Volnoběžka alternátoru

TDi, TDi PD

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Odpovědět
xingisx
Pilot
Pilot
Příspěvky: 725
Registrován: 29.01.2012 14:01
Bydliště: ústí nad Labem

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od xingisx »

Hlavně že se povedlo :)

Pardal
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 46
Registrován: 21.01.2012 19:22

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od Pardal »

Pánové prosím o radu.

Je potřeba na výměnu volnoběžky a napínáku nějakej spešl přípravek ? Stačí klasika vybavení ? Torxy mám.
Vím že tam jsou sem tam takový zadrbaný 1000-ci hrany. Ty nemám. Ani jsem je nikde neviděl, že bych je koupil.

Díky za radu !

xingisx
Pilot
Pilot
Příspěvky: 725
Registrován: 29.01.2012 14:01
Bydliště: ústí nad Labem

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od xingisx »

spešl vybavení jsem na to neměl, ale na povolení viscospojky jsem použil na přidržení řemenice povolovák na úhlovou brusku. Je tam na to díra ze strany nárazníku. Volnoběžku jsem si nechal demontovat u známého, protože nemám vybavení

DUB57
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 395
Registrován: 08.02.2011 08:18
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od DUB57 »

Musel si na viskospojku větráku sundavat přední čelo?
VW Passat variant 1.9 TDI 96 KW 2003,VW Polo variant 1.9 SDI 1999,škoda 440 spartak 1957

Uživatelský avatar
klasek
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3749
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kaňk
Kontaktovat uživatele:

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od klasek »

Nemusí se sundavat čelo, dá se to udělat bez toho

xingisx
Pilot
Pilot
Příspěvky: 725
Registrován: 29.01.2012 14:01
Bydliště: ústí nad Labem

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od xingisx »

na této diskusi jsem psal návod. Nechce se mi to opakovat

Uživatelský avatar
frodobagin
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 01.11.2010 18:33
Bydliště: Ostrov
Kontaktovat uživatele:

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od frodobagin »

Také jsem měnil volnoběžku alternátoru. Najeto 132.000 km. Zajímavé zvuky z toho lezly. Takové pískání a šramocení dosti hlučné až se zmnou otáčeli lidi na ulici. Problikávala kontrolka dobíjení. Při pohledu na běžící motor jsem zjistil, že alternátor se nepravidelně roztáčí a zpomaluje. Naštěstí jsem nemusel měnit altík :lol: . Vyměnila se pouze volnoběžka (dal jsem INA). Prý se může stát, že když volnoběžka takto odchází (jednou zabere a pak vynechá) že se může otočit vinutí na kotvě altíku a uthají se drátky z vinutí a altík je v háji :sorry: .

Uživatelský avatar
adam.87
Pilot
Pilot
Příspěvky: 774
Registrován: 29.06.2010 19:27

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od adam.87 »

Taky se může stát že se ta volnoběžka časem kousne tak dobře a pak nejde ani klíčem povolit,natož sundat a musí se dát nový alternátor. :good:
Co můžeš udělat dnes,odlož na pozítří.Získáš dva dny volna.

Uživatelský avatar
Raimmi
Člen klubu
Příspěvky: 410
Registrován: 09.08.2009 12:04
Bydliště: Olomoucký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od Raimmi »

a co když mi to na volnoběh dělá kravál jen když zapnu klimu? Taky volnoběžka nebo něco jiného?
Vw Sharan II 1.9Tdi 85kw
Audi A6 Avant Quatro 2.8 V6 142kw

xingisx
Pilot
Pilot
Příspěvky: 725
Registrován: 29.01.2012 14:01
Bydliště: ústí nad Labem

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od xingisx »

to může být cokoli. Zkontroluj volnoběžku (za to nic nedáš)

Uživatelský avatar
Raimmi
Člen klubu
Příspěvky: 410
Registrován: 09.08.2009 12:04
Bydliště: Olomoucký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od Raimmi »

včera jsem na to mrkl a stačilo v pravo dole dopnout řemen a je ticho...
Vw Sharan II 1.9Tdi 85kw
Audi A6 Avant Quatro 2.8 V6 142kw

Uživatelský avatar
klasek
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3749
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Kaňk
Kontaktovat uživatele:

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od klasek »

V úterý jsem dělal jednu pěknou volnoběžku..... byla zaraflá jako svi*. Ještě se mi to nestalo....dvoje torxy jsme natom roztrhly a ve finále jsem ji musel rozříznout flexou až k závitu. Pakárna na 3hodin, ale dostal jsem ji ven. Jinak na sundání volnoběžky stačí obyčejnej kompresor z Obi a vzduchová pistole. Pokud to není utemovaný. :evil:

Uživatelský avatar
beatrice
Řidič
Řidič
Příspěvky: 92
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od beatrice »

To mně se rozsvítilo dobíjení, tak jsem to šoupnul do baesu, generálka za čtyři klacky (výměna kroužků rotoru, regulátoru -v háji uhlíky, volnoběžka) snad bude pokoj na delší dobu zas. Ovšem výměna napínací kladky, to byla show -auto jsem sice zásadně nekuchal ale přijít na to jak dostat dolů vrtuli (řemenice s vizkospojkou), no dlouho jsem tu hledal...:-) Jinak význam volnoběžky je následující: vzhledem k výkonu altíku (proudy 125A) jsou větší rozměry a hmotnost rotoru samozřejmě s vyšší setrvačností, při zastavení motoru (který se zastaví opravdu rychle) by docházelo k rázům na hmotu rotoru a ten by se mohl po nějaký době utrhnout, proto ta volnoběžka, motor s řemenicí se sice zastaví ale rotor se v klídku vlastní setrvačností dotočí. Nehledě na to že jsou jí vyrovnávány rázy při expanzi motoru (výbuch= roztažení altíku, jakmile tenhle nápor poleví a motor zpomalí, nebere sebou ten alternátor)

zlatak
Závodník
Závodník
Příspěvky: 650
Registrován: 12.10.2010 19:25
Bydliště: severni cechy

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od zlatak »

Hans76 píše:U mě se to projevovalo na volnoběh kmitáním řemenu, s tím spojené vibrace motoru, a při točení koly při stání pískáním řemenu (zase vlivem vibrací řemenu). Navíc bylo v háji i uložení napínáku řemenu s tlumičem vibrací - dostával větší záhul. Stejně tak i řemen, který po 10t km byl na výměnu.
Od výměny najeto přes 100t km a vše OK 8) Takže určo nenechat jen tak být a v případě závady volnoběžku vyměnit :mrgreen:
Presne jak pises jsem mel uplne stejny pojeveni spatne volnobezky :good:

xingisx
Pilot
Pilot
Příspěvky: 725
Registrován: 29.01.2012 14:01
Bydliště: ústí nad Labem

Re: Volnoběžka alternátoru

Příspěvek od xingisx »

ještě se to dá vyzkoušet ve dvou lidech. Jeden kouká do alternátoru na vrtulku (při nastartovaném motoru) a druhý chcípne motor. Ten první musí vidět tu vrtulku doběhnout zatím co řemen stojí.
Mě osobně volnoběžka zničila řemen a napínací kladku, takže nedoporučuji

Odpovědět

Zpět na „Motory - diesel“