Tónování zadního skla podomácku

Karoserie, lak, spojlery, nárazníky...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

MiniX
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 13.09.2018 14:44

Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od MiniX »

Takže čus lidi.
Měl bych otázku ohledně tónování skel. Je mi jasné že s tím asi moc lidí zkušenost nemá jelikož si to radši nechá udělat u specializované firmy,, ale to já nechci. Jdu rovnou k věci..
Už jsem to zkoušel třikrát, každým novým pokusem byl výsledek o něco lepší ale stejně nestál za to. Pokaždé jsem z pod fólie dokázal vytlačit všechny bubliny ale vždycky na fólii zůstali takové přehyby, vždy jen v místech kde se sklo zakulacuje. Z toho jsem tak nějak usoudil že se folie nejspíš nechce natvarovat, zkoušel jsem jí i v ruce (samozřejmě pod horkovzduškou) třeba trošku natáhnout ale přijde mi že se folie vůbec nepoddá, prostě se netvaruje, je furt jen rovná. Takže si tak nějak myslím že jsem asi koupil nějakou netvarovatelnou shit folii (stála 150 kč a je to 300x50cm, takže se asi nesmím divit) protože se dá koupit stejná folie ( tím myslím propustnost a délka ) ale třeba za 300 kč. A v tom asi bude ten háček že ? Ta za 300 kč už bude nejspíš i tvarovatelná oproti té levné shitce.. Myslíte si že tomu tak je ? Nejhorši na tom je že nikde na Webových shopech tohle nepíší jestli je tvarovatelná nebo ne, njn prostě prodejní poděl aby se prodávali i ty levné folie a lidi jako já naletěli :D :D Nejspíš jsem si asi dokázal odpovědět sám ale nejsem si jistý tak bych uvítal radu od někoho kdo s tím má zkušenost, případně třeba doporučení jaká folie je dobrá. ps: Strávil jsem hodiny koukáním na videa jak se tónují skla takže si myslím že v postupu chybu nedělám,, klasicky rozprašovač s vodou, horkovzdušná pistole a stěrka.. Dík za jakékoliv rady, tipy, náměty :) :)

Uživatelský avatar
Ipanema
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1727
Registrován: 22.05.2008 17:50
Bydliště: Brno

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Ipanema »

Je nutné si uvědomit, pokud nemáš kamaráda na STK, že všechny nalepené fólie na autě musí být opatřeny Atestem přímo od Ministerstva dopravy ČR. K nalepené fólii od firmy dostaneš i takový techničák k použitým fóliím (s popisem tebe a také auta) a tím se prokazuješ na STK a také u pojišťoven.
Až pojedeš okolo firmy kde tónují, tak se jen tak cvičně zeptej na legislativu a na nutnost mít tyto Atesty s homologací, pokud máš fólie na sklech auta.

Toť ve zkratce k ježdění po ČR. No a pak se ještě můžeme rozepsat ohledně vyjetí s autem za hranice...
Golf VI 1.4 TSI 90 kW, pseudo-GTI kompletně uvnitř i vně, úprava na 236 Nm/155 HP, léto 18" Serron, zima 18" Monza

MiniX
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 13.09.2018 14:44

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od MiniX »

měl jsem za to že na zadní část automobilu atest netřeba..

Uživatelský avatar
Ipanema
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1727
Registrován: 22.05.2008 17:50
Bydliště: Brno

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Ipanema »

Kde je atest netřeba, tak je u zadních bočních skel Transporterů a dodávek. Pouze u nich a to jen tuším, že mají vyjímku.
Neberu ti to, nalep si tam co chceš. Jen počítej s tím, že oficiálně to tam nesmí podomácku být.
Golf VI 1.4 TSI 90 kW, pseudo-GTI kompletně uvnitř i vně, úprava na 236 Nm/155 HP, léto 18" Serron, zima 18" Monza

Uživatelský avatar
hočimin
Závodník
Závodník
Příspěvky: 508
Registrován: 26.06.2010 18:46
Bydliště: Praha6/Řepy

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od hočimin »

Mám na zadních sklech ty nejtmavší bez atestu a před měsícem na STK u Dekry a bez problému a ani při kontrole PČR.
2.8 V6.

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Plague »

hledá se to děsně blbě, ale právně by vše mělo být zde:
§ 36 vyhlášky 341/2014 Sb
Kde se říká že propustnost čelního a bočních předních skel nesmí klesnout pod 70% (nedávno novelizováno, původně čelní nemsělo klesnout pod 75%).

Takže zadní skla jsou dle všeho bez regulace.

Uživatelský avatar
Ipanema
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1727
Registrován: 22.05.2008 17:50
Bydliště: Brno

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Ipanema »

Ne, není to bez regulace. Ale já jsem na vaší straně, kluci. Podporuji vás.

Jen eventuálně pak (až bude čas) o té nehomologaci přečíst: §20 / odst. 4. v vyhlášky Ministerstva dopravy České republiky č. 301/2001 Sb.

Toť ze zdroje, přímo od zdroje.

A teď trochu toho, co se špatně hledá
http://www.tonovani-autoskel.eu/aktuali ... l-vozidel/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale jak jsem psal na začátku: auto může být zalepeno jako skříňák.
Golf VI 1.4 TSI 90 kW, pseudo-GTI kompletně uvnitř i vně, úprava na 236 Nm/155 HP, léto 18" Serron, zima 18" Monza

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Plague »

Hmm, jenže 301/2001Sb bylo zrušeno

článek se odkazuje na § 34 odst. 3 vyhlášky č. 341/2002 Sb. který byl rovněž zrušen.

článek v úvodu jmenuje čelní a přední boční skla (což netvrdím že vylučuje zadní)

Pocitově bych se taky raději držel něčeho s atestem, ale opět jsem na bodě, kdy prostě neivdím (platnou) právní úpravu která to pro zadní zakazuje.

Viktorasek
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 13.07.2022 01:28

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Viktorasek »

Myslíte si, že se vyplatí to dělat doma? Na kolik přijde kvalitní fólie a není možnost to nějak při lepení pokazit? Aby tam třeba nebyla nějaká bublina nebo tak…

mxm1919
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 462
Registrován: 21.04.2011 16:10
Bydliště: Hodonín (JMK)

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od mxm1919 »

Pokud si to nikdy nedělelal, nedoporučuju dělat doma.
Je možnost při lepení pokazit. Škrábance, vrypy, hrby, bubliny...
Golf VII 1.4 TSI CHPA (mpower 123kW) HL http://bit.do/Golfik
Passat 3C 2.0 TDi BKP (103kW) HL
OI 1.9 TDi ALH (TDIFun 94kW) RIDER
Fabia I 2.0i AZL (85kW) ELEG,KŮŽE,XEN
OII 1.9 TDi BXE (77kW) ELEG

Salarudik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 15.07.2022 09:29

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Salarudik »

Možností, jak polepování skla pokazit, je opravdu hodně. Pokud to neumíte, tak to na autě nedělejte, protože výsledek bude otřesný. Nevím, co máte za auto, ale já jsem na polepení vybral firmu z Brna, která používá kvalitní folie, na které má atestaci. Nebudete pak mít problém u policie ani na stk. Opravdu doporučuji to nechat udělat od profíka.

Viktorasek
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 13.07.2022 01:28

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Viktorasek »

K tomu je potřeba pak mít nějaký certifikát?

Uživatelský avatar
Fireee
Řidič
Řidič
Příspěvky: 60
Registrován: 08.05.2018 08:24

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Fireee »

samozřejmě, ve fóliích je vlepen atest 8SD, měli by to kontrolovat na STK a pokud to tam není, vyhodí tě.
B8 2.0 TDi 110 kW @chip 135 kW
Genevo One na palubě - jsem pro férový elektronický boj ;-)

mxm1919
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 462
Registrován: 21.04.2011 16:10
Bydliště: Hodonín (JMK)

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od mxm1919 »

Ano atest se na STK kontroluje, na okně a případně dokladově. Pokud si ochoten toto akceptovat, klidně to zkus.
Stejně jako nepovolená propustnost na předních sklech to zpravidla končí tím, že to musíš na místě strhnout.
Folie není destruktivní úprava vozidla, když se ti to nepovede nebo budeš mít problém, sundáš ji.
Proti tomu instalace dle zákona a od k tomu určené osoby s patřičnou znalostí a doklady, je jistota :)
Golf VII 1.4 TSI CHPA (mpower 123kW) HL http://bit.do/Golfik
Passat 3C 2.0 TDi BKP (103kW) HL
OI 1.9 TDi ALH (TDIFun 94kW) RIDER
Fabia I 2.0i AZL (85kW) ELEG,KŮŽE,XEN
OII 1.9 TDi BXE (77kW) ELEG

Uživatelský avatar
Fireee
Řidič
Řidič
Příspěvky: 60
Registrován: 08.05.2018 08:24

Re: Tónování zadního skla podomácku

Příspěvek od Fireee »

Přední skla jsou zpravidla tónovány od výrobce na povolenou mez, nic víc tam být nemá, i kdyby jsi tam měl atest jaký chceš …
B8 2.0 TDi 110 kW @chip 135 kW
Genevo One na palubě - jsem pro férový elektronický boj ;-)

Odpovědět

Zpět na „Exteriér + Styling“