PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od Marek77 »

Chlapi (a dámy), mám problém, s nímž si nevím rady. Jistě se tu najde řada takových, kteří vědí, jak mi pomoct - předem děkuji.
Jde mi špatně řadit. Poslední týden - dva je to neúnosné. Přitom mi řazení chodilo tak nádherně, že jsem jásal a komfortem řazení jsem byl dost překvapen.
Chová se to tak, že rychlost tam jde jakoby nadvakrát, jako by to nejdřív skočilo na synchron a až potom to musím dotlačit do zubů hnaného kolečka. A k tomu dotlačení musím vyvinout dost značnou sílu. Dělají to všechny dopředné kvalty. Hluk to nevydává.
Olej jsem preventivně (po koupi vozu) měnil v březnu a najeto je na něj cca 5.000 km (dle návodu jsem použil olej do automatu Dexron III / Mercon).
Podobně se to chová, když unáší spojka, ale ta nejspíš neunáší, protože by skřípalo řazení zpátečky (ta jde ale řadit dobře).

Někde jsem četl (nevím které fórum to bylo), že to může dělat něco na řadicích lanech - nějaký vypadlý bowden z držáku nebo co. Ale nic o tom nevím a ani nevím, kde a co hledat.

Nemáte někde nápad, čím to může být???
Díky.....

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

Poznatky, které doplním:

Nejhůře tam jde jednička a trojka, naopak téměř bez chyby dvojka a čtyřka.

Při zařazení zpátečky mi nesvítí zpětná světla, musím na páku silně zatlačit dozadu, abych je rozsvítil.

Celé mi to přijde, jakoby měla páka krátký krok a neúplně zasouvala rychlostní stupně.

Nejsem si jist, ale mám dojem, že mi to zlobí od výměny rozvodů, tak mě napadlo, jestli se tou manipulací s motorem na hrazdě nemohlo někde něco porobit - třeba právě na těch bowdenech.

drožkař
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 30.12.2007 22:33

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od drožkař »

Já Tě nevím kámo ,ale můj starý dobrý PAN mechanik tvrdí že tyhle převodovky mají nesmrtelný olej...tzn na věčné časy a nikdy jinak... :lol: Já měnit nebudu,třeba bych dopadl jak Ty... :cry:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Marek77 »

To je sice hezký, ale už se stalo.

Problém nezmizel. Ale olejem to nejspíš nebude, protože se to tak chová i když motor stojí a tudíž převodovka se netočí.

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Tommate »

v SAG 1. generace (alespoň co vím u TDIček) jsou manuální převodovky od Fordu, dokonce i včetně šaltpáky :) (..teda aspoň tak vypadá) a musím říct že je to slabina těchhle aut, má takové specifické "měkké" řazení

jinak řadí se sice dobře, ale jednička pokud úplně nezastavím mi jde přes zuby, to bude asi opotřebený synchron, na to se dá zvyknout, ale víc mne štve řazení zpátečky, jednak způsob, tedy "Fordovsky" dozadu :? , a pak, že jde hrozně těžko.. taky se ptám jestli někdo neví čím by to mohlo být, přes zuby to nejde

Uživatelský avatar
Jose1
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2622
Registrován: 02.03.2008 16:51
Bydliště: Brno

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Jose1 »

Jestli se nemýlím, tak jednička synchron nemá, když tak mě vyveďte z omylu. A jak je možný, že se řadí u Galaxy zpátečka dozadu, když ty SAGy mají mít všechno stejný?
Alhambra II 1,9 TDi 96KW 03 šla do světa....
Galaxy II 2,2 TDCi, 147KW 2012

http://www.avjose.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Tommate »

To Jose1:

nevím jestli má jednička synchron, převodovka je pro mne zatím španělská vesnice, ale i u staré Škody 120 a kteréhokoli auta pokud jsem řadil jedničku v minimální rychlosti, např. v křižovatce v kopci atp., tak jsem cítil odpor převodovky a pak tam tiše zaskočila, kdežto u mého Sharana musím zastavit na nulu a ještě počkat, jinak počítám zuby, takže asi něco není v pořádku, a s tím řazením dozadu nerozumím jak to myslíš, mám Sharan a řadím dozadu, a psal jsem že je to typické pro forda, uvítal bych řazení zpátečky dopředu, je to daleko pohodlnější

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Marek77 »

Synchrony jsou na všech dopředných rychlostních stupních, v některých případech je dokonce i zpátečka synchronizovaná. Nesynchronizovaná jednička je dávná historie.

Dokonce někteří výrobci dělají na první rychlost několikanásobný synchron (například některé Octavie TDi mají trojitý synchron na jedničce, právě aby tam šla jako po másle).
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 18.01.2014 19:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jose1
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2622
Registrován: 02.03.2008 16:51
Bydliště: Brno

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Jose1 »

AHA!!
Takže je to jasný, já se vrtal v motorech naposledy někdy v prvohorách.....
Alhambra II 1,9 TDi 96KW 03 šla do světa....
Galaxy II 2,2 TDCi, 147KW 2012

http://www.avjose.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Marek77 »

Možná jsem po roce hledání a trpu konečně našel příčinu toho špatného řazení.

Mám dojem, že se mi pohnulo táhlo na příčný směr. Jinak řečeno - když řadím jedničku a trojku, je to utrpení, ani dvojka tam nejde bůhvíjak. Ale když při řazení trojky netlačím páku rovnou dopředu, ale maličko (opravdu jen mírně) ji vysunu doprava, spadne tam naprosto skvěle. Totéž pozoruji u jedničky - když páku nadám až nadoraz doleva, ale najdu takovou jakoby polohu páky ne úplně vlevo a zasunu dopředu, spadne tam pěkně.

Vypadá to tedy, že možná bude stačit seřídit příčné táhlo. Nicméně pořád nechápu, jak se může stát, že se táhlo rozladí. Začalo to dělat po výměně rozvodů, což spolu nesouvisí (leda že by se to rozladilo tím pojížděním motoru nahoru a dolů na hrazdě, ale to nechápu jak).

beris
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 19.04.2008 16:57
Bydliště: střední čechy

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od beris »

tak to chtělo poladit délku lanovodu ne

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Marek77 »

Takže, pánové, hledal jsem hledal a asi jsem to našel.

Nevím, zda to vyřeší problém všech z vás, ale můj problém to vyřešilo.

Psal jsem tu, že po výměně oleje v převodovce mám potíže s řazením a že to řeším už přes rok. Celá věc se má asi takto:
Když jsem loni na jaře uvažoval, jaký olej do převodovky použít, zjišťoval jsem, jaký typ tam vlastně patří. Bylo mi potvrzeno, že do převodovek vozů SAG prvé generace se používá olej do automatických převodovek (přestože je to převodovka manuální), že prý to je taková specialitka těchto vozů. Rovněž mi bylo řečeno, že všechny tři modely, tedy Sharan, Alhambra i Galaxy prvé generace mají stejné převodovky GM a tudíž do všech těchto skříní se používá shodný olej. Tím olejem prý je ATF.

Znělo mi to logicky. Koupil jsem tedy ATF dle specifikace Dexron III (Havoline Texamatic 7045) a nafedroval to do skříně. Od té doby mi to řadí blbě.

Začal jsem se tedy pídit po příčinách. Proč to předtím na olej starý 170.000 km řadilo dobře a po výměně za olej nový to zlobí??? Až po roce dlouhých hledání příčin a souvislostí jsem na to přišel:
Základní mýlka celé věci je údajná shodnost převodovek. Skutečnost je totiž taková, že Galaxy I nemají stejné převodovky se Sharanem I a Alhambrou I !!! A proto se to celé zvrtalo. Galaxy I totiž mají převodovky jiné. Liší se sice naoko jen v detailech, ale jiné skutečně jsou. A možná i z toho důvodu se do převodovek Galaxy musí používat jiný olej než do Sharana a Alhambry.

Zatímco pro převodovky Sharan I a Alhambra I je schválen olej ATF, pro převodovky Galaxy I je schválen olej jiný, a sice olej dle specifikace Ford M2C-186-A. Této Fordově specifikaci jen tak nějaký olej neodpovídá - jedná se o velmi speciální produkt. Jediným "neoriginálním" olejem odpovídajícím této specifikaci na našem trhu je OMV ATF DII.

Cena tohoto oleje je u čerpacích stanic OMV relativně příznivá, litr stojí necelá dvě sta korun.

Měnil jsem simering na pravé poloose. Při té příležitosti jsem mnou vyměněný olej vypustil a zahodil (měl najeto 33.000 km). Po celou dobu opravy jsem nechal olej vykapávat, aby se převodovka maximálně vyprázdnila. Po opravě jsem převodovku naplnil dvěma litry oleje OMV ATF DII.

Pánové - řadím malíčkem pravé ruky !!!!! :D :D :D

Uživatelský avatar
Dandim
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 275
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Dandim »

Paráda Marku, gratuluji... Jen bych se ještě pro jistotu optal na ten olej do Sharana l a Alhambra l. Vím, že tam patří olej ATF, ale nejsou ty oleje ATF ještě něčím odlišné? Myslím jak píšeš ten Dextron lll či co? Nebo jinak jak budu kupovat ten olej stačí aby tam bylo napsané ATF, nebo tam musí ještě nějaká norma?

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí - Galaxy TDi manual (VTX-75)

Příspěvek od Marek77 »

I oleje ATF se liší, především specifikacemi výrobců.

Uživatelský avatar
arci
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 27.09.2008 09:12
Bydliště: Cheb

Re: PŘEVODOVKA MANUÁL: špatně řadí

Příspěvek od arci »

VW SHARAN 1,9 tdi 1998
Ahoj, stojím v zácpě a najednou nejde dát 1 takže na dvojku jde 3 a 4 pětka nefunguje také. No odešel Lanovod respektive kloub, stáhl jsem ho páskou je to tuhé. Nemáte někdo zkušenost z výmněnou? asi to bude porod vůbec nevím jak na to! a jestli se musí koupit a jakej díl?

Dik za INFO Petr

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“