KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Ondras1985
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 08.10.2015 12:03
Bydliště: Brno

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od Ondras1985 »

Zdravím, nevím, kam přesně dotaz zařadit, týká se to jak pneumatik, tak celkového naladění podvozku v Sharanu I 1999. Na autě mám obuto 195/65/15 95, ale auto je i přes tyto "balónové" pneumatiky až neúměrně tvrdé.. Podotýkám, že podvozek je v pořádku, není vymlácený, ale jsou na něm snad původní tlumiče... Otec auto koupil v roce 2002 a tlumiče nikdy neměnil, jsou původní. Podvozek není nijak upravovaný, je v sériovém stavu..
Skoro se mi chce napsat - jak můžete jezdit na jiných kolech než na 195/65/15, popřípadě 205/60/15, vždyť to musí být tvrdé jako šutr :D
Jen pro srovnání, před Sharanem jsem vlastnil Octávii RS 1.generace na 215/50/17 a Sharan mi přijde naprosto stejně tvrdý, ale RSka měla sportovní podvozek a v zatáčkách držela o několik levelů lépe...
Otázka na zkušené, jestli je takto tvrdý podvozek na SAG normální??? Opravdu mě irituje u rodinného auta takhle nepřiměřeně tvrdý podvozek, na denní ježdění naprosto nevhodný...
Díky za vaše odpovědi
Sharan I 1.9 TDI 81kw 1999

Uživatelský avatar
BigBang
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 6909
Registrován: 11.12.2009 16:39
Bydliště: DuchcoVW & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od BigBang »

Sic to až tak úplně do pneu nepatří, ale budiž :) Nevím jak jedničky (ovšem nemyslím že by to bylo jinak), ale moje dvojka mi nepříjde nijak tvrdá. Výrazné „přitvrzení podvozku“ je docela cítit, když přefouknu kola - nafoukám je na plné auto, ale jedu prázdný. Mě například přišla jedničková octa mnohem prkenější. Co se týče „držení v zatáčkách“, tak nezapomínej, že SAG má tak o půl metru výš těžiště a je tak o půl tuny těžší, ale pneu má stejný. Tedy stejně široký, respektive ještě užší na Sharanovi, nebo-li stejná resp. menší styčná plocha pneu s vozovkou. To už z podstaty věci nemůže fungovat stejně. Stejně tak ten podvozek musí zvládat mnohem větší zatížení (necelé 2,5t oproti 1,8t u octy) ;)
Hliník
Mulťák v nouzi
Wartburg 353 Tourist

ex: Golf III variant 1.4 1995 - šel do světa; !RIP!: Sharan 1.9 TDI PD 85kW 2001 sociál s koženym volantem, Polo 86c 2f 1.3 40kW 1992

Detailing Club

Ondras1985
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 08.10.2015 12:03
Bydliště: Brno

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od Ondras1985 »

S tím nahuštěním sem tak nějak počítal, mám vepředu 2,4 a vzadu 2,2, protože jezdím většinou sám, nebo ve dvou... tudíž kola mám spíše podhuštěné.
Nezlobte se na mě, ale Sharan I je uskákaná koza, o komfortním cestování minimálně na našich silnicích nemůže být řeč....
Svezte se někdy třeba Citroenem C5 s hydropneumatickým podvozkem, nebo "blbým" Hyundayem I30, Golfem 6 nebo 7 generace na patnáctkách kolech, oproti nim je Sharan jen prostorná uskákaná koza.. :(
Sharan I 1.9 TDI 81kw 1999

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5719
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od michall »

OT: Uvedená auta jsou srovnatelná se SAGy? Zkus třeba do i30 naložit 800kg nákladu. Podvozek u SAGu musí snášet mnohem větší rozsah zátěže, takže ano, prázdný je trochu uskákaný.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

johnyM128
Řidič
Řidič
Příspěvky: 138
Registrován: 22.02.2010 10:23
Bydliště: Banská Bystrica, SR

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od johnyM128 »

technický detail... dajú sa kúpiť aj predlžene šrauby na sharana /pôjdu podložky/ s tým, aby tam bola integrovaná podložka tak ako je origo?

dakujem

Uživatelský avatar
kubenec
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2011
Registrován: 30.12.2009 19:10
Bydliště: Praha 10 - VWršovice

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od kubenec »

Jak velký podložky tam chceš? Třeba by stačilo koupit kola s ET45 a maš hned podložky 10mm. Protože Sharan I má ET55.

johnyM128
Řidič
Řidič
Příspěvky: 138
Registrován: 22.02.2010 10:23
Bydliště: Banská Bystrica, SR

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od johnyM128 »

Mám sharan 2 a disky budú et56 :( ale zase origo audi :D

Uživatelský avatar
maxie
Člen klubu
Příspěvky: 432
Registrován: 22.10.2007 16:44
Bydliště: Mohelnice(SU)

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od maxie »

Dřív než bych začal nadávat, zauvažoval bych nad výměnou tlumičů ideálně včetně pružin a pak mluv. Když jsem měl vyběhané tlumiče, auto se v zatáčkách houpalo a naklánělo, na nerovnostech skákalo jak koza. Takže než budeš někde pomlouvat podvozek SAGů, dej si ho nejdřív do pořádku a pak můžeš hodnotit odpovědně!
Ondras1985 píše:S tím nahuštěním sem tak nějak počítal, mám vepředu 2,4 a vzadu 2,2, protože jezdím většinou sám, nebo ve dvou... tudíž kola mám spíše podhuštěné.
Nezlobte se na mě, ale Sharan I je uskákaná koza, o komfortním cestování minimálně na našich silnicích nemůže být řeč....
Svezte se někdy třeba Citroenem C5 s hydropneumatickým podvozkem, nebo "blbým" Hyundayem I30, Golfem 6 nebo 7 generace na patnáctkách kolech, oproti nim je Sharan jen prostorná uskákaná koza.. :(

Ondras1985
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 08.10.2015 12:03
Bydliště: Brno

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od Ondras1985 »

Podvozek je v dobrem stavu, jsem celkem puntickar, auto nikdy nebylo vahove zatezovane, bylo po celou dobu jezdeno z 90% jednou osobou, a ma najeto jen 146tis. realnych km, po celou dobu garazovane, podvozek je v opravdu dobrem stavu, o vymene tlumicu, pruzin atd. se nema cenu bavit.
Spis si myslim, ze auto je uskakane proto, ze jezdi porad prazdne... :-)
Ale diky za reakci.
Sharan I 1.9 TDI 81kw 1999

johnyM128
Řidič
Řidič
Příspěvky: 138
Registrován: 22.02.2010 10:23
Bydliště: Banská Bystrica, SR

Re: KOLA LETNÍ, ROZMĚR ET: velikosti kol, ET, indexy zatížení

Příspěvek od johnyM128 »

maxie píše:Dřív než bych začal nadávat, zauvažoval bych nad výměnou tlumičů ideálně včetně pružin a pak mluv. Když jsem měl vyběhané tlumiče, auto se v zatáčkách houpalo a naklánělo, na nerovnostech skákalo jak koza. Takže než budeš někde pomlouvat podvozek SAGů, dej si ho nejdřív do pořádku a pak můžeš hodnotit odpovědně!
Ondras1985 píše:S tím nahuštěním sem tak nějak počítal, mám vepředu 2,4 a vzadu 2,2, protože jezdím většinou sám, nebo ve dvou... tudíž kola mám spíše podhuštěné.
Nezlobte se na mě, ale Sharan I je uskákaná koza, o komfortním cestování minimálně na našich silnicích nemůže být řeč....
Svezte se někdy třeba Citroenem C5 s hydropneumatickým podvozkem, nebo "blbým" Hyundayem I30, Golfem 6 nebo 7 generace na patnáctkách kolech, oproti nim je Sharan jen prostorná uskákaná koza.. :(
pravda je taká, že podvozkovo to nieje veľmi ideálne riešené... sharan 7N je úplne o niečom inom... a to sa nebavme o závadách na podvozku....

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“