SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
M@rty74
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2498
Registrován: 29.05.2010 21:14
Bydliště: Green town at Prague

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od M@rty74 »

Připoj diagnostiku a budeš mít jasno. A nebo můžeš zkoušet metodu pokus omyl s výměnou jednotlivých komponentů.
Neptejte se mě, proč Vám to, či ono bylo smazáno nebo zamčeno - NESPLŇOVALO TO PRAVIDLA SAG sekce!!!
Pro své idealistické názory se zde často setkávám s nepochopením....

rusta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 31.10.2011 21:54
Bydliště: Pribram

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od rusta »

Tak jsem nasel konecne cas a napichnoul auto na Vag.
Vyhodilo to chybu:
00978 - lamp fpr low beam,
30-00 open or shor to plus.
Praskla zarovka to chapu, ale co s tim? ...
Alhambra 1.9 tdi 96 kW, 2004 r.v

rusta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 31.10.2011 21:54
Bydliště: Pribram

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od rusta »

Prehodil jsem zarovky a levy svetlo nesviti....
Alhambra 1.9 tdi 96 kW, 2004 r.v

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od matko001 »

Nesvietilo lave a po vymene vybojky zase nesvieti lave?
Tak to asi nebude vybojka. :-D

Skus prehodit tu striebornu krabicku a uvidis ktore nebude svietit potom. Ak zase lave,
tak TEORETICKY na testovanie mozes prehodit cele svetlo (lodicky budu iba zapojene a nie namontovane) a uvidis ktore nesvieti - tymto zistis chybu na kabelazi vs chybu startera. Tento postup s vymenou celeho svetla som ale nazivo nikdy neskusal, iba o nom pocul na internete, takze ho ber s rezervou a na vlastnu zodpovednost
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

laubev
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 27.01.2016 18:30

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od laubev »

Tak mě to také potkalo, přestal mi svítit pravý Xenon (Ford Galaxy 2005), přehazováním řídících jednotek a výměnou výbojek za nové jsem zjistil, že problém je ve stříbrné řídící jednotce za světlem. Hledal jsem informace všude možně včetně zdejšího fóra a také se snažil sehnat novou jednotku. Po 14 dnech shánění jediná dostupná byla za 2900, což mě dost štvalo... Nakonec jsem narazil na článek na octavia fóru od uživatele Carlo (čímž mu mnohokrát děkuji za podnětnou informaci - http://forum.skodahome.cz/topic/71297-x ... ADt%C3%AD/" onclick="window.open(this.href);return false;) který jednotku opravil pomocí tranzistorů z Polského E-shopu. Vzhledem k tomu, že jednotka z Octavie je podobná (jenom jinak řešené naklápění), zkusil jsem postupovat stejně. Po otevření jednotky bylo jasné, že mám stejný problém, jeden tranzistor byl poškozený, což bylo i vizuálně vidět - natavený plastový kryt a vyteklá jakási látka zevnitř. Objednal jsem si pro sichr tři tranzistory dle pokynů od Carla, což vyšlo s dopravou na cca 200Kč a druhý den byly doma. Vyměnil jsem pouze jeden evidentně poškozený a světe div se, už 14 dní svítím :-) Takže než utratíte spousty peněz za novou jednotku doporučuji také vyzkoušet, je velká pravděpodobnost, že budete mít stejný problém, který se dá snadno řešit.

Uživatelský avatar
matko001
Závodník
Závodník
Příspěvky: 639
Registrován: 19.06.2012 23:32
Bydliště: Amsterdam NL

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od matko001 »

Ja som sa o to iste pokusal a bohuzial sa nepodarilo. Novy tranzistor, jeden bol speceny, ale nefunguje. Takze ma doma caka novy balast a uvidime co s tym starym dalej. Hram sa s myslienkou, ze aj ten novy mohol byt zly a risknem par eur a skusim este jeden.
Rodinny Ford Galaxy 2003, 1.9 TDI 96kw, 6 st.
Vozitko mojej polovicky: Ford Focus mk1 2000, 1.8 benzin
Byvale rodinne auto: Ford Mondeo 2003 kombi, 2.0 TDCi, 6 MMT

patrikj
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 05.08.2017 14:22

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od patrikj »

Zdravím vespolek, tak včera jsem zjistil že mě taky přestalo svítit pravé přední světlo. Přečetl jsem toto téma celé 2X. Podniknul jsem hloubkové googlení a zjistil,
že jednotky (ta hliníková krabička) L a R světel jsou záměnné, v konektoru světla je propojka díky které elektronika ví že je master, když se prohodí za jinou, tak na tomto místě díky propojce bude zase master (ale nejspíš se musí VAGem donastavit naklápění).

Výborný popis je tady http://docplayer.cz/13764263-Ford-galax ... r-1-4.html

Já jsem jednotku vykuchal, jedna dvojice tranzistorů byla skutečně taková trochu připečená k sobě, ale podle měření žádný tranzistor ve zkratu není.

Mě to vyhazuje pojistku potkávacích světlometů 15A. Když přendám "dobrou" krabičku na druhé světlo tak svítí. Když přendám vadnou jednotku na druhé světlo tak též dojde k přepálení odpovídající pojistky. Tedy chyba by měla být na 99% v jednotce.

Pokusil jsem se jen tak z plezíru osadit zpátky jednotku bez tranzistorů, čekal jsem že se nebude nic dít, (měnič nebude spínat) ale vyhazuje pojistku i nadále. Tranzistory jsem si sice mezitím objednal, ale mám tušení že mi moc nepomůžou.

(Než jsem začal takhle laborovat, zkusil jsem samozřejmě vyměnit jako první výbojku z novou avšak bez úspěchu).

Má smysl koukat do toho ještě VAGem? Vyhazovalo to někdy pojistku taky někomu jinému? Nebo je ta jednotka 100% neopravitelná? Co soudí zkušenější? (Mám Sharana ani ne měsíc, zatím jsem na něm opravoval jen vyhřívání sedačky řidiče).


Díky.
Sharan 2002 1.9TDI PD 85kW, AUY

patrikj
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 05.08.2017 14:22

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od patrikj »

Tak u mojí jednotky je navíc zkratovaný FET IRL2910SZ. Podle loga je jeho výrobcem Internatinal rectifier a je to tento tranzistor http://www.tme.eu/pl/Document/7a0e620b6 ... 10spbf.pdf

Rozlousknul jsem "zdravou" a zahrál si hru "najdi rozdíly". Vadná jednotka šla rozložit bez problémů. Při rozlupování zdravé jednotky jsem musel docela páčit, povedlo se mi odloupnout chladicí plošky, které byly pevně přilepené k hliníkovému šasi teplovodivým tmelem. Než jsem to smontoval zpátky tak jsem tam přidal tenoučkou vrstvičku teplovodivé pasty se stříbrem (http://shop.msc-net.cz/detail/-/309661), přidal lehkou vrstvu vakuové vazelíny do těsnění aby bylo stopro vodotěsné, smontoval a zatím jednotka na autě funguje OK. Do té vadné jsem objednal FET.

Obrázky:
1-Vadná jednotka s vynanými čtyřmi FETy a červeným křížkem na vadném FETu.
2-Takhle jsem poškodil chladicí plochy při demontáži zdravé jednotky .
3-Oprava chladicí plošky zdravé jednotky pomocí teplovodivé pasty.
4-Deska s nepoškozenými chladicími ploškami (ale nefunkční, jednotka z obr1 z druhé strany)
Přílohy
Vadná jednotka s vynanými čtyřmi FETy a červeným křížkem na vadném FETu.
Vadná jednotka s vynanými čtyřmi FETy a červeným křížkem na vadném FETu.
Takhle jsem poškodil chladicí plochy při demontáži zdravé jednotky .
Takhle jsem poškodil chladicí plochy při demontáži zdravé jednotky .
Oprava chladicí plošky zdravé jednotky pomocí teplovodivé pasty.
Oprava chladicí plošky zdravé jednotky pomocí teplovodivé pasty.
Deska s nepoškozenými chladicími ploškami (ale nefunkční, jednotka z obr1 z druhé strany)
Deska s nepoškozenými chladicími ploškami (ale nefunkční, jednotka z obr1 z druhé strany)
Sharan 2002 1.9TDI PD 85kW, AUY

patrikj
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 05.08.2017 14:22

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od patrikj »

Po výměně všech pěti FETů už svítím zase na obě světla. Měl jsem vadný, zkratovaný IRL2910SZ a ostatní tranzistory jsem vyměnil preventivně, protože byla velká pravděpodobnost, že byly taky trochu nakouřené. Ještě zajedu na regloskop, protože jak jsem vyndaval světlomety tak mám rozštelovanou výšku. Nechal jsem v jednom světle novou výbojku, budu muset koupit novou i do druhého, stáváající svítí viditelně hůř a je to původní Osram. (Můj Sharan má najeto poctivých 167t km, doloženo protokoly z STK/TUV a účty ze servisu placenými kartou+hajzlpapír z terminálu+certifikátem DEKRY) V obchodě jsem koupil výbojku výrobce Bosma http://www.bosma-group.eu/en/products/xenon-en/, protože u Osram a Philipsů co měl prodejce taky skladem nebyl schopen určit jejich barevnou teplotu a já trval na originálních 4300K. Tranzistorů jsem koupil pár navíc, takže kdybyste někdo potřeboval, pošlete mi SZ.
Sharan 2002 1.9TDI PD 85kW, AUY

Munez
Profík
Profík
Příspěvky: 1046
Registrován: 17.05.2009 18:53

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od Munez »

Zdravim,
odesla me nejspis ridici jednotka xenonu a mam moznost koupit ridici jednotku z octavie I.rozdil je v cislech.seat ma 1 307 329 068 a skoda 1 307 329 069.da se zamenit nebo je tam nejaky problem?
Seat Alhambra 2.0 TDi BRT rok 2006

patrikj
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 05.08.2017 14:22

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od patrikj »

Myslím že se to tady nebo někde jinde již řešilo. S touhle jednotkou z Octavie Ti to bude svítit, ale nebudou se naklápět světla.
Sharan 2002 1.9TDI PD 85kW, AUY

Munez
Profík
Profík
Příspěvky: 1046
Registrován: 17.05.2009 18:53

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od Munez »

zdravim,mohl by mi prosim nekdo poradit jake barvy dratu ma konektor na nivelaci pripojenou v levem svetle.na novem pc mi nejde etka ani elsa,tak nevim ani cislo konektoru a to by se me hodilo.dodelavam si xenony a stojim na nivelaci.mam snimace i s kouskama kablu,ale nevim jak to presne zapojit do svetla,tak proto se ptam jestli nekdo nevi nebo nema schema zapojeni.stacila by treba fotka barev kablu atd.popripade nema nekdo foto jak jsou pridelane ty snimace na naprave?
Seat Alhambra 2.0 TDi BRT rok 2006

johnxx
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 23.10.2014 11:03
Bydliště: Vysočina

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od johnxx »

Prestal me svitit pravy xenon, vybojky ok, rj prohozeny mezi sebou a taky ok, podle mechanika vadny starter xenonu. Nemam zkusenost, ale napise nekdo postup, jak ho vymenit, kde je? Cetl jsem ze je to snad nekde zality nebo co...
VW Sharan - 1,9 -TDI 96 KW PD ASZ r.v. 2005

Rekreace a ubytování na Vysočině, v soukromí na samotě u lesa, více na www.rekreacenavysocine.cz
http://www.kupledku.cz" onclick="window.open(this.href);return false; - eshop s LED osvětlením

johnxx
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 23.10.2014 11:03
Bydliště: Vysočina

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od johnxx »

Tak jsem svetlo vydelal, starter nasel, ale jak ho dostat ven? Jeden sroub jsem nasel po hmatu, ale je otoceny jakoby zevnitr do lampy, takze jedine rozlepit plexy a rozebrat lampu kvuli tomu?
VW Sharan - 1,9 -TDI 96 KW PD ASZ r.v. 2005

Rekreace a ubytování na Vysočině, v soukromí na samotě u lesa, více na www.rekreacenavysocine.cz
http://www.kupledku.cz" onclick="window.open(this.href);return false; - eshop s LED osvětlením

tomas.nemo
Člen klubu
Příspěvky: 720
Registrován: 06.10.2011 23:24
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: SVĚTLA PŘEDNÍ, XENON: nesvítí

Příspěvek od tomas.nemo »

Ahoj, ano, musíš sundat "sklo" a světlo rozebrat, jinak to nejde, taky jsem to tak udělal. U toho jsem zjistil že mám vysvícený paraboly u výbojky a tak jsem koupil na bazoši jiný, nabízí je tam někdo ze slovenska.
Opravy nezávislých topení D3WZ po D5WSC včetně řídících jednotek 739464005

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“