KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
VWMartin
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 24.02.2006 21:02

KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od VWMartin »

Mám prosbu. Dneska jsem zjistil, že když chci jet rovně, volant není opticky rovně, ale musím ho lehce natočit vpravo. Když ho srovnám na opticky rovně, jede mi to lehce doleva. Před měsícem mi měnili kulové čepy a pravou tyčku stabilizátoru. Doteďka jsem si toho nevšiml až dnes. Nevíte, jak přeměřit geometrii přední nápravy, aniž bych musel do servisu? Kámoš mi říkal, že se to dělá pomocí nějaké tyčky s nějakejma značkama (prý jde použít i násada od koštěte).Můžete mi někdo poradit, jak na to?

Uživatelský avatar
milda
Závodník
Závodník
Příspěvky: 564
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: ZLÍN
Kontaktovat uživatele:

Re: Geometrie přední nápravy

Příspěvek od milda »

VWMartin píše:Mám prosbu. Dneska jsem zjistil, že když chci jet rovně, volant není opticky rovně, ale musím ho lehce natočit vpravo. Když ho srovnám na opticky rovně, jede mi to lehce doleva. Před měsícem mi měnili kulové čepy a pravou tyčku stabilizátoru. Doteďka jsem si toho nevšiml až dnes. Nevíte, jak přeměřit geometrii přední nápravy, aniž bych musel do servisu? Kámoš mi říkal, že se to dělá pomocí nějaké tyčky s nějakejma značkama (prý jde použít i násada od koštěte).Můžete mi někdo poradit, jak na to?

Je rok 2007.Mazej do servisu.Je to otázka 300-600 kč.Tahle se to dělalo za komančů.

Uživatelský avatar
Dave_66
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Jindřichův Hradec

Příspěvek od Dave_66 »

Ahoj, no já osobně bych jel do servisu je to za pár penez s porovnáním ceny auta a dílů co odchází, když je špatná geometrie. Přeci jen pneu odchází a když nemáš jistotu řízení taky to smrdí. Jinak to s tím koštětem šlo na starých škodovkách ale na dnešních autech kde jsou nápravy daleko složitější to už nebude žádná sláva. Sice koštětem něco změříš ale stejně budeš muset do servisu aby to opravily a to už mužeš udělat najednou. Omlouvám se že jsem se tak rozepsal ale přeci ... jen jsem řekl svůj názor. A přesnost laserových přístrojů asi doma neuděláš.

PS: Kde děláte geometrii, jeszdíte do značkových servisů a nebo třeba na Barumku.

Uživatelský avatar
Dolik
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 264
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Břest
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dolik »

Já jezdím do pneuplus v km a jinak do servisu když je něco většího myslím tím vyměna čepu a tak taj do lukova k ptackum

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

Taky si myslím, že zkoušet ladit geometrii po domácku je přežitek doby dávno minulé. Navíc je to krajně nepřesné a naše vozy přesnost vyžadují.
Vzhledem k tomu, že na našich vozech se z pěti možných seřizovatelných hodnot seřizuje pouze jediná, a to sbíhavost předních kol, není to finančně nijak strašné, ten odhad 300 - 600 Kč je reálný. Navíc je to odborně, přesně a se zárukou.

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patper »

VWMartin
Pokud si menil cepy ,je potreba udelat Geometrii :wink:

Uživatelský avatar
VWMartin
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od VWMartin »

patper píše:VWMartin
Pokud si menil cepy ,je potreba udelat Geometrii :wink:
A to bude asi ta sranda. Ty čepy měnili odborníci v servisu.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

A to geometrii nedělali přímo při výměně???

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

Jinak to co popisuješ klidně nemusí dělat geometrie.

Mně to jednou dělala separovaná část běhounu na pneumatice.

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patper »

VWMartin píše:
patper píše:VWMartin
Pokud si menil cepy ,je potreba udelat Geometrii :wink:
A to bude asi ta sranda. Ty čepy měnili odborníci v servisu.
Tak si to zjisti - treba ti ji udelali [pokud to je servis,tak predpokladam ze ano] ,jen to delali z jedne strany a ted uz nemas volant rovne :wink:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

patper píše:jen to delali z jedne strany a ted uz nemas volant rovne :wink:
V tom případě je to banda debilů!!!

Uživatelský avatar
patper
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 5486
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Praha-Rakovnicko-Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patper »

Marek77 píše:
patper píše:jen to delali z jedne strany a ted uz nemas volant rovne :wink:
V tom případě je to banda debilů!!!
Jj,ale tech je bohuzel hodne :evil:

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

To je pravda...

Uživatelský avatar
kazbic
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2243
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: CHOMUTOV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kazbic »

Když jsem to koupil a nechal měnit čepy a tyčky,tak mi to dělal kluk který neměl na dílně geometrii.Sám mi doporučil ať si to nechám přeměřit.Celá mě stála 500 Kč a ani jsem neuvažoval,že bych se o to pokoušel sám.Je to věc o hubu,s tímhle bych si nezahrával Obrázek
"Kazbič"

:ura1: "DOKUD JEŠTĚ ŽIJEM,JE VŠECHNO V.W. " :ura1:

Spolek Automobilových Gurmánů

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Příspěvek od Marek77 »

Přesně tak - s takovou přesností, jak je třeba, to od oka udělat nejde. Při nesprávném nastavení se v lepším případě likvidují pneumatiky, zvýší spotřeba paliva a trpí uložení přední nápravy a ložiska kol. V tom horším případě se může stát, že při ostřejším manévru nebo projetí zatáčkou se auto zachová tak, jak by se normálně vůbec nezachovalo - třeba skončíš na střeše nebo v poli (nebo v protijedoucím kamionu).

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“