KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Marek77 »

bikes píše:Zdarte chytré hlavy.
Sjíždějí se mi přední pneumatiky vnitřkem. Geometrie včera kontrolována a byla vcelku dobrá - toršku rozhozené, ale v tolerancích výrobce. Sice mi nastavili sbíhavost více do sbíhavosti, ale tak mě napadá jestli to neovlivní třeba vyžvykané silenbloky (nejsou roztržené) či co jiného by to ještě mohlo způsobovat. O nějakých vůlich se nezmiňovali.
Díky za rady.
Jaký máš rozměr disků a ET? Ptám se záměrně a vysvětlím, proč:

Hodnoty geometrie náprav jsou stanovené výrobcem v součinnosti s předepsanými disky a pneumatikami. Pokud má někdo na voze disky, které nejsou výrobcem schválené, bude mít problém se sjížděním pneumatik.
Pokud někdo například použije na autě disky s malým ET a bude mít geometrii nastavenou podle tabulek výrobce, na sto procent bude mít problém se sjížděním kol po vnitřních stranách. Proč? - no protože disky s malým ET způsobují, že kola jsou víc "ven", tudíž střední osa pneumatik není pod středem ložiska, ale mimo něj. To způsobuje prohýbání náboje kol a pneumatiky jedou po vnitřních stranách. Vytvoří se "áčka". Totéž platí i pro šílence, co si pořizují pod disky podložky.
Vzhledem k tomu, že u SAG nelze seřizovat záklon a odklon kol (pouze sbíhavost), lze tento problém odstranit jen těžko. Zčásti jej lze eliminovat tím, že nápravě dáme větší sbíhavost. Kola mají tak tendenci se více sbíhat a jakoby se "postavit" z toho nepříjemného áčka do kolmější pozice. Sjíždění gum se tak může zlepšit.

Nicméně jediné, co je správné, je používání disků a pneumatik o rozměrech schválených výrobcem. A právě ET je rozměr, který drtivá většina uživatelů ignoruje (a mnohdy ani netuší, co to vlastně je), přestože je to z hlediska stability vozu a sjíždění pneu dost zásadní věc.

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Ahoj po přezutí zimáků měl jsem problém že mám volant mírně doleva a auto tahne doprava. Šel jsem na Geometrii a výsledek je, že se nic nezměnilo. Kde hledat problém? Zkoušel jsem prohodit PP za PZ a bez výsledku. Behem loňské zimy bez problémů, léto taky dobrý a po přezutí opět za zimní tento problém.( Měním přední-zadní nápravy mezi sezonou, tj, to co loni bylo na předku, tak letos šlo na zadek)
Přílohy
Protokol GEO.jpg

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od matko001 »

Ja mam nieco velmi podobne. Origo disky, nove gumy, zopar krat urobena geometria vzdy s rovankym vysledkom - ok. Idem menit silentbloky, vraj to je nimi.

Alebo poloosou, lenze do tej sa mi zatial moc nechce.

Odoslané z GT-i9001 cez Tapatalk 2
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Tak tam zitra jedu znovu at mi objasni cim to muze byt.

Uživatelský avatar
wilíček
Řidič
Řidič
Příspěvky: 69
Registrován: 22.09.2011 21:06
Bydliště: Rakovnicko

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od wilíček »

Já mám ty samé příznaky. Už mě bolí levá ruka, jak furt volant stále přemlouván lehce doleva. U letních gum (215/55), který jsou o 1cm širší - to tak znát nebylo, resp. vůbec. Tak jsem zajel do Bestdrajvu u nás, aby to očíhli. Po zvednutí auta se přední kola trochu propadly dolu. Konstatováno horní uložení tlumičů hin. Ještě divně koukal na levý "puk" na rameni - kvůlu tomu už teda držkovali i loni na STK. Takže až bude v rodině pár peněz tak to nechám povyměnit.
Jinak určitě napiš co si s tím měl.
VW Sharan II TDI, ASZ, 2005, šedo-modrá tmavá met.

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Tak jsem tam byl. Dělal to jinej technik a GEO v pořádku, ale vzal za ramena a oba zadní puky utržený. Tak se mi omluvili, že se to mělo udělat už při první kontrole GEO.

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od patper »

Jj,ty "puky" delaji hodne....

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Ještě říkal, že odcházejí pouze zadní, protože zbytek včetně čepu nemá vyditelný vakl. Je to pravda?

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od matko001 »

Moze to naozaj splnovat horne ulozenie tlmica?
Geometria ma bude stat nieco viac ako 60€, tak by som ju rad absolvoval iba raz a nie vzdy znova a znova.

A uvazujem co vlastne vymenit - urcite tycky spabilizatora a puky. Ale na naprave nebola najdena ziadna vola, tak neviem, ci aj capy riadenia a klb.
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Tak jsem udělal kompletní uložení ramem a šel znovu na Geo a pořád to táhne doprava. Může na to mít vliv rozdílný záklon? Je tam L-3st.25" a P-2st.47" Kde hledat problém, protože technik zkoušel různě nastavení sbíhavosti a pořad stejný problém.

Uživatelský avatar
areka
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1960
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Vrchlabí - Jilemnice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od areka »

Bouračka? :wink:

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Ja to koupil pred 30tkm a co bylo predtim nevim. Jen to ma opraveny levy bok, nove LP-svetlo, novy predni nosnik narazniku. Tak nevim.

odeslano z Nexus-HD2 pres Tapatalk 2

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od matko001 »

Takze som po vymene: silenblokov na ramene, klbov, capov, tyciek stabilizatora a ulozenia stabilizatora. Plus geometria a mam pocit ze idem rovno, ale vzhladom na poveternostne podmienky to nehovorim zatial na 100% - musim pockat kym prestane fukat.

BTW: puky boli komplet rozpadnute - guma odlepena od kovu.

(A ten zaklon mam tiez malinko rozhodeny a tiez som mal oskreny lavy bok)
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od kubenec »

Tak mi to nedalo a prohodil jsem LP za PP a vypada, ze jede rovne a volant se taky srovnal. Spise ma tendenci jit vlevo. Tudis usetrit 5tkc na nove gumy nebo na zkousku prohodit na disku LZ vs. PP. Zaver je, ze jsem 2 sezony lital na spatne Geo a zkur..l 2 gumy, ktere jsem menil P-Z.

odeslano z Nexus-HD2 pres Tapatalk 2

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od matko001 »

nooo tak ten pocit poznam az neskutocne dobre. Znicenych gum som mal zopar sad, napriklad ked mi chlapik po vymene pruzin zabudol povedat, ze si toto mam urobit sam, alebo ked mi vsetci tvrdili, ze sa zadna naprava na mondeu nenastavuje (a az ma jeden chlapik zavolal priamo do dielne na goemetriu a presne mi ukazal kde a ako sa nastavuje)

A teraz k teme - ak mam zaklon PP kolesa 2 35' a povolene rozmedzie je medzi 2 40' az 4 00', tak co s tym? Treba tomu venovat nejaku prilis velku pozornost?
LP ma 3 07'
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“