Pružiny a ich "rozmery"

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

smecák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 08.10.2007 22:07

Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od smecák »

Zdravím, nazdar, serus, prosím poradte až viete. Chystám sa repasovat podvozok ale so zdanlivo jednoduchej veci my nastala dilema,-nemám už origo vw, mám-rozbitý weitec set -tlmice aj pruziny -3cm, planujem dat, asi sach standart tlmiče a ku tomu nové pružiny. A tu je moja dilema, - weitec pruž. čo teraz mám majú papierovo (nezatažene) rozmer 340 mm predne a 330 zadne. Až kúpim v takýchto mierach pružiny napr, KyB, alebo iné-"štandardne" nespadne to na pupok alebo nebude vyžšie než to teraz mám?-ide o tuhost-stlačitelnost tých pružín, či je to iba v rozmeroch, alebo že napr. "sport" pružiny viac "zakalili" a svetlá výška sa prejaví inak ako pri "iných" pružinách z rovnakým rozmerom. Nechcem mať kozu ale ani drať pupok. Veľmi rád by som pri "repase" a kúpe nových dielov nahradíl podvozkové časti 1.6 SR - aspon pružiny, z modelu GTI, ale na "súčiastkových" stránkach sa mi ponúka veľa rozmerov,rovnakých na 1.6 tak aj na gti. Aký rozmer majú origo gti? Prípadne viete poradit nejakú kombináciu ?
Dakujem, PS, -štandard tlmiče-krátke pružiny- "nepohnú" sa zadné pruž. až auto zdvihnem a tlmič bude mat velký "zdvih", alebo ako to nazvať?

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od M@ty »

Každá motorizace má několik možností. Je to rozdělené do hmotn. tříd, takže lehký AKL bude mít jiné nároky na brka jak těžší 1.9. Pokud chceš mít podvozek trochu níž a nechceš aby si trpěl mořskou nemocí tak bys musel objednat tužší tlumiče (třeba Bilstein) a nějaké lehce nižší neoriginál brka pro tvou motorizaci (třeba KW Weitec). Aby si výškově sednul předek a zadek je celkem alchymie. Proto se to řeší stavítkem. Navíc pro GIV, Koktu1 a podobné koncepce není v Etce uvedená možnost pro AKL pružin sport. podvozku a ani nejsou rozepsány hmotn. třídy že by se to nějak odvodilo. :negative: Musel by ti někdo poradit konkrétní typ originál pružin které jsou vyzkoušeny na 1.6 při změřené výšce auta.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

smecák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 08.10.2007 22:07

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od smecák »

Jj, viem ze napr. 1.9 je ťažká a má pevnejsie-tuhšie dielce,napr. silentbloky, pruž., a pod. Len ako píšeš pri každej motorizácií je viac možností -"rozmerov" a ja teraz fakt neviem, "robíme" auta s kamošom ale golf IV mám iba ja a skúsenosti s výškou vozu nemám-e. Keby to bolo na kšeft tak tam "bachneme" hocičo ale chcem si to auto nechať, až (do konca sveta:-), a skúšat rôzne typy "rozmerov" sa stále nedá,-raz možno v predajni vymenia diel ale ked tam pojdem druhý-tretí raz na výmenu (pružín)-tak ma asi....
Gti-1.8 bude asi trochu tažšia než 1.6, ale zase v zadu to bude asi opak 3dv.gti a 5dv.1.6.
Neviem, nechám tam radšej weiteci co mám a osadím to na nejaky standart tlmic? Nevipadnú mi zadné pruž až auto celé zdvihnem? Príp. až niekto toto riešil poradte ako poriešil.
PS. zatial som že dám Kyb 380mm na 1.6.ale.... Neviete mi poradit, pozriet napr. v etke ci tam nieje info o Gti rozmeroch.
Moje auto je rv. 98 -takže potrebuje už repas a rád by som nahradil pôvodne diely pre typ GTi.
Nemyslel by som ze sa takto zadrem pri zdanlivo jasnej veci len ked ono je tolko možností a následných výsledkov vzhladu vozu.

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od M@ty »

Mělo by ti jít o to jaká bude výška po montáži na auto. Demontované pružiny můžou být klidně kratší ale pokud jsou pro větší zatížení tak bude třeba předek trčet víc nahoru. Zadní jsou víceméně stejné s ostatními 3/5dv. Bora, Kokta a kombíci budou mít jiné.

Pokud to dobře chápu tak teď máš brka Weitec. Proč tedy nevyměníš jen tlumiče? Nebo proč nekoupíš stavitelný podvozek?
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

smecák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 08.10.2007 22:07

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od smecák »

Pôvodne weitec už nie. Chcem mat standart podvozek ale zníženú svetlú výšku o 2 max.3 cm. - preto mi ide o tie rozmery pri kúpe nových pružín.

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od M@ty »

Tak to ti bohužel neporadím. Na Vepře jsou uvedeny v Etce hmotn. třídy, ale u Kokty, Leonu, Toleda2 a GIV uvedeny nejsou. Jako můžu ti poradit nízké pružiny ale vůbec nezaručím výšku. Takže pokud to chceš mít nižší se zárukou výšky tak bych popřemýšlel nad žlutou řadou KW Weitec pružin. Nejsou tvrdé a snížíš výšku o 40mm což je ale nad maximum co poberou standartní tlumiče.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
majrek001
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9298
Registrován: 08.10.2008 11:24
Bydliště: Svitavsko

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od majrek001 »

to je trochu nesmysl dávat podvozek z GTI (kde je poměrně těžký 1.8T) na 1.6 to bude stejně vysoko jako na serii jinak je tam snížení tuším předek 1,5cm a zadek si myslím je stejný.. dal bych eibachy Pro Kit - 30mm zatížení náprav máš v techničáku

od střed kola kolmo k lemu je vepředu výška 38,5cm v sérii
paštika B6 variant TFSI & paštika B5.5 variant AVF
:arrow:
kódování a diagnostika vw koncernu

smecák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 08.10.2007 22:07

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od smecák »

Dakujem, zajtra premeriam ako to teraz je,-mám "údajne" -3cm , Súhlasím,-1.8 gti bude ťažšia než 1.6 ale nemôžem sa dopátrať štandart rozmerov nezaťažených pružín či už na gti tak na 1.6,
Napr. podla papiera z weitec-nemenil som, už som tak auto "dostal", mám predne 340 a zadek 330, tých 10mm na predných pripisujem záťaži motoru- pruž. majú byt na 1.4-1.6, len ide mi o to čí iné (štandart) pružiny napr. febi-352mm-co by znamenalo 1,2cm hore, nebude po spustení na kola nižšie než teraz pri 340? -stlačitelnosť.

smecák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 08.10.2007 22:07

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od smecák »

Dnes som videl kozu. Jebem na to, nechám si ovcu.
Dakujem , Hotovo. -zamzať pls. až sa dá.

Uživatelský avatar
Rouballik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1050
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Jilemnice

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od Rouballik »

Řešíš to od začátku blbě. Rozměry pružin ti jsou úplně k ničemu. Můžeš mít pružinu 350mm a auto bude nižší než s pružinou 330mm. Všechno se řídí váhovými limity, které jsou uvedené ve velkém techničáku na druhé straně zhruba uprostřed. Hodnoty maximálního zatížení náprav -> 1000 / 1000.

Neřeš délky pružin, protože když neznáš počet závitů a sílu materilu a použitý materiál tak vlastně nevíš nic. U každého sportovního podvozku nebo sportovních pružin je napsané snížení ve smyslu 40/40. To znamená 40mm na předu a 40mm v zadu. Takové snížení to auto bude mít pokud hodnoty maximálního zatížení náprav auta budou stejné jako hodnoty pružin popřípadě lehce nižší. Čím více se to bude lišit tím více se bude lišit i výsledné snížení auta.

Na příkladu:
http://tatechnix.cz/46502-sportovni-pru ... 45620.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Max. zatížení přední nápravy: 930 kg
Max. zatížení zadní nápravy: 925 kg

V techničáku by směl mít například 925/915. Pak ti bude snížení odpovídat. Počítej však s tím, že sériové pružiny svým opotřebením klesají a to až klidně o 2 cm. Máš-li tam pružiny po smrti už kleslé o 2 cm nebude pak snížení takové. Snížení se vždy určuje od podvozku v pořádku.

smecák
Řidič
Řidič
Příspěvky: 159
Registrován: 08.10.2007 22:07

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od smecák »

Dakujem za "reakciu". Poriešil som to tak že podla VIN mi známi nakombinoval :-tlmice KyB, predné pružiny Lesjofors-347mm a zadné Magnum 340mm. Vyzerá to zatial v poriadku i ked je dost tvrdé,-výšku má ako seriovka- konečne už môžem ísť na hríby.

raiback
Řidič
Řidič
Příspěvky: 86
Registrován: 10.08.2014 19:46

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od raiback »

Caute. Mozem poprosit aj ja o radu? Do podvozku sa vobec nevyznam.
Mam 3C5(variant) 1.8Tsi 118KW a chcem dat nove pruziny.Mam pocit ze su uz unavene, kedze dost casto sucham spodok - pri prejazde velkych nerovnosti..a aj opticky je auto dost nizko pri povodnych pruzinach.
Uvazujem o znacke KYB kde predne su iba 346mm
no pri zadnych su obycajne 366mm a zosilnene 347mm.
Ktore mi odporucate? Popripade aj ine. Je to rodinne auto, ak sa niekam ide,tak je plne nalozene. Dakujem za kazdu radu.

Uživatelský avatar
majrek001
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9298
Registrován: 08.10.2008 11:24
Bydliště: Svitavsko

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od majrek001 »

raiback: dej tam originál vw pružiny + origo tlumiče to svezení je úplně jinde

pokud jezdí často naložený zvážil bych na zadek vyšší váhovou třídu o 1 - 2 stupně
paštika B6 variant TFSI & paštika B5.5 variant AVF
:arrow:
kódování a diagnostika vw koncernu

raiback
Řidič
Řidič
Příspěvky: 86
Registrován: 10.08.2014 19:46

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od raiback »

No dobre ale nikde som nezistil kolko mm je original..ani importer mi neodpisal..cakam uz druhy mesiac

raiback
Řidič
Řidič
Příspěvky: 86
Registrován: 10.08.2014 19:46

Re: Pružiny a ich "rozmery"

Příspěvek od raiback »

ETKA mi nefunguje, tak som skusil online etku ale tam nefunguje vyhladavanie podla VIN. A podla auta mi naslo 64 pruzin. Vybral som jednu, zadal som OEM cislo do viacerych eshopov a vysledok? OEM cislo bolo pri kazdej pruzine rovnake ale dlzka pruzin bola rôzna. Som z toho jelen. Ake mam teda kupit?

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“