Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

Odpovědět
Bullman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 24.09.2015 19:12

Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Bullman »

Zdravím, chtěl bych si do kufru mého Golfa (1.6 74kw 1999) nainstalovat lepší osvětlení kufru, konkrétně LED pásky. Napojil bych se na kontakty místo standardní žárovky, která je v prostoru kufru vedle zásuvky. Nevím však, jak moc můžu kabely zatížit, současná žárovka má 5W, můžu nainstalovat pásky, které budou mít větší odběr, řekněme 10W, nebo 15W. Máte s tím někdo zkušenosti? Jak jsou kabely dimenzované? Nevyhřejí se po čase?
GOLF IV 1.9 TDi 81kW

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Goauld »

Osvětlení kufru je podle výbavy spolu s dalšíma věcma, takže pojistku má 10A nebo 15A.
Led pásek co má 10W na metr je už celkem síla světlo, takže když ho dáš půlku, tak to bohatě postačí a bude to stejny jako je ta 5W žárovka.
Pokud máš el. okna, je to přes 15A pojistku, na které je zároveň některá část napájení centrálu a motor otvírání víčka nádrže. Což znamená, že teoreticky bys mohl napojit až 180W zátěže.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

Bullman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 24.09.2015 19:12

Re: Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Bullman »

Slo mi hlavne o to, jestli ty kabely udrzi vetsi zatez, nez puvodni? Teoreticka zatez je, jak rikas, 12V*15A=180W. Ja bych tam stejne nemel vic, nez 20W, takze by to melo byt v pohode.
GOLF IV 1.9 TDi 81kW

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Goauld »

Pokud bysme počítali že průřez vodiče je 0.5mm (asi 6A zatížení) tak by to mohlo být až 72W. Pokud tam dáš 20W led pásek, což je 2 metry, tak to bude podle mě zbytečně moc světla, protože svítivost bude na ty dva metry, třeba 2000lm, to je na tak malej prostor relativně extrémní.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

Bullman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 24.09.2015 19:12

Re: Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Bullman »

Tak se pochlubím, jak to nakonec dopadlo.
Rozhodl jsem se pro pásky se spotřebou 20W/m. Nainstaloval jsem 70cm, což odpovídá 14W, téměř trojnásobek původní zátěže, ale myslím, že kabel to udrží. LED pásky jsem zkrátil na potřebnou délku, napájel přívodní kabely, nachystaný pásek nalepil na hliníkovou lištu, na ni nasunul plastové sklíčko, které lépe rozptýlí světlo. Lišty i s pásky jsem poté v autě nalepil na příslušné místo tavnou pistolí. Poté stačilo protáhnout kabely k místě původního světla kufru. Ze světla jsem vyjmul žárovku a napájel protažené kabely. Osvětlení je s tím původním nesrovnatelné, kabely, ani samotné pásky neubírají místo z kufru a osvětlí jej i když bude plný. Kdyby chtěl někdo podniknout něco podobného, rád poradím. Děkuji za pomoc :)


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Bullman dne 06.02.2016 15:20, celkem upraveno 2 x.
GOLF IV 1.9 TDi 81kW

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Goauld »

Vidíš a svítí to sakramensky co :lol: Jenom malou úpravu bych udělal, a to že bych ty lišty naklonil na 45°, aby to svítilo víc do prostoru kufru.
Ale jinak :good:
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

Bullman
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 24.09.2015 19:12

Re: Osvětlení kufru - jak moc zatížit kabely?

Příspěvek od Bullman »

Dělají se i nahnuté lišty, ale přišel jsem na to pozdě :D Naštěstí ty pásky mají úhel svícení 120 stupňů, takže to ještě celkem jde. Do příštího golfu už se vybavím líp :)
GOLF IV 1.9 TDi 81kW

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“