Ventilátor chladiča

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

Odpovědět
Uživatelský avatar
majo8229
Řidič
Řidič
Příspěvky: 52
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Banská Bystrica,Slovensko

Ventilátor chladiča

Příspěvek od majo8229 »

Vie mi niekto poradiť : menil som ventilátor na chladiči ten vačší 34.5mm/padla mi do vrtule počas jazdy siréna z alarmu a vyhorel motor ventilátora/ Nechápem že neodišla poistka!Ventilátor druhý je menší 29mm je OK a chcel by som ho odskúšať či ide ten čo som menil teda ten vačší.Mám climatronik a keď zapnem klímu točí sa len ten menší ventilátor.Z termospínača /alebo snímača?/na chladiči v ľavo vedú 2 káble.Ktorý ventilátor sa má roztočiť ako prvý?alebo sa majú roztočiť súčastne?Ten vačší má zopínať len pri vyššej teplote ako ten menší alebo v akom poradí sa majú zopínať?Dík.

Uživatelský avatar
bear
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Curitiba, Brazil
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od bear »

majo8229 píše:Vie mi niekto poradiť : menil som ventilátor na chladiči ten vačší 34.5mm/padla mi do vrtule počas jazdy siréna z alarmu a vyhorel motor ventilátora/ Nechápem že neodišla poistka!Ventilátor druhý je menší 29mm je OK a chcel by som ho odskúšať či ide ten čo som menil teda ten vačší.Mám climatronik a keď zapnem klímu točí sa len ten menší ventilátor.Z termospínača /alebo snímača?/na chladiči v ľavo vedú 2 káble.Ktorý ventilátor sa má roztočiť ako prvý?alebo sa majú roztočiť súčastne?Ten vačší má zopínať len pri vyššej teplote ako ten menší alebo v akom poradí sa majú zopínať?Dík.
Mám pouze A/C klimu ale roztočí se oba když pustím klimu

Uživatelský avatar
Gofox
Řidič
Řidič
Příspěvky: 57
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od Gofox »

Ja mám CLIMATRONIC a tiež sa mi roztočia oba naraz. Dokonca som ich aj menil (resp. daval nove, pretože som svojho tatoša kupil bez nich).. Inštalácia je podľa môjho názoru "krkolomna", no keď veľmi chceš, urobíš to aj bez toho, aby si dával preč predný chladič, ....

Uživatelský avatar
Gofox
Řidič
Řidič
Příspěvky: 57
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od Gofox »

Inak ešte otázka.... aj Vám sa ktúria ventilátory chladiča LEN KED MATE PUSTENU KLIMU?
Ja som si totiž myslel, že ventilátory sa zapnú vždy keď je vonku vyššia teplota (ja neviem... napr. > 30 :roll: ) - tak že pomáha odvádzať teplo.
Ale zrejme je to fakt len na klímu.

Je to tak?

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od Goauld »

Ventilátory sou tam jak víš dva, jeden je pro klimu a druhej pro chladič motoru. Když se ohřeje voda v chladiči na určitou teplotu pustí se větrák a ten pro klimu furt stojí. Jakmile ale zapneš klimatizaci začnou se točit oba dva, protože chladič klimy produkuje velky teplo, a tak by jeden větrák na chlazení nestačil.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

Uživatelský avatar
Gofox
Řidič
Řidič
Příspěvky: 57
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od Gofox »

Práve preto sa pýtam. Sú tam dva ale nikdy som nevidel, že by nastal moment, že sa jeden krúti (napr. chladič motora) a druhý je v klidu.
Vždy sa krútia oba naraz pri zapnutej klíme alebo oba naraz stoja pri vypnutej klíme! Potom mi zostáva len predpokladať, že chladiaca kvapalina je tak dobrá, že nepotrebuje byť viac "dochladzovaná". (nikdy mi nevystúpila teplota nad 90 °C)
Goauld píše:Ventilátory sou tam jak víš dva, jeden je pro klimu a druhej pro chladič motoru. Když se ohřeje voda v chladiči na určitou teplotu pustí se větrák a ten pro klimu furt stojí. Jakmile ale zapneš klimatizaci začnou se točit oba dva, protože chladič klimy produkuje velky teplo, a tak by jeden větrák na chlazení nestačil.

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od Goauld »

Dá se říct, že učínnost motoru TDi je velká, takže se větrák u stojícího auta zřejmě nikdy nepustí, ale při delší jízdě a věčím zatížení se určitě spouští, jenom to auto je docela dobře odhlučněny, takže v kabině to asi slyšet nebude.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

Uživatelský avatar
Tomm
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5556
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Brno, Jihlava

Re: Ventilátor chladiča

Příspěvek od Tomm »

Presne jak je napsano, pri vekym zatizeni, v lete napr. v kolone se vetrak spousti na ochlazeni kapaliny, to ze je na budikach 90°C nic neznamena, ta 90ka je tam i kdy ma chl.kapalina 85-105°C... nicmene sahary se nespousti udajem z budiku ale primo z teplotniho cidla. Za zkousku stoji na vagu nalogovat jestli ukazuje dobre...
Prodam zadni vrata na GIV hatchback, barva svetle modra (LW5Z) nove lakovane! V pripade zajmu mne kontaktujte v SZ.

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“