PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Pantiik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: 17.01.2012 16:25

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Pantiik »

Děkuju :good: Stupně jsou prej jinak ale snad to nebude tak hrozný ,když tak čipnu... Nevíte, jestli se dá nějak poznat, jestli není převodovka v háji, když je venku z auta , nebo na co koukat při koupi použité převodovky ?

Uživatelský avatar
Rikipiki
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 365
Registrován: 17.01.2008 10:09
Bydliště: DětmaroVWice

Re: Sharan 2.0 TDI vrzání při řazení

Příspěvek od Rikipiki »

pavlas píše:Zdravim vsechny, mam problem od novoty s Sharanem r.v.10/2006, pri podrazoni napr. z 6 na 5, nebo na jakykoli jiny kvalt, stale neco vrze v motorovem prostoru. V zaruce uz menili vse(pritlacaky, spojky, setrvaky a prevodovky), ale porad bez vyditelnyho uspechu :(. Za studena to neudela, ale az se vse zahreje. V létě je to znat uz i po kratke trase, takze tam podle me musi byt nejaka vec co je zavislna na teplote. V autorizovanym servisu si s tim nevedi rady tak davam sen na forum jestli ma mnekdo podobny problem, tak jestli poradi cim to je. Prikladam i soubor s natocenym zvukem, je to z mobilu, ale ten zvuk tam jde docela hodne slyset. Dekuji za jakoukoli odpoved.
Ahoj,mám ten samý problém,při cestě do Chorvatska mě to začalo dělat totéž co tobě.Uvidím co to bude dělat při cestě zpátky. Jak přijedu domů,vyměním olej v převodovce. A na co jsi přišel ty?

Uživatelský avatar
Rikipiki
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 365
Registrován: 17.01.2008 10:09
Bydliště: DětmaroVWice

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Rikipiki »

Tak jsme šťastně dojeli z dovolené domů. Olej v převodovce vyměněný, chtěl jsem to udělat ještě před dovolenou, ale měl jsem dost napráskáno a nebyl čas. V garáži přijdu na to, že byly uvolněná hadice od sání přímo ve spoji u filtru a motor přisával falešný vzduch. Nechci dělat ukvapené závěry, ale asi ten chrčivý zvuk při řazení 5-6q to dělal ten netěsný spoj.

Scuba
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 08.09.2015 23:28

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Scuba »

Ahoj, mam stejny trabl s bouchanim v prevodovce pri razeni 1, jen obcas, ale i dvojka jde nekdy zaradit spatne a je slyset zapadnuti zubu. Nemate nekdo dobre reference na servis Sharana v Praze? Potrebuji mit auto ready na dlouhou cestu do Skotska a nerad bych tam resil nejake fatalni problemy. Jedna se o 1,9 tdi, 2002. Diky za pomoc

Rapa
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: 20.03.2008 22:23

Převodovka Sharan - divný zvuk

Příspěvek od Rapa »

Ahoj. Mám Sharana 2004 96 kw. Při zařazeném trojky tak na volnoběh je slyšet divné vrčení. Po vyšlápnutí spojky je ticho. Jakmile ale spojku povolím tak v mezipřechodu do záběru je zvuk slyšet také. Zvuk je slyšet i na zpátečku. Neměl jste někdo stejný problém? Čím by to mohlo být? Předem velice děkuji

Pepa61
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 06.02.2016 17:45

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Pepa61 »

Ahoj, mám doma rozloženou převodovku na Galaxy II PD a nemůžu vyndat hlavní hřídel. Je k tomu potřeba nějaký stahovák? Dík za info

Uživatelský avatar
lubos1947
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 23.12.2014 17:34
Bydliště: Vysočina

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od lubos1947 »

Ahoj, na dovolené jsem táhl lehký karavan a po jednom prudkém rozjezdu bylo slyšet zepředu takové podobné zvuky jako by se pomalu protáčel větrák za chladičem a lopatka narážela jakoby na drát. Nedělalo to pořád akorát do kopce na to jsem ujel asi 150km Pak bylo slyšet od předního levého kola pravidelné silné bouchání (rány) Zajel jsem mimo silnici a sundal přední kolo, v brzdě nic nebylo, z brzdovým kotoučem šlo lehce otáčet dopředu i do zadu- při zařazeném neutrálu. Pak jsem zkusil nastartovat a dát tam 1rychlost při zpoštění spojky se kolo vůbec neotočilo a motor to neutáhl. pak jsem jěště vyheveroval pravé kolo a po nastartování a zařazení 1rychlosti se pravé kolo točilo a levé se ani nepohnulo, poté jsem zařadil zpátečku a bylo slyšet z převodovky slabý zvuk jak něco povolilo. Poté se levé kolo začalo otáčet. Domů jsem dojel pro jistotu max rychlostí 40km
a již nebyl žádný problém, řadit šlo normálně a žádné zvuky. Pro jistotu ale vyhodím převodovku a mrknu do ní.
Nevíte někdo co to bylo za závadu? Zdali vysypané ložisko nebo něco jiného? případně zdali nechat převodovku opravit nebo sehnat nějakou jinou-ale to je sázka do loterie bud narazím na dobrou nebo budu mít smůlu.
A za kolik se taková převodovka cenově asi pohybuje- je to 5kvalt a 81Kw motor Předem díky za jakoukoliv odpověd
Sharan 1998 TDi 81KW motor AFN , Seat cordoba 2003 SDi 50Kw........ Transportér 1991 T4 2,4 57KW-prodán

Uživatelský avatar
lubos1947
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 210
Registrován: 23.12.2014 17:34
Bydliště: Vysočina

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od lubos1947 »

Závada je opravená. Nechtělo se mě pod tím válet tak jsem to dal jednomu staršímu mechanikovy, který dělá převodovky.
a ten naznal že v převodovce to nejspíš nebude. Rozdělal poloosy a levý kloub byl suchý bez vazeliny -doplnil vazelinu a doufám že to nezakřiknu -a je po problému. To jak se mě nechtělo točit kolo při zvedlém voze a nastartování a při zařazení jedničky tak prý se tam asi zasekla kulička -v tom kloubu
Sharan 1998 TDi 81KW motor AFN , Seat cordoba 2003 SDi 50Kw........ Transportér 1991 T4 2,4 57KW-prodán

Savlis
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 17.07.2016 14:34
Bydliště: Olomouc

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Savlis »

Zdravím pánové. V červnu jsem koupil Alhambru, která vypadala velice slušně a už jsem v tom za takovej granát, že bych brečel. Výběr lahůdek: komplet spojka s dvouhmotou, generálka hlavy, obě poloosy + milion drobností a samozřejmě rozvody hned po koupi.

Auto mi semtam (v takové divné fázi začátku zahřátýho motoru, studenej ne, jakoby mezikozy těsně předtím než je motor na provozní teplotě) při jízdě na zařazený rychlostní stupeň (dá se asi říct že jakýkoli, hlavně 3,4,5), ale bez plynu, vydávalo při jízdě se staženým oknem kolem protihlukových zábran na obchvatech, nebo kdekoli, kde se zvuk odráží blízko auta, takovej šustot jako když zůstane viset kus brzdovýho obložení. Jakoby šustění, chr chr, chr chr, který svou frekvencí odpovídalo rychlosti. Při sešlápnutí spojky to ztichlo, při přidání plynu taky. U mechanika se mi to nikdy nepodařilo nasimulovat, trvalo to vždy jen chvilku, za kokrétních okolností, pak to zmlklo.

Teď to chrastění, šustění, těžko to popsat, dělá sviňa už i za studena, i za tepla, hned po rozjezdu od jedničky až po pětku (vejš jsem teď neřadil, nebylo proč a měl jsem celkem strach), kdykoli je auto zařazený a v pohybu. Ve vyšších rychlostech zvuk přechází do pištění, jako když třeba klouže klíňák. Sešlápnutím spojky zvuk zmizí, v neutrálu je taky ticho (i za jízdy, i ve stoje). Ve stoje se sešlápnutou spojkou a zařazením rychlosti taky ticho. Auto řadí celkem dobře. Za jízdy, když člověk sešlápne spojku a začne ji s rychlostí znova pouštět, je slyšet jak zvuk znova nabíhá.

Jak jsem psal, poloosy nový (SKF), spojka komplet nová včetně dvouhmoty (tuším LUK). Jediný co na této části hnací soustavy není nový, je prodlužovák poloosy na straně spolujezdce, kterej má ložisko (a modlím se, aby to celý bylo právě jen tohle). V převodovce olej je, troška chybí, podle mechanika tak max 2 deci. Dnes to projede, aby to slyšel, doleje ten zbyteček oleje, případně ho vymění komplet, pak půjdem po tom prodlužováku - to už začíná bejt celkem paleta zase,a když nic, tak holt asi špajzka. Myslím že vcelku logickej postup od nejlevnějšího po nejdražší.

Nicméně, potkali jste se s tím někdo? Nějaký nápady? :(

EDIT: to počáteční stádium bylo i před výměnou spojky s dvojhmotou, i po ní, beze změny, jen teď se to dramaticky zhoršilo...
Seat Alhambra 1.9 TDI PD, AUY, r.v. 2002

Roberbo
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 27.11.2007 23:36
Bydliště: Bratislava

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Roberbo »

Savlis píše:Za jízdy, když člověk sešlápne spojku a začne ji s rychlostí znova pouštět, je slyšet jak zvuk znova nabíhá.

Jediný co na této části hnací soustavy není nový, je prodlužovák poloosy na straně spolujezdce, kterej má ložisko (a modlím se, aby to celý bylo právě jen tohle).
Hmm, len to ložisko sa za jazdy toči vždy, ten zvuk by bol počuť aj keď je stlačený spojkový pedál.
A chyba toho "prodlužováku" je viditeľná buď aj okom, kedy je ten lem z gumy viditeľne utrhnutý, alebo aj pohybom rukou hore, vtedy to má celé vôľu..

Savlis
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 17.07.2016 14:34
Bydliště: Olomouc

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Savlis »

Právě, jak sešlápnu spojku tak je ticho, na neutrál taky. Jen jízda s rychlostí, v závislosti na otáčkách i tahu se zvuk mění. Vypadá to, že budu muset zkusit sehnat druhou převodovku. :(

Poprosím o jedno podstatný info. Jak psáno výše nebo v podpisu, Alhambra r.v. 2002, 1,9 TDI PD, 6kvalt, motor AUY. Teď se pod to nedostanu a protože su tatar, když jsme pod tím lozil, strašně chytře jsem si na převodovce vyfotil její číslo, abych posléze zjistil, že je to asi jen číslo spojkové skříně (mám tam naražený WWO 3 a pod tím 02N 301 107 a ještě pod tím TL 030). Převodovka je ten typ bez víčka.

Jaký převodovky na tohle auto pasujou? Máte někdo představu? Je to jen jedna konkrétní nebo na to seděj třeba dva nebo tři typy, samozřejmě při dodržení poměrů a jánevím čeho?
Seat Alhambra 1.9 TDI PD, AUY, r.v. 2002

Roberbo
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 27.11.2007 23:36
Bydliště: Bratislava

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Roberbo »

Moj prisevok vychadza z informacie, co si napisal .. 02N 301 107

Podla toho cisla mas prevodovku, ktora ma prirubu na poloosi 108mm, lebo su aj prevodovky na tento isty motor s vacsim priemerom priruby.
Takze musis hladat, pokial nechces menit vsetko dookola prevodovku s prirubou s 108mm. Este si to pred kupou samozrejme zmeraj, ci to tak je.

Dalej, ci namontujes prevodovku od VW alebo od seatu je zajedno, dolezite su skor technicke paramatre prevodovky..

Pre Tvoj vykon motora by si mal hladat nasledovne kody prevodoviek:
FUV
JPB
KHY
KYE
ERK

Aky je rozdiel medzi nimi?

Rozdiel je v roku vyroby, v pomere prevodu rozvodoviek a v pomere prevodovych stupnov.. (Pre upresnenie ...vo vnutri su este akokeby 2 rozvodovky. Jedna riesi 1-az 4 stupen a druha 5,6, a spiatocku.).

Najmladsia je KYE, od roku 2008, pred nou je KHY, ta sa zacala vyrabat okolo roku 2007 a ukoncena vyroba bola na konci 2008 a maju rovnaky pomer rozvodoviek ako je ERK este z roku 2000, len maju inak pomery vsetkych prevodovych stupnov.
KYE a KHY su uplne rovnake, co sa tyka aj prevodov. KYE je v podstate najposlednejsia prevodovka pre tvoj model. Zas neznamena, ze KHY je zla, len staci ze sa napr. zmenil technologicky proces vyroby kvoli stroju atd.. a bolo nutne urobit zmeny v obale atd..

Naopak, ERK je najstarsia prevodovka, vyrabala sa len do zaciatku roku 2002.

Prevodovka FUV je taky neutral, vyrabala sa od 2003 az do 2006

PS: Pozor tieto prevodovky su len pre poloosy pre prirubu 108mm, castejsie su SAG na prirubu 123mm. A tam idu ine prevodovky. Na to Pozor!..
Zaroven nie su urcene pre iny vykon len na 85KW.. Sa stava, ze ludia nieco kupia, lebo to napohlad pasuje..len prevodovka napr. pre 66KW motor ma uplne
ine pomery v prevodovych stupnoch..

Pred kupou prever veci.. Ak pojdes do FUV, bude to pasovat vsetko, tam by nemal byt problem, len pri KYE, si prever horne uchytenie na karoseriu a a pripojenie
na spojkove lozisko.., 2008 je sice len facelit, len treba veci aj tak preverit..

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od coto.je »

Savlis píše:Právě, jak sešlápnu spojku tak je ticho, na neutrál taky. Jen jízda s rychlostí, v závislosti na otáčkách i tahu se zvuk mění. Vypadá to, že budu muset zkusit sehnat druhou převodovku. :(

Poprosím o jedno podstatný info. Jak psáno výše nebo v podpisu, Alhambra r.v. 2002, 1,9 TDI PD, 6kvalt, motor AUY. Teď se pod to nedostanu a protože su tatar, když jsme pod tím lozil, strašně chytře jsem si na převodovce vyfotil její číslo, abych posléze zjistil, že je to asi jen číslo spojkové skříně (mám tam naražený WWO 3 a pod tím 02N 301 107 a ještě pod tím TL 030). Převodovka je ten typ bez víčka.

Jaký převodovky na tohle auto pasujou? Máte někdo představu? Je to jen jedna konkrétní nebo na to seděj třeba dva nebo tři typy, samozřejmě při dodržení poměrů a jánevím čeho?
To může být taková blbost jako špatně namazaná mrkev.
Nebo ložisko hnacího hřídele 5.a6. stupně. sixta to opravuje na počkání.pár h...
Zkus mu zavolat popsat problém.
Jinak měnit olej po 100.000km nic není doživotní.
Moje skončila u Záhřebu...plastové pouzdro ložiska a kuličky byli v deklu pod motorem.

Savlis
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 17.07.2016 14:34
Bydliště: Olomouc

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od Savlis »

no dnes prisel prodluzovak poloosy a k nemu i unasec, mistni machr na prevodovky tvrdil ze prevodovka to nebude, ze to bude ten unasec (kus se dvouma tisicihranama mezi prevodovkou a prodlouzenim poloosy), tak jak bude misto u mechanika, hodime to tam a uvidime. doufam ze to bude jen tohle a bude klid. co je to ta mrkev?:)

rozhopadne napisu jak jsem dopad, treba nekomu usetrim nervy co mam ted ja

jinak diky Roberbovi za vycerpavajici referat do sveta prevodovek:) mazec
Seat Alhambra 1.9 TDI PD, AUY, r.v. 2002

Uživatelský avatar
coto.je
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.03.2008 20:15
Bydliště: Jih

Re: PŘEVODOVKA, ZVUKY: při žazení se ozývá bouchnutí, co spojka?

Příspěvek od coto.je »

Bez urážky ,ale do toho servisu bych nejel.
Zřejmě ti opravujou stále tu stejnou poruchu.Poloosy už ti měnili, teď mezikus....Dvouhmota....
Mrkev je hřídel mezi převodovkou a motorem.
Najdi si téma na poloosy,tam je přesně popsána jak identifikovat očesaný tisíhran.
To by si za jízdy neslyšel .
Odborníka na převodovky se zeptej na specifikaci oleje do převodovky. A napiš co ti řekl.
U nás ti nalejou jo do motoru longlife olej a řeknou ti po15000km přijeďte mi vám to vynulujem 8O
Do převodovky 75W-90... Mě to špatně řadí,nech je to vyměnit,ne ....

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“