NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
MarBu
Řidič
Řidič
Příspěvky: 60
Registrován: 13.03.2008 16:53
Bydliště: Slovensko

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od MarBu »

Lauryl píše:Ahojte,

Mám problém s pohonom 4x4 a to, že po naštartovaní je ako y zamknutý zadný diferenciál. Je to citelne najmä pri cúvaní s vytočeným volantom, ale aj pri rozbehu s plným rajtom. Po odpojení čerpadla hladexu problém nie je. Olej mal nachodených po poslednej výmene cca 5000km aj s filtrom. Bol som pri jeho výmene. Napriek tomu som ho dal vymeniť opäť a mechanik mi zahlásil, že bol nejaký dosť tmavý, na to že mal len 5000km. Možno hlúposť, ale pre istotu to píšem. Oleje som dla meniť oba, aj teraz a aj predtým. Oba som kupoval v škodovke, origo VW.

Nejaké nápady v čom by mohol byť problém a ako to diagnostikovať? Inak s pripojeným čerpadlom je 4x4 zrejme aktívne hneď. Vybratie poistky od ABS nemalo na to nijaký účinok, až odpojenie čerpadla.

Napr. Auto som mal naštartované a v prudkej zákrute dolu kopcom som ho nechal na neutráli ísť dole s vytočením kolies na plné - auto akoby malo pritiahnutú ručnú. Po vypnutí kľúča - akoby som ho odbrzdil.


Ďakujem za rady a inšpirácie.

Tento problém mam tiež, mechanik mi poradil aby som si skontroloval zadné snímeče ABS a hlavne prstence na poloosach či niesu hrdzavé a zanesené.

Uživatelský avatar
BERGRUFT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 26.04.2013 15:37
Bydliště: Valašsko

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od BERGRUFT »

Zkus přes VAG akční členy u Haldexu... tipuji to na zasekávající se "jehlu" řídící jednotky Haldexu.... - pomůže to rozhýbat a případně proveď proplach...- tj. nalej nový olej pořádně to prožeň v systému 4x4 (louka na mokré trávě - zasněžené parkoviště... atd..) dej akční členy..- Ty ti rozhýbou tu jehlu.. a vyměň olej a filr znovu..- mohlo by to pomoci.
SHARAN 4motion 10/2008 BVK, 1,9 TDI z Beskyd

Štofi
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 26.02.2017 10:40

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od Štofi »

Dobrý den, mám také Shatana II, r.v.2003, 4x4 MOTION, 85kW, ale poněkud mi hučí zezadu HALDEX. Vzměnili jsme olej a filtr - trochu se to zlepšilo. Nejvíc to hučí při rozjezdu nebo plným otočení auta. Příjde mi to, jako bych za sebou tahal pr**l. Ještě jsme zkusili odpojit HALDEX vzadu na nápravě z elektriky a byl klid. Po zapojení svorkovnice zase hučel a hučí. Nevíte někdo čím to ? Díky

Uživatelský avatar
BERGRUFT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 26.04.2013 15:37
Bydliště: Valašsko

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od BERGRUFT »

Štofi...když projdeš témata ohledně zadní nápravy u našich aut, tak je to tu vše už napsané..- je to nejspíše závada řídící jednotky HALDEXU... zkus si sehnat jinou a uvidíš..
SHARAN 4motion 10/2008 BVK, 1,9 TDI z Beskyd

MarBu
Řidič
Řidič
Příspěvky: 60
Registrován: 13.03.2008 16:53
Bydliště: Slovensko

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od MarBu »

Pribrzďovanie zadných kolies pri plnom zatáčaní a pridaní plynu. Problém vyriešený. Vymenil som prstence a snímače na zadných kolesách. Po vybratí snímača som zistil, že je zo spodnej strany zbrúsený. Tak som vybral poloos a zistil som, že pod krúžkom ABS je hrdza v niektorých miestach až 1mm a tým pádom to zbrúsilo snímače. Krúžky sú rovnaké ako vpredu. Môj problém to vyriešilo, netvrdím, že to pomôže každému.

MarBu
Řidič
Řidič
Příspěvky: 60
Registrován: 13.03.2008 16:53
Bydliště: Slovensko

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od MarBu »

Tešil som sa predčasne, opäť to pribrzďuje kolesa a ešte viac ako predtim. BERGRUFT tu písal o zaseknutej ihle v riadiacej jednotke, nevie niekto ako sa k nej dostanem? VCDS neukazuje žiadnu chybu, tak že problem bude v mechanickej časti.

sambush
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 29.09.2016 15:55

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od sambush »

Zdravim vas,

Mam vw sharan 4motion 2001 a zacal som mat podobne problemy ako su v tomto vlakne.
Pri rozbehu pri vytocenych kolesach taky buchot jak s pribrzdenou zadnou napravou.
Doteraz sa mi to nepodarilo vyriesit tak skusim poprosit o radu.
1. Uz som urobil zakladnu diagnostiku - cez VAG, a pod. Cerpadlo funguje odobera 1.5-2A mean.
2. Vcera som vypustil olej a vymenil filter uz bolo 30000tis za prvou vymenou po kupe auta. Olej taky doseda kalny ale bolo ho podobne mnozstvo. Dal som dole aj riadiacu jednotku Haldex, mal som podozrenie ze ci nie je zatecena. Po rozobrati uplne nedotknuta je tam original doska zaliata do potingu resp. silikonu. Servo motorcek na ovladanie bypass ventilu vyzeral v poriadku aj ozubene tiahlo k ventilu chodilo volne. takze vsetko vyzeralo v poriadku aj prechodky aj kable. Tak som namontoval naspat a odskusal, Robi to stale aj ked je mozne ze trochu menej ale to moze byt subjektivny pocit ze to je vymenene.
3.Olej v zadnom diferenciali bol meneny spolu s haldex olejom po kupe, cez kontrolny srob som prekontroloval hladinu a stav oleja a v poriadku.

Rad by som sa dozvedel keby niekto vedel poradit akym sposobom je zabezpecene vyrovnavanie roznych otacok resp momentov pri rozbehu medzi napravami v haldexe. Ci servomotor otvara resp zatvara ventil ktorym reguluje pritlak lamiel, pretoze pri rozbehu je potrebny najvacsi tlak na uzavretie lamiel a tym k uplnemu zobretiu a prenosu sily na zadok.

dakujem za rady.

freda29
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 07.09.2017 10:21

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od freda29 »

Zdravím, mám stejný problém, při plném rejdu drhnou zadní kola. Pokud lehce přitáhnu ruční brzdu, tak se haldex rozpojí, takže lamely zapečené nejsou. V podstatě haldex je stále sepnutý, už to slyším i na rovince ( to je ale třeba poslouchat citlivě, není to žádný hrozný zvuk). Momentálně mám spínač a haldex odpojuji. Chci ale závadu odstranit. Už jsem vyměnil řídicí jednotku, čerpadlo i olej s filtrem...

sambush
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 29.09.2016 15:55

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od sambush »

//////Zdravím, mám stejný problém, při plném rejdu drhnou zadní kola. Pokud lehce přitáhnu ruční brzdu, tak se haldex rozpojí, takže lamely zapečené nejsou. V podstatě haldex je stále sepnutý, už to slyším i na rovince ( to je ale třeba poslouchat citlivě, není to žádný hrozný zvuk). Momentálně mám spínač a haldex odpojuji. Chci ale závadu odstranit. Už jsem vyměnil řídicí jednotku, čerpadlo i olej s filtrem.../////


To znamena ze si vymenil vsetky casti haldexu a stale problem pretrvava?
Podla dostupnych informacii Riadiaca jednotka Haldex pomocou servomotora reguluje svornost lamiel resp. tlak na lamely, t.z. ze ak si menil jednotky a robi ti to s novou tiez problem pravdepodobne je uz niekde na trase ked sa dostane povel jednotke napr z ABS resp ESP jednotky. skusal si odpojit cidlo ESP natocenia volantu alebo pozriet prstence na ABS cidlach? A cez diagnostiku sa je to vsetko ok?

sambush
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 29.09.2016 15:55

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od sambush »

Este by som rad vedel ako by malo pracovat cerpadlo haldexu , v akom rezime? Ci neustale bezi (lebo ono je vlastne iba pre-charger) alebo je pripajane len niekedy podla potreby?


dakujem

freda29
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 07.09.2017 10:21

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od freda29 »

Čidla už jsem nezkoušel, protože na diagnostice ukazovalo vše ok. S mechanikem už si s tim nevime rady.

sambush
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 29.09.2016 15:55

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od sambush »

Tu novu RJ haldex si mal odskusanu inde?

freda29
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 07.09.2017 10:21

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od freda29 »

Ano

sambush
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 29.09.2016 15:55

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od sambush »

Ahoj, tak skusal som tu fintu s rucnou brzdou ze som ju podvihol ked som sa rozbiehal s vytocenymi kolami a naozaj to prestalo. To znamena ze servomotor funguje a ventil na prepustanie tlaku na lamely funguje.
Tym som vylucil problem s jednotkou a cerpadlom, sice nie uplne lebo neviem aky tlak je v ktorom stave vytvarany na lamely, resp. tu referenciu ako to ma byt, ako to je navrhnute dizajnermi z Haldexu.
Ostava mi este to ze je chybny povel z inej jednotky ABS alebo ESP do Haldex pri vytocenych kolesach. Alebo je to mechanicky problem ci uz s lamelami ze su opotrebovane alebo nejake to ozubenie ci uz v haldexe alebo zadnom diferaku, co sa prejavi len pri zabere kardanu.
Otazka na skusenych: Akym sposobom riadiaca jednotka resp Haldex ako taky vyrovnava rozdiel otaciek resp momentov pri vytocenych kolesach pretoze vtedy na zadnu napravu su potrebne mensie otacky ako na predok. Vyrovnava to tak ze pulzne vzdy ponizi tlak oleja a tym dovoli pootocit na maly cas lamelam voci sebe? alebo je to v analogovom rezime kde podla tlaku dovoli presmyku lamiel voci sebe spojito - co je dost narocne na to ze by satam palil na lamelach velky vykon.
Ma niekto s tym skusenost resp. analyzoval to vobec niekto? alebo sa to len riesi pokus omyl. Alebo ze sak vymenime cely diferak s haldexom a to pojde.

dakujem

freda29
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 07.09.2017 10:21

Re: NÁPRAVA ZADNÍ: 4 Motion, zadní náhon

Příspěvek od freda29 »

Toto téma se (viz. výše) tady řešilo už před cca 4 lety, přijde mi to jako problém celkem hodně členů, ale zatím jsme na to nikdo nepřišli.. Opravdu to za tu dobu nikdo nevyřešil? Prosím? Dokonce jsem volal i Sixtovi, na kterého je tady několikrát odkaz a návod na odzkoušení haldexu, ale odpověď je prý závada na elektrionstalaci.

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“