stabilizator napeti pro ledky

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
Uživatelský avatar
klimbik
Závodník
Závodník
Příspěvky: 653
Registrován: 18.03.2008 12:25
Bydliště: OstraVWa

stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od klimbik »

tak a mam tu dalsi odborny dotaz :)
mozna jste tu na foru videli, jak jsem podle rapida udelal ledkove pruhy dopredu dolu, neco jako denni sviceni. bohuzel tam vydrzely jen par mesicu a postupne zacly ledky odchazet. predpokladam, ze u zeme v prudusich pro mlhovky neni vysoka teplota, takze tou to neni, jak jsme resili u parkovacek v hlavnich svetlometech. diodova svetla opravim a dam je tam znovu. napadlo me ale, ze by nebylo spatne dat tam nejaky jednoduchy stabilizator napeti, ktery bych zbastlil doma. tak jsem koukal na net a nasel jsem krasne vecicky, jako treba 7812, 78T12 apod. mate nekdo zkusenosti s jejich zapojenim? ja bych to i prubnul, ale nekde jsem zase cetl o tom, ze by se mohly prehrat a nerad bych videl sve auticko horet.
moje instruktážní videa!
-->EGR-OFF na AFN 81kw
-->EGR-OFF na BLS 77kw
-->MAF-OFF
-->dvojitá koncovka výfuku
-->čištění a kontrola žhavičů

pokud se vám líbily, nezapomeňte lajkovat! :)

Uživatelský avatar
marcus86
Pilot
Pilot
Příspěvky: 741
Registrován: 18.08.2008 12:49
Bydliště: Suchá Loz
Kontaktovat uživatele:

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od marcus86 »

Ja tomu moc nerozumim .... ale ... zalezi na tom jake pouzijes LED, bud na 12V primo nebo na nizsi napeti a budes rezistory srazet napeti.
7812 ... je bezny stabilizator. 12V/1A .. takze predpokladam neco kolem 10W. Je to specialni pouzdro (myslim to-220)... da se k nemu dokoupit i chladic ... zalezi, kolik z nej chces tahat.
jo ... a ... jen tak :)
pokud zapojis treba ty diody do serie ... tak staci, aby jedna odesla a papa....
kdyz paralerne, tak ti zas nejaka odejde ... a zas ti zacnou odchazet, kdyz to mas pres 1 rezistor.
Protoze ti tam proste potece vic proudu (kvuli snizeni odporu ve vetvi) a papa ... :), nej je asi dat ke kazde diode vlastni odpor. Ale rikam, nevim jestli nemas 12V diody ...
ty odpory se pak banalne pocitaji. ... srazeni napeti.
Jinak kazdy stabilizator ma doporucene zapojeni, to znamena ... ze se pred nej a za nej da urcity C, ktery vlastne odrusuje obvod a brani rozkmitani atd ... celkem dulezite. za stabil je pak dobre dat jeste nejaky filtracni C pro stabilizaci... atd atd atd ... je tu strasne moc aspektu .. zalezi jak to chces zapojit, co k tomu mas atd atd atd ...
mas tu to zapoj, vyvody jak to presne pak je si najdi u vyrobce .... (datasheet)
Přílohy
Bez názvunhjnb.JPG
Bez názvunhjnb.JPG (9.58 KiB) Zobrazeno 1607 x
passat B5, 1.9TDI AFN
můj passat: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=118504" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
klimbik
Závodník
Závodník
Příspěvky: 653
Registrován: 18.03.2008 12:25
Bydliště: OstraVWa

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od klimbik »

diky diky. mel jsem to tak nejak zapojene, nic to nedelalo, pak jsem sahnul na ten stabilizator jestli se nehreje a pekne jsem si spalil prst :( zapojeni bylo asi naopak. nicmene kdyz jsem to zkousel i jinak, tak se to furt dost hralo a to asi neni moc dobre. jinak diody mam v serii. (mel jsem je v serii po 4ech, vcera mi typek v elektru rekl at udelam serii po trech a 200ohmu odpor, ktery sice snizi proud na 15mA, ale i pri 15V ty ledky nebudou odchazet, takze to predelam). stabilizator bych kazdopadne chtel rozchodit aby tak nepekl. musim najit presne zapojeni daneho kusu.
moje instruktážní videa!
-->EGR-OFF na AFN 81kw
-->EGR-OFF na BLS 77kw
-->MAF-OFF
-->dvojitá koncovka výfuku
-->čištění a kontrola žhavičů

pokud se vám líbily, nezapomeňte lajkovat! :)

Uživatelský avatar
frflos
Řidič
Řidič
Příspěvky: 55
Registrován: 29.04.2009 14:53
Bydliště: SK - okolie PE

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od frflos »

ziadny stabilizator na diody nepotrebujes. staci len spravne zapojenie a odpor. pozri sem :wink:

http://chrudim.cz/tuning/osvetleni/os_prahy.html" onclick="window.open(this.href);return false;

DavidDC
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 368
Registrován: 18.06.2008 01:17
Bydliště: Děčín

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od DavidDC »

klimbik píše:diky diky. mel jsem to tak nejak zapojene, nic to nedelalo, pak jsem sahnul na ten stabilizator jestli se nehreje a pekne jsem si spalil prst :( zapojeni bylo asi naopak. nicmene kdyz jsem to zkousel i jinak, tak se to furt dost hralo a to asi neni moc dobre. jinak diody mam v serii. (mel jsem je v serii po 4ech, vcera mi typek v elektru rekl at udelam serii po trech a 200ohmu odpor, ktery sice snizi proud na 15mA, ale i pri 15V ty ledky nebudou odchazet, takze to predelam). stabilizator bych kazdopadne chtel rozchodit aby tak nepekl. musim najit presne zapojeni daneho kusu.
Bud dej vykonnejsi stabilizator 7812, nebo na ten puvodni co mas pridelej chladic, pac tam tece v celku velky proud na ten stabilizator... :wink:
VAG - Děčín a okolí
Projekční práce - elektroinstalace (silnoproud, slaboproud, fotovoltaika)

Kyslicnik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 28.11.2008 13:42
Bydliště: Rychnovwsko

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od Kyslicnik »

DavidDC píše:
klimbik píše:diky diky. mel jsem to tak nejak zapojene, nic to nedelalo, pak jsem sahnul na ten stabilizator jestli se nehreje a pekne jsem si spalil prst :( zapojeni bylo asi naopak. nicmene kdyz jsem to zkousel i jinak, tak se to furt dost hralo a to asi neni moc dobre. jinak diody mam v serii. (mel jsem je v serii po 4ech, vcera mi typek v elektru rekl at udelam serii po trech a 200ohmu odpor, ktery sice snizi proud na 15mA, ale i pri 15V ty ledky nebudou odchazet, takze to predelam). stabilizator bych kazdopadne chtel rozchodit aby tak nepekl. musim najit presne zapojeni daneho kusu.
Bud dej vykonnejsi stabilizator 7812, nebo na ten puvodni co mas pridelej chladic, pac tam tece v celku velky proud na ten stabilizator... :wink:
Pokud tam teče 15mA, tak ten stabilizátor musí bejt totálně studenej. Pokud je rozpálenej jak pětník, tak je buď v háji, nebo má na výstupu zkrat.
Jirka

Tolan
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 20.10.2008 11:08
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od Tolan »

Dávat stabilizátor k diodám je zbytečnost, bohatě stačí kondík a dát je všechny paralelně včetně odporů, případně omezovač přepětí pomocí zenerky nebo jiných diod. Pokud by někdo měl otázky ohledně zapojení nebo celkově kolem eletkroniky, jsem k dispozici přes sz.

Uživatelský avatar
klimbik
Závodník
Závodník
Příspěvky: 653
Registrován: 18.03.2008 12:25
Bydliště: OstraVWa

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od klimbik »

no vyresim to nakonec tak ze dam jen tri a k tomu 220ohmu odpor, jak mi poradil typek v elektru. pri 15V co je teda myslim max ktery se tam ani neobjevi by tam melo tect nejakych 30mA, tak by uz mely vydrzet. ale chtel jsem to zkusit i pomoci toho stabilizatoru, ale to mi nejde no. na vystupu nemam zkrat, ale tri diody a odpor v serii vsechno a stejne pece jak neco. ale dekuji za vsechny rady.
moje instruktážní videa!
-->EGR-OFF na AFN 81kw
-->EGR-OFF na BLS 77kw
-->MAF-OFF
-->dvojitá koncovka výfuku
-->čištění a kontrola žhavičů

pokud se vám líbily, nezapomeňte lajkovat! :)

Uživatelský avatar
frflos
Řidič
Řidič
Příspěvky: 55
Registrován: 29.04.2009 14:53
Bydliště: SK - okolie PE

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od frflos »

klimbik píše:no vyresim to nakonec tak ze dam jen tri a k tomu 220ohmu odpor, jak mi poradil typek v elektru. pri 15V co je teda myslim max ktery se tam ani neobjevi by tam melo tect nejakych 30mA, tak by uz mely vydrzet. ale chtel jsem to zkusit i pomoci toho stabilizatoru, ale to mi nejde no. na vystupu nemam zkrat, ale tri diody a odpor v serii vsechno a stejne pece jak neco. ale dekuji za vsechny rady.
na tri diody daj 100ohm odpor. este raz sa pozri sem: http://chrudim.cz/tuning/osvetleni/os_prahy.html" onclick="window.open(this.href);return false; tu je presny popis ako to zapajat :wink:

Uživatelský avatar
klimbik
Závodník
Závodník
Příspěvky: 653
Registrován: 18.03.2008 12:25
Bydliště: OstraVWa

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od klimbik »

pocital mi to typek v elektru. uvazoval ze mam max 15V a maximalni proud vhodny pro ledky by byl 30mA.
tak to pocital tak, ze secetl napeti pro tri ledky 9V, to odecetl od 15ti, tzn 6V a to podelil maximalnim proudem a vysel mu odpor 200 Ohmu. Kdybych dal 100 Ohmu, tak by to podle jeho vypoctu bylo az 60mA a to uz je dost. mozna ze je tento odpor pocitan pro presnych 12V, coz teda ja v aute zarucene nemam. (a opravdu to vychazi na stabilizovanych 12V tech 100).
moje instruktážní videa!
-->EGR-OFF na AFN 81kw
-->EGR-OFF na BLS 77kw
-->MAF-OFF
-->dvojitá koncovka výfuku
-->čištění a kontrola žhavičů

pokud se vám líbily, nezapomeňte lajkovat! :)

Uživatelský avatar
frflos
Řidič
Řidič
Příspěvky: 55
Registrován: 29.04.2009 14:53
Bydliště: SK - okolie PE

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od frflos »

presnych 12V nema v aute nikto :!:

Uživatelský avatar
marcus86
Pilot
Pilot
Příspěvky: 741
Registrován: 18.08.2008 12:49
Bydliště: Suchá Loz
Kontaktovat uživatele:

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od marcus86 »

hoši .... ta stabilizace pres ZD neni spatna, omezena proudove, zalezi na proudu, ktery odtam tud budes tahat. Hlavne typ te Zenerky no. Je fakt, ze jestli jsi nemel pomalu zadny I na vystupu, tak by se hrat ... nemel .. kdo vi, jak jsi to zapojil :) .. co se tyce paralerniho kondiku ... musi to byt filtr ... ale pred nej musis dat treba diodu, nebo docilis tak velkeho hovn*a. A jestli davas diody do serie ... tak to neni moc stastne reseni, paralerne ??? taky ne ... je to na <->.
seriove ... zesere se jedna dioda, odejde cely obvod.
Pokud si to mel seriove, asi jsi do toho poustel o trochu vic proudu, nez je povoleno ... a ledky ti pomalu odchazely ...
paralerne .... mas rezistor a k nemu treba 3 diody ... je to kravina :)
tedy.... priklad

budu uvazovat proud do diody 20mA. Mam 3, takze 60mA.
napeti diody je treba 3V. Tedy na rezistoru potrebuji srazit napeti z 12V na 3 ... (12-3=9)
ted uz jen ohma ... R = U/I
R = 9/0,06 = 150 ohmu ... rezistor.
vetsinou se delaj na 0,5W ... tedy P= U*I = 9*0,06= 0,54W ... no nevim ... mozna by vydrzel :)
spis poridit vykonovy. A ted je vsechno v kope :) hotovo.
odejde dioda. Proud se tedy snizi na 40mA, ... srazime 9V ... tedy R=9/0,04= 225ohmu ....
takze ted by tam mel byt rezistor 225 a ne 150 ... tim padem diody nedostavaji dostatecny proud .. a sviti min. To znamena ... zase zarizeni na <->.
Musis si u tech diod zjistit proud a napeti, na ktere jsou delane... tak si to muzes takhle vypocitat. Treba ....
Ale 12V na autobaterii ?? No nevim :) Meni se to ze jo ... muze tam byt treba i 14V (nebo altik nasadi vyssi hodnotu) .. na prazdno ... coz u takove kapacity baterie pro dodani proudu na tyto diody :D hrave staci. Tim padem potece do diod vetsi proud a zarizeni jde zase papa :). Muzes tam pouzit ZD s rez proti zemi ... oddelene cele diodou a pridany filtracni kondik .... a je to :) ke kazdemu rez tedy doporucuju vlastni rezistor. ALe vy*ere se ti zas dioda nebo rezistorek ... a zas je to f ... ale s rozdilem, ze ostatni sviti porad stejne. Ikdyz treba zivotnost rezistoru ... je velka.

Na tom facku .. to je dobrej bastl :D
passat B5, 1.9TDI AFN
můj passat: http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=126&t=118504" onclick="window.open(this.href);return false;

viligo
Řidič
Řidič
Příspěvky: 75
Registrován: 10.03.2008 21:53
Bydliště: Praha a okres Rokycany

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od viligo »

Nevydrží ty diody, ne přepětím ,ale dostávají co proto při rozvěcení....Pro trochu znalé :Stabilizátor proudu pro LED-R1: I stejný jako diodou,jakmile úbytek na R1 přesáhne přibližně 600mV otevře se T2 a zmenší budící proud T1..tím klesne proud LEDkama.....Popis je k obrázku , který mi sem nešel nahrát ,tak je tady:
http://rapidshare.com/files/235555536/S ... D.rar.html" onclick="window.open(this.href);return false;
PS:Pokud se někomu bude chtít ten obrázek sem dát,ať to udělá...díky

Uživatelský avatar
frflos
Řidič
Řidič
Příspěvky: 55
Registrován: 29.04.2009 14:53
Bydliště: SK - okolie PE

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od frflos »

:arrow:
Přílohy
Stabilizátor pro LEDky.JPG

viligo
Řidič
Řidič
Příspěvky: 75
Registrován: 10.03.2008 21:53
Bydliště: Praha a okres Rokycany

Re: stabilizator napeti pro ledky

Příspěvek od viligo »

frflos píše:presnych 12V nema v aute nikto :!:
Jen velmi zevrubně...Při vypnutém zapalování plně nabitý akumulátor má mít cca 12,8 až 13,2V , při startování klesá zhruba na 10V (u starých aut až na 8V-protože je v novějších autech elektronika,začali se dávat menší startéry,ale s vyššími otáčkami... ,aby napětí nekleslo pod cca 10V-elektronika v autě při starém typu startéru by nefungovala při starování...!!!),při spuštěném motoru v závislosti na otáčkách (auta s řídící jednotkou si je ve volnoběhu i změní ,když na něco potřebují...) až 14,5V.

Z toho nepřímo vyplývá ,že stabilizátor 7812 (marcus86) nelze použít,při nenastartovaném motoru malé vstupní napětí(viz katalogový list obvodu....)!!!Další jeho příspěvek je mírně zmatený, ale to je jedno. Použít raději 7810 nebo 7809,všechny mají max výstupní proud 1A (78Txx-1,5A) a vypočítat si proud ,atd...Je lépe potom zapojit každou diodu zvlášť (nebo po několika-viz např. zapojení třetího brzdového světla...) aby , když jedna dioda odejde , nesvítí jedna nebo jen několik a nezhasne celé světlo....,ale to to se těžko popisuje krátce , to je na vysvětlování delší , nebo rovnou spočítat a udělat přesné konkrétní zapojení......typ diod,počet ve světle,atd !!!Mnoho lidí si myslí ,že zapojit LEDku je o napětí zdroje , předřadném odporu a je hotovo,ale není to tak...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“