BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Uživatelský avatar
Vojto
Řidič
Řidič
Příspěvky: 71
Registrován: 13.08.2009 14:08
Bydliště: Přelouč, Brno, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Vojto »

Udělal jsem pár fotek, když jsem repasoval zadní brzdy. Tuším, že by se někomu mohly hodit.
Pro rozebrání potřebujete dlouhé úzké kleště na vnitřní pojistné kroužky. (to je dost zásadní - koupil jsem dlouhé a nakonec jsem je ještě musel brousit aby se mi tam vešly)
Přílohy
AIMG_5390.jpg
AIMG_5392.jpg
AIMG_5395.jpg
AIMG_5397.jpg
AIMG_5399.jpg
Vojta
(Modrý Ford Galaxy 1,9TDI, 66kw rv. 1997)

Uživatelský avatar
Vojto
Řidič
Řidič
Příspěvky: 71
Registrován: 13.08.2009 14:08
Bydliště: Přelouč, Brno, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Vojto »

Postup je zhruba následující
1) demontovat brzdy z auta (klíč č. 18, 13 resp. 12)
Doporučuji celé třmeny pořádně očistit, ještě před demontováním pístu, nebo si píst na čištění nasadit
2) pístek ven buď pomocí hydrauliky (opatrně šlapat na brzdu), nebo pomocí páky ruční brzdy (pokud to jde), vytočit přímo jsem to nezkoušel
3) výměna těsnění v pístku (kleště na vnitřní pojistné kroužky) a zpětné sesazení
4) výměna těsnění na osičce mech. ruční brzdy (dlouhé úzké kleště na vnitřní pojistné kroužky, klíč č.13 a imbus vel. ?)
při zpětné montáži nasaďte mech. ruční brzdy správně - je tam osazení a pasuje to jen v jedné poloze...
při montáži páčky na osičku mech. ruční brzdy si povoluji imbus na dorazu aby to sedlo na stejný zub tisícihranu jako to bylo.. (lehce předpružené - o půl zubu)
5)monáž pístku a gumiček prachovek(do čistého brzdiče nasadím gumičky dovnitř, pak prachovky a nakonec píst) píst se zasouvá otáčením při tlaku dovnitř (jak už zde bylo psáno, jinak to nejde)
6) vyčistění a namazání vodicích čepů montáž prachovek (pozor na zvolenou vazelinu aby nezničila prachovky)
7) motnáž zpět na auto
Přílohy
AIMG_5402.jpg
AIMG_5405.jpg
AIMG_5410.jpg
AIMG_5411.jpg
Vojta
(Modrý Ford Galaxy 1,9TDI, 66kw rv. 1997)

Tyckin
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 15.10.2015 12:33

Ruční brzda

Příspěvek od Tyckin »

Ahojte, nějak se mi zde nedařilo najít něco k ruční brzdě.
Prostě nebrzdí. Lanovody fungujou dobře. Kluci v dílně mi řekli, že mám zatuhlej mechanismus uvnitř.
Ale přijde mi divný, že zatuhne něco, co je uvnitř a plave to v brzdové kapalině.
Neumíte někdo poradit? Nějaká zkušenost?

Dík
Libor

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Tam zatuhne jen ta část, co má na starosti ruční brzdu. Tam na to lítá všechen sajrajt. Když to rozebereš, prostříkneš WDčkem, vyšťouráš sajrajt, tak se mooožná povede to rozhýbat. Ale je to tak trochu nouzové řešení. Lepší je brzdič odpojit, rozebrat, vyčistit, repasovat, ... a dát zpátky.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od kubenec »

Tak dnes objednany repasovany LZ trmen. A o vikendu doufam se mi povede jeho vymena.

Odesláno z mého ASUS_Z00ED pomocí Tapatalk

Kozlik2222
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 18.01.2018 18:55

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Kozlik2222 »

Včera výměna zadnich kotoučů a destiček. Co me prekvapilo je,ze pistky sly normalne zatlacit bez toceni. A samozrejme nechodi rucka. Nevim jestli je problem v pistku nebo v tom zavitu. Nemate s tim zkusenost? Diky
Touran 1.9TDi 2008
Fabia 1.4MPi

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Normálně by se pístek neměl nechat zatlačit aniž by se s ním otáčelo. Viděl bych to tak, že tě nemine rozebrání a kontrola. Někde je tu foto vnitřku, kde je vidět závit od ručky.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Kozlik2222
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 18.01.2018 18:55

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Kozlik2222 »

Vim ze to neni normalni,jen nevim jesrtly je to spatnym pistkem nebo tim zavitem.
Touran 1.9TDi 2008
Fabia 1.4MPi

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Pokud funguje nožní brzda, tak tahle část bude asi v pořádku. Nejde-li ruční brzda, bude to asi v tom závitu. Ovšem tyhle dvě věci jsou v jednom celku, takže stejně budeš asi rozebírat všechno. A když už to bude na kousky, je dobré vyměnit i těsnění.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
lubos1947
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 23.12.2014 17:34
Bydliště: Vysočina

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od lubos1947 »

Také se mě několikrát stalo že nešla ruční brzda, vždy jsem to prostříkal W40 a klěštěmi rozchodil, naposled jsem to napatlal grafitovou vazelínou a obalil jsem to igelitem a již je to přes rok a od té doby není problém, dokonce jsem byl v prosinci na STK a v pohodě. Oprava rychlá a jednoduchá
Nebo jak píše michall rozebrat to, ale to je složitější
Sharan 1998 TDi 81KW motor AFN , Seat cordoba 2003 SDi 50Kw........ Transportér 1991 T4 2,4 57KW-prodán

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

Pokud mu ale, jak píše, ruční brzda nejde, tak mu WD40 moc nepomůže.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
lubos1947
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 23.12.2014 17:34
Bydliště: Vysočina

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od lubos1947 »

Většinou pomůže, chce to tam nastříkat WD40 a pak pomocí kleští nebo silnějšího šroubováku rozhýbat ten třen (páčku) co je na ní uchycen konec lanka ruční brzdy
Ze začátku to jde těžko ale mě se to vždy podařilo rozchodit, prostě bylo to uvnitř tak zatuhlý -rezavý že se to vůbec nehlo. Nejlépe to tam stříknout a nechat to působit aspon přes noc. Jakmile to trochu povolí je vyhráno, pak se to uvolnuje snadno. a pak nakonec jak jsem psal vazelínku a zabalit to.
michall-e mě když to bylo zatuhlý a nechodilo to tak ruční vůbec nebrzdila nebo někdy zůstala brzda vyset, prostě ten třmen se nehnul a tak nemohla ruční fungovat. Tož moje zkušenost
Sharan 1998 TDi 81KW motor AFN , Seat cordoba 2003 SDi 50Kw........ Transportér 1991 T4 2,4 57KW-prodán

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od michall »

To sice ano, ale jemu se dá pístek jen zatlačit bez otáčení a podle toho bych tipl, že chyba bude tam. Jestli se mu neotáčí páčka zvenku může být další závada.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od coto.je »

Pokud ho zatlačil , tak je asi brzdic po smrti. Z blbosti jsem to taky udělal, opravit to šlo ale jenom diky tomu , že jsem mel jeste jiny brzdic.

Jinak jsem byl upozornen, ze repasované brzdice mají často problém s únikem brzdovky okolo hridelky vzadu...

Kozlik2222
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 18.01.2018 18:55

Re: BRZDY: jak rozchodit zarezlý brzdič?

Příspěvek od Kozlik2222 »

Taky jsem vcera delal komplet repas zadnich brzdicu. Vse slo dobre ale nemohl jsem dostat ze stareho pistku vnitrnosti. Zavlacka vyndana a ani se to nehlo. Jedina moznost byla rozriznout stary pistek. Rezal jsem ho presne v te drazce pro prachovku aby se neposkodil vnitrek. Bylo to zarezle jako prase. Po odriznuti jsem streva vzniklou dirou vyklepl ven.
Přílohy
IMG_20180202_180434.jpg
Touran 1.9TDi 2008
Fabia 1.4MPi

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“