SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od Marek77 »

Problém bych neviděl v únavě seřizovacích mechanismů - to je převod ozubenými koly podobný rozvodovce na nápravě a samo se to nejspíš nepootočí. Spíš tu může být jiný problém, s nímž jsem se coby bývalý servisák často setkával. Ten problém spočívá v předchozím seřizování. Pokusím se to vysvětlit:

Často se mi při seřizování světel stávalo, že při otáčení seřizovacím prvkem se světlo nepohybovalo plynule, ale jakoby trhavě (zřejmě tam v tom uložení paraboly něco drhlo, přičítám to běžnému opotřebení toho zavěšení). Tudíž se mohlo stát, že seřizovacím šroubem otáčíš, ale světlo se chvilku nehýbe, až po chvíli jakoby poskočí o kus směrem, kterým jej chceš nastavit. A představ si, že stavěcím šroubem otáčíš ve snaze ještě o kousek s tím pootočit, ale ono se tomu už nechce. Necháš to tudíž být, že ten kousek je v pohodě. Jenže jak potom opustíš dílnu, přejedeš pár výmolů či železničních přejezdů, parabola otřesy karoserie poskočí o kus směrem, kudy ses snažil světlo seřídit, čímž většinou tu správnou polohu přeskočí ještě dál, než je zdrávo - a je to rozladěné.

Jednoduchý recept - při seřizování klepat zavřenou pěstí do skla světlometu, abys jakoby simuloval otřesy auta a tím se parabola ještě v dílně postaví tak, jak potřebuješ :wink:. Vlastní recept - fungující.

Martinsk
Řidič
Řidič
Příspěvky: 65
Registrován: 15.06.2008 20:15

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od Martinsk »

Mne nastavili v servise svetlá. To bolo strašné. Mám xenóny originál na Alhambre a svietilo to do zeme. Ten chlapec, čo to nastavoval vôbec nevedel pracovať s regloskopom. Tak že ani v servise alebo na STK nie je 100% istota, že tie svetlá budú svietiť tak ako majú. Potom som si odmeral osovú výšku svetla, pozrel som si sklon a spočítal som si v pri akej vzdialenosti do akej výšky majú svetlá svietiť. Do dnes nemám problém. A to ani po kontrole na STK.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od Marek77 »

Zajímavé. A víš vůbec, že nastavování xenonových světlometů se provádí pomocí VAGu? Pokud se to nastaví klasicky jako běžná světla, je to špatně? Zřejmě Ti to nic neříká.....

Martinsk
Řidič
Řidič
Příspěvky: 65
Registrován: 15.06.2008 20:15

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od Martinsk »

Samozrejme, že viem, že sa nastavujú pomocou VAG-u. Ale mal si vidieť ako to nastavoval "chlapec" v značkovom servise. Ako obyčajné svetlá. Ešte hľadal v aute kolečko na nastavovanie výšky svetiel ... 8O

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od Marek77 »

Tím se mnohé vysvětluje :wink:.

Uživatelský avatar
crazyduke
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1577
Registrován: 07.04.2008 15:17
Bydliště: Kladno, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od crazyduke »

Lidičky můžete mi prosím poradit, jak seřídit "pouze" dálkové světla? Dnes jsem byl ve šjoda servisu a tam mi chlápek seřídil světla, (pouhá výměna žárofky a bylo to rozladěný jako sfině...
Ale pak jsem zastavil v garážích potkávací krásně v rovině ale dálky levé OK pravé na cca 6 metrech na zemi!!!!! koukal jsem jestli není špatně daná žárovka, ale ta je správně!!!! Co s tím??? Navíc mi přijde že to dělalo i při předchozích žárovkách, které jsem kvůli tomu vyhodil, že svítí málo, a bylo to tím, že svítila dopředu jen jedna, druhá svítila do země....
VW Touran 2,0 TDI 125kW, 2010... www.fakthracky.cz dětská elektrická vozítka...

Uživatelský avatar
Charlie.007
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 263
Registrován: 22.03.2008 10:57
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od Charlie.007 »

Měl sem stejnej problém jako ty, potkávačky po seřízení byly ve stejné rovině, ale dálkový jedno výš, druhý níž. Myslel sem, že problém bude v těch dálkových světlech, ale po dlouhým laborování všech žárovek sem odhalil, že ta jedna potkávací žárovka H7 byla nepatrně blbě nasazená. Sice držela pevně, ale nebyla jakoby v ose a byla malinko k jedné straně. Po správném nasazení a opětovném seřízení už je všechno OK
Seat Alhambra II 1.9 TDI PD 96 kW - prodáno
VW Sharan 2.0 TDI 135kW DSG 4M

Uživatelský avatar
crazyduke
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1577
Registrován: 07.04.2008 15:17
Bydliště: Kladno, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od crazyduke »

tento problém už mám dýl, a už jsem měnil několikrát žárovky a dělá mi to stejné světlo... A nemyslím, si, že by se mi podařilo několikrát blbě nasadit jednu a tu samou žátovku!!! :lol: :lol:

Může mít vliv na seřízení světel poloha vlákna? Já myslím že ano, ale raději se ptám.... všiml jsem si, že mám vlákno nějak křivě... viz obr.
Možná že je i veškově jinde.... to by potom mohlo svítit jinam... ale zase už jsem měnil několikatero žárovek, tak nevím...
vlákno.jpg
VW Touran 2,0 TDI 125kW, 2010... www.fakthracky.cz dětská elektrická vozítka...

rach
Řidič
Řidič
Příspěvky: 163
Registrován: 08.09.2008 20:49
Bydliště: Teplice, Praha a D8

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od rach »

To Crazyduke: neboj, může se ti stát, že to nasadíš 2x blbě. Vzhledem k tomu, kolik tam je na to místa. Taky to vypadalo zvenku že ji mám dobře, ale pak jsem koukal, že svítí vejš. Tak jsem to znovu rozhrabal a zjistil jsem, že byla nepatrně mimo osu.
Příště asi budu měnit systémem lampa ven!
život je boj !

Uživatelský avatar
crazyduke
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1577
Registrován: 07.04.2008 15:17
Bydliště: Kladno, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od crazyduke »

já je měním raději pořád "systémem lampa ven" tak tomu nevěřím že bych 5x dal stejnou strana měnil jsem žárovky už 5x... 1x obyč, 1x Nightbreaker, 1x H.I.D., 1 x Osram COOLBLUE, 1x H.O.D a mám i nové motůrky na štelování....
a pořád mi pravá žárovky svítí do země.... tak fakt nevím....
VW Touran 2,0 TDI 125kW, 2010... www.fakthracky.cz dětská elektrická vozítka...

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od patper »

crazyduke píše:já je měním raději pořád "systémem lampa ven" ....
A to pokazde jezdis na serizeni :?: :?: :?:

Uživatelský avatar
crazyduke
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1577
Registrován: 07.04.2008 15:17
Bydliště: Kladno, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od crazyduke »

ano po každém vyndání jezdím na seřízení, už jsem stálý zákazník v servisu škoda tu na Kladně a dělají mi to zdarma...... :!: :!: :!:
VW Touran 2,0 TDI 125kW, 2010... www.fakthracky.cz dětská elektrická vozítka...

Uživatelský avatar
crazyduke
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1577
Registrován: 07.04.2008 15:17
Bydliště: Kladno, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od crazyduke »

Tak závada nalezena!!!! V hlavním světle, kde je H7 je dole přidělaná ta vnitřní krytka žárovky a to mi cca 0,3 mm vystupovalo do prostoru žárovky. Tak jsem tomu domluvil kladivem a průbojníkem a už to vypadá že to svítí OK... už jen opět do servisu na seřízení světel.....
Na obrázku jsem místo po "opravě" označil červeně....
A na závěr konstatuji, že mám každé přední světlo jiné!!! Asi různí výrobci... ještě to zkouknu....
Edit: fčera večer jsem byl o5 na seřízení světel a zarazila mě jedna věc. Všeobecně se ví, že H.I.D výbojky nemívají přesný lom světla, ale moje pravé světlo (H.I.D) má perfektní lom světla (jedná se o ono "opravené" světlo), ale levé nemá onen lom, viz druhý obrázek... když se podívám do paraboly, tak je mezi parabolou a výbojkou nějaký ktoužek o síle 1 mm, a v pravém tento kroužek není a má lom perfektní!!!! Auto bylo asi lehce havarované právě na pravou stranu tak je tam asi nějaké aušus světlo... odpoledne nafotím..... vloženo !!!
1.JPG
H.I.D.jpg
Levé asi origo...
Levé asi origo...
Pravé asi jiný výrobce, ten bílý kroužek je tam navíc....
Pravé asi jiný výrobce, ten bílý kroužek je tam navíc....
Naposledy upravil(a) crazyduke dne 23.12.2010 19:05, celkem upraveno 1 x.
VW Touran 2,0 TDI 125kW, 2010... www.fakthracky.cz dětská elektrická vozítka...

Uživatelský avatar
007houmr
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 319
Registrován: 16.02.2009 20:54
Bydliště: Třebíč

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od 007houmr »

Chlapi, nevíte někdo, kde by mě uměli říct, v jakým stavu jsou moje světlomety? Teď nenám na mysli samotné seřízení, ale celkový stav. Intenzitu světla, dosvit atd... Ikdyž sem s tím už dělal snad úplně všechno, naposledy dal H.I.D.ky, pořád mám pocit, že to málo svítí..... Ještě je jedna možnost,...že bych si skočil na kontrolu já sám s vočima! :D
Díky za radu.
VW Sharan, 2.0Tdi, 110kW, CUVC, r.2016

Uživatelský avatar
crazyduke
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1577
Registrován: 07.04.2008 15:17
Bydliště: Kladno, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: seřízení-nastavení světel

Příspěvek od crazyduke »

Zdar, někdo tu měl měřák na intenzitu světla.... tak zkus pohledat a změřit dva Sharyky a "uvidíš"
VW Touran 2,0 TDI 125kW, 2010... www.fakthracky.cz dětská elektrická vozítka...

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“