NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
lmartin
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 01.06.2009 07:21
Bydliště: Větřní

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od lmartin »

Zdravim všechny.
Takže jestli jsem tomu tady dobře rozuměl tak použitím oleje VALVOLINE ATF Dexron III/Mercon MaxLife ATF do manuální převodovky Alhambry I 1,9 TDI AFN jsem nic nezkazil.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od Marek77 »

Rozumíš tomu správně.

Uživatelský avatar
lmartin
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 01.06.2009 07:21
Bydliště: Větřní

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od lmartin »

Tak to sem rád,už mám jasno, měl jsem totiž v těch olejích a převodovkách tak trochu "guláš" :D

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od coto.je »

Určitě měnit olej,jinak dopadnete jako já.Převodovka v kopru a odtah 500km.
Do SAG II jedině G052 171 A2 pokud chce někdo šetřit tak to nemusí dopadnout dobře.
U SAG I mají některé Galaxy jiné převodovky a musí se tam lít olej dle specifikace Ford(mají údajně jiné synchrony),u ostatních nic nezkazí olej dle WV 501.50

A s tím vypouštěcím otvorem na nástavec s dutou hvězdou si pozadíte sikovkama úplně v pohodě :wink:
Interval výměny oleje bych viděl do 150tis km lepší dát 1500 za olej než dopadnout jako já-nebo si může člověk říct,že udělal co mohl :wink:

Uživatelský avatar
Laclosak
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 338
Registrován: 30.06.2009 20:34
Bydliště: Brodek u Konice

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od Laclosak »

a já měl za to ,že je to doživotní náplň....
Seat Alhambra II r.v 2001 1.9 TDi PD 85kw,EGR-OFF,Chip 105kw
Daewoo Nexia 1.5....55kw.... - Prodáno
Seat Leon 1MTop Sport 110kw
_________________

Uživatelský avatar
milda
Závodník
Závodník
Příspěvky: 564
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: ZLÍN
Kontaktovat uživatele:

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od milda »

Doživotní je,ale životnost oleje je 5 let nebo 120000km.Je tím myšlena životnost oleje ne řidiče. :D

Uživatelský avatar
Laclosak
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 338
Registrován: 30.06.2009 20:34
Bydliště: Brodek u Konice

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od Laclosak »

Aha.....tak to už ho jdu obědnat.....mám 230tis a ještě jsem olej neměnil.....mrknu do servisky jestli tam není náhodou původní.....je to doufám tenhle http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... 052-171-A2" onclick="window.open(this.href);return false;?
Teď jsem byl svědkem jedné srandovní příhody.....majitel domu konzultoval se svým zedníkem něco ohledně podlahy ....a majitel říka "no mě jde o to ,aby to něco vydrželo" a zedník na to "jooo pane to vám vydrží až do smrti......ale musíte brzo umřít" :D :D
Takže tak nějak je to myšleno i s tím převod.olejem..... :mrgreen: :lol:
Seat Alhambra II r.v 2001 1.9 TDi PD 85kw,EGR-OFF,Chip 105kw
Daewoo Nexia 1.5....55kw.... - Prodáno
Seat Leon 1MTop Sport 110kw
_________________

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, inter

Příspěvek od Marek77 »

Pravdou je, že výrobce o výměně nemluví. Olej v převodovce se podle vyjádření výrobce skutečně nemění - interval není stanoven (ani časový, ani kilometrový). Má se vyměnit pouze v případě opravy převodovky, kdy se olej vypouští.
Ovšem asi všichni, kdož máme své auto rádi, jistě cítíme, že to tak úplně OK není. Myslím si, že po pěti letech nebo 120.000 km je olej rozumné vyměnit.

Ovšem pozor - je vždy nezbytně nutné použít pouze olej, který je do dané skříně schválen, jinak tomu víc uškodíte než pomůžete.

Do převodovek 5q ve vozech Sharan I a Alhambra I se používá olej ATF (Dexron II nebo Dexron III). Množství 2,2 litru.
Do převodovek 5q ve vozech Galaxy I se používá olej Dexron IID dle specifikace Ford ESD M2C186-A, případně nové specifikace WSS M2C200-D2 (která tu původní nahradila). Množství 2 litry.
Do převodovek 6q VW ve všech SAG II se používá olej VW 501.50, SAE 75W/90, API GL-4. Množství cca 2,2 až 2,6 litru (podle typu).
Naposledy upravil(a) Marek77 dne 08.07.2018 11:53, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od coto.je »

Na fórech je sposta příspěvků,kdy se po víměně zlepší řazení,ale jak píše Marek musí to být správný olej,jinak hrozí trvalé poškození převodovky :!:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od Marek77 »

Já jsem po koupi vozu (již jsou tomu tři a půl léta) kontroloval snad vše, co kontrolovati lze, mimo jiné i hladinu oleje v převodovce. Zjistiv nižší hladinu asi o centimetr rozhodl jsem se olej doplniti. Vzal jsem olej PP80, co mi zbyl z žigulíka. API GL-4 pro mechanické převodovky přece plní, tak oč jde, ne? No jo, jenže to jsem ještě nevěděl, že ač vlastníc mechanickou převodovku, musím ji plnit olejem pro převody automatické, což jest výmysl páně Fordův. Zastudena mi tam nešlo řadit nic. A jakým fofrem jsem zjistil správný typ oleje, následně jej koupil a vyměnil..............


Mimochodem - jediná firma, která nabízí olej pro převodovku Ford Galaxy I, je OMV. Název je ATF DII, objednací kód 183311. Jiný produkt, který by splňoval specifikaci Ford pro tento typ převodovek, jsem na trhu nenašel.

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od coto.je »

Nikomu bych nedoporučoval dát do převodovky SAG II než originál!
Nikdo vám nezaručí,že specifikace uvedená Markem je správná-VW takovou specifikaci nikde neuvádí :!:
Takže na vlastní riziko.
Náplň je 2,5l do nové,při výměně něco zůstane tak nalejete cca 2,4l.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od Marek77 »

A prozradíš mi, čemu říkáš originál?

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od coto.je »

G052 171 A2 nebo jiný dle specifikace VW
Asi mi napíšeš,že to je stejně SAE 75/90 api GL-4 ,ale kde ta informace vznikla to mi asi nenapíšeš?

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od Marek77 »

To číslo G052171A2 je katalogové číslo ETKA, se specifikací olejů to nemá nic společného. Specifikace VW pro převodové oleje je VW 501.50, a tu jsem v předchozím příspěvku napsal. Podle vyjádření výrobce se do převodovek SAG II používají syntetické oleje VW 501.50, které plní SAE 75W/90 a odpovídají API GL-4. Tak co jsem napsal špatně?

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: NÁPLNĚ, PŘEVODOVÝ OLEJ: olej v převodovce, výměna, intervaly

Příspěvek od coto.je »

Dle výrobce čeho?
Auta nebo oleje? Nikde jsem se o takové specifikaci nedočel.
Ano je to číslo z etky,na obalu oleje žádná specifikace není. U některých modelů 6Q převodovak je specifikace jako píšeš ty přímo v etce,ale to nejsou převodovky pro SAG II.
Ze servisu VW i od mojeho mechanika(dělá v servisu ŠKODA) mi řekli,že teoreticky by tam mohla být GL-4,ale ani sami neví jaká je přesná specifikace oleje.Stejně mi vyzněla i dlouhá diskuze na dieselpower

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“