Převodovka 1.6 16V -Bora

1.4, 1.6, 1.8, 1.8T, 2.0, 2.3, 2.8, 3.2

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

Uživatelský avatar
xerxes
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10165
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od xerxes »

musí se komplet rozerat ještě mě napadá jestli by nšlo vidět přes kontrolni neo vypouštěci šroub :roll:

Uživatelský avatar
tomakecTD
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1759
Registrován: 07.06.2010 21:09
Bydliště: Prostějov

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od tomakecTD »

Já mám 205 tis km, vše původní. Někdy s tím dělám kravinky, převodovku ERT, rok 2001 a s ničím jsem problémy neměl. Ale musím to zaklepat. Aje je pravda, že razení 1-2 jde z tuha. Ale po promazání táhel je to OK.
Jako první Fiat Tipo 1.7D 44kW, Škoda forman 1.3i 43kW, Škoda felicia 1.3i 50kW, Škoda FELICIA 1.6 MPi AEE 61kW kombi, černá met- beruška, nyní VW GOLF IV 1.6 16V variant 77kW
Obrázek

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

Sonny píše:
luki píše:z venku bohužel nic nepoznáš :( pokud ti mužu poradit rozeber převodovku dej tak raději šrouby než pak někde zustaneš trčet a uděláš ještě víc škody tyhle převodovky přece jenom něco stoji :(
To se musí uplně rozebrat?? nebo stačí jen sundat??
Mám najeto 192 tis.km(já najel 24),myslíte že ty nýty vydrží i víc nebo to někdo měnil?? (130tis.dovoz IT)
Nespoléhal bych se vůbec na to, kolega falco 1983 ten problém zažil při nějakých 150 tis. km. A to s autem jezdil do té události zcela normálně, bez zbytečných parádiček a hrabáníček 8) Záleží asi fakt na tom, jak s tím kdo jezdil před tebou. Někomu to odejde ve 150 tis. km, někomu dřív odejde motor než nýty na rozvodovce :fool: :mrgreen: Musí se rozpůlit převodovka, odvrtat původní nýty, které drží diferenciál k rozvodovce :?: a místo nýtů tam dát bezpečnostní šrouby :good: Jinak člověk nebude mít jistotu na 100% nikdy :zzz:
VW Golf IV V6 4_MOTION

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

tomakecTD píše:Já mám 205 tis km, vše původní. Někdy s tím dělám kravinky, převodovku ERT, rok 2001 a s ničím jsem problémy neměl. Ale musím to zaklepat. Aje je pravda, že razení 1-2 jde z tuha. Ale po promazání táhel je to OK.
Je to slabšími synchrony na 1. a 2. převodovém stupni. Tato závada je již z výroby známá a když na tu jedničku a dvojku člověk za studena moc nespěchá, tak on tam ten kvalt padne takřka bez zubů :mrgreen: :good: (nebo 2x vyšlápnout spojku při řazení 1.-2. kvaltu) Taky možnost. Jste hoši důkazem, že i přes 200 tis. se s tím nalítat dá, když člověk nezapomene občas zkontrolovat tu hladinu oleje v převodovce, popř. doleje a nejezdí jen dokud se to samo nerozsype :laugh:
Až budu měnit olej v motoru, určitě nechám vyměnit i ten v převodovce, ať mám jistotu. 8) Jaký olej tam vůbec patří? Co tam mám nalít? Od předchozího majitele je tam Castrol TAF-X 75W/90. Kolik se ho tam tak vejde Litrů :?: Převodovka ERT, jako většina z nás 16V.. :mrgreen:
VW Golf IV V6 4_MOTION

Uživatelský avatar
tomakecTD
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1759
Registrován: 07.06.2010 21:09
Bydliště: Prostějov

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od tomakecTD »

Kde se kontroluje kolik je tam oleje? :blush: :D
Jako první Fiat Tipo 1.7D 44kW, Škoda forman 1.3i 43kW, Škoda felicia 1.3i 50kW, Škoda FELICIA 1.6 MPi AEE 61kW kombi, černá met- beruška, nyní VW GOLF IV 1.6 16V variant 77kW
Obrázek

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

Ze strany u řidiče, po sundání krytu motoru, pokud ho tam ještě máš ;) :D Jo a ten hluk mi na dálnici nedělala šaltpáka, ale ruční brzda, která je vylágrovaná, jak kdyby s tim někdo jezdil přes ručku ob_den :D :D Jo a po promazání táhel a válečků, tam šly za studena sice kvalty dobře, ale po chvíli za tepla už zase ne! :D A to my tam šly blbě jenom za studena :D Tak dik za radu :)
Tak mě napadlo cestou domu..zda to špatný řazení není způsobený tou tyčkou od defend-locku ?? Vyhodil sem jí pryč a řadit šlo o dost líp ;) Zkuste, zauvažujte..dejte vědět :) Osobně nevím, proč je tam ta krátká tyčka, když není zpátečka zamčena. Podle mě stačí jen ta dlouhá ne..!? na zamčení zpátečky. Ta kratší nevím, jakou má funkci teda :smoke:
A taky jsem už vyřešil problém s nefunkčním osvětlením na dveřích spolujezdce 8) Stačilo promazat a trochu rozhýbat tu západku zámku, která jediná je dostupná bez demontáže a nestačil sem se divit :mrgreen: Otevřu dveře - světlo v interiéru se rozsvítí, nechám je otevřené x desítek minut a světlo stále svítí :good: :mrgreen: Zavřu dveře a po chvilce světlo zhasne - no prostě úžasnej lucker jsem :drinks: :pleasantry: Zkusil jsem to potom takhle asi 50x :laugh: Otevřít - světlo; Zavřít - světlo zhaslo atd. :D Ze začátku to občas zazlobilo, ale po pár mililitrech oleje s teflonem ve spreji to osvětlení funguje jako normálně :D
Ještě by mě zajímalo, kudy tam ten olej doplním do té převodovky :?: :?: Dneska jsem kontroloval hladinu a z té díry nevytekla ani kapka..asi ho tam bude málo, takže litr bych tam rád nalil, ale nevím jak :blush: Poradíte někdo ?
VW Golf IV V6 4_MOTION

Uživatelský avatar
Ondra A.
Řidič
Řidič
Příspěvky: 183
Registrován: 05.02.2012 20:02
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Ondra A. »

Pokud se ti jedná jen o dolití :drinks: Tak tou kontrolní dírou co je na 17ku imbus či kolový šroub doleješ a budeš lejt dokud to nebude vytékat tou dírou ven (Prostě stejný způsob jako na Jawa Pionír :lol: ) Ale doporučuji spíš rovnou celou nápln vyměnit vejde se ho tam 1,9litru.
Diagnostika na Praze 6 a okolí pro VW club

Uživatelský avatar
bifur
Profík
Profík
Příspěvky: 1127
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od bifur »

Pokial možno, dávajte tam originál. Ja som dal Taf-X a spokojnosťou by som to nenazval. Dokonca som niekde videl že Castrol doporučuje Taf-X meniť po 2 rokoch, origo je na doživotie, takže na 10 rokov...

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

Ondra A. píše:Pokud se ti jedná jen o dolití :drinks: Tak tou kontrolní dírou co je na 17ku imbus či kolový šroub doleješ a budeš lejt dokud to nebude vytékat tou dírou ven (Prostě stejný způsob jako na Jawa Pionír :lol: ) Ale doporučuji spíš rovnou celou nápln vyměnit vejde se ho tam 1,9litru.
Tak to není vůbec mnoho 1.9 Litru 8) To ho teda vyměním všechen, než kupovat Litrovku jen na dolití a nemít to na 100%.
A kde byste doporučovali olej kupovat nebo o jaký typ se vůbec jedná, když tam Castrol dávat nemám. Na Castrol to jezdilo doteď (cca. 70 tis. km) a žádné problémy jsem ani nezpozoroval, až na zatuhlá táhla řazení :mrgreen: Ale to nemá s náplní převodovky nic společného. Auto plánuji mít nejdéle do konce STK (3/2014), takže by mohl Castrol stačit na tu dobu. Stejně už tam ten olej potom měnit nebudu a určitě je to jako z brzdovou kapalinou. Výrobce vozů i kapalin doporučují měnit brzdovku každé 2 roky a znám minimálně tucet majitelů, kteří ji nevyměnili za dobu co auto vlastnili (např. 5 let) a to auto kupovali už se starou brzdovkou a nikdy žádné problémy s brzdami neměli, spíš měli problémy s jinými komponenty, než s tím, že kapalina nepřenáší takový brzdový účinek, jaký má. A jak se může vůbec poznat špatná brzdová kapalina v praxi? Vím, že krajní případ je až nefunkčnost brzd, ale tak to jsem ještě neslyšel. U systému s ABS bych to ale určitě vyměnil a nenechal tam 5 a více let jednu kapalinu..když jsem kdysi viděl, co jsme vypumpovali z brzdového systému Favorita, ani se to brzdovce nedalo přirovnat, ten černý divný roztok o nevalné hustotě :laugh:
VW Golf IV V6 4_MOTION

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

Jo, a ještě, jak ten starý olej vypustím? to určitě nepůjde tím kontrolním otvorem.. :D
VW Golf IV V6 4_MOTION

Uživatelský avatar
bifur
Profík
Profík
Příspěvky: 1127
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od bifur »

Napis kod prevodovky a dam ti presny kod oleja. Kupis v ktromkolvek skoda, vw, seat, audi servise.. Popripade "vsetko je na webe".. Ja netvrdim ze striktne Castrol nie, skor "original ano" ;)

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

ERT-32
VW Golf IV V6 4_MOTION

Uživatelský avatar
Ondra A.
Řidič
Řidič
Příspěvky: 183
Registrován: 05.02.2012 20:02
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Ondra A. »

Vypustíš to pod diferenciálem je vypouštěcí zátka v nejnižším místě. Také na kolový šroub jiná taková tam není. Hledej najdeš jí v pohodě :potlesk: Olej v servise VW podle VINu cena asi 220kč litr. No a s brzdovokou je to tak že kapalina je hydroskopická ( saje vodu). Jak známo voda se při teplotě (která na brzdách může při agresivní jízdě vzniknout značná) mění ve vodní páru při 100°C (bod varu brzdové kapaliny je třeba 300°C) no a vodní pára je stlačitelná takže šlápneš na pedál a ono nic. Druhou věcí je to že voda kterou kapalina absorbuje působí korozivně v systému brzd. :pleasantry:
Diagnostika na Praze 6 a okolí pro VW club

Uživatelský avatar
bifur
Profík
Profík
Příspěvky: 1127
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Bratislava

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od bifur »

Vecer ti pozriem presne ten olej, alebo ako pise Ondra, nadiktujes v servise VIN a daju ti spravny (aj ked spoliehat sa na servisakov, z toho som uz vyrastol...)

Uživatelský avatar
Doctor Driver
Člen klubu
Příspěvky: 1398
Registrován: 13.03.2012 16:39
Bydliště: Slaný

Re: Převodovka 1.6 16V -Bora

Příspěvek od Doctor Driver »

Ondra A. píše:Vypustíš to pod diferenciálem je vypouštěcí zátka v nejnižším místě. Také na kolový šroub jiná taková tam není. Hledej najdeš jí v pohodě :potlesk: Olej v servise VW podle VINu cena asi 220kč litr. No a s brzdovokou je to tak že kapalina je hydroskopická ( saje vodu). Jak známo voda se při teplotě (která na brzdách může při agresivní jízdě vzniknout značná) mění ve vodní páru při 100°C (bod varu brzdové kapaliny je třeba 300°C) no a vodní pára je stlačitelná takže šlápneš na pedál a ono nic. Druhou věcí je to že voda kterou kapalina absorbuje působí korozivně v systému brzd. :pleasantry:
Díky za info, olej v převodovce i brzdovku vyměním nejpozději tento maximálně další víkend, ať mám pokoj 8) Pojedu ke známému mechanikovi, takže nebude určitě problém to udělat. Ještě mě čekají brzdové desky, tak ty taky vyměníme při jednom, když už tam pojedu :) Lepší než to nechat a pak měnit i vydřené kotouče, když obložení dosáhne minima.. To by člověk nevěřil, jak rychle jde ten kotouč potom do kopru, když ho někdo vydře tím kovem, který následuje po sjetí brzdového obložení :mrgreen: Třeba známej takhle oddělal zadní kotouče, po týdnu jízdy bez brzdového obložení na zadních deskách :zzz: A to najel max. 300 km za ten týden, takže pak ty kotouče byly zralé na výměnu i s těma deskama a toho se opravdu dočkat nechci :smoke:
VW Golf IV V6 4_MOTION

Odpovědět

Zpět na „Motory - benzin“