MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Uživatelský avatar
007houmr
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 319
Registrován: 16.02.2009 20:54
Bydliště: Třebíč

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od 007houmr »

A není to tak schválně? Taky mě to začne upozorňovat, když tam mám oleje pod polovinou měrky, ale stejně než se dostanu k tomu, abych dolil, tak je olej na minimu. Možná kvůli takovým, jako jsem já (a věřím, že nejen já) je to nastavený s dostatečnou rezervou. :wink: To jsou samozřejmě pouze mé dohady....
VW Sharan, 2.0Tdi, 110kW, CUVC, r.2016

Uživatelský avatar
Rikipiki
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 365
Registrován: 17.01.2008 10:09
Bydliště: DětmaroVWice

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Rikipiki »

Mě to ukazuje taky v polovině, též by mě zajímalo, jstli je to správně, nebo s tím něco dělat? Jak jsem se dočet, čidlo hladiny je součástí nějakého TOG. Je to ta krabka úplně dole na vaně? Co to má ještě za funkci?

MODEDIT - Dodržuj prosím pravidla - kdy citovat !!!

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Marek77 »

TOG senzor je vícefunkční senzor oleje. Snímá jeho hladinu, někdy teplotu, ale především jeho znečištění mechanickými částicemi. Chová se jako kondenzátor s proměnným dielektrikem, kde tím dielektrikem je právě motorový olej. Jakmile se v oleji vyskytnou saze nebo jiné mechanické příměsi, změní se složení oleje a tudíž dielektrikum kondenzátoru. Ten začne vykazovat jinou kapacitu a elektronika to vyhodnotí jako opotřebovaný olej.

Prostě ten senzor na základě vyhodnocení kvality oleje přispívá k určení správného servisního intervalu v LongLife režimu výměn oleje. Dalším údajem pro LongLife výměnu oleje je, kromě znečištění oleje, třeba počet startů nebo spotřebované množství paliva od poslední výměny oleje.

Pokud někdo LongLife výměny nepoužívá a olej mění v pevném intervalu (15.000 km nebo 1 rok provozu), TOG senzor funguje jen jako snímač hladiny, případně teploty. Vyhodnocování kvality (znečištění) oleje není aktivní.


Nevím, jak jsou ty hladiny nastavené, ale osobně mi přijde jako blbost, aby systém řval, že má málo oleje, pokud je ho do půlky měrky. U Octavií první generace (od roku 2001) TOG senzory hlásily nedostatek oleje až v případě, že hladina klesla na MIN. Pak se říkalo, že je třeba nalít litr oleje a je po problému. Ale možná je to na Sharanech nastaveno jinak (i když netuším, proč by to tak mělo být).

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od kubenec »

Mě to signalizuje taky až na rysce MIN. a pípá to po každém startu. V tuto chvíly stačí otevřít a zavřít kapotu, nic se dolévat nemusí. Jestli to začne po nějaké době pípat znovat nevím, protože jsem to vždy doplnil. Na doplnění k rysce MAX.stačí 0,6lt. oleje.

Uživatelský avatar
Rikipiki
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 365
Registrován: 17.01.2008 10:09
Bydliště: DětmaroVWice

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Rikipiki »

Lil jsem long-life, naježděno 12000km - 20měsíců , hladina v polovině mezi ryskami, taky si myslím, že nemá důvod nic signalizovat. Nejsem si ale jistý nastavením intervalu, jestli 15 nebo 30tis. Ikdyž nemám nastavený prodloužený interval, myslím, že by to na to nemělo mít vliv. Při další výměně zkusím nalít nový olej jen mezi rysky, co to udělá.

Kubenec: Po otevření kapoty to vydrží do ujetí 100km.
Naposledy upravil(a) Rikipiki dne 16.12.2014 15:24, celkem upraveno 1 x.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Marek77 »

kubenec: U TDi motorů je objemový rozdíl mezi ryskami MIN a MAX přesně 1,5 litru. Takže bych se divil, že po dolití šesti deci jsi na MAXu. Pokud ano, pak jsi předtím nebyl na MINu.


Rikipiki: Pokud jezdíš na olej 20 měsíců a pořád palubní počítač nehlásí, že chce servis, pak jednoznačně je nastaven LongLife interval. Pevný interval totiž má nastaveno 15.000 km a 12 měsíců, čili už by to dávno, dávno řvalo.
A hlavně - LongLife není ani 15.0000 km, ani 30.000 km.

Uživatelský avatar
Rikipiki
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 365
Registrován: 17.01.2008 10:09
Bydliště: DětmaroVWice

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Rikipiki »

Nastavení longLife se nastavuje vagem zvlášť? Já jsem určo vymazal starý servisní interval a nechal hodnotu příští výměny 30tis km. Ale už si nejsem jistý, jsou to skoro 2roky. :roll:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Marek77 »

Interval výměny oleje 30.000 km neexistuje.

Buď je interval napevno nastavený na 15.000 km / 12 měsíců podle kódování QG2, nebo je LongLife interval QG1 na 24 měsíců, který nemá pevnou výměnu, ale flexibilní mezi 15 - 50 tisíci km (podle stylu jízdy a způsobu užívání vozu).

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od kubenec »

Marek77 píše:kubenec: U TDi motorů je objemový rozdíl mezi ryskami MIN a MAX přesně 1,5 litru. Takže bych se divil, že po dolití šesti deci jsi na MAXu. Pokud ano, pak jsi předtím nebyl na MINu.


Rikipiki: Pokud jezdíš na olej 20 měsíců a pořád palubní počítač nehlásí, že chce servis, pak jednoznačně je nastaven LongLife interval. Pevný interval totiž má nastaveno 15.000 km a 12 měsíců, čili už by to dávno, dávno řvalo.
A hlavně - LongLife není ani 15.0000 km, ani 30.000 km.
To nevím, ale po signalizaci jsem nechal motor odstát a kouknul na měrku a byla na MIN. Nalil jsem 0,5 - 0,6lt a byl jsem na MAX a to jsem nemusel ani čekat než to steče.

Uživatelský avatar
tom.ik
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1327
Registrován: 07.11.2009 16:10
Bydliště: Písek ok.F-M sev.morava
Kontaktovat uživatele:

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od tom.ik »

přesně jak píšeš,taky jsem byl na minimu nebo malinko nad,dolil jsem 0.5 litru oleje a vpoho....
SEAT ALHAMBRA 1.9 Tdi 85 kW+chip od Tdi Drapek
vw golf IV 1.9Tdi 81kW+chip
škoda SUPERB 1.8T tiptr. LPG
BMW 320i 6V,vw golf I 1.6i,golf II 1.6D,golf III 1.9D

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od abeljozef »

Marek77 píše:TOG senzor je vícefunkční senzor oleje. Snímá jeho hladinu, někdy teplotu, ale především jeho znečištění mechanickými částicemi. Chová se jako kondenzátor s proměnným dielektrikem, kde tím dielektrikem je právě motorový olej. Jakmile se v oleji vyskytnou saze nebo jiné mechanické příměsi, změní se složení oleje a tudíž dielektrikum kondenzátoru. Ten začne vykazovat jinou kapacitu a elektronika to vyhodnotí jako opotřebovaný olej.
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Uživatelský avatar
Rikipiki
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 365
Registrován: 17.01.2008 10:09
Bydliště: DětmaroVWice

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Rikipiki »

Tak jak je to!? :D ...teplota, hladina určitě. ...více méně otázka, proč mi to signalizovalo přesně v polovině mezi ryskami zůstává. Při výměně oleje to čidlo vytáhnu a zkusím očistit, jestli bude nějaká změna.

fabia04
Řidič
Řidič
Příspěvky: 115
Registrován: 05.07.2010 08:50

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od fabia04 »

TOG cidlo meri teplotu a hladinu oleje a stav oleje se zjistuje vypoctem poctu startu,mnozstvi nafty na valec,ujeta vzdalenost atd...
Zadny zazracny kondenzator to rozhodne neni :roll:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od Marek77 »

TOG.jpeg

Uživatelský avatar
abeljozef
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3915
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Trnava

Re: MOTOR, OLEJ: hladina oleje, Sharan II Tdi 85kw

Příspěvek od abeljozef »

Tak mi tento snímač ukáž v napr. v takom SAGu - pane certifikovaný :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“