motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

1.4, 1.6, 1.8, 1.8T, 2.0, 2.3, 2.8, 3.2

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

moony
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 27.05.2011 21:27

motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od moony »

dobrý den, mám následující problém: motor u 1.6 75kW, kod BFQ. Při nastartování studeného motoru dochází k tomu, že začnou okamžitě silně kolísat otáčky, motor jakoby vynechává a střílí do sání. Tato závada se zhoršuje zvyšující se okolní teplotou - čím je tepleji, tím horší to je. Pokud okamžitě vypnu zapalování a znovu nastartuji, projev motoru se zlepší a kolísání ja prakticky neznatelné, pokud se ale pokusím rozjet, tak to netáhne a chová se to jalově. Hodně to kouří (ne olej, prostě jakoby bohatá směs). Po zahřátí motoru je vše OK a jede to bez problému, spotřeba normální (7.4).
Co jsem udělal:
1.vyčistil jsem klapku a provedl základní nastavení
2.provedl diagnostiku a proměření všech členů - bez závad a vše má tabulkové hodnoty.
3.preventivně jsem vyměnil teplotní čidlo
4. Provedl jsem kontrolu těsnosti sání - hadice, sací potrubí atd - bez závad
5. zkusil jsem jinou váhu vzduchu (půjčena z jiného auta) - bez výsledku
6.tlak paliva OK
7. nové svíčky
8. vyzkoušen jiný EGR ventil (půjčen z jiného auta)- bez výsledku

Nemáte prosím někdo zkušenost co s tím? Nemám zrovna prostředky kupovat věci a zkoušet systémem pokus - omyl a s nápady jsem v koncích. Předem dík.

Uživatelský avatar
jurod
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2302
Registrován: 28.03.2010 15:15
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od jurod »

JJ, ten samý problém jako u 1,6 AKL 74kw.... pravděpodobně špatná klapka... otvírá málo, je v ní špatný polohovací motorek, tím pádem se auto dusí, směs obsahuje více benzínu...ale klapka je málo otevřená anebo nedrží otevřená dostatečně dlouho... po nastartování jede jakoby na 3 válce...
VW GOLF IV 20V TURBO 132kw
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=78&t=206636" onclick="window.open(this.href);return false;
váha vzduchu, RJ motoru, RJ ABS, budíky, filtrbox na prodej..
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=40&t=231905" onclick="window.open(this.href);return false;

moony
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 27.05.2011 21:27

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od moony »

no po nastartování vyběhnou otáčky na 1200, pak jakoby lup, padnou pod 500, následuje rána do sání a otáčky prudce vyskočí nahoru a zase padají a to dokud mám to srdce nechat takhle dělat, nebo dokud to nechcípne. Každopádně jak jsem psal - vypnu motor, nastartuju znovu a je to mnohem lepší (ne OK).
Takže myslíte klapka? Překvapuje mne, že VAG nenajde žádnou závadu. Hodnoty úhlů taky sedí...

Uživatelský avatar
jurod
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2302
Registrován: 28.03.2010 15:15
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od jurod »

Přesně to samé dělá i mně... když to vypnu, tak pak už otáčky drží...
Já jsem koupil použitou klapku a na měsíc bylo po problému, otáčky držely jako přibité za jakékoliv teploty,
ale po měsíci zase ten samý problém, asi i tahle klapka to má už za sebou. Chtěl bych koupit novou, ale
je to docela dost peněz, tak zatím čekám....
Já také měnil už hodně věcí... čidlo teploty, termostat, lambda sondu, hadice vzduchu, hodně krat čištěná klapka... atd... atd...
Ale pořád to samé... je to prostě na 99% klapkou...
VW GOLF IV 20V TURBO 132kw
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=78&t=206636" onclick="window.open(this.href);return false;
váha vzduchu, RJ motoru, RJ ABS, budíky, filtrbox na prodej..
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=40&t=231905" onclick="window.open(this.href);return false;

Sparta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 31.05.2011 15:30

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od Sparta »

Ako mne. Od 2 mesiace sa nedalo to opravit, ani to nevedia co tam moze byt. Vo Volkswagene vycistili klapku a poriadne nastavovali.Potom dali tam cisto novu (na nyskusanie) a nepomohlo. Takze to nie je vadna. Z vyfuku smrdi benzin. VAG mi vypisuje tieto chyby: Tlakovy spínac servoriadenia F88 a Lambda sonda (bohata zmes). Sviecky su OK, obidve cidla chladiacej kvapaliny su menene, vaha vzduchu OK.

Uživatelský avatar
Stipl
Řidič
Řidič
Příspěvky: 190
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Severni morava
Kontaktovat uživatele:

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od Stipl »

Tak vyměn hlavně to řidlo serva a přeměř lambdu. Pokud smrdí benzín a auto se dusí na 3 válce dává lamda málo vzudchu. Skus si vlezt pod auto odpoj lambdu a projed to. Ja to takhle vyzkoušel a auto jelo asi 15 minut nádherně. Potom jednotka pozná nejspíš že je lambda odpojena a zase to začlo škubat. Ale vyměnil jsem lambdu a ok. A ten spinač servořízení taky dělá paseku. Většinou zpusobuje škubání v nízkých otáčkách. Vyměnil a taky OK.

moony
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 27.05.2011 21:27

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od moony »

no, mě to žádnou chybu nehlásí. Prostě všechno OK, jenom to nefunguje... No mám objednanou klapku z nějakýho vraku, tak to vyzkouším prohodit a uvidí se.

moony
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 27.05.2011 21:27

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od moony »

takže popojedeme - vyměněna škrtící klapka. Problém trvá.

K tomu shrnutí pokusů z minula:
1.vyčistil jsem klapku a provedl základní nastavení (nyní tedy navíc nová klapka)
2.provedl diagnostiku a proměření všech členů - bez závad a vše má tabulkové hodnoty.
3.preventivně jsem vyměnil teplotní čidlo
4. Provedl jsem kontrolu těsnosti sání - hadice, sací potrubí atd - bez závad
5. zkusil jsem jinou váhu vzduchu (půjčena z jiného auta) - bez výsledku
6.tlak paliva OK
7. nové svíčky
8. vyzkoušen jiný EGR ventil (půjčen z jiného auta)- bez výsledku

Takže pokud bude mít někdo nějaký další nápad , budu jedině rád. Po zahřátí to jede naprosto super, volnoběh drží. Ale první start po ránu, to je děs - škyt prásk škyt prásk škyt škyt škyt.

Navíc mi nesedí ta souvislost s okolní teplotou - čím je tepleji, tím víc to dělá. Čím je chladněji, tím se to projevuje míň.

Uživatelský avatar
jurod
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2302
Registrován: 28.03.2010 15:15
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od jurod »

Přetěsnit celé sání...
To máš klapku novou? Protože pokud tam dáváš nějakou ojetinu, tak to je k ničemu...
VW GOLF IV 20V TURBO 132kw
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=78&t=206636" onclick="window.open(this.href);return false;
váha vzduchu, RJ motoru, RJ ABS, budíky, filtrbox na prodej..
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=40&t=231905" onclick="window.open(this.href);return false;

moony
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 27.05.2011 21:27

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od moony »

no klapka nová není. Každopádně by byla dost náhoda, kdyby dělala to samý, ne? Přetěsnit sání - máte na mysli povyměňovat O kroužky?

Uživatelský avatar
jurod
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2302
Registrován: 28.03.2010 15:15
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od jurod »

To těsnění řešil myslím Havajisco http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=7 ... o&start=90" onclick="window.open(this.href);return false;

Jinak k té klapce... proč by to byla náhoda? Tady na foru ten problém řeší milion lidí, takže pokud to dělá klapka a má už něco najeto, tak to bude to samé.
Hlavně já vyměnil za použitou klapku a na měsíc byl pokoj což by byla taky náhoda, že po výměně klapky by to jen tak na měsíc dělat přestalo. Jenomže zhruba po měsíci to začalo zas...
Nevím. Nechci kecat. Chtělo by to sehnat klapku o které člověk ví, že na 100% funguje. Jinak se to vyloučit nedá. Co ty víš proč někde někdo prodává klapku?
VW GOLF IV 20V TURBO 132kw
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=78&t=206636" onclick="window.open(this.href);return false;
váha vzduchu, RJ motoru, RJ ABS, budíky, filtrbox na prodej..
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=40&t=231905" onclick="window.open(this.href);return false;

moony
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 27.05.2011 21:27

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od moony »

takže zase o kousek popojedu: vyzkoušena 100% funční klapka a hádejte co??? Ano ano, stále kvoká, stále kvoká... K tomu jsem vyměnil svíce, to už jen tak z čistýho zoufalství. Opět již po několikáté prověřena těsnost toho naprosto nesmyslnýho sání - já tvrdím, že tento motor je výplod choromyslnýho jedince, už jen výměna svíček je práce za trest a přístup ke všemu je naprosto tragickej - prostě stará poctivá kovářská práce ověšená kvůli emisím množstvím nesmyslnejch debilních kokotin, který z něj dělaj dýchavičnej škytající, škubající a chrchlající bazmek.
Prostě nic, žádná změna k lepšímu. Dneska to dokonce i úplně chcíplo. Opět diagnostika , opět bez závad.
Jediný co mě napadá je ještě vyměnit zapalovací modul - protože co jinýho tedy??? Pokud není na VAGu chyba a motor chcípá a vynechává, tak co jinýho?
Nebo další postřeh - ten motor prostě nastartuje a otáčky jdou do sytičových, ale po 2s padají dolů - jako by byl motor už teplej, jenže není - pak začíná to peklo.
Prosím, pokud je zde tolik lidí, kteří řeší stejný problém jako píše jurod, není mezi Vámi alespoň jeden, který to rozlouskl?
Zítra budu pokračovat v hledání, ale už jsem se rozhodl pro brutálnější postup - budu odpojovat jednotlivé prvky - váhu, lambdy, čidla, snímače a sledovat chování, protože nic chtřejšího už mě nenapadá.

Zdraví moony

Uživatelský avatar
jurod
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2302
Registrován: 28.03.2010 15:15
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od jurod »

Pokud to není škrtící klapka, tak to může být už jenom řídící jednotka motoru... Už mně to pár lidí říkalo... že je to tím. Protože tá pak reguluje bohatost směsi při startu... něco jako sytič...
Tam sehnat buď jedině jinou, nebo pak co jsem volal s jedním borcem co s tím dělá, tak říkal, že se dá přehrát ten software co je na tom...
Jinak nevím... já to řešil kdysi a už mně to přestalo bavit, tak na to seru... teď jsem nastavil klapku asi 5x po sobě a asi týden už to pěkně drží otáčky, ale vím, že se to za chvíli zase rozsype a bude to blbnout. Už jsem si na to zvykl, ale naštěstí jdu dělat přestavbu a pujde tam
1,8T-132kw, tak už se těším :wink:
VW GOLF IV 20V TURBO 132kw
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=78&t=206636" onclick="window.open(this.href);return false;
váha vzduchu, RJ motoru, RJ ABS, budíky, filtrbox na prodej..
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=40&t=231905" onclick="window.open(this.href);return false;

Martin Zbořil
Řidič
Řidič
Příspěvky: 177
Registrován: 04.08.2011 11:20

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od Martin Zbořil »

kamrade řeším tohle už několik měsicu problem vždy vyřeším jen na chvíli zkus se podívat na svody mezera mezi svodama parohama to byl muj boj lambda ta ma brala vzduch ale teď v -16 mám neskutečný problém nastartovat .. měnil sem servomotorek volnoběhu v klapě byl špátný ale taky sem zkoušel starou klapu mám tam ještě lanko a polohovaci motorek z doby kamene nejspíše budu kupovat novou ale ještě nevím zkusím dolit olej bo mi za studeneho startu bliká olej :-D mám přesně pod minimem a teď mi ještě řve startér prostě jak auto chytne tak ve startéru zajíždí takový pastorek no a ten šíleně řve :-D

Uživatelský avatar
houkalek
Řidič
Řidič
Příspěvky: 96
Registrován: 11.12.2007 10:33
Bydliště: KarloVWarský kraj

Re: motor 1.6 SR 75kW BFQ - problém s volnoběhem za studena

Příspěvek od houkalek »

Mam ten samej problem jen mi na pc vyjela chyba spínač otáček.Ví někdo co je to za součástku?Dík za info.

Odpovědět

Zpět na „Motory - benzin“