BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Uživatelský avatar
Shemik
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8286
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha / Č. Krumlov
Kontaktovat uživatele:

BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Shemik »

eddddy se ptá:

Prosím nevíte někdo jak rozchodit zarezlej brzdič na zadní levé poloose jde o kotouč. Díky za každou zprávu.
Naposledy upravil(a) Shemik dne 18.03.2007 00:46, celkem upraveno 2 x.

rfarsky
Závodník
Závodník
Příspěvky: 683
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rfarsky »

Už jsem mu psal SZ.Na zadním brzdiči je šroubovací píst,buď se mu ho podaří rozpohybovat otáčením pístu doleva doprava,nebo to bude muset vyšroubovat dole je pak závlačka tu vyndá a celý to vyčistí.Pokud ani to nepomůže koupit do toho nový střeva nebo porovnat s brzdičem z Passata ty jsou bezproblémový a dají se snadno sehnat na vraku bohužel si nejsem jistej jestli tam pasujou.

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Při pokusu vyměnit zadní destičky mě polil pot, neboť auto už nějaký pátek nemohlo brzdit - jedno totálně zarezlé vedení třmenu, oba pístky nepohyblivé. Co psal rfarsky nějak nechápu - co je to šroubovací píst ? Jak tam funguje ten pístek z pohledu nožní a ruční brzdy. Taky se u jednoho kola nevrací ta "páčka" od lanka ručky. Nějaký nápad, co s tím ? Zatím jsem tam stříknul trochu brzdovky, jestli se to trochu neuvolní. O prasklé prachovce nemluvím. Díky
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Marek77 »

Kompletní repase brzdičů zadních brzd - nic jiného nepomáhá.

Řešil jsem to v březnu letošního roku. Páčka na ruční brzdu se nevracela, popraskané manžetky na pístech a vodicí čepy třmenu zaseknuté (bývalý majitel asi vozidlu neškodil jakoukoli údržbou).

Na zadní nápravě jsou šroubovací pístky. Nelze je tedy zasunout do válce pouhým zamáčknutím třeba pomocí sikovek nebo nějaké páky, jak jsme zvyklí z jiných brzdičů, ale musejí se šroubovat. V brzdičích zadních brzd jsou totiž mechanismy posunu pístků při zatažení ruční brzdy, což je důmyslně řešeno šroubovicí.

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Takže jestli dobře chňápu - pístek musím otáčením dostat dovnitř, abych mohl dát nové destičky. Čím tím otočím? Prachovku předpokládám vyndám, když se pístek dostane dovnitř (brzdovka doufám nevyteče). Co s tím vedením? Tři vodítka jsem očistil i s vnitřkem (a namazal), 4 se dá ztěžka otáčet, ale snad se mi povede ho vyndat. U jednoho nebo 2 jsou ale vůle a to dost.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od patper »

Michall - jukni sem,snad ti to pomuze :wink: :arrow: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?t=38419

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Marek77 »

Manžetu z pístku můžeš demontovat a namontovat pouze je-li píst úplně mimo váleček, jinak to nejde. Jinak princip šroubovacího pístku jsi pochopil dobře - na montáž pístku je přípravek (nebo si něco vyrob ze závitové tyče).

Zarezlý vodicí čep je nutné pokud možno bez násilí dostat ven z držáku brzdy - pomůže ohřát držák autogenem. Díry je pak třeba důkladně vyčistit, taktéž čepy - musí to chodit naprosto volně s mírnou vůlí v uložení. Čepy se mažou močovinovou vazelinou (jiná vazelina ropného původu způsobuje bobtnání krycích prachovek).

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Takže celým pístkem otáčet, až se dostane dovnitř?
Na prachovky vodících čepů mám spešl vazelínu, ještě od Feldy (tam jsem je měnil a zbyla).
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Marek77 »

michall píše:Takže celým pístkem otáčet, až se dostane dovnitř?
Nejen otáčet, ale i zatlačovat - oba pohyby současně.

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od widle »

někde jsem to tady popisoval...
vzal jsem truhlářskou svěrku, na otočnou tlačnou plochu jsem navařil dva výstupy, ktré zabírají v pístku a takto jsem pístek zašrouboval a současně i zatlačil
na to zarezlé vedení...to už mám taky za sebou, normálně jsem to z druhé strany odvrtal, vodítko vyklepl ven, celé vyčistil a pormazal, do vzniklé díry jsem vyřezal závit a po zkompletování jsem dovntiř nařroboval šroubek...od té doby mám klid.......
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Tak to o víkendu prubnu, držte mi palce.
widle: no jóóó, já sklerotik, na Feldě jsem to dělal taky tak, s to ďourkou a šroubkem. Díky
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od patper »

widle píše:někde jsem to tady popisoval...
....
Dal jsem to o 3 prispevky vys... :mrgreen:

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od widle »

Dal jsem to o 3 prispevky vys... :mrgreen:[/quote]

a jóóó čoveče.... :mrgreen:
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

PedroB
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 03.02.2009 16:43
Bydliště: Havířov

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od PedroB »

Chlapi,mám dotaz a prosím o radu.Mám prasklou manžetu na pístku a ted by mě zajímalo,když ji chci vyměnit,jestli musí píst celý ven(tzn.vyšlapat?)a co brzdová kap.nedostane se tam vzduch nebo jak mám postupovat?Nebo musí celý brzdič ven,samozřejmě vyčistit a nějak ucpat tu hadičku co vede od brzdiče,zároven bych měnil brzdovou kapalinu.Jde mi hlavně o to,at se mi tam nedostane vzduch.Jo a ještě,jak pak budu odvzdušnovat,četl jsem tu někde,že se musí odvzdušnit i spojka a to jak?Díky moc za každou radu,jsem tu nový(laik),ale jsem rád že jsem na netu tohle forum našel,je tu hodně užitečných tipů a borců :) Zdar všem Sharikům a jeho sourozencům Alhambra,Galaxy

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Mrkni semhle
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=5 ... 8&start=45
Ano, zaškrtit hadičku, pístek ven, vyčistit, ....
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“