Touareg R5, olej 506.01 a nebo 507.00? Řeší se tu mnohokrát, výsledek žádný. Udělal jsem malý průzkum

2002 - 20..

Moderátor: Mára_VR6

Pravidla fóra
Moji milí příznivci všech Touaregů, předtím než založíte nové téma důkladně projděte FAQ a ostatní témata, případně použijte VYHLEDÁVÁNÍ.
Fotky svých Touaregů vkládejte do podsekce Můj Touareg a nezapomeňte u fotek mazat RZ.
Neslušná, hrubá, výhružná slova a jinak zákonem nepřijatelné texty budou smazána.
S problémy týkající se chodu sekce se na mì obracejte v SZ.
Mára_VR6
Odpovědět
Uživatelský avatar
vojtazemlejna
Řidič
Řidič
Příspěvky: 63
Registrován: 13.04.2010 11:14
Bydliště: Praha 6

Touareg R5, olej 506.01 a nebo 507.00? Řeší se tu mnohokrát, výsledek žádný. Udělal jsem malý průzkum

Příspěvek od vojtazemlejna »

Ahoj,
řešil jsem teď několik hodin olej do R5 bez DPF (výroba 12/2005). Všiml jsem si, že mi tam nalili (260 KČ za litr ve značkovém servisu v Podbabě, supr cena mimochodem) Castrol Edge 5w30, VW specifikace 507.00. Obtelefonoval jsem 6 servisů VW a všude tam lejou 507.00 (většinou Castrol Edge právě). V olejovém plánu pro toto auto (schválně připomínám - bez DPF) se uvádí 506.01 0w30. Norma 507.00 by měla být následovníkem 506.01. Důvod je Euro 4 a použití pro motory s DPF kde musí být sníženo množství fosforu, síry a sulfidového prachu (údajně je rozdíl sulfidový prach a síra - jasné mi to není :-D ). To všechno beru, jenže:
Projel jsem web, zavolal několika lidem z VW a frajerovi, který celý život dělá převodovky a dokáže hodiny vykládat o různých aditivacích do převodových olejů a ten mi potvrdil jednu věc. R5 2.5D bez DPF před rokem 2006 a 2.5D s DPF po 01/2006 není co do aplikovaných technologických postupů identický motor (nejen pokud jde o přidání DPF filtru). Údajně je kvůli Euru 4 na motoru po 01/2006 aplikována nákladnější technologie povrchové úpravy na ozubení, vačce atd. (sycení povrchu bůhví čím a způsob broušení válců snad dokonce (honování) - kdo má za sebou strojárnu, jako já před tisíci lety, hehe). Problém a rozdíl mezi 506.01 a 507.00 (low SAPS) je nejen viskozita pří nízkých teplotách (to by pro mazání zase tolik nevadilo), ale hlavně aditivace oleje. 506.01 má mnohem vyšší obsah síry, sulfidového prachu, fosforu a bůhví čeho ještě - z dob, kdy auto ještě nebylo Euro plechovka s "nulovýma" emisema, ale chtělo se, aby trošku jelo (což R5ce nikdy nešlo, ani s raketovým boosterem) Vyzkoušená aditivace byla nahrazena Euro aditivací pro snížení emisí, která zdaleka nemá tak dobrou účinnost (z pohledu koroze, tření atd. ....tomu já nerozumím upřímně).

Za mě stále otevřený závěr této věci a velmi ocením vyjádření někoho, komu ta auta procházejí často rukama. Co se tam leje? Je dobré zariskovat s 507.00 5w30? Je možné z 507.00 přejí zpět na 506.01 0w30?? Jezdím sám nyní na 507.00 a doufám, že to ještě nějaký pátek pojede :-D

Tak hodně štěstí i vám všem!



Několik odkazů z webu nakonec:
*vyjádření z VW http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... diesely-VW" onclick="window.open(this.href);return false;

Článek odborníka na tribotechniku (poslední odstavec):
* http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... roby-oleju" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
lukassvoboda
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 38
Registrován: 23.01.2013 19:35

Re: Touareg R5, olej 506.01 a nebo 507.00? Řeší se tu mnohokrát, výsledek žádný. Udělal jsem malý průzkum

Příspěvek od lukassvoboda »

Taky mám chlape R5 tku, 2004. Četl jsem to tady co psali kluci a opravdu většina je pro specifikaci 506.01 a jak jsem to tak pročítal, tak mě opravdu přemluvili k tomu, že to budu muset vyměnit. Taky mi ve VW dali origoš olej specifikace 507.00 a já měl dobrý pocit, že je to originál a i za tu cenu 6 tis jenom za olej, jsem si řikal, že tam lepší být ani nemůže. Ale tyhle specifikace když jsem si tady pročetl, opravdu už nevím co si myslet. Ale hold budu muset taky v nejbližší době ten čerstvej olej vylejt a koupit asi toho Elfa 506.01. Naštěstí se dá sehnat a opravdu s velkým cenovým rozdílem vůči originálu za 600Kč/litr.

Tak šťastný výběr! ;)
VW Touareg II 3.0 TDi V6
VW Touareg R5

Valda R5
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: 06.03.2011 18:21
Bydliště: Hať u Hlučína
Kontaktovat uživatele:

Re: Touareg R5, olej 506.01 a nebo 507.00?

Příspěvek od Valda R5 »

taky jsem si udělal proplach motoru olejem specifikace 507 00. Pak po studiu všech dostupných info Jsem se dozvěděl ,že pro motory do konce roku 2005 se používaly jiné materiály a úprava ložisek ,vaček a většiny třecích částí a olej se specifikací 50700 se nehodí a při velkých tlacích PD na vačku se vydírají. Proto mi známí v VW v německu doporučili jedině 506 01. a to ve SAE specifikaci 0W30. Takže tam dávám SHEL AV OW30 Norma 506 01 a motor je i po 230000km v poho.Mám tu i foto kdy jsem rozdělal chřastící motor, kdy byl použitý nevhodný olej a vydřenou vačku a zdvihátka, ložiska, vypadaly jako by byly mazány pískem. Tolik z praxe opraváře motorů. Proto jednoznačně 0W30 VW normy 506 01.Je tady taky rozsáhlá diskuze na foru ,zkus prohledat.Olej si objednávám po netu za dobrou cenu. takže práci zdar a jen vše co tam patří pro daný rok výroby.

Odpovědět

Zpět na „Touareg“