FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

mirda.v
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 31.01.2008 20:50

FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od mirda.v »

Prosím o radu

Chci si koupit Galax nebo Sharana. Protože je u nás kopcovitý terén a v zimě bývá problém aby člověk někde vyjel, chci mít ve výbavě EDS a ASR.
Jaké máte zkušenosti s EDS a ASR, a jestli je pravda že tato výbava pomáhá při jízdě v zimě do kopců.
Jak poznám že auto které si vyberu má tuto výbavu? Mají to galaxy 2,3L benzin rv.2000-2002
Když má auto ESP (stabilizaci), má i EDS a ASR?

Děkuji moc
Mirda

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: Jak je to s EDS

Příspěvek od abeljozef »

ABS - Antiblok kol pri brzdeni. AK sa kolo pri brzdeni dostane do smyku automaticky ho uvolni.

EDS - Rozsirena funkcia ABS. Je to elektronicka uzavierka diferencialu. Al mas lave kolo napr. na lade a prave na asfalte ked sa budes snazit rozbehnut diferencial prenesie vsetku taznu siku na kolo na lade a to sa zacne presmykovat. Vtedy zareaguje EDS a pribrzdi (pomocou brzdovej pumpy ABS natlaci brzdovu kvapalinu do brzd. stmena) kolo na lade a tazna sila sa cez diferencial prenesie na koleso na asfalte. EDS reaguje do max. rychlosti 30 km/hod. Potom uz nie. Cinnost EDS pri rozbehu sa prejavuje takymi istymi zvukmi ako ked je pri bzdeni v cinnosti ABS.

ASR - Je uz komunikacia aj s RJ motora a ak su obe hnacie kola v presmyku tak da pokym RJ motora aby ubrala plyn.

ESP - pridava okrem preklzu kol aj kontrolu smeru jazdy (cez snimac natocenia volanu) a vyhodnocuje vznik smykovych situacii.

EBD - El. rozdelovac brzdnej sily zabezpecuje max ucinok brzdy pri rozdielnom zatazeni a tym aj inej adhezii vozidla. Ak mas vozidlo na prazdno tak prenasa mensiu brzdnu silu na zadnu naravu aby obmedzl presmyk kola. Ak auto zatazis tak prennasa viac przdnej sily na zadnu napravu.
Len pre upresnie v minulosti sa na autach bez ABS na tento ucel pouzival takzvany zatazovy regulator ktory bol namontovany na zadnej naprave a od jej zatazenia reguloval vykon zadnych brzd. Po prichode ABS tento regulator zmyzol a zadne kola boli brzdene na plno s tym ze ak sa zablokovali tak ich ABS odblokovalo. Z EBD sa fukcia regulacie vykonu brzd opat vracia ale uz nie je mechanicka ale elektonicka a nie len pre zadnu napravu voci prednej ale pre kazde kolo zvlast.

EBA - Podpora nudzoveho brzdenia. System monitoruje rychlost a intenzitu supenia na brzdovy predal. Ak zsiti ze vodic rychlo stupil na brzdovy predal (napr pri koliznej situacii) automaticy zvysi brzdny ucinok lebo sofer z nohou tak rychlo a silno na pedal nezatlaci. Pri niektorych autach pri takomto brzdeni autamticky zacne blikat vystraznymi smeroukami.

MSR - System zabranuje presmyku kol z dovodu velkeho deceleracneho momentu vyvijanym brzdiacim motorom. Ak k tomuto stavu dojde da pokyn RJ motora aby mierne pridala plyn.

Vsetky tieto funkcie su integrovane v riadiacej jednotke ABS.

Ak ma auto ESP (automaticky v sebe zahrnuje aj funkciu ASR a EDS).

Pri novsich rocnikoj aj dalsie.

ABS ma na budikoch kontrolku a aj ESP ma na budikoch kontrolku.

Ked ESP zasahuje (koriguje) kontrolka ESP na budikoch blika.

ESP sa da aj vypnut (napr ked mas snehove retaze tak z toho mava haluze). Vypinac je na stredovej konzole v lavo dole vedkla klimy. Je na nom napis ESP. Vypnute ESP ti signalizuje kontrolka ESP na budikoch ktora stale svieti.

Takze ak chces zistit ci ma auto ESP hladaj spinac ESP a tiez kontrolku na budikoch.

Zo skusenosti ak budes mat raz auto z ESP druhe uz bez neho chciet nebudes.
al028_72.jpg
esp2.jpg
Naposledy upravil(a) abeljozef dne 20.07.2009 23:26, celkem upraveno 1 x.

mirda.v
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 31.01.2008 20:50

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od mirda.v »

Díky za vysvětlení

Neví ale někdo jestli měl ASR a EDS ve výbavě Ford Galax v benzinu 2,3L 107Kw a Sharan 2L benzín oba rv. 2000-2002 ?
Dá se to nějak zjistit na dálku, třeba z techničáku nebo kontrolky na palubce (sháním to přes inzeráty a tato informace tam často chybí)??

Díky

Mirda

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od abeljozef »

neviem ako u forda ale VW este ani teraz nedava ESP do zakladnej vybavy. Inac povedane Volkswagenu zo sharanom pekne jeb....

Seat ho uz dlhsi cas ma automaticky v zakladnej vybave.

Z fotky palubouky ak je odfotena cela hladaj uz spomenuty vypinac ESP na stredovej konzole vedla klimy resp kurenia.

Z kontrolky na budikoch to zistis hodne tazko nakolko ESP kontrolka sa po zapnuti zapalovania rozsvieti a po sekunde zhasne (diagnostika ako u ABS)

Takze je nepravdepodobne ze ju najdes na fotke svietit. Jednie ak by majitel umyselne pri fotografovani ESP vypol aby bola vidiet. To je ale hodne nepravdepodobne.

ESP maju len II generacie. I generacia nie.

ESP maju automaticky vo vybave verzie 4x4.

Uživatelský avatar
jiri01
Řidič
Řidič
Příspěvky: 59
Registrován: 18.01.2008 14:25
Bydliště: Kolín

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od jiri01 »

mirda.v píše:Prosím o radu

Jaké máte zkušenosti s EDS a ASR, a jestli je pravda že tato výbava pomáhá při jízdě v zimě do kopců.
Jak poznám že auto které si vyberu má tuto výbavu? Mají to galaxy 2,3L benzin rv.2000-2002

Děkuji moc
Mirda
S ASR se rozjedeš na nezpevněným povrchu nebo na sněhu v pohodě i bez citu. Rozhodně doporučuju. O ESP nebudeš vědět že ho máš, ale jak se jednou projeví, budeš rád že ho máš... :P
ESP i ASR mají společnou kontrolku, pokud nikde není vypínač ESP, tak v autě není. Pak bude kontrolka blikat jen při ostrým rozjezdu.
Kup si Alhambru II a nemusíš nic řešit, budeš tam mít všechno.

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od patper »

Ja mam ESP a opavdu bez toho uz auto nechci :!: :wink:
Jinac v tomhle pocasi na mne kontrolka ESP casto blika....

Uživatelský avatar
vilik
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2021
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Rakovnicko

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od vilik »

Když mě to letos párkrát ustřelilo na sněhu, tak jsem ocenil funkci ESP. Byl jsem z toho tak trochu mimo, když se auto začalo v zatáčce přetáčet, najednou zachrochtalo čerpadlo, s autem to škublo a srovnalo se do směru natočení volantu a jako by se nechumelilo jelo dál správným směrem. :158: Do té zatáčky jsem se vrátil 3x abych si to vychutnal. :mrgreen:

Auto bez ESP a dalších podobných lahůdek bych už nechtěl.

Mimochodem, netušil jsem, že ABS funguje i při jízdě pozpátku. :D
VW Sharan II 1.9 TDI PD 85 kW Family červený
VW Passat 1.9 TDI PD Variant 96 kW modrý

Uživatelský avatar
jiri01
Řidič
Řidič
Příspěvky: 59
Registrován: 18.01.2008 14:25
Bydliště: Kolín

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od jiri01 »

vilik píše:Když mě to letos párkrát ustřelilo na sněhu, tak jsem ocenil funkci ESP. Byl jsem z toho tak trochu mimo, když se auto začalo v zatáčce přetáčet, najednou zachrochtalo čerpadlo, s autem to škublo a srovnalo se do směru natočení volantu a jako by se nechumelilo jelo dál správným směrem.
Jo jo, když jsem poprvé okusil funkci ESP, zažil jsem podobný pocit překvapení. Jako by něco chytilo zadek auta a pěkně silně ho zatáhlo zpátky do stopy. Fakt chytrej systém to ESP :D

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od widle »

ale že se těch zkratek vyrojilo, to by mohl Ivan Mládek omladit svou zkratkovou písničku...... :D :D :D
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
machstrechy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 06.02.2008 20:13
Bydliště: Kamenná

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od machstrechy »

chlapáci na EDS žádná kontrolka není ??

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od abeljozef »

EDS je rozsirena funkcia ABS. Takze plati pre hno kontrolka ABS. Pri poruche EDS ti svieti kontrolka ABS.

AK chces zistit ci je auto vybavene EDS om postav sa lavou stranou na lad alebo strk a kravou na normalny asfalt. Pri pokuse o razantnesji rozbeh budes pocut zasah EDS ktory sa prejavy ako zvuky pri praci ABS.

Uživatelský avatar
machstrechy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 06.02.2008 20:13
Bydliště: Kamenná

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od machstrechy »

abeljozef píše:EDS je rozsirena funkcia ABS. Takze plati pre hno kontrolka ABS. Pri poruche EDS ti svieti kontrolka ABS.

AK chces zistit ci je auto vybavene EDS om postav sa lavou stranou na lad alebo strk a kravou na normalny asfalt. Pri pokuse o razantnesji rozbeh budes pocut zasah EDS ktory sa prejavy ako zvuky pri praci ABS.
Tak je to dobrý mám ho tam

Uživatelský avatar
pitkin
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Chomutovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od pitkin »

Jojo taky mam na Galaxy ESP a ted v zimě na snehu aledu ho dokonale využiju.Fakt supr věc a příšti auto jenom s ESP
Když auto tak pořádny

Uživatelský avatar
Auto1
Závodník
Závodník
Příspěvky: 509
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Opava city
Kontaktovat uživatele:

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od Auto1 »

Charlie.007 píše:Clubáci, jenom taková otázečka. Kamarád má v merku Alhu II, ale zarazil mě popis výbavy. Vyráběly se SAG II jen s ASR bez ESP :?: :?: :?: Já mám za to, že když není v autě ESP,není tam ani ASR :?: Díky za info a jestli sem to někde přehlídl, tak mě nakopněte :)
Ne,tlačítko ASR se nevyrábělo,buď je tam jak ESP tak ASR,nebo tam není ani jedno. :)
Naposledy upravil(a) Auto1 dne 19.01.2011 17:58, celkem upraveno 1 x.
IMPORT A PRODEJ AUT: http://www.1auto.tk" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Charlie.007
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 263
Registrován: 22.03.2008 10:57
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: FUNKCE ABS, EDS, ASR, ESP, EBD, EBA, MSR: vysvětlení, funkce

Příspěvek od Charlie.007 »

Clubáci, jenom taková otázečka. Kamarád má v merku Alhu II, ale zarazil mě popis výbavy. Vyráběly se SAG II jen s ASR bez ESP :?: :?: :?: Já mám za to, že když není v autě ESP,není tam ani ASR :?: Díky za info a jestli sem to někde přehlídl, tak mě nakopněte :)
Seat Alhambra II 1.9 TDI PD 96 kW - prodáno
VW Sharan 2.0 TDI 135kW DSG 4M

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“