KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
Brilantis
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 323
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kunčice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od Brilantis »

Na levé straně je přední bílé a zadní černé, na pravé to mám naopak.

Jo to jsem byl já. Měl jsem naložený stříbrný BMW 525TDS Kombi.

Uživatelský avatar
BigBang
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6909
Registrován: 11.12.2009 16:39
Bydliště: DuchcoVW & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od BigBang »

zrovna dotz hanzo na autobus nvm, ale za ty barvy :good:
Hliník
Mulťák v nouzi
Wartburg 353 Tourist

ex: Golf III variant 1.4 1995 - šel do světa; !RIP!: Sharan 1.9 TDI PD 85kW 2001 sociál s koženym volantem, Polo 86c 2f 1.3 40kW 1992

Detailing Club

Uživatelský avatar
parizek_ltm
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2659
Registrován: 01.10.2008 22:01
Bydliště: Praga

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od parizek_ltm »

M@rty74 píše:205/55 R16C budeš těžko shánět - dělá to jen pár výrobců a hlavně je to na SAGa ZBYTEČNÉ !!!
SAG má maximální váhu 2510kg / 4kola = 627,5kg na kolo - tedy naprosto stačí zátěžový index 92 což je 630kg. Proto není problém k jiným diskům s typovým listem nechat zapsat 205/55R16 94 H,V,W XL. Osobně je v TP mám...

Schválené pneumatiky výrobcem podléhají jako všechno ostatní opotřebovávané lobingu - jaký je jiný důvod u totožného auta M1 a N1 jiný zátěžový index pro "lidskou " a jiný pro "užitkovou" verzi při zachované stejné maximální hmotnosti ???
Marty teda tady bych si dovolil oponovat. Abys prepocital max. zatez na kolo jen tak na papiru a usnesl, ze Li staci 92....
Naprosto bezne staci situace, kdy mam nalozene auto, zaprazeny vozik a vjede mi tam nejaky blbec, v tu ranu je vetsina vahy na prednich kolech, jak brzdim....a neverim, ze to bude onych 627,5kg...to jen tak pro zajimavost.

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od M@rty74 »

Ano je to jen hipotetický výpočet - index 92 se běžně ani neobchoduje a je počítáno s rezervou tak nejspíše proto je alternativou pro SAGa index 94 ( 670kg ) - vycházím z typového listu k ráfkům co mám na autě - jen pro zajímavost jsou od jednoho renomovaného výrobce a tak předpokládám, že použití tkzv. alternativních rozměrů a indexů když už je schváleno TUF a výrobcem vozidla je odpovídající bezpečnému používání na autě.
Navíc použitelný index pro naš vozy se mění s rozměrem pneumatiky - 15" index 95 , 16" index 93, 94 nebo C atd.
Ad absurdum - píšeš o váze při brždění - taky by mě zajímalo proč Helmut udělal poměr brzdných sil v poměru houpacího koně či kachny... Ale to je OT...

Třešnička na závěr - stejný způsob výpočtu mají v metodice STK pro schvalování způsobilosti vozidla...
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od Marek77 »

Jak to tu tak čtu, asi budu za trapáka. Ale narozdíl od drtivé většiny lidí zde používám od samého počátku, co auto mám (tedy šestou sezónu) základní rozměr 195/65-15, samozřejmě v zesílené formě. Nemám (a neuznávám) elektrony, vlastním dvě sady plechů léto x zima.

Možná moje auto nevypadá tak pompézně, jako některá jiná auta, možná vypadám jako socka. Ale mně jde (a vždycky šlo) především o účelovost, pokud možno za minimum vynaložených prostředků. Plechy koupím za dvě stovky kus a pneu tohoto rozměru za dvanáct stovek kus. Jak známo čím širší a profilově nižší guma, tím nesrovnatelně dražší. Elektron za dvě sta taky nekoupím.

Abych sadu gum místo za pět tisíc kupoval za patnáct, měl o více než litr vyšší spotřebu, ještě místo v autě seděl na žebřiňáku a k tomu všemu se bál, aby mi ta kola někdo nečajznul..... - to budu radši za socku ;-).

Uživatelský avatar
galaxy2.0dohc
Řidič
Řidič
Příspěvky: 53
Registrován: 11.09.2011 17:46
Bydliště: Bezuchov

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od galaxy2.0dohc »

zdravím ve spolek..
mám spadeno na alu kola velikosti "17"..ale než bych pro ně jel potřeboval bych info, jedná jse o disky 7Jx17 ET37 pneu 225/45 R17 a chtěl ybch zjistit zda nepolezou ven přes lem blatníků..případně kdyby někdo měl na autě stejný rozměr, zda by někdo mohl přiložit foto..děkuji..
VW Sharan II 1.9 Tdi 85Kw 2001

Uživatelský avatar
Skyppy
Člen klubu
Příspěvky: 1265
Registrován: 03.07.2010 07:11
Bydliště: Březová - Oleško

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od Skyppy »

Tak to se můžeš spolehnout, že přes lemy blatníků Ti polezou. Origoš ET-čko je krapet někde jinde. S tím rozměrem 17" z toho budeš mít pěkný kostitřas. Ale proti gustu žádný dišputát.

Uživatelský avatar
BigBang
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6909
Registrován: 11.12.2009 16:39
Bydliště: DuchcoVW & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od BigBang »

nestraš Skyppy... já mám na autě 7j16 a ET kolem 38 a vůbec nelezou, respektive jsou hezky skoro s blatníkem... na origo ET 59 nebo kolik jsou ty kola šíleně utopený...

galaxy zkus tady chvilu pohledat a určitš najdeš soustu fotek kol s ET 38 nebo 35 i když to třeba nebudou 17", tak to jak budou lízt by mělo odpovídat ;)
Hliník
Mulťák v nouzi
Wartburg 353 Tourist

ex: Golf III variant 1.4 1995 - šel do světa; !RIP!: Sharan 1.9 TDI PD 85kW 2001 sociál s koženym volantem, Polo 86c 2f 1.3 40kW 1992

Detailing Club

Uživatelský avatar
Skyppy
Člen klubu
Příspěvky: 1265
Registrován: 03.07.2010 07:11
Bydliště: Březová - Oleško

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od Skyppy »

Nestraším, pouze konstatuji. Osobně jsem auto koupil na ET35 a ven LEZOU!!!! Když by ET59 nebyly tak v ceně, tak do nich hned jdu. Za prvé proto, že tam prostě patří a za druhé pro namáhání ložisek. Můžeš mi věřit, osobní zkušenost.

Uživatelský avatar
smolda
Člen klubu
Příspěvky: 3493
Registrován: 21.11.2010 16:42
Bydliště: Berounsko, D5 Exit 28

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od smolda »

A ne jen ložisek, ale to už je jiná diskuze do jinýho vlákna.
Malá Veškrnová :roll:
Don't worry, be happy

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od Marek77 »

Je pravda, že při používání kol s malým ET ložiska trpí opravdu dost zásadně. Jejich životnost se rapidně zkracuje. Nehledě k tomu, že se musí jinak nastavit geometrie - malé ET totiž způsobuje rozjíždění kol do áček, čímž se více sjíždějí vnitřní části běhounů pneumatik.

To je jeden z mnoha důvodů, proč jsem zůstal věrný plechům v originál rozměrech.

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od kubenec »

Skyppy píše:Osobně jsem auto koupil na ET35
Máš v TP zapsaný ty ET35? Zrovna řeším s českým zastoupením PLW český typový list ohledně zapsání do TP. Mám totíž ET45.
Naposledy upravil(a) kubenec dne 11.04.2012 12:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od kubenec »

Marek77 píše:Nehledě k tomu, že se musí jinak nastavit geometrie - malé ET totiž způsobuje rozjíždění kol do áček, čímž se více sjíždějí vnitřní části běhounů pneumatik.
Jak moc velký rozdíl v tom je? Já mám mít ET59 a mám ET45.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od Marek77 »

59 - 45 = rozdíl 14 milimetrů na ose jednoho kola - rozchod náprav se tak zvětší o 28 mm. To není moc a vadit by to snad nemělo. Sbíhavost předních kol bych nastavoval na horní hranici tolerance, víc nic.

Uživatelský avatar
galaxy2.0dohc
Řidič
Řidič
Příspěvky: 53
Registrován: 11.09.2011 17:46
Bydliště: Bezuchov

Re: KOLA, PNEU: jakou velikost kol, pneumatiky

Příspěvek od galaxy2.0dohc »

tak to vypadá že zůstanu u svých starých dobrých "16" 8)
VW Sharan II 1.9 Tdi 85Kw 2001

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“