a za další.. jsem si myslel že se používá chladivo předepsané (nebo doporučené), takže je jedno jestli G11 nebo G12?? vždycky jsem hodinu četl etikety na obalech v obchodě abych koupil tu správnou, dokážete to někdo osvětlit?

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Pokud máš v motoru kapalinu G11, můžeš při výměně použít jak G11 tak i novější G12 (v ideálním případě G12+).
Pokud máš v motoru kapalinu G12 nebo G12+, přechod na G11 se nedoporučuje (je to krok zpět).

Výměnný interval pro kapalinu G11 je tři roky, pro kapalinu G12 a G12+ je pět let. Podle vyjádření výrobce je chladicí kapalina G12 a G12+ doživotní.

Kapalina G11 (zeleno-modrá) je originální kapalina koncernu VW, která splňuje specifikaci TL774C.
Kapalina G12 (oranžová) je originální kapalina koncernu VW, která splňuje specifikaci TL774D.
Kapalina G12+ (růžová) je originální kapalina koncernu VW, která splňuje specifikaci TL774F.

Kapalinu G12+ lze mísit s kapalinou G11 i G12 bez problémů. Kapalinu G11 a G12 mísit NELZE.



Destilovanou vodu používat netřeba, protože chladiva moderních vlastností není nutné ředit destilovanou vodou. Navíc mnohdy je pitná voda z hlediska obsahu vodního kamene srovnatelná s destilkou.

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tommate »

díky, to je vyčerpávající odpověd :wink:
měnit zatím nebudu, nová nápň je tam asi 9 měsíců, za tu dobu jsem dolil asi deci destilky, ale v případě dolívání budu používat G12+ a v případě výměny v budoucnu G12
Marek77 píše:naplním cca 4 - 4,5 litru koncentrované chladicí kapaliny a doplním pitnou vodou
Marku a tou koncentrovanou chladící kapalinou myslíš už namíchanou směs např. G12 s vodou 1:1, jestli jsem to dobře pochopil :?:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Ne - koncentrovaná chladicí kapalina je to, co je v láhvi od výrobce. To se ředí vodou v poměru 50:50 nebo trochu více vody, čili 60:40.
V našem případě je v systému kolem devíti až deseti litrů chladiva - závisí na motoru, počtu topných těles, bufíku a podobně - doporučuji 4 až 4,5 litru koncentrované kapaliny dolít vodou o objemu 5 až 6 litrů (podle typu motoru a velikosti chladiče). Po několika minutách chodu motoru se směs v systému dokonale promísí.

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tommate »

takže to co psal Pokyro výše, že cladící systém má 4,7l, asi psal jako příklad a neplatí to pro SAG, to mne zmátlo.. 10 litrů??? 8O

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Vozy SAG mají kolem deseti litrů, plus minus něco málo (podle typu motoru, velikosti chladiče a podobně). Některé SAGy nemají zadní topné těleso v kufru (není jich moc, ale občas se objeví) - ty mají méně vody, asi kolem osmi litrů. Ale v drtivé většině případů máme ve vozech dvě topná tělesa (TDi navíc i bufík) a objem systému je tedy cca 10 litrů.

A nemusíš kulit oči - "stodvacítka" škodule měla litrů třináct (a co to bylo za trpaslíka proti Sharanu :wink: ).
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 30.07.2009 17:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tommate »

jo u stodvacky to šlo taky přez celé auto ta voda - ještě dotaz, pokud bych chtěl ověřit chladící kapalinu, dá se to spolehlivě změřit hustoměrem?

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Změřit se dá, ale hustoměr není právě nejpřesnější. Lepší je světelný refraktometr, tam je zaručena přesnost na 2°C.

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od pistahufnagl »

V Lidlu prodávali hustoměr na baterku a na chladící kapalinu za pár kaček. Fungují dobře.
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Nicméně je potřeba vědět, že bod tuhnutí není jediným důležitým parametrem. Velmi důležité je i stáří kapaliny. Výrobce sice o výměnném intervalu nehovoří (pouze při opravě motoru či chladicího systému), já si však myslím, že výměna je nutná (podobně jako výměna převodového oleje, který je dle výrobce rovněž doživotní).

Chladicí směs totiž mimo snížení bodu tuhnutí musí splňovat i jiná kritéria, především musí zabraňovat korozi kovových částí systému, zabraňovat pěnění směsi a nejen snižovat tuhnutí, ale i zvyšovat var kapaliny. Ze zkušenosti však vím, že po uplynutí provozní použitelnosti kapaliny (tři roky u G11 a pět let u G12) jsou přísady důležité pro zabezpečení těchto podmínek vyčerpány, znehodnoceny nebo jinakým způsobem nefunkční. Kapalina sice dejme tomu bude zabraňovat zamrznutí třeba až do -30°C, bude však agresívní na kov a gumu v systému nebo může mít i jiný neduh, jenž může způsobit poruchu systému, v horším případě poruchu motoru. Jistě někteří znáte vyžranou hlavu u Favoritů či Felicií a jiných vozů. To způsobuje pouze a jedině stará chladicí kapalina - agresívní a likvidující vše, co jí přijde do cesty.

Takže kontrola cukrovitosti (bodu tuhnutí) je dobrá věc, refraktometr nebo hustoměr jsou schopní pomocníci, nicméně kapalina by se měla vyměňovat v pravidelných intervalech - bez ohledu na bod tuhnutí.
Myslím, že nikomu z nás nic neudělá jednou za pět let investovat pětistovku a dvě hodiny času do výměny kapaliny v systému. Pro klid duše, spolehlivost a funkčnost systému je to to nejmenší, co můžeme udělat.

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od patper »

Marku77 - to, o cem pises,byl Fridex z dob davno minulich.... :wink:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Nerad to říkám, ale mýlíš se... Ethylenglykol je pořád ethylenglykol, to se nezměnilo.

Všechny Felicie od počátku uvedení do výroby měly v chladicích okruzích kapalinu G11, od roku 1999 dokonce kapalinu G12. A víš, kolik vyžraných hlav z Felicie jsem vyhazoval do šmelcu? Po celé ploše hlavy byly vyžrané krátery až do hloubky přes 3 milimetry (a samy od sebe tam jistě nebyly............).

Rozhodně nechci a nebudu nikomu předepisovat nebo nařizovat, co a jak má na svém vozidle měnit či jak provádět jeho údržbu - to mi nepřísluší a od toho tu nejsem, navíc je to každého soukromá věc. Snažím se jen pomoct, vysvětlit a prodat vše, co vím. A když říkám, že doporučuji chladicí kapalinu měnit, pak vím, proč to říkám. Věř, že si nevymýšlím.

Jestli si myslíš, že kecám, nemusíš se mými slovy řídit a dělej, jak sám uznáš za správné.

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od patper »

A jsme u toho... :roll: Srovnavas... no,ale to je jedno :idea: :mrgreen:

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Tommate »

já tam mám kapalinu jak jsem psal necelý rok, ale vím jen že je to směs, čistá voda to není, akorát nevím jaká směs a jak namíchaná, ten servis co mi to tam plnili je přez půl republiky, tak chci jen pro sichr udělat kontrolu

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, CHLADÍCÍ: chladící náplň, výměna, míchání, dolévání

Příspěvek od Marek77 »

Tommate píše:já tam mám kapalinu jak jsem psal necelý rok, ale vím jen že je to směs, čistá voda to není, akorát nevím jaká směs a jak namíchaná, ten servis co mi to tam plnili je přez půl republiky, tak chci jen pro sichr udělat kontrolu

Tak v tom případě hustoměr určitě stačí.......... :wink:

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“