Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

xmagicx
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 03.04.2012 09:12

Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od xmagicx »

Zdar, včera jsem byl doplnit klimu na G4 rv.98 (climatronic) s tím, že je prázdná, k mému překvapení nebyla, a byla tak za 70%, nicméně, odsátí i doplnění a tlakování proběhlo bez sebemenších problémů, včetně platby za práci. Nicméně klima nechladí. Po zapnutí na AUTO, kompresor sepne, řemen i kolo se točí, oba ventilátory též, ale fouká zdá se mi o něco teplejší vzduch, než když je vyplá... Dle meřáků na doplnění nedává kompresor žádný tlak, a spojka sem tam skřípne, ale jinak se normálně svižně točí.
Je to tedy jednoznačně kompresor? nebo může být chyba ještě někde jinde?
Mám případně video, kde je proklikané servisní menu climatronicu, jestli z toho lze něco vyčíst.
Díky

video zde : https://1drv.ms/v/s!AjB76rbVU5bdg_9p9-gd2wnCQ2qPfA" onclick="window.open(this.href);return false;
první část s vypnutým motorem, druhá se zapnutým

VAG bez chyby. Díky všem

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od Goauld »

Pokud na mašině kompresor nedává žádnej tlak, tak je buď KO, nebo může být ucpaná trubka, ale to by mělo ještě nějakou předešlou příčinu, třeba nějaká minulá oprava, nebo bordel z vadnyho kompreosru. Taky může být vadnej expanzní ventil a zůstal v plně otevřené poloze, pak chladivo jenom protíká, rozdíl tlaku je výrazně menší a klima nechladí.
V tom servisním menu, máš hodnota 8 -53°C to by mělo být čidlo G192, což je výfuk vzduchu pro nohy. Climatronic tuhle chybu ale asi registruje a používá náhradní hodnotu, protože jinak by se nerozjel kompresor. Na vagu v měřených hodnotách si ověř, ktery čidlo to skutečně je a bylo by dobry ho pak vyměnit.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

xmagicx
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 03.04.2012 09:12

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od xmagicx »

jj tu hodnotu 8 jsem viděl, ale co to je, jsem nevěděl. Máš tušení, jak se k tomu čidlu dostat? Měnil jsem kdysi kastlík, tak jestli jsem třeba do něčeho nedrbl? Jinak co auto mám, tak klima nikdy nejela, ale měl jsem vždy jen za to, že je tam málo chladiva..., ale nebylo. Ale pokud nemá čislo vliv na funkčnost, tak bych asi neřešil. Není třeba nějaký fígl na rozhýbání kompresoru? nevím, co přesně na něm kde může být vadné...

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od Goauld »

Čidlo je tady na obrázku (G192), od kastliku je to daleko, takže si nemyslím, že bys to způsobil tím, leda by byla někde porušená kabeláž. Čidlo nemá vliv na funkčnost kompresoru, ale má vliv na správnou funkci rozdělení vzduchu, aby byla výsledná celková teplota rovnoměrná.
Fígl na rozhýbání kompresoru je jenom jeho výměna. Existujou sice nějaky opravny sady, ale vesměs se to nevyplatí, protože se cena vyrovná novymu kompresoru. V kompresoru sou pístky s rotačním mechanismem a pokud sou vydřeny, kompresor nedokáže vytvořit tlak i když se točí.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

xmagicx
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 03.04.2012 09:12

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od xmagicx »

a kdyby byl problém s expanzním ventilem? to se dá nějak blíže diagnostikovat? než se rozhodnu pro výměnu kompresoru..
Díky

coberk
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 245
Registrován: 27.11.2011 13:28
Bydliště: Ústi nad Orlicí

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od coberk »

cau mam problem taky s klimou vetrak toci klimakompresor sepne a chladi to o hodne hur skoro vubec hlavne kdys je venku kolem tech 30,do nedavna to chladilo bezvadne,jediny ceho sem si vsimnul je ze driv ta trubka hnedka jak se otevre kapota tak byla orosena a studena tedka je jen tepla fakt hodne nevite co by mohlo byt spatne? chladici medium a olej v kompresoru doplneno pred rokem se zkouskou tesnosti a vse OK. budu vdecnej za kazdou radu díky vw golf 1.9tdi 81 kw rok 2001, climatronic

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od Goauld »

xmagicx píše:a kdyby byl problém s expanzním ventilem? to se dá nějak blíže diagnostikovat? než se rozhodnu pro výměnu kompresoru..
Díky
De to poznat podle tlaků ve větvích, pokud je tlak vyrovnanější, ale nějakej tam je, může být chyba ve ventilu. Pokud kompresor nevytváří žádnej tlak, může být vadnej kompresor. Musí to odhadnout zkušenej klimař a udělat správny měření.
Ještě se zkus podívat, jestli nemáš jenom utrhlou spojku od hřídele kompresoru. Občys se stane, že se povolí středová matka a spojka omele tisícihran na hřídeli.
coberk píše:cau mam problem taky s klimou...
V první řadě zkontrolovat jestli médium neuteklo. Pokud uteklo, tak hledat kde, opravit to a pak doplnit.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

coberk
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 245
Registrován: 27.11.2011 13:28
Bydliště: Ústi nad Orlicí

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od coberk »

Takze myslis nchat doplnit ? Kdyby tam nebylo medium tak se neroztoci ani sahara ne ? Pred chvili se me zazrakem stalo ze to zacalo chladit tak aem hned vylz a hadice byla pekne studena a a mokra a po 5minutach zas tepla ze sem prst na ni neudrzel tak ja fakt nevim co byy to mohlo bejt

Uživatelský avatar
delong
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 267
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Fiji
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od delong »

Ja to tipujem na kompresor poprípade expanzný ventil :wink: . Napoj to na plničku klimatizácie a odčítaj tlaky pri chode klímy na manometroch . To veľa napovie . Za predpokladu že diagnostika nič nekecá . Neviem aký starý máš kompresor ale po 15 rokoch kľudne umrie a zrazu z ničoho nič :wink: .

coberk
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 245
Registrován: 27.11.2011 13:28
Bydliště: Ústi nad Orlicí

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od coberk »

Tak mam nove zjisteni tedka rano teplota venku kolem 20stupnu zapnu klimu a chladi jak blazen hadice studena a orosena ale kdys je 30a vys tak ani prd chladi slabe a hadice tepla ze ji ani neudrzim myslite ze to je malo media ?

xmagicx
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 03.04.2012 09:12

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od xmagicx »

to Goauld : poznám to nějak z motorového prostoru? Když je zapnutá klima, tak jde vidět, že se řemen, i to kolo na který je nasazen točí, sem tam, je slyšet skřípnutí, to údajně spojka lehce proklouzne, ale jinak dle klimaře zabírá. Co mi ukazoval na budíkách, tak údajně v okruhu není ze strany kompresoru žádný tlak, rafika se jen trochu vlněla a to zanedbatelně. Na co mám kouknout s tou matkou.

coberk
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 245
Registrován: 27.11.2011 13:28
Bydliště: Ústi nad Orlicí

Příspěvek od coberk »

Tak jsem byl v klima servisu vytahly 400chladiva rikal ze pri akovejch teplotach uz by to nemuselo stacitJinak test tesnosti je OK takze to nikde neeutika tak to mam dopleny na 770 a buudu doufat ze je to ok

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4727
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od Goauld »

xmagicx píše:to Goauld : poznám to nějak z motorového prostoru? Když je zapnutá klima, tak jde vidět, že se řemen, i to kolo na který je nasazen točí, sem tam, je slyšet skřípnutí, to údajně spojka lehce proklouzne, ale jinak dle klimaře zabírá. Co mi ukazoval na budíkách, tak údajně v okruhu není ze strany kompresoru žádný tlak, rafika se jen trochu vlněla a to zanedbatelně. Na co mám kouknout s tou matkou.
Poznáš to když vlezeš pod auto a rukou si otočíš spojkou, musí se točit i s tou matkou. Pokud matka stojí, je utrhlá spojka od hřídele. Jestli to klimař kontroloval, tak nejspíš není uplně blbej a pozná to, ale nikdy nevíš :lol: Skřípnutí nemusí být od spojky, ale klidně přímo z kompresoru.
Pokud spojka funguje, kompresor se točí, ale přesto nedává žádnej tlak, tak je s největší pravděpodobností mrtvej.
Mimochodem pojmem "klimař" myslím člověka, nebo servis, kterej klimatizace i opravuje, ne že jenom plní, to umí každej druhej pneuservis. Když tady píšeš a chceš nějakou radu, tak to znamená, že nejsi ve správnym klimaservisu, takže doporučuju návšťěvu odborníků :wink: Stejně s tím sám nic neuděláš, klimatizace je uživatelsky neopravitelná.
coberk píše:Tak mam nove zjisteni tedka rano teplota venku kolem 20stupnu zapnu klimu a chladi jak blazen hadice studena a orosena ale kdys je 30a vys tak ani prd chladi slabe a hadice tepla ze ji ani neudrzim myslite ze to je malo media ?
Uvidíš, málo chladiva za tím mohlo stát, ale hlavně by to chtělo zjistit, jestli někde neutíká, protože vaukovej test co dělá plnička neodhalí netěsnost, ale jenom díru.
GOLF IV 1.9TDI ; Jeep Grand Cherokee WK2 5.7 HEMI

xmagicx
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 03.04.2012 09:12

Re: Nefunkční klima - kompresor točí, vrtule taky, ale nechladí, mrkněte!Díky

Příspěvek od xmagicx »

mám pocit, že něco říkal o točící se matce, takže to bude nejspíše kompresor, a nebo dle něho méněpravděpodobné (že by se to chovalo na budíkách jinak) ten ventil, či co to je

coberk
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 245
Registrován: 27.11.2011 13:28
Bydliště: Ústi nad Orlicí

Příspěvek od coberk »

Jeste me napadllo nema.na vykon klimy vliv klinovy remen ? Co kdys je vytahany? A prokluzuje koukalnsem na napinak remene (tlumic vibraci ) a ten je asi ko rachta a mele se tam jak koza muze to mit na to vliv ?

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“