Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...

Moderátoři: standokan, rapid.direct

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od DJ_blueFISH »

Ahoj,

prosím o radu, co by mohlo způsobovat hodně silné házení s volantem po přejetí třeba i menší nerovnosti, ale nedělá to vždy a nezáleží ani na rychlosti, možná jen na mírném zatáčení (ale opravdu hodně mírném - do dlouhých zatáček), navíc to pak zase samo přestane, někdy za 15s, někdy až za pár minut. Házení je tak silné, že jsem si poprvé myslel, že mi upadne kolo nebo že jsem píchnul. Z nápravy se neozývá žádné mlácení a když to začne házet, je slyšet hučení, ale nepodařilo se mi s jistotou určit ani z které strany to jde (ale jde to určitě z přední části).
Auto jsem měl u kámoše (mechanika) na zvedáku, ale nepodařilo se nám to s jistotou určit ani navodit to cukání. Zatím máme podezření na levé přední ložisko s homokinetickým kloubem (manžeta už je trochu natrhlá, navíc při plným rejdu někdy trochu křupe). Ramena nemají žádné znatelnější vůle, čepy řízení taky ne. Než objednám díly, ještě bych se rád poradil s Vámi, jestli jste něco podobného neřešili třeba, nebo nějaký tip, na co se dál zaměřit nebo že by špatné ložisko a kloub mohlo dělat takovou neplechu?

Za každou radu předem díky a přeji všem hodně šťastných km do nového roku. S pozdravem ><((('>

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od majkl1 »

Ano kloub s ložiskem to mohou klidně dělat a je to i pravděpodobné.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od DJ_blueFISH »

Ahoj, tak homo kloub i ložisko včera vyměněné, ale problém stále trvá. Je fakt, že kloub byl stejně špatný, byl úplně suchý a šel hodně těžko z poloosy. Nakonec jsme zjistili větší vůle na pravé straně u toho zadního spodního ramene (taková ta ojnice). Zkusím ještě přelisovat silentbloky toho ramene (raději na obou stranách), budu brát silenty Meyle HD od hanza-autodily.cz. Jak to udělám, dám vědět jak to vypadá.
S pozdravem ><((('>

xingisx
Pilot
Pilot
Příspěvky: 725
Registrován: 29.01.2012 14:01
Bydliště: ústí nad Labem

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od xingisx »

pokud má vůli čep na rameni, tak stejně musíš vyměnit celé rameno

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od DJ_blueFISH »

Zdar,
takže silentbloky zadních spodních ramen jsme vyměnili za Meyle HD, ty původní byly opravdu špatné (ta barevná guma se téměř rozpadla), ale problém přetrvává - ikdyž se mi zdá, že v menší míře. Čepy těch ramen se zdají být ok, vůle jsme na nich nezjistili.
Nejvíc se cukání od podvozku projevuje při přeřazování zejména od 3. rychlosti (jakmile jde po přeřazení auto zase do tahu, tak to cukání přestává) nebo při vyřazení na N (to obvykle trvá několik sekund než to přestane cukat).
Když to začalo cukat, tak jsem zkusil vypnout motor jestli třeba neblne servo - ale po vypnutí motoru to cukání bylo ještě silnější (asi proto, že to servo netlumilo).
Další zajímavost je to, že to cukání se projevuje jakoby až po zahřátí auta (třeba až po 10 km jízdy).
Nenapadá Vás prosím něco dalšího co by to mohlo dělat nebo na co dál kouknout? Kdyžtak se pokusím zajet na STK aby s autem zatřepali.
Díky, s pozdravem ><((('>

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od M@ty »

Jestli te dobre chapu,tak ti auto cuka v zatahu a hlavne na treti prevod. rychlost.To cukne jen pri prerazeni,nebo to cuka stale dokud je to v zatahu? Jde o to,ze ten prvni pripad by mohli delat krom volnych ramen silentbloky motoru a prevodovky ( u ctyrkolek i diferencialu ) a ten druhy pripad by mohl zpusobit dvouhmot. setrvacnik.
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od DJ_blueFISH »

Maty dík za nápady, ale takle, určitě na to cukání má vliv zrychlování a zpomalování, ale v přímém zátahu to většinou nedělá. Navíc to dělá i na neutrál a i se zdechlým motorem - prostě jsem se rozjel třeba na 50 km/h, vyřadil na N, začalo to cukat, zdechl jsem motor a cukalo to dál dokud jsem nezastavil. Proto to přisuzuji spíš podvozku, ještě mě napadá třeba poloosa - ale nevím jak tu odzkoušet.
Díky, ><((('>

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od majkl1 »

Hele za pokus nic nedáš. Zkus prohodit přední kola za zadní (teda pokud to na letňákách nedělalo).
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
George
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1468
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Zlatá Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od George »

Vzhledem k tomu že píšeš že to je po přejetí nerovnosti, osobně typuju že máš uplně v háji tlumič a to cukání je to jak ti skáče kolo po silnici... ;) zajed na test tlumiču a uvidíš sám.
Chceš kvalitní služby autoservisu? Kontaktuj mě:)
http://www.autoservis-vilnesa.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
M@ty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3331
Registrován: 30.05.2012 13:00
Bydliště: Karlovarsko

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od M@ty »

Tak to je uplne neco jineho,kdyz to cuka i s vyplym motorem.Take me napada boule na pneu nebo disku,pribrzdujici kolo - no to by muselo byt extremne a kolo se od brzd. kotouce. ohrivalo.Ten tlumic v haji by delal hluk jak to lita mezi dorazy.No bylo neco slyset,kdyz jsi s tim plachtil s vyplym motorem? Jeste tohle cukani v cca nad 80km/h delaji klouby poloos.Jeden jsi menil a ty ostatni jsou v poradku?
VW Passat 3BG Variant AVF 4motion , VW Passat 3B Variant AFN Syncro
VW Passat 3B variant AVG 4motion , VW Passat 3B/3BG Variant AFN kripl
BMW e30 325i cabrio , BMW e24 635csi

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od DJ_blueFISH »

Ahojte, díky za nápady - asi tam rovnou zkusím hodit na chvíli letní kola, vizuálně se ty zimáky jeví ok, ale člověk nikdy neví. K těm předním tlumičům, sice tam mám SACHS cca 3 rokem a jeví se mi ok, ale zkusím se na ně ještě zaměřit. Jinak přední brzdy jsme kontrolovali a čistili.
Jinak při tom plachtění když to cukalo bylo slyšet jakoby hučení se zvláštním klepáním (jakoby se někde něco uvolnilo a kolo snad chtělo upadnout nebo snad píchlé kolo - jinak nevím jak to popsat). Už jsem jednou ramena špatné měl (chvíli po koupi auta), kde byly velké vůle že ani geometrii nemělo smysl seřizovat, ale takle to nikdy nedělalo (tam to většinou vibrovalo při brždění).
Jak vyzkouším ty kola, tak dám vědět, zatím všem díky, s pozdravem ><((('>

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Videa cukání na youtube

Příspěvek od DJ_blueFISH »

Ahojte, tak nakonec jsem nechal raději zimní kola a jen prohodil předek/zadek. Dnes jsem byl na STK na zatřepání autem a v dolních ani horních ramenech vůle není, čepy taky ok. Technik z STK mi říkal, že by to mohl být vnitřní kloub na poloose, ale to by dělalo spíš v tahu při zrychlování - což mi sice taky někdy dělá, ale spíš během řazení nebo zpomalování (brždění motorem atd.), takže už taky neví - ještě ho napadlo samotné řízení.
Ze zoufalosti jsem dnes nahrál videa, když jsem jel po dálnici a cukalo to (sice to necukalo úplně, ale vidět to snad je), to cukání se na tom videu zrovna projevovalo nejvíc při puštění plynu a pak při sešlápnutí plynu (ale jen lehké sešlápnutí a to na 6q). Koukněte na to prosím, kdyžtak se pokusím udělat ještě další video:


Díky za názory, s pozdravem ><((('>

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od majkl1 »

Tak myslím,že vada je v převodce řízení. Já měl celou dobu dojem, že jde spíše o vibrace, ale tady je to jasně vidět. Měl jsem něco podobného, jen to cukání bylo o 1000% horší. Kdybych takhle tenkrát pustil volant, tak byl schopný se cuknout i o čtvrt otáčky.
Ale je divný, že ti to udělá i při vypnutým motoru. :roll:
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Uživatelský avatar
DJ_blueFISH
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 217
Registrován: 20.01.2010 16:01
Bydliště: Brno

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od DJ_blueFISH »

majkl1 píše:Tak myslím,že vada je v převodce řízení. Já měl celou dobu dojem, že jde spíše o vibrace, ale tady je to jasně vidět. Měl jsem něco podobného, jen to cukání bylo o 1000% horší. Kdybych takhle tenkrát pustil volant, tak byl schopný se cuknout i o čtvrt otáčky.
Ale je divný, že ti to udělá i při vypnutým motoru. :roll:
Zdar, právě že to dělá i na vypnutým motoru se zařazeným N. To cukání se v nižších rychlostech taky někdy zvětší, že někdy je to v rozsahu až cca 5-8°. Převodovkou řízení tedy myslíš takové kompletní řízení (jen abych si to nepletl)?:
http://www.nd-skoda-volkswagen.cz/cz/au ... at-b5.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky za tip.

Uživatelský avatar
majkl1
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10095
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Ždírec nad Doubravou (VWysoČína)

Re: Občasné házení s volantem po přejetí nerovnosti

Příspěvek od majkl1 »

Ano, tohle jsem měl na mysli.
Ještě koukni na tuhle převodku, zda na ní nemáš tlumič řízení (vypadá stejně jako ten na kapotu) a když tak ho vyndej a odzkoušej.
Passat B5,5 4motouz (AVF)
Yamaha Virago XV 535
Audi A4 B6 Avant quattro (AVF)
Touareg I facelift 3.0 TDI (CASA)

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“