NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: náplně, Vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Tommate »

pokud máš to auto opravdu (a doslova) z "druhé ruky", tak bych se informoval u předchozího majitele

Uživatelský avatar
Bufis
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: náplně, Vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Bufis »

..to bude těžké, ta první ruka je někde v belgii.. :|

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: náplně, Vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Marek77 »

Pokud je motor a elektronika k němu vyrobena dle WIV, můžeš použít jak olej VW 505.01 pro pevný interval 15.000 km, tak i LongLife VW 506.01 pro LongLife výměnný interval.

Teď to vysvětlím česky: Pokud máš na štítku umístěném na podlaze kufru (a v servisní knížce) PR-kód QG2 nebo QG1, máš motor vyrobený dle WIV a tudíž můžeš používat oba dva typy oleje - tedy je na Tvém rozhodnutí, pro jaký olej se rozhodneš. Jediné, co se musí upravit, je kódování řídicí jednotky přístrojové desky.

Prakticky to vypadá takto:
Pokud PR-kód je QG1, používá se olej LongLife dle VW 506.01. Kódování ŘJ přístrojové desky je nastaveno tak, že čtvrtá číslice kódu je jednička. TOG čidlo v olejové vaně je aktivní, spolupracuje s ŘJ přístrojů a vše je nastaveno pro LongLife - tedy dle jízdního stylu si to samo řekne o výměnu oleje. Kdybys chtěl přejít na VW 505.01 pro pevný interval 15.000 km, jednoduše překóduješ ŘJ přístrojů tak, aby čtvrtá číslice kódu byla dvojka (QG2). Naliješ olej VW 505.01 a po 15.000 km si to samo řekne o výměnu (bez ohledu na to, jak jezdíš).

Pokud PR-kód je QG2, používá se olej dle VW 505.01 v pevném servisním intervalu 15.000 km. Kódování ŘJ přístrojové desky je nastaveno tak, že čtvrtá číslice kódu je dvojka. TOG čidlo v olejové vaně pouze hlídá hladinu oleje, nespolupracuje s ŘJ přístrojů a vše je nastaveno pro pevný servisní interval (po 15.000 km si to řekne o výměnu). Kdybys chtěl přejít na VW 506.01 (nebo VW 507.00) LongLife, jednoduše překóduješ ŘJ přístrojů tak, aby čtvrtá číslice kódu byla jednička (QG1 - tím se aktivuje TOG čidlo a jeho spolupráce s ŘJ přístrojů). Naliješ LongLife olej VW 506.01 a o výměnu oleje si elektronika řekne sama - na základě jízdního stylu (podle počtu studených startů, způsobu jízdy a jiných parametrů se vyhodnocuje degradace oleje).

pozn.: Pokud máš na štítku umístěném na podlaze kufru PR-kód QG0, oleje LongLife dle VW 506.01 použít NESMÍŠ !!! (poškodil by se motor). Smíš tak používat pouze oleje pro pevný výměnný interval 15.000 km dle VW 505.01.

Na LongLife můžeš najet klidně třeba 48.000 km, ale taky třeba jen 20.000 km. Nikdo Ti nikdy nemůže říct, kolik přesně najedeš, protože to závisí jen a jen na Tobě, resp. na způsobu užívání vozidla a stylu jízdy.
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 10.02.2018 11:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mark
Řidič
Řidič
Příspěvky: 57
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Jižní Morava, Znojmo

Re: náplně, Vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od mark »

Ahoj šaránci. Také se chci připojit k těm, kteří si již přečetli velice zajímavý materiál ohledně olejových produktů pro naše mazlíky a musím říci, že je to hodně poučné. Také podporuji odborné úvahy a vyjádření "Pilota", ale konečné rozhodnutí je vždy a jen vždy na každém z nás, jakou si zvolí olejovou náplň a dále jakým způsobem převážně jezdí. Ještě můj poznatek ohledně provozní teploty signalizovaném přes ŘJ na palubní desku, tak při normální jízdě kolem 80 - 90 km/h, teplota do 97 stupňů, při jízdě po dálnici běžnou povolenou rychlostí teplota kolem 106 - 110 stupňů, při abnormálním zatížení kolem 115 stupňů.

Uživatelský avatar
bassorius
Řidič
Řidič
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: náplně, Vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od bassorius »

Bufis píše:
bassorius píše:Dělejte si s tím materiálem co chcete - je to dělané pro nás :lol:

JB
..pěkně to tam rozepsali, je to poučné, ale máš ty konkrétně nějaký závěr, jaký olej použít? Mám taky PD a vím, že jsem se dlouho rozhodoval, než jsem si koupil olej - zainvestoval jsem a koupil Long Life, ale už jsem slyšel názor, a v tomhle se taky objevil, že je to vlastně zbytečné, protože je třeba olej měnit po těch max 10 - 15 tis. km (nečistoty atp.) a ne až 30 tis. km jak slibuje výrobce olejů i auta. Navíc na tom oleji (Valvoline) není jiná specifikace uvedena než 5W-40 a VW normy, ale žádné API, ACE a už vůbec né žádné HTHS či dokonce TAN a TBN. A teď babo raď.
Myslím, že je to opravdu zajímavý materiál, ale pro mě jako pro uživatele skoro bezcenný a jediné co mi zbývá (stejně jako před jeho přečtením), že se budu řídit VW normou a teď snad nově i cenou.

... TAN aTBN by bylo zajímavé zjistit až na starém oleji, který vypouštím z auta. Potom dle hodnot bych zvolil optimální dobu výměny oleje. Teď je otázka, kde se dá toto měření uskutečnit a kolik by to stálo. Kolik asi stojí Automatický titrátor k potenciometrickému stanovení TAN a TBN?
Třeba bychom se na něj mohli všichni složit a nechat si na něm ta měření provést.
JB
S pozdravem
J.Bassorius

VW Sharan 1,9TDI 85kW AUY, model 2001

Uživatelský avatar
Charlie.007
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 263
Registrován: 22.03.2008 10:57
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Charlie.007 »

Pročítal sem si tato témata o olejích, ale přece jenom se radši ještě zeptám Vás zkušenějších, abych nevyvedl nějakou kravinu.
V mým autě mám mot. olej Castrol 5W-30 EDGE (VW 506.01) a teď bych tam potřeboval trochu dolít. Myslíte, že tento olej můžu smísit s olejem Castrol 5W-40 (VW 505.01)?
Díky za info
Seat Alhambra II 1.9 TDI PD 96 kW - prodáno
VW Sharan 2.0 TDI 135kW DSG 4M

Uživatelský avatar
Bandog
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1439
Registrován: 19.11.2008 18:21
Bydliště: Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Bandog »

Určitě ne!!!

Použij stejný olej, který už tam máš........

Uživatelský avatar
Charlie.007
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 263
Registrován: 22.03.2008 10:57
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Charlie.007 »

Tak to su z toho jelen :? Jeden mechanik mi zas říkal, že tyhle oleje smísit můžu, prý záleží na té koncove (.01). Vím, že ty motory TDI PD jsou háklivý na kde co a nerad bych mu ublížil. Do výměny mi zbývá necelých 10.000km, tak tam asi radči doleju to, co tam mám.
Seat Alhambra II 1.9 TDI PD 96 kW - prodáno
VW Sharan 2.0 TDI 135kW DSG 4M

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Marek77 »

Charlie.007 píše:Pročítal sem si tato témata o olejích, ale přece jenom se radši ještě zeptám Vás zkušenějších, abych nevyvedl nějakou kravinu.
V mým autě mám mot. olej Castrol 5W-30 EDGE (VW 506.01) a teď bych tam potřeboval trochu dolít. Myslíte, že tento olej můžu smísit s olejem Castrol 5W-40 (VW 505.01)?
Díky za info
Ten Tvůj mechanik má pravdu - ale jen částečně. Přečti si celé toto téma a budeš mít svou informaci.


V tomto případě to nedělej. Oleje VW 505.01 jsou jen na 15.000 km. A pokud máš v motoru LongLife olej, celé bys to rozladil a mohlo by to zlobit.

Pokud máš v motoru olej 506.01, dolévej ho pouze olejem VW 506.01 nebo universálním olejem VW 507.00.
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 23.02.2009 20:07, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Bandog
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1439
Registrován: 19.11.2008 18:21
Bydliště: Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Bandog »

Mě vždycky při výměně oleje říkali, že pokud je tam 5W40 tak nemůžu dolévat 5W30.....(říkám to velice laicky), ale řídím se tím už dost let a žádný problém jsem neměl.......logicky je každý olej jiný už jenom podle označení, tak jsem se tohoto vždycky držel :D

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od pistahufnagl »

Ozval se mi jeden bývalý známý a mimo jiné jsem se dozvěděl že se již delší dobu specializuje na velkoobchod s různými oleji - i motorovými.
Velice mi doporučoval tuto značku: TITAN_CFE_5W-40
že je to prý špička mezi oleji za super cenu. 5 litrové balení stojí 1.000,- Kč a tak jsem na něm vydundal ještě 10%-ntní slevu pro členy našeho klubu.
Tak kdybyste ho někdo chtěl, nebo jakýkoliv jiný olej, ložiska a pod., tak se můžete obrátit na http://www.arkatip.cz" onclick="window.open(this.href);return false; říct že jste z vw-klubu a chcete slíbených 10% slevu.

Bližší informace k oleji jsou v přiloženém pdf souboru.
Přílohy
TITAN_CFE_5W-40_PI.pdf
(58.01 KiB) Staženo 155 x
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Marek77 »

Vlastnosti oleje TITAN CFE, které deklaruje výrobce, jsou velmi dobré a i přísada MoS2 je vynikající, zejména pro motory s větším proběhem kilometrů. Podobný olej nabízí například LiquiMoly. http://www.liquimoly.cz/detail/motorovy ... auf-10w-40" onclick="window.open(this.href);return false;

Jenže problém jako hrom - tento olej, byť velmi kvalitní, nemá specifikaci VW a tudíž dát takový olej do našich motorů je riskantní. Pro běžné TDi s rotačními čerpadly by se MOŽNÁ nic nestalo, ale do motorů PD bych jej nedoporučil v žádném případě a pro LongLife interval ani náhodou !!!

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od abeljozef »

Klsicke TDI ma specifikaciu VW505.00 tiez by mala byt dodrzana

Pre PD s klasickym intervalom (66, 85, 96 a 103 KW) VW505.01
Pre PD s Long Life intervalom (66, 85, 96 a 103 KW) VW506.01
Pre DP s filtrom pevnych castic VW507.00
Naposledy upravil(a) abeljozef dne 23.02.2009 15:19, celkem upraveno 1 x.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od Marek77 »

Jožinku, ono je to maličko jinak, ale v zásadě máš pravdu v tom, že pokud olej nesplňuje specifikaci VW, neměli bychom jej do motorů VW používat.

Je potřeba vědět, že tento olej nemá specifikaci VW. Ale skutečnost je taková, že tuto specifikaci nemusí nemít proto, že by pro motory VW nebyl vhodný (je stejný jako jiné běžné oleje, které specifikaci VW mají), ale třeba proto, že VW tento olej prostě pouze netestoval.

Nicméně souhlasím - na našem trhu jsou desítky olejů, které specifikaci VW mají, tudíž bychom měli používat pouze schválené oleje. V našem případě rozhodně není na místě experimentovat s oleji neschválenými nebo netestovanými (i když by se v tomto případě při použití v klasických TDi motorech pravděpodobně nic nestalo).
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 23.02.2009 20:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: NÁPLNĚ, OLEJ: vlastnosti motorových olejů

Příspěvek od abeljozef »

Pardon je to 507.00 :wink:
Naposledy upravil(a) abeljozef dne 23.02.2009 15:18, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“