MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
bodyvlk
Závodník
Závodník
Příspěvky: 514
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: východní čechy

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od bodyvlk »

Začal bych termostatem, to znamená zkontrolovat, jestli po ohřátí motoru jde teplá voda ke chladiči. Pak bych pokračoval dále až k tomu těsnění pod hlavou. Ale spíše bych to viděl na zaseklý termostat.

filip.pistej
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 01.09.2010 19:19
Bydliště:

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od filip.pistej »

Když se mi motor začne vařit tak sepnu klimu na max a začne to topit a pak se roztočí oba ventilátory a teplota jde dolu... doufam že to bude tím termostatem...

Uživatelský avatar
smolda
Člen klubu
Příspěvky: 3493
Registrován: 21.11.2010 16:42
Bydliště: Berounsko, D5 Exit 28

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od smolda »

S výměnou termostatu neváhej, může to skončit zkroucenou hlavou a následnou netěsností. V tom případě se ti to prodraží.
Malá Veškrnová :roll:
Don't worry, be happy

filip.pistej
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 01.09.2010 19:19
Bydliště:

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od filip.pistej »

Tak doufam že až tak daleko to nedojde... jel jsem do Itálie a po 200km se mi to začlo vařit... takže doufám že těch 1450km (cesta tam a zpět) tomu nepomohlo až k takovýhle operaci s hlavou...

Uživatelský avatar
bodyvlk
Závodník
Závodník
Příspěvky: 514
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: východní čechy

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od bodyvlk »

No právě, když začneš topit naplno, tak mají radiátory tak vysoký odběr tepla, že klesá teplota vody v chlazení. Ale do chladiče žádná teplá voda nejde. Proto mají naše auta bufíky, jinak by jsi to nevytopil. Podle mne termostat. Taky se mi zasekl.

filip.pistej
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 01.09.2010 19:19
Bydliště:

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od filip.pistej »

Taky se ti zasekl? A mel jsi stejny problemy jako ja? Me to vari cca tak po 20 km uz. Takze se poradne ani nikamm jet neda.

Uživatelský avatar
bodyvlk
Závodník
Závodník
Příspěvky: 514
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: východní čechy

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od bodyvlk »

Jo vařilo. A to dokonce i v zimě při jízdě do kopce lezla teplota hodně vysoko. A úplně nejhorší to bylo na Slovensku, když jsem přejížděl hory a teplota oleje byla 144°C a vody okolo 130°C. A to jsem musel začít topit naplno, venku 38°C ve stínu - motor ohřátý během 6 km. Naštěstí to pak při jízdě z kopce zchladlo a termostat se srovnal. Hned po návratu domů šel pryč. Od té doby mám pokoj.

filip.pistej
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 01.09.2010 19:19
Bydliště:

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od filip.pistej »

No my se taky v Itálii pěkně zapotili když jsme si topili... do servisu jsem objednanej na 27 tak snad už bude pak pokoj

Xonik81
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 10.08.2013 20:01

Předřadný odpor pro sahary

Příspěvek od Xonik81 »

Zdravím všechny přítomné,

chtěl by jsem se zeptat jestli nevíte kde by jsem našel předřadný odpor pro sahary na motoru AFN.
Měl jsem od koupě nějakou poničenou jednotku sahar, tak to dával elektrikář dohromady, ale nenašel předřadný odpor. Říkal že je možné že ho někdo předemnou vykuchal a nebo je někde schovaný. Tak jsem se chtěl zeptat kde by jsme měli hledat. Ještě by jsem upřesnil že nemyslím krabičku jednotku co je hned po otevření krytu motoru v pravo vidět.
Případně pokud by jste někdo znali číslo tohoto dílu a nebo to někdo měli na prodej, tak budu rád.
Mám verzi se 2mi saharami a údajně prý 3 rychlosti.

Předem díky všem.
Touran 2.0 CNG Ecofuel 80kW
Olomoucky kraj

pejrmi
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 02.01.2015 17:32

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od pejrmi »

Ahoj chlapi, prosmí o pomoc, mám VW golf 5 a při zapnutí klimy se mi roztočí pravý ventilátor (ten větší) na max otáčky, při režimu econ tohle nedělá. Již jsem zkoušel měnit celý ten větší ventilátor závada ustala, ale po 2dnech se to zase objevilo... čím to může být? Teplotní čidlo? Čidlo tlaku klimy? Nebo samotná klima? Nutno říct, že jsem chladivo do klimy nedával cca 2roky... Díky za rady

Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od M@rty74 »

1. jsi s dotazem trošku mimo - tady je sekce SHARAN,ALHAMBRA,GALAXY
2. při zapnuté klimě se větrák točit musí, protože jinak by se nechladil chladič klimy
3. větráky mají vlastní řídící jednotku - http://www.aci.cz/sa-1j0919506k-ridici- ... 22391.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

PrivacyPCE
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 10.03.2010 17:20

Nefunkční ventilátory na sahaře Sharan 85kW

Příspěvek od PrivacyPCE »

Zjistil jsem, že se mi přestaly točit oba ventilátory na sahaře. Jedná se Sharan 2001, 85KW, 1.9 TDi. Kód motoru je AUY.
šel jsem po kabelech a závadu jsem nenašel. Zkoušel jsem připojit 12V na oba ventilátory a oba jedou. Ten levý proti (před motorem, vpravo po směru jízdy) je BOSCH.
Měřil jsem napětí na posledním konektoru před větrákem a měřák ukazoval 0V, měřeno po trase cca 200 km, posledních 30 km převážně v zácpách. A právě tady jsem si všiml, že i u žhavého motoru se větráky netočejí.
Zkoušel jsem růžná fóra, ale tam se řeší pouze, že se někomu točí oba větráky nebo se spínají hned po zapnutí zapalování.

Na co bych se měl zaměřit? Pojistky v kabině pod volantem jsem proměřil, všechny OK.
Kabely od větráků vedou kamsi do krabičky před autobaterií. Tam je 5 velkých pojistek a 3 klasické - všechny OK.

Nemáte prosím někdo nápad, nebo radu na co bych se mohl zaměřit? Co kde proměřit, vyměnit :)

P.S. Ještě přidám informaci, že jsme zkoušel zapnout i klimu na AUTO i ECON a ani jeden z větráků se neroztočil. Klima není momentálně napuštěná a climatronic je off.

Uživatelský avatar
romank52
Řidič
Řidič
Příspěvky: 197
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha, Kralův Dvůr

Re: Nefunkční ventilátory na sahaře Sharan 85kW

Příspěvek od romank52 »

Co sa mi podarilo vycitat za schem, tak obidva ventilatory ovlada rele (skor by som to nazval riadiaca jednotka - ide do toho 6 dratov ) J26, umiestnene by malo byt pod tymi poistkami vedla akumulatora. Napajane je zo 40A poistky z tych vedla akumulatora. To rele je ovladane tepelnym spinacom F18 ( neviem kde je umiestneny). A este je do toho zapojene rele stupna 2 ventilatoru ( to je medzi relatkami pod volantom v pozicii 18) Toto rele je ovladane od tlakoveho snimaca klimatizacie F129. Takze si myslim, ze od teploty vody by sa ventilator mal zapinat cez snimac teploty a cez tu J26 a klima si zapina ventilator cez tlakovy spinac (ak mas prazdnu klimu, tak nespina) a tiez cez J26.

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od michall »

http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?p=1436428#p1436428" onclick="window.open(this.href);return false;
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

hasekkk
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 14.09.2015 03:06
Bydliště: Písek

Re: MOTOR, VENTILÁTORY: kdy mají spínat ventilátory?

Příspěvek od hasekkk »

Ahoj
Loni na podzim jsem koupil Sharana 1.9Tdi 96Kw motor ASZ r.v.2004 , je zde jeden ventilátor(sahara) pokud jsem dobře pochopil je dvourychlostní. Po zapnutí zapalování bez nastartování se mi do půl minuty rozběhne ventilátor na plný kule, když nastatuju studený motor a vypnu klimatronik tak také běží. Relátka mi v servisu řekly že jsou ok. a čidlo teploty také. Řekli mi že je to přímo v řídící jednotce ve ventilátoru že prý preventivně stále chladí.

Díky za rady :good:

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“