Start-stop systém

Opravy a neduhy

Moderátor: Olaf87

Uživatelský avatar
NeoGenX
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1771
Registrován: 04.01.2008 19:54
Bydliště: Ostravwa

Re: start-stop systém

Příspěvek od NeoGenX »

Jak už jsi zmínil, jsou na to 2 úhly pohledu:

1. Vyšší opotřebovávání mechanických dílů
2. Úspora paliva

Bohužel je úspora paliva tak minimální, že v porovnání se silami, které při každém startu "ničí" mechanické části motoru, je naprosto bezpředmětná. Jednoduchá matematika - s motorem bez SS systému startuješ jen jednou, abys dojel 20km skrze město (kolony, semafory,...) do práce. S motorem s SS systémem auto startuje 10-15x (jen odhad pro výpočet). Standardní mechanické části motoru vydrží určitý (přibližný) počet startů. I kdyby byly všechny relevantní mechanické prvky upraveny tak, aby vydržely 2-3x více, než ty v konvenčních motorech, přesto by ani zdaleka nevydržely takový nájezd, co právě ty slabší.
Naopak tedy vypínáním SS systému teoreticky prodlužuji životnost těchto částí motoru, protože jsou konstruovány robustnější. Cena paliva navíc, které spálím při stání, mě absolutně netrápí. V porovnání s cenou motorových dílů nebo nedejbože celého motoru - nesmysl.
Nikomu svůj názor nenutím. Kdo chce, ať vypíná, kdo ne ... "...až se ucho utrhne" :-D
VW Golf Sportsvan 2017; 2.0 TDi 110kW R-Line

Uživatelský avatar
jirkaa64
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 473
Registrován: 22.12.2012 10:58

Re: start-stop systém

Příspěvek od jirkaa64 »

U mé O1 z roku 1997 mám původní startér, včetně celého motoru. Před 17 lety jízda do HR bylo neustálé popojíždění v kolonách kdy jsem vypínal motor. Proč by to u auta který je na to stavěný nemohlo vydržet?
G7 bílá Pure 1,2 63kw ergoActiv SunSet

Uživatelský avatar
NeoGenX
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1771
Registrován: 04.01.2008 19:54
Bydliště: Ostravwa

Re: start-stop systém

Příspěvek od NeoGenX »

Odpověděl jsi si na začátku příspěvku ... "...z roku 1997..." ;-)
VW Golf Sportsvan 2017; 2.0 TDi 110kW R-Line

karlozs
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 226
Registrován: 09.03.2014 11:53

Re: start-stop systém

Příspěvek od karlozs »

Já už v tom mám docela jasno. Kdybych byl řidič, který si za čtyři roky koupí nové auto, tak ten start-stop systém vůbec neřeším, protože je to v záruce nebo protože to ty čtyři roky, což je krátká doba, musí vydržet bez závad způsobené start-stopem.
Pokud bych byl řidič, který chce mít auto třeba 10 roků a bez poruch způsobené start-stopem, tak už bych ten start-stop deaktivovával, abych minimalizoval pravděpodobnost opotřebení způsobéné start-stopem.
Já přes města a semafory stejně moc nejezdím, takže mě vyšší spotřeba nepálí.
Tehdy na té dálnici jsem měl obavy, abych vůbec dojel na další plnicí stanici, protože benzínu jsem měl minimum a brát jsem ho nechtěl, a palubní počítač neúprosně zkracoval dojezd na plyn.
VW Golf VII Variant 1.4TGI
(verze s ocelovými láhvemi na CNG + multilink)

Uživatelský avatar
Jozifek
Řidič
Řidič
Příspěvky: 76
Registrován: 03.12.2013 07:39
Bydliště: Bratislava

Re: start-stop systém

Příspěvek od Jozifek »

jirkaa64 píše:Kromě start-stop mu vadí i el. ručka. U novýho auta dvě věci který nechci používat, no nevím.
Zle si to pochopil Jirko. Rucnu brzdu vypinam to znamena ze ju uvolnim, vies bez toho by som sa nepohol z miesta :)

A tak ako automaticky odistujem el.rucnu brzdu pri kazdom vyjadze tak hned aj deaktivujem Start-Stop.
Golf VII Highline 103kW

Uživatelský avatar
iwhy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 273
Registrován: 03.02.2014 10:08
Bydliště: KE, SK

Re: start-stop systém

Příspěvek od iwhy »

Jozifek píše:A tak ako automaticky odistujem el.rucnu brzdu pri kazdom vyjadze tak hned aj deaktivujem Start-Stop.
Dám ti tip, ak si pred pohnutím zapneš pás aktivuje sa ti Auto hold a pri rozjazde sa ti ručná brzda uvoľní sama.

Uživatelský avatar
NeoGenX
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1771
Registrován: 04.01.2008 19:54
Bydliště: Ostravwa

Re: start-stop systém

Příspěvek od NeoGenX »

Dám ti tip, ak si pred pohnutím zapneš pás aktivuje sa ti Auto hold a pri rozjazde sa ti ručná brzda uvoľní sama.[/quote]
Sebral jsi mi to z jazyka :D ... je to tak
VW Golf Sportsvan 2017; 2.0 TDi 110kW R-Line

Uživatelský avatar
jirkaa64
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 473
Registrován: 22.12.2012 10:58

Re: start-stop systém

Příspěvek od jirkaa64 »

Pokud se člověk poutá, tak o ruční brzdě vlastně ani neví. Zastavím, vypnu motor a odcházím. Nastartuji, zařadím a odjíždím. Když tu vychytávku to auto nabízí, tak nevím proč to nevyužít. Start-stop ještě pochopím, ale tomuhle nerozumím.
G7 bílá Pure 1,2 63kw ergoActiv SunSet

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: start-stop systém

Příspěvek od swenak »

Tak zdá se, že vypnutí funguje minimálně přes to napětí. Ve verzi VCDS 14 i 15beta je sice v adaptaci možnost nastavení stop-start, ale zdá se, že to není přímo nastavení funkčnosti, ale jen změna aktuálního stavu, který se ale změní, jakmile nastana situace pro změnu.
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

Uživatelský avatar
Adlib
Řidič
Řidič
Příspěvky: 65
Registrován: 13.05.2012 10:09

Re: start-stop systém

Příspěvek od Adlib »

Řešní trvalého vypnutí start-stop se dá poměrně elegantně vyřešit pomocí tohoto rozhraní: http://www.kufatec.de/shop/de/diagnoset ... bauservice" onclick="window.open(this.href);return false;

Jedná se o zařízení, které se pouze připojí k diagnostické zásuvce a ve vozidle se sama dokoduje položka v nastavení ifotaimentu radia, kde je pak možno start-stop trvale vypnot, popřípadě znovu zapnout. Zařízení je zapojí pouze jednou a po nakodování si ho strčíte doma do šuplíku pro případné opětovné použití, pokud by třeba v servise přehrátím software položku odstranili. Bohužel se po zapojení do vozu s vozidlem spáruje a nelze ho použít na jiné vozidlo.
Golf VI - Comfortline 1.2 TSI - 63kW -2013
Golf VII - Comfortline 1.2 TSI - 77 kW -2014
Golf VII - Comfortline 1.2 TSI - 81 kW - DSG -2016
Golf VII Highline FL 1.4 TSI- 110 kW - DSG -2018

Uživatelský avatar
iwhy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 273
Registrován: 03.02.2014 10:08
Bydliště: KE, SK

Re: start-stop systém

Příspěvek od iwhy »

Máš s tým skúsenost? Pretože podľa mojich informácií tie coding dongle od Kufatecu robia len jednorázové úpravy v adaptáciách rovnako ako by si to robil cez kábel a VCDS. A v prípade VCDS máš možnosť len upraviť podmienky teploty alebo napätia pri ktorých sa start-stop aktivuje na nejaké ktoré nikdy nebudú splnené tým pádom sa neaktivuje nikdy. Takže žiadna položka v infotainmente, ale trvalé vypnutie. To isté by mal robiť aj ten jednoúčelový dongle od Kufatecu...ale keď sa mýlim tak ma oprav.

Istotu mám len v tom, že doteraz ľudia múdrejší ako ja nezistili ako vo VCDS obrátiť funkciu tlačítka na vypnutie Start-stop - teda aby bolo predvolene vypnuté.

Uživatelský avatar
swenak
Člen klubu
Příspěvky: 3883
Registrován: 20.07.2009 16:42

Re: start-stop systém

Příspěvek od swenak »

Dle mého to jen upraví hodnoty. To, že to pak ukazuje na budíku, že je deaktivovaný, resp. že se neaktivuje, protože nejsou splněny podmínky, je funkce RJ, nikoliv zásah dongle.
Golf 6 GTI Edition 35, DSG

Uživatelský avatar
Adlib
Řidič
Řidič
Příspěvky: 65
Registrován: 13.05.2012 10:09

Re: start-stop systém

Příspěvek od Adlib »

Zatím jsme od kufatecu řešily pouze dodělání HF do Touarega, kdy údajně nebylo možno tuto funkci nijak dodělat a po připojení inteface od Kefatec se to asi 15sec. nahrávalo a plnohodnotná HF šlapala ihned na první pokus jako by byla originál z továrny. Podle popisu k výrobku by se tedy i v tomto připadě měla objevit položka v infotaimentu, která start-stop vypne. Co se ve skutečnosti nakoduje, to netuším. Interface je na cestě a jakmile dorazí, tak dám vědět jakým způsobem to pracuje.
Golf VI - Comfortline 1.2 TSI - 63kW -2013
Golf VII - Comfortline 1.2 TSI - 77 kW -2014
Golf VII - Comfortline 1.2 TSI - 81 kW - DSG -2016
Golf VII Highline FL 1.4 TSI- 110 kW - DSG -2018

Flekmatik
Řidič
Řidič
Příspěvky: 51
Registrován: 28.08.2013 19:42

Re: start-stop systém

Příspěvek od Flekmatik »

Ahoj, skutečně mě zajímá výsledek. Už interface dorazil?
VW Golf VII 2.0 TDI Highline
Rest in peace: Škoda Octavia 2 2.0 TDI
Burn in hell: Renault Clio 1.5 dCi
We will not forget: Škoda 105 S

honzamik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: 10.07.2014 11:14

Re: start-stop systém

Příspěvek od honzamik »

Mimochodem občas, když už SS systém zapomenu vypnout, na křižovatce mi vypne motor a pak šlápnu na spojku, tak mi nejde zařadit jednička.. musím řadit přes dvojku jak v žigulikovi.. děje se vám to taky?

Odpovědět

Zpět na „Závady a servis“