TSi - výměna oleje

Benzínové agrégáty

Moderátor: Olaf87

Odpovědět
Billy-sk
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 03.04.2017 08:51

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od Billy-sk »

Doporucuje 5W40 alebo 5W30? 5W40, 10W40 a 15W40 nerobi rozdiel v hustote, ale teplote pri ktorej ma urcite vlastnosti (prva hodnota sa pouziva v zavislosti na mieste kde sa auto pouziva, ci tam kde sa teploty pohybuju v zime okolo 0, -30, alebo +30), ale rozdiel 5W30 a 5W40 je v hustote. Netusim ci sa tym moze znicit motor, to asi nie, ale moze sa tym skratit jeho životnosť, auto v zabehu zozaciatku je tesne, preto sa viac hreje a ma vyššiu spotrebu, kym sa nevyjazdi a trochu nevyderie. Je logicke ze ked tam vtedy dam hustejsi olej, tak sa asi bude hriat este viac a bude tahsie prekonávať odpor kym sa vyjazdi, nie? Nie som ziadny odbornik, ale mne to logiku dava.

Vyrobca mi odporuca menit olej az po 30000km, ale aj tak väčšina ide prvýkrát menit uz pri 2000-12000km. Lebo pre výrobcu ma auto zivotnost 6-8 rokov, ale my chceme jazdiť 12-20! Kto preda auto po 5 rokoch, tomu to moze byt jedno co tam da.

Odoslané z D6503 pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4746
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od srotty »

Výrobce nedoporučuje 5W30 nebo 5W40. Doporučuje pouze normy VW 504.00 což jsou LL oleje nebo 502.00 na pevný interval.
Máš pravdu,že ať olej 15W40,10W40 nebo 5W40 mají při provozní teplotě stejnou viskozitu. Ale bude rozdíl v tekutosti a čerpatelnosti při nízkých teplotách.Protože : první číslo před W nám udává vlastnosti oleje při nízkých teplotách. Čím je toto číslo nižší,tím je olej tekutější a v zimě v mrazu lépe nastartuji studený motor a rychleji se olej dostane na mazaná místa. Druhé číslo za W informuje o viskozitě při provozní teplotě. Čím je číslo vyšší,tím je olej při provozu hustší.
Výrobce dává tak dlouhou lhůtu na výměnu kvůli flotilovým zákazníkům,kteří za rok najedou desítky tisíc km. A samozřejmě nechtějí jezdit každý čtvrtrok na výměnu oleje. Ale mi ,obyčejní lidi,co najezí 10-15 tis.km a olej měníme 1.ročně klidně můžeme mít "horší "olej,takže norma 502.00.

Billy-sk
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 03.04.2017 08:51

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od Billy-sk »

Keby to bola pravda, tak nedajú interval 30000 km alebo 2 roky, ale dali by 30000 km alebo 1 rok. Takze tato teoria nesedi. Takze ak tam dali 2 roky a niekto najazdi za 2 roky 20-30 tis, tak tiez mozu olej menit raz za 2 roky. Naco davat horsi, ked takto s lepsim olejom minu menej penazi?

Odoslané z D6503 pomocou Tapatalku

marpie
Řidič
Řidič
Příspěvky: 59
Registrován: 24.03.2017 22:22
Bydliště: Ostravwa

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od marpie »

Já pro klid duše jednu výměnu asi kolem 2tis najetých udělat chci. Origo filtr jsem se díval že na skoda-dily.cz je za 180,- nebo tady http://www.autodilycz.cz/nahradni-dily/ ... al-619014/" onclick="window.open(this.href);return false; za 176,- . A potom vždy v mezidobí mezi garančkou nechám udělat výměnu jinde. Prodejce u Hellera mi tvrdil, že jim vlastní olej nevadí tak pokud mi zaručí že mi nebudou do servisky zapisovat že jsem ho donesl já tak bych tam nosil ten samý co v mezidobí. Možná ještě zkusím jak je to s vlastním olejem u AR Cars, kam bych asi v Ostravě jezdil radši než k Hellerovi kde jsem auto kupoval. Přemýšlím zatím nad Mobil ESP Formula 5W30, Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 a trochu ještě o Total Quartz INEO LongLife 5W-30. Díky viskozitě 0W30 možná zatím asi nejvíc přemýšlím o Shellu.
Naposledy upravil(a) marpie dne 19.04.2017 13:10, celkem upraveno 1 x.
VW Golf Variant VII 1,4TSi, Maraton Edition, Limestone grey

marpie
Řidič
Řidič
Příspěvky: 59
Registrován: 24.03.2017 22:22
Bydliště: Ostravwa

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od marpie »

A vůbec bych si nedovolil tvrdit že např. olej splňující "pouze VW502" musí být vždy horší než oleje VW504. On třeba nevydrží dlouhý interval, ale zase při dodržení intervalu max. 15tis a 1 rok může být některý z 502 pro motor lepší než LL olej. Zcela určitě bude vhodnější při velkém zatížení třeba v létě viskozita 0-5W40 (což jsou VW502) než 0-5W30 (což jsou VW504) Já osobně bych do VW502 šel klidně ale zase nechci aby se mi míchal při ježdění na garančky LL olej s ne LL olejem. A překódovat to na krátký interval nechci abych nemusel každý rok do autorizáku.
VW Golf Variant VII 1,4TSi, Maraton Edition, Limestone grey

fkabl
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 340
Registrován: 26.07.2010 13:48

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od fkabl »

Tak to přemýšlíme úplně stejně. Proto budu muset zůstat u LL 5W-30. Taky přemýšlím, že při první výměně přejdu na něco jiného
než Castrol, který se mi u současného GVI moc neosvědčil a taky se nejčastěji padělá (má někdo dobrý tip a zkušenost?). Jestli udělám ale první výměnu už u 2 tis. km...nevím, možná ano. Pro jistotu, pak po dalších 13 tis. km a pak (první) oficiální u VW ve 30 tis. km s vlastním olejem.

Uživatelský avatar
Ipanema
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1727
Registrován: 22.05.2008 17:50
Bydliště: Brno

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od Ipanema »

Tak když budeš měnit po 10-13 tis. tak nepotřebuješ pitomej LL olej. Každopádně Castrol nedávej, v žádném testu nikdy nedopadl dobře. Pokud máš dost peněz, tak Millers Oils. Top!!!
Naprosto perfektní olej je Mobil1 (to číslo v názvu je ale u této značky důležité!!!), nikdy neuděláš krok špatně s Liqui Moly oleji s PAO základovým olejem..
Motul 300V s esterovou složkou nevím z hlavy jestli plní tu tvou normu, ale opět pecka olej!
Golf VI 1.4 TSI 90 kW, pseudo-GTI kompletně uvnitř i vně, úprava na 236 Nm/155 HP, léto 18" Serron, zima 18" Monza

marpie
Řidič
Řidič
Příspěvky: 59
Registrován: 24.03.2017 22:22
Bydliště: Ostravwa

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od marpie »

Já dohledal na nějakém ruském fóru kde zveřejňují analýzy olejů, že Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W30 má TBN (alkalická rezerva oleje) 8,81 což by u olejů s normou VW504 kde je většinou kolem 6 max. 7 byla naprostá špička a byl by tedy odolnější při častých studených startech a kratších pojížďkách které způsobují kyselost oleje a tím jeho rychlejší degradaci. A mám pocit že jsem tam četl také že má základ PAO. Sám taky Castrol odmítám. U starého auta zůstanu u Total Quartz 9000 5W40 který by do TSi mohl taky při krátkém intervalu, ale jak už jsem psal raději oleje VW502 a VW504 LL nebudu střídat.
VW Golf Variant VII 1,4TSi, Maraton Edition, Limestone grey

Billy-sk
Řidič
Řidič
Příspěvky: 85
Registrován: 03.04.2017 08:51

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od Billy-sk »

"Pokiaľ máte staršie auto, môžete zvoliť hustejší olej, maximálne však o jednu viskozitnú triedu vyššie. Vďaka tomu olej lepšie utesní väčšiu vôľu pohyblivých častí motora, ktorá vznikne prirodzeným opotrebovaním. Rozhodne sa vyhnite výrazným skokom v kvalite oleja. Ak bol motor dimenzovaný na kvalitný a relatívne riedky syntetický olej, príliš hustý minerálny olej by zhoršil výkon a účinnosť motora, zvýšil spotrebu a zrýchlil opotrebovanie, najmä však v zime."

Zdroj: https://autobild.cas.sk/clanok/213458/p ... enit-olej/

Takze ja by som do noveho auta 5W40 nedaval, ale min. 6 rokov daval 5W30!

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4746
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od srotty »

Ale tady nikdo nechce dávat "minerální" olej. Dotaz zněl na 5W40, což je "plná syntetika" a tenhle motor je na něj stavěný. Např. v tropických zemích se dává jen tenhle. S 5W30 by tam totiž hrozilo porušení mazacího filmu a přidření motoru. Takže rada nedávat do nového auta 5W40 je pěkná blbost. Nic se motoru nestane.

fkabl
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 340
Registrován: 26.07.2010 13:48

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od fkabl »

Tak jsem další, kdo řeší, kdy poprvé vyměnit olej. Mám 1,4 TSI 110kW... blíží se mi prvních 2000 km a začíná mi v hlavě vrtat červíček
spořílek, zda to nenechat až na 15 tis. km. Plánuji měnit vždy po 15 tis. km (jednou mimo autorizovaný servis, jednou VW), ale nechat
vždy olej 5W-30 LL. Vím, rozhodnout se musím sám... Nejhorší je prý smrt z vyděšení, tak jestli přece jen lidi někdy neblázní až moc.

Uživatelský avatar
Ipanema
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1727
Registrován: 22.05.2008 17:50
Bydliště: Brno

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od Ipanema »

15 tis. maximalne! Žádný LL a papírový filtr není doživotní. Záleží na délkách tras a způsobu jízdy.
Já jsem neměnil olej po 15 tis. nikdy. Ale to je jiná písnička. Výměna oleje vlastnm klíčem není nic finančně nákladné. Je 20 další dražších věcí na autě.
Golf VI 1.4 TSI 90 kW, pseudo-GTI kompletně uvnitř i vně, úprava na 236 Nm/155 HP, léto 18" Serron, zima 18" Monza

Uživatelský avatar
sirdo
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2203
Registrován: 24.02.2006 21:02
Kontaktovat uživatele:

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od sirdo »

fkabl píše:Tak jsem další, kdo řeší, kdy poprvé vyměnit olej. Mám 1,4 TSI 110kW... blíží se mi prvních 2000 km a začíná mi v hlavě vrtat červíček
spořílek, zda to nenechat až na 15 tis. km. Plánuji měnit vždy po 15 tis. km (jednou mimo autorizovaný servis, jednou VW), ale nechat
vždy olej 5W-30 LL. Vím, rozhodnout se musím sám... Nejhorší je prý smrt z vyděšení, tak jestli přece jen lidi někdy neblázní až moc.
urob to presne tak ako mas v plane a bude to OK...

Uživatelský avatar
Shorty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3135
Registrován: 24.05.2010 16:33
Bydliště: Praha

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od Shorty »

Můžete někdo poradit konkrétní olej 5W 30 který není LL pro řetězový TSI? LL dávám Mobil 1 ESP formula, ale přijde mi zbytečné dávat když to stejně měním po pevném intervalu
VW Golf Variant VII 1.4 TSI Maraton Edition
VW Golf Cabriolet I 1.8 GL
VW Tiguan II 1.5 TSI Life
ex: VW Golf VI 1.4 TSI
ex: VW Golf IV 1.6 16V
ex: VW Golf Variant IV 1.6 16V

jiras_
Řidič
Řidič
Příspěvky: 68
Registrován: 28.08.2016 14:12

Re: TSi - výměna oleje

Příspěvek od jiras_ »

Jezdíte někdo Millers Oils? Můžete dát přesný typ? Je to pro 1.4TSI, výměny po roce.
Golf VII Variant, 1.4 tsi 92kW

Odpovědět

Zpět na „Motory - benzín“