SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od Marek77 »

Odvzdušňovací šroub pro spojku je na pracovním válečku na převodovce.

Odvzdušnění je poměrně snadné a zvládne ho jeden člověk. Sešlápneš pedál spojky na podlahu, zajistíš ho v té poloze (třeba koštětem proti opěradlu sedačky) a povolíš odvzdušňovací šroub na pracovním válci. Po úniku vzduchu, případně již čisté kapaliny, tento uzavřeš a pedál vrátíš zpět do výchozí pozice. Postup opakuješ, jak dlouho třeba. Pokud jsou u toho dva lidi, je to pochopitelně snadnější - jeden sešlápne spojku na podlahu a drží pedál, druhý povoluje a utahuje odvzdušňovák.

Je to v zásadě stejné, jako u brzd.

Dlužno ovšem dodat, že systém spojky se sám od sebe zavzdušnit nemůže. Pokud se zavzdušnil, je něco špatně - zpravidla poškozený váleček (hlavní na pedálu nebo pracovní na převodovce) a pouhé odvzdušnění nepomůže. A pozor - systém se v případě poškození válečku může zavzdušnit, ale ne vždy musí unikat kapalina. Pokud je poškozen hlavní váleček, kapalina může unikat do kabiny, tedy do prostoru nohou řidiče.

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od matko001 »

Potrebujem to je iba ako kratkodobe riesenie - kym pridu peniaze na spojku, kym pride spojka z Nemecka to tiez nejaky den potrva a potom uz "len" namontovat v nejakom servise. Cize potrebujem prezit necely mesiac a potom bude komplet nova spojka aj zotrvacnik.
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

godzilla
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 20.01.2008 12:13

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od godzilla »

Přátelé, kamarádi,

mám dotaz týkající se podivné funkce spojky u Seat Alhambra 1.9 TDi 96 kW rv. 2004.
Vždy po ujetí několika km dochází k situaci, když řadím, tak sešlápnu spojkový pedál, přeřadím, pedál pustím, ale on zůstane na zpáteční cestě do své horní úvrati viset, spojka už zabírá, a po několika okamžicích dojde k vypružení (předpokládám tlakem hydraulické kapaliny) do horní úvrati. Tak se to opakuje několikrát po sobě. Rovněž se stává, že dojíždím k místu, kde chci vyřadit kvalt a po sešlápnutí pedálu spojky musím řadící páku tahat silou za účelem vyřazení rychlosti.
Nestalo se někomu z vás to samé a jak jste to řešili???
Spojka je údajně komplet vyměněná - LUK - má najeto cca 10000 km.
Vyměněn hlavní spojkový válec za nový
Odvzdušnění jsem zkoušel podtlakem přes pedál spojky, klasickým odvzdušňováním spojkovým pedálem a naposledy odvzdušňováním systémem brzdový třmen propojený s odvzdušňovákem spojky s pedálem spojky v horní poloze i v dolní poloze - možná se něco trošku změnilo, ale problém se opakuje při každé jízdě.

Máte někdo tip, jak se zbavit tohoto problému???
Díky za každou radu

Uživatelský avatar
patas1
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 225
Registrován: 19.01.2008 12:13
Bydliště: Hradec Kralove

pulzovani spojkoveho pedalu

Příspěvek od patas1 »

Ahoj kluci,prosím o Vas nazor na nasledujicí problem s moji Alhambrou 1.9TDiPD 85KW.

Obcas se mi stane že pri seslapnuti spojky zarazeni a pak pusteni se pedal hned nevratí až nahoru ale zustane cca v polovine,po chvili ale vyleze.Kdyz pridam plyn tak nahoru vyleze a kdyz uberu tak citim jak zas klesa.Proste kdyz drnkam plynem a mam lehce nohu na spojce tak jde citit jak pedal klesa a zveda se.Dalsi poznatek je ze pedal obcas(vetsinou kdyz je zima nebo je to studeny) zabira u podlahy a jindy zas treba(po ohrati nebo kdyz je teplo) v polovine..Po 5km uz to vetsinou nedela..
Mate nekdo napad kde je chyba?dikymoc



modedit: základní chyba je ta, že není dotaz ve vhodném tématu - viz pravidla

prikryl
Řidič
Řidič
Příspěvky: 67
Registrován: 07.07.2008 20:47
Bydliště: Brno 628 00

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od prikryl »

Všem z Vás, kteří řešíte problém s ne úplně vracejícím se pedálem spojky, často spojeným s zakvílením při záběru spojky v režimu brždění motorem, může být i spojeno s občasným prokluzem spojky na vyšší kvalt, ranami při změně z režimu záběru do brždění - opravdu je třeba provést diagnostiku převodovky ! Závadu popisuje pan Sixta na svém webu přímo pro převodovky sharan. Problém jsem řešil 2 roky, než jsem nechal zkontrolovat (bez jakékoliv demontáže) funkci převodovky (zadní černá záslepka, posun hřídele značí průšvih) a nechal repasovat u p. Sixty na počkání (1/2 dne) za cca 8000. Umí to někde na Moravě i jiný servis a snad i levněji. Pokud by jste potřebovali znát podrobnosti, pište. Ideál pak vyměnit setrvák i spojku ať to máte přijednom. Je to darda, ale kdo chce s tímhle autem jezdit, asi je to nutnost :-(.
Hodně zdaru

MickXX
Člen klubu
Příspěvky: 12
Registrován: 18.05.2016 15:34
Bydliště: Brno

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od MickXX »

Tento tyden jsem resil podobny problem auto mimo jine po komplet vymene spojky (setrvak,lamela,pritlacak,lozisko), od servisaka jsem odjel v pohode rano ale skoro neslo zaradit kvalt musel jsem naslapat spojku aby slo radit a to az nadoraz na podlaze. Tak jsem mu to vezl zpet at to projde, zavada byla na tom bakelitovym T-cku s odvzdusnovakem, kolem te vsazene matice do plastu pri seslapnuti spojky se tvorily bublinky a maly prusak kapaliny. Tak treba to nekomu taky pomuze pri hlledani podobne zavady.
Cislo dilu: 7M3721468C
Cena: 615,- Kc (kupovano v koncernu)
Přílohy
odvetravac1.jpg
Seat Alhambra 1.9 TDi PD 85kW/2005
Škoda Octavia Combi Tour 1.9 TDi PD 74kW/2010
Honda CBR 1100 XX SUPERBLACKBIRD 118kW/2000

Uživatelský avatar
d.i.v.e.r.
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 05.08.2008 22:35
Bydliště: Hradec Králové

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od d.i.v.e.r. »

A než tenhle díl budete kupovat , stačí vyndat pružinku pod tím ovzdušnovákem,
ten se vyndá i kovovou matkou a na ní se vymění okroužek....
cena do 5czk....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VW sharan 1,9TDi, 2003 96KW kasička
VW T5 2,5TDi PD , 2009, 96KW
R clio 1,2 , 1998,43KW motokára
Fiat Ducato 2,8JTD,2005,94KW dobytka

DušanK
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 15.02.2012 00:47

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od DušanK »

Všetky popísané problémy okolo spojky som mal tiež. Dva roky späť od zotrvačníka komplet nová spojka. Nedávno začal mi tiecť hl. spojkový valec a po výmene furt zle. Nakoniec to bolo skrutkami upevňujúcimi hl. spojkový valec. Po montáži držali, ale po pár šlapnutiach povolily, valec sa uhýbal pedálu smerom dopredu a nebolo možné ho stlačiť naplno. Oni totiž držali možno dva závity. Dlhšie skrutky pevnosti 10K a zase ide ako po masle.

Nevedko
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 14.12.2012 18:37

Spojkovy pedal zostal dole

Příspěvek od Nevedko »

Zdravim, spojkovy pedal zostal dole. Mam Seat Alhambra 1999, 1.9 TDI, 81 kW. Mechanik zistil, ze je poskodeny diel: spojkova trubka c. 7M1721477F, na obrazku diel c. 7. Nevieme to nikde zohnat. Vie niekto poradit? Dakujem
Přílohy
na obrazku diel c. 7
na obrazku diel c. 7

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od M@rty74 »

Poškozená znamená co ?
Pokud tento obrázek dole odpovídá realitě, tak by ti ji měl být schopen vyrobit nebo opravit téměř kdokoliv, kdo se zaobírá hydraulikou.

Obrázek
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

tuis
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 05.01.2010 18:29
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od tuis »

Ahoj
Mohu se zeptat spojkový pedál mi chrupe ve vrchní pozici... když už dávám skoro nohu s pedálu a také když začínám mačká pedál... má tam takový divný chod... Mohl by jste mi někdo poradit co s tím nebo čím to je? DĚKUJI
Pavel /Ford Galaxy 1999, 1.9tdi 81kw AFN/ Ostrava

Uživatelský avatar
BADBOYSFAMILY
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4709
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha Picco
Kontaktovat uživatele:

Re: SPOJKA: zůstává viset pedál, únik kapaliny, ...

Příspěvek od BADBOYSFAMILY »

Zdar kluci, kolik stoji vymena spojky na sharana 1.9 PD 4x4 ciste za praci ? Delal jsem to znamemu a zajimalo by me, kolik si i jinde rekne clovek za vymenu spojky na 4 kole... :-D

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“