Automatická převodovka 01M

Co se nedá zařadit...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

Odpovědět
cincila
Řidič
Řidič
Příspěvky: 128
Registrován: 18.05.2010 16:12

Automatická převodovka 01M

Příspěvek od cincila »

Dobrý den kolegové,

nejdříve bych se rád omluvil, protože sem dávám problém s aut. převodovkou s octavie a ne s VW, avšak mám za to, že zdejší odborníci budou mít s těmito převodovkami (jelikož se montovali i do golfu IV) větší zkušenosti než na nejakých skoda serverech.

Obracím se tedy na Vás s prosbou o radu. V rodině máme vozidlo octavia 1.8 (kod motoru agn), r.v. 1999, s čtyřstupňovou automatickou převodovkou 01M (kod ECS). Jedná se o to, že vozidlo má najeto cca 320 000 km, s tím, že vozidlo vlastníme posledních 40000 km a za celou dobu nebyl s převodovkou žádný problém. Až teď po ujetí cca 0,5 km vozidlo přestalo jet (docházelo ke zvyšování otáček motoru, ale auto nejelo), takže bylo jasné, že je něco s převodovkou. Takže jako první krok jsem vozidlo načetl diagnostikou, přičemž jediná závada, který byla uložena v paměti závad automatické převodovky byla "přemosťovací spojka - mechanická závada, sporadicky". Z této hlášky jsem tedy začal podezírat měnič momentů, i když vím,že přemosťovací spojka funguje jen v některých režim jízdy, takže si myslím, že by vozidlo i tak mělo jet. Takže jsem se pustil do dalšího diagnostikování a chtěl jsem změřit hladinu oleje v aut. převodovce (toto měření jsem prováděl během života již několikrát, takže správný postup dle dílenské příručky znám) a zjistil jsem k mému údivu, že po vymontování kontrolního šroubu vytéká olej z převodovky proudem namísto toho aby ukapával a nebo aby nekapal vůbec. Z tohoto zjištění tedy usuzuji, že je asi nefunkční čerpadlo oleje v převodovce. Barva oleje byla normální, nic spáleného nebylo cítit. Proto jsem se chtěl zeptat zdali jste se někdo setkal někdy s tím, že by u toho typu převodovky došlo k poruše olejového čerpadla? Popř. co by mohlo být příčinou výše popisované závady. Na závěr bych ještě dodal, že na zpátečku vozidlo tak nejak jede a co jsem koukal na netu, tak tenhle podobný problem melo vice lidí, ale nikde jsem nenasel včem je potíž.

Děkuji Cincila

Uživatelský avatar
Olaf87
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2387
Registrován: 21.06.2014 14:38
Bydliště: Plzeň

Re: Automatická převodovka 01M

Příspěvek od Olaf87 »

Ahoj,
měl jsem stejný problém s automatem, jako ty. Stejný projev závady, co píšeš. Před tím vše fungovalo též dobře. A i na VAGu mi již předtím visela sporadická chyba "přemosťovací spojka - mechanická závada".
Dával jsem to na kompletní repasi (vč. hydroměniče). Pravděpodobně máš ten samý problém. Mimochodem 320tis jsou hodně slušné kilometry (zřejmě se někdo staral a i měnil olej).
Mě padla v 209tis. Mám teda převodovku FDE.
VW is my lifestyle✌️ Porsche was my dream 🫶
Porsche 911 Carrera 2 (996.1) - Camper 🏎️ ⛺️
Volkswagen Polo 6KV Variant - Daily Bitch ☀️❄️

cincila
Řidič
Řidič
Příspěvky: 128
Registrován: 18.05.2010 16:12

Re: Automatická převodovka 01M

Příspěvek od cincila »

Děkuji Olaf87 za alespoň nějakou reakci :-) Nemohl by jsi zjistit včem byl konkrétně problém? Já bych to docela rád opravil sám. Děkuju :-)

Uživatelský avatar
Olaf87
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2387
Registrován: 21.06.2014 14:38
Bydliště: Plzeň

Re: Automatická převodovka 01M

Příspěvek od Olaf87 »

Hele problém byl v běžném opotřebení částí, které opotřebení podléhají :-) Tzn. lamely, hydroměnič, atd. Prostě to měla převodovka za sebou, s čímž se počítá. Výrobce udával tuším 140tis km životnosti.
Když tak můžeš mrknout sem: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=7 ... &start=195" onclick="window.open(this.href);return false;
stručně jsem tam popsal svůj příběh s automatickou převodovkou ;)
VW is my lifestyle✌️ Porsche was my dream 🫶
Porsche 911 Carrera 2 (996.1) - Camper 🏎️ ⛺️
Volkswagen Polo 6KV Variant - Daily Bitch ☀️❄️

skodaj1111
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 09.10.2019 17:38

Re: Automatická převodovka 01M

Příspěvek od skodaj1111 »

Mohu jen potvrdit, životnost této převodovky bude asi opravdu udávaných 140 tis. km.O svou O.I. Combi (r.v.1999) s motorem AEH 74kW jsem se opravdu staral, za mých ujetých 159 tis. km jsem 2x měnil olej, ne ale originál, ale syntetiku a filtr, vždy ještě přidával kondicionér, avšak v těch téměř 160 tis. km byl její konec. Byl mi pro opravu doporučen v Amondu Kladno servis A.T. Auto Service Hostivice (u nádraží). Byly vyměněny tyto díly: hydrodynamický měnič repasovaný,sada lamel,sada pístu, opravná sada těsnění,hydraulický rozvaděč repasovaný,hydraulický filtr,olej VW G 052 162 A2. S prací celkem 47.457 Kč. Což samozřejmě téměř 2x převyšuje cenu 20letého auta, ovšem mám přehled o jeho stavu. To jen pro ilustraci, jaké náklady lze očekávat. Na některé díly bylo nutné čekat, v servisu, který mohu opravdu doporučit byla Octavia cca 1 měsíc, mám nyní najeto po opravě cca 4 tis. km, auto ale běží lépe než když bylo nové. Všechny majitele vozů s převodovkou 01M zdraví Jirka Škoda (76)

krawinx
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 06.08.2022 08:13

Re: Automatická převodovka 01M

Příspěvek od krawinx »

Zdravím, na mém golfu mě pozlobila převodovka, v poloze “D” jela pouze na třetí stupeň, diagnostika mi ukázala vadný snímač otáček převodovky. Po vymazání chyby už funguje zas normálně, ale i tak bych se chtěl zeptat, zda se dá zmíněný snímač vyměnit v garážových podmínkách nebo jestli je to práce pro servis. Moc děkuji za případné odpovědi.
Tom Čechák

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“