SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od kubenec »

OndraVyskov:
Vybojka nema vlakno, tam to funguje uplne jinak. U xenu to zalezi na teplote svetla. Cim nizsi cislo, tim svitivejsi. 4300K je nejvice podobne dennimu svetlu a tim padem vice sviti. Presny princip nevim, ale myslim, ze to bude o plynu ve vybojce.

Uživatelský avatar
UweFilter
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 07.11.2012 15:03

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od UweFilter »

Je to sice :offtopic: ,ale když je tu o tom řeč...

Xenonové výbojky fungují na odlišném principu než klasické žárovky, ve kterých svítí speciální vlákno.
Ve výbojce, jak již název napovídá, dochází k výboji mezi dvěma elektrodami, které jsou umístěny v baňce naplněné inertním plynem. Takto vytvořené světlo má zhruba 3 x vyšší svítivost než u žárovky s vláknem. Individuální vlastnosti inertního plynu ovlivňují barevnou teplotu světla výbojky, která se pohybuje od mírně nažloutlého odstínu 4300 Kelvinů až k nafialovělému odstínu 12000 Kelvinů. Barevná teplota denního světla je 5 200 Kelvinů. Rozdíl mezi žárovkou a výbojkou je patrný na první pohled při rozsvícení, kdy u výbojky postupně narůstá svítivost a plného výkonu dosáhne do 10 sekund.

Příklady barevných teplot různých světelných zdrojů

1200 K: svíčka
2800 K: žárovka, slunce při východu a západu
3000 K: studiové osvětlení
5000 K: obvyklé denní světlo, zářivky
5500 K: fotografické blesky, výbojky; toto je obvyklá barevná teplota používaná v profesionální fotografii
6000 K: jasné polední světlo
6500 K: standardizované denní světlo
7000 K: lehce zamračená obloha
8000 K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra)
10 000 K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez Slunce

Výbojky s barvou světla nad 8000K nejsou v silničním provozu použitelné, protože barva světla je velmi tmavá, světelný tok je nízký a citlivost lidského oka na tyto barvy světla je velmi malá.

Všechno tohle mi říkal náš pan farář, tak tomu věřte - není to nijaký fórový blud !
Férový prudič UWE

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od kubenec »

Tomu rikam ukazkovy vyklad. Ze vaseho flandaka necham pozdravovat. :laugh:

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9062
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od 11mAjA11 »

RamuSAG píše:Je notoricky známo, že jedničkové modely prostě "nesvítí". Kdo tenhle model vlastní a jezdí hodně za tmy určitě tento problém má. V listopadu loňského roku jsem po dlouhém laborování a zkoušení různých druhů žárovek osadil OSRAM NICHT BREAKER Plus v provedení H4 a zkušenosti mám dobré. Viditelnost i za deště je nesrovnatelně lepší a životnost žárovek skutečně delší. Zatím je to dle mé zkušenosti to nejlepší, co lze dosáhnout při té bídě konstrukce reflektorů, kterými jsou jedničkové modely vybaveny a respektování předepsaného výkonu žárovek 60/55W.
Takže z mého hlediska mohu doporučit. Slíbil jsem (str.15), že podám info ohledně zkušeností s těmito žárovkami, takže skoro po roce tak pro všechny "jedničkáře" činím.



VW Sharan I 1,9TDI CL 1997 66kW EGR OFF

Nemůžu souhlasit s tvrzením že špatně svítí , mě teda Alhambra I svítí jak ďas skoro líp jak Golf IV.
Ale mám Osram Silverstar a nic jiného už kupovat nebudu. NB nejsou špatné ale odešly mi obě po roce..Sliverstarky zatím drží a svítí prakticky stejně..
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Uživatelský avatar
RamuSAG
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 298
Registrován: 04.09.2010 21:48
Bydliště: Praha-Žižkov

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od RamuSAG »

11mAJA11
Ahojky, jsem rád, že jsi reagoval, protože sice připouštím, že při počtu křížků, které na svých bedrech vláčím už nemohu vidět jako třicátník, nicméně taky mám naježděné nějaké ty km na různých autech a vím, že jediné zklamání po koupi Sharana jsem zažil právě se svícením. Pokud jsem hovořil na srazících i srazech s kolegy klubáky na toto téma, kteří vlastní nebo vlastnili jedničkové typy, vždycky jsme se v tomhle shodli. Schválně jsem čekal na včerejší návštěvu jednoho servisáka přes tisková zařízení, který k nám do práce jezdí na údržbu, protože vím, že má Galaxy. A ten říkal, na galoše jako na rodinné auto nedám prostě dopustit, ale svítí to na ho... a je zajímavé, že tahle služební stará Octávka, kde mám taky H4 svítí jako blázen, prostě to se nedá srovnat. Takže tohle všechno potvrzuje mé zkušenosti. Nevím a nezkoumal jsem, jestli třeba Alhambra nemá jinou konstrukci reflektorů, to by vysvětlovalo rozdílnost. Nicméně díky za typ na Silvestary, zkusím je také. Jinak , juknul jsem do záznamů a NB mám v provozu prakticky denně už 13 měsíců.
VW Sharan I 1,9 TDI CL 1997 66kW EGR OFF

Uživatelský avatar
armanny
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 339
Registrován: 15.02.2012 12:40
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od armanny »

RamuSAG: předpokládám, že jsi byl na STK seřídit světla. Co se týká žárovek s vyšší svítivostí a hlavně cenou, tak na ně moc nevěřím. Zkusil jsem jich porovnat vedle sebe několik a málo kdy byl vůbec patrný rozdíl. Popřípadě nechat přeleštit lampy...
VW CADDY MAXI LIFE 1.9 TDI 77kW BLS, rv.09,

Uživatelský avatar
RamuSAG
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 298
Registrován: 04.09.2010 21:48
Bydliště: Praha-Žižkov

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od RamuSAG »

armanny
jo, světla mi na STK kontrolovali a tvrdili mi, že mi trochu více svítí do leva, takže je doštelovali. K porovnání jak píšeš dražších žárovek se nemohu vyjádřit, protože jsem zatím použil jen ty OSRAMY NB plus a tam jsem oproti předchozím žárovkám rozdíl viděl. Navíc jsem ty levné žárovky měnil jak na běžícím pásu, taky to bylo pět, šest za rok, takže má vlastní zkušenost mi dneska říká, že pro mne ty dražší zase tak drahé nejsou. Přeleštit reflektory ? No, možnost to určitě je, ale pokud bych si to chtěl dělat sám, musel bych nejdříve získat nějaké rady od někoho, kdo s tím má nějaké zkušenosti a hlavně co použít za přípravek, protože na tu leštící věc co je na trhu nejsou jak jsem slyšel zrovna dobré reference.
VW Sharan I 1,9 TDI CL 1997 66kW EGR OFF

Uživatelský avatar
armanny
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 339
Registrován: 15.02.2012 12:40
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od armanny »

svěř to někomu kdo ti je rozleští. Pokud by jsi měl všechno kupovat vyjde tě to dráž a výsledek nebude takový
VW CADDY MAXI LIFE 1.9 TDI 77kW BLS, rv.09,

pby
Řidič
Řidič
Příspěvky: 62
Registrován: 18.11.2012 15:24
Bydliště: Sedlčansko-Rovina

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od pby »

Tak pokud to je I-ka se sklem jako mam ja, tak lesteni asi moc nepomuze. Nejaka pkb svetla jsem uz rozlestil a pouzivam glasspapir, vosk od Unipolu, hadrovej kotoc a hlavne vodu s jarem. Spis uvazuju, ze koupim nove paraboly, asi je mam uz prisleple 8-)

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk
SHARAN 1,9 TDI 81KW r.v. 1999 AVG
Sedlčansko

Uživatelský avatar
bodyvlk
Závodník
Závodník
Příspěvky: 514
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: východní čechy

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od bodyvlk »

Mohu jenom potvrdit, že 1 Sharan nesvítí skoro vůbec. Astra z 1994 kteoru jezdí manželka svítí neskonale lépe. To bylo také hlavním důvodem, proč jsem měnil předek na autě za dvojkového Sharana. A jsem naprosto spokojen. A propo, kdyby někdo chtěl experimentovat, mám doma světla i blikny ještě ze svého auta.

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9062
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od 11mAjA11 »

Já sem odjezdil hodně aut od Š100 -110 -105, olcita, Fačko, feldu, Partnera I i facelifta,E30 , Octavii I tour, Golfa II , III , T4 a můžu odpovědně říct že moje Alhambra svítí luxusně.

Na zimu mám na ježdění Astru F 92 rok nebo tak nějak a ta ani se Silverstarama skoro nesvítí a má namotáno dle počítadla 240t, skoro stejně jako Alha..

Asi to všechno záleží na konkrétním kuse auta jinak si to nedovedu vysvětlit..
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od M@rty74 »

A taky na subjektivním pohledu řidiče. Zažil jsem situaci, kdy dva řidiči měli naprosto odlišné názory na jedno auto a intenzitu světel...
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

Uživatelský avatar
11mAjA11
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9062
Registrován: 13.09.2008 15:42
Bydliště: Small Town in North Moravia

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od 11mAjA11 »

To taky :wink: :good:
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Uživatelský avatar
vikino1
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 200
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: SK-TO

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od vikino1 »

bodyvlk píše:Mohu jenom potvrdit, že 1 Sharan nesvítí skoro vůbec. Astra z 1994 kteoru jezdí manželka svítí neskonale lépe. To bylo také hlavním důvodem, proč jsem měnil předek na autě za dvojkového Sharana. A jsem naprosto spokojen. A propo, kdyby někdo chtěl experimentovat, mám doma světla i blikny ještě ze svého auta.
A v čom spočíva taká prestavba, mohol by si popísať?
Je fak že to svietenie je asi najhoršie so všetkých aut čo som mal.

Suchy
Řidič
Řidič
Příspěvky: 78
Registrován: 09.01.2010 10:18
Bydliště: okolí Č.B.
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ: jaké typy žárovek používáte?

Příspěvek od Suchy »

Čau , potřebuju radu ohledně xenonových vybojek . Vlastním sharan rok 2004 , s origo xenonama , bohužel pravá strana mi začíná svítit tak jako do fialova a celkově jezdím v noci a přijde mi že vubec nic nevidím , strašně málo to svítí , jáké vybojky doporučujete , já jsem v xenonech absolutní lama . Ještě jedna věc , do sharana jde d1s nebo d2s a nebo obojí ?

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“