Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Dieselové agregáty

Moderátor: Olaf87

Uživatelský avatar
Misi
Řidič
Řidič
Příspěvky: 70
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Jihočeský kraj

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Misi »

Akorát připomínám, že chladicí systém je dost složitý a je tam přepouštěcí "přetlakový" ventil mezi chladnějším okruhem intercooleru a bez speciálního příslušenství nejde systém pořádně naplnit a odvzdušnit.
Naposledy upravil(a) Misi dne 06.12.2018 11:08, celkem upraveno 1 x.
Golf VII Variant 2.0 TDI HighLine
Golf III 1.8 Rolling Stones

JirkaVys
Profík
Profík
Příspěvky: 1110
Registrován: 11.09.2016 14:37

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od JirkaVys »

Systém se samozřejmě odvzdusnuje sám v průběhu jízdy a ohřívání motoru, pak je potřeba dolít vodu. Pomocí diagnostiky pak to jde samozřejmě rychleji a pohodlněji. Nic složitého.

Uživatelský avatar
Bofors
Pilot
Pilot
Příspěvky: 707
Registrován: 24.12.2012 23:54
Bydliště: Ostravwa

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Bofors »

Tak to jsi teda machr.
VW Golf VII 1,4 TSI

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4757
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od srotty »

Že se motor odvzdušní sám možná platilo u dřívějších dvouokruhových systémů. Tyto nové motory mají tři nebo i čtyři okruhy a bez diagnostiky se neodvzdušní. Výrobce přímo říká :Hrozí nebezpečí poškození motoru v důsledku nedostatečného naplnění/odvzdušnění chladicího systému.
Po naplnění chladicí systém nutně odvzdušněte pomocí Vozidlový diagnostický tester.
Takže pokud s tím nemá zkušenosti,určitě bych neděla doma.
Pro představu jak vypadá ten nejzákladnější chl.okruh.
Přílohy
chlazení.jpg

JirkaVys
Profík
Profík
Příspěvky: 1110
Registrován: 11.09.2016 14:37

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od JirkaVys »

Přesně to samé se říká u vozu se dvěma okruhy, nyní se to říká i u vozidel se třemi okruhy. To je pořád dokola, systém se odvzdusni sám, stačí logicky uvažovat a dojde ti proč. Je to to samé jako u radiátorů v pokojích. Pokaždé se vzduch dostane ven až ve vyrovnávací nádobce, jinde zkrátka nemá kde, protože žádný odvzdusnivaci ventil nikde není, právě jako v případě složitějšího vedení teplovodního systému v halách atd.,kde zkrátka odvzdusnovaci ventily jsou. Čerpadlo tak jako tak prostě jen tlačí vodu a nahání do všech míst, ať už ho točíš přes diagnostiku kde otevíráš ventily nebo s nastartovanym motorem, kde to funguje samo. Tak jako tak nikdy všechnu vodu ven nedostaneš, ať už to děláš jak chceš.
Samozřejmě kdo o tom ví prd, vždy je moudřejší cesta autoservis, kde to udělají stejně bez diagnostiky a to i pokud půjdeš do autorizaku, kdo tam zná lidi, poví jak to chodí :-D

Milan8902
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 303
Registrován: 22.11.2008 22:42
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Milan8902 »

Díky za rady. ;-) V sobotu se do toho pustíme...dám vědět jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4757
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od srotty »

Jak budeš dávat novou chl.kapalinu ,tak dej tu modifikovanou 5E0 121 013 od výrobce Basf. Ta starší 3T0 080 010 od Haertolu dělá lepivý šlem,který právě ucpává radiátor.
Přesto,že ti Jirka radí,že se motor sám odvzdušní,já bych to tak jednoduše neviděl.Vodní intercooler vyžaduje chladnější kapalinu než samotný motor.Proto má v přídi samotný výměník a dva okruhy jsou spojeny přes tlumivku,aby se kapaliny nemíchaly.Proto je potřeba pro výměnu kapaliny použít podtlakový přípravek a diagnostikou se musí odvzdušnit. Nikdy jsem na tomto motoru ještě kapalinu neměnil,je to jen ze serv.manuálů. Starších typů,kde jsou jen dva okruhy motor/chladič propojené jednoduchým termostatem jsem dělal spousty.Tam je to v pohodě,samo se to odvzdušní. Tady si tím nejsem jistý. Ale třeba to vyzkoušíš a dáš nám report,že je to taky v klidu. Rád se přiučím.

Milan8902
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 303
Registrován: 22.11.2008 22:42
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Milan8902 »

Ahoj, díky za radu. V sobotu jsem vypouštěl chladící kapalinu. Odpojoval jsem obě hadice u chladiče...vyteklo na jedno vypuštění jenom asi 1 litr chlad. kapaliny. Nicméně jsme tam nalili čistící prostředek a pak jsem auto projel a znovu odpustil cca 1 litr chlad. kapaliny. Co se týče topení, tak auto včera ze začátku u spolujezdce topilo...ale po cca 20km přestalo topit úplně. Teď s ním mamka bude přes týden jezdit a příští sobotu zkusíme odpojit hadice za motorem, co jdou k radiátoru a budeme je profukovat a proplachovat. Pokud to nezabere tak koupím novej radiátor. Už ho někdo z vás měnil? Díky Milan

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4757
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od srotty »

Napiš mi co máš za kod motoru,u některých se odpojují hadice 3.

Milan8902
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 303
Registrován: 22.11.2008 22:42
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Milan8902 »

Ahoj, je to kód motoru CRBC. Díky Milan

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4757
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od srotty »

Tak bohužel mi to i při zadání kodu motoru vyhodilo 3 varianty chladiče. Mrkni jaký tam máš a podle toho postupuj.
Přílohy
chladič 1,2.jpg
chladič 3.jpg

Milan8902
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 303
Registrován: 22.11.2008 22:42
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Milan8902 »

Díky za radu! V sobotu se na to podívám. Ještě bychom chtěli zkusit chladící soustavu odvzdušnit. Víte někdo, jak se to dělá pomocí diagnostiky ODIS popř. Diagra?

Milan8902
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 303
Registrován: 22.11.2008 22:42
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Milan8902 »

Ahoj, tak odvzdušňování ani proplach radiátoru nepomohl. Takže jsem objednal nový radiátor a po Vánocích ho budeme měnit. Prosím ještě jednou, měnil už ho někdo z vás? Díky Milan

Graun
Pilot
Pilot
Příspěvky: 716
Registrován: 21.06.2016 09:24
Bydliště: Nový Jičín

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od Graun »

Já ano, ale na GIV (komplet palubka ven). Největší opruz bylo, že pro vytažení palubovky nestačilo povolit desítky šroubů uvnitř auta, ale i v motorovém prostoru, tzn.sundat stěrače a motorek, vypustit chlad.kapalinu i odsát chladivo z klimatizace. Nastudoval jsem si videa na YT a pročetl zahr.fóra. Bez toho bych to dělal déle - 2 dny po cca 5hod.
Kdysi jsem měnil výměník u Fiata, kde stačilo odstrojit pár plastů u nohou spolujezdce, odpustit chlad.kapalinu, odpojit hadice a výměník vytáhnout z palubovky. Pak zase nazpět poskládat. Za dvě hodiny bylo hotovo.

Třeba to je u GVII podobné

Odesláno z mého FRD-L09 pomocí Tapatalk
ŠKODA FABIA III 1.0MPI 55kW / Hatchback / výbava JOY / Quartz Metallic (MY2016)
ex VW GOLF IV 1.6 SR (74kW, AKL, r.1999), LPG

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4757
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Tlakuje chladící systém - ubývá voda přes expanzní nádobu

Příspěvek od srotty »

G 7 to má jinak.Už jsem to tady psal : http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=292&t=350834" onclick="window.open(this.href);return false;
Milane a jak to šlo odvzdušnit,jak jsi to dělal ?

Odpovědět

Zpět na „Motory - diesel“