SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Uživatelský avatar
majatrabi
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 473
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od majatrabi »

Tak chlapi. Může mi někdo říct jaké číslo dílu ma můj spínač zpátečky??? (Fotky výše). Protože podle ETKy mám mít uplně jiné. Má vůbec někdo takové? Má te něco podobného:http://www.autodilykrc.cz/eshop/detail/ ... 0f3b65a5db
Dik

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Spínač světel zpátečky

Příspěvek od Marek77 »

V poslední době mám problém. Při zařazení zpátečky mi světla pouze probliknou a dále nesvítí. Pokud chci, aby světla svítila, musím řadicí páku tlačit směrem dozadu, což je velmi nepohodlné zejména při nutnosti točit volantem obouruč či při otočení těla vzad. Navíc mám před TK a nevěřím, že by mé argumenty uspěly :( .

Proto bych se rád zeptal zkušených - lze to řešit jinak než výměnou spínače (například nějakou opravou či jiným zásahem do spínače)???

Díky.....

Uživatelský avatar
Bitvi
VWsenior
VWsenior
Příspěvky: 2096
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Severní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač světel zpátečky

Příspěvek od Bitvi »

Ten spínač může být jen hnutej,nemusí být špatnej.
Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Spínač světel zpátečky

Příspěvek od Marek77 »

Pohledám, přečtu, pořeším.

Díky...................

Uživatelský avatar
majatrabi
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 473
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínač světel zpátečky

Příspěvek od majatrabi »

Jo to plastové co držím na fotkách je to co máš i ty? Pokud se ti to podaří sehnat tak dej vědět. Kde jsem ještě nebyl je přímo prodejce Ford.
Alhambra 1,9 TDi-PD 85kW AUY 2001
Jen létání je krásnější...Obrázek

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Spínač světel zpátečky

Příspěvek od Marek77 »

Ano, je to ono.

Uživatelský avatar
pistahufnagl
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1725
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Královéhradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od pistahufnagl »

nevíte prosím kde by mohl být spínač zpátečních světel na automatické převodovce - I. typ. Nesvítí mi zpátečnický světla ani na jedné straně potvory. v moudré knížce jsem nic nenašel, tak fakt nevím.
UBYTOVÁNÍ V JAROMĚŘI:
http://www.penzionexpanze.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

bob70
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 16.06.2008 18:28

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od bob70 »

Tak aby se neřeklo, dal jsem to na ford-galaxy.cz, ale šoupnu to sem taky, vždyť sem také občas koukám ;)

Předem podotýkám, že nemohu zaručit, že to po opravě bude dostatečně pevné, aby to vydrželo, ale zdá se mi, že materiál je dost pevný, aby to drželo dobře pohromadě dalších 10 let i po redukční dietě, kterou níže popisuji. Tedy každý na vlastní triko pánové ;)

Tak jsem se také pustil do opravy spínače zpátečky. Ovšem nemám dost odvahy lepit něco na plošku spínače, která je pravděpodobně strčená rovnou do převodovky a při uvolnění by to mohlo (?) spadnout do převodovky.
Rozhodl jsem se tedy spínač rozebrat. Na spínači jsem objevil 4 kolíčky, které spínač drží pohromadě.
Obrázek
Z druhé strany vypadají takto:
Obrázek
Prochází (krom jednoho) poměrně robustními nálitky někam dovnitř. Nejprve jsem si řekl, že je zkusím nacpat silou dovnitř a později je dostanu ven. CHYBA!!!! Musí jít ven, prochází totiž ne jen nálitky a bílým krytem, ale poté znovu černým tělem spínače a znovu další vrstvou bílého krytu.
Rozhodl jsem se odstranit část nálitku, ve kterém jsou kolíčky utopeny a vytáhnout je ven. Odvrtal jsem část materiálu
Obrázek
a kleštičkami jsem olámal přebytečný plast
Obrázek
a kolíček jsem vytáhl
Obrázek
Všimněte si kolíčku vpravo, který jsem kousek zatlačil dovnitř, což byla největší chyba.
Tento kolíček je potřeba uvolnit odříznutím/odlomením celého plastového černého "očka", aby bylo možné kolíček kleštěmi vytáhnout. Ono očko tam rozhodně chybět nebude, vevnitř to celé drží ještě jednou.
Po vytažení všech kolíčků
Obrázek
lze snadno spínač rozebrat
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Všimněte si provedení samotného spínače, je velmi jednoduchý. Také si všimněte odvrtané díry nahoře v bílém plastu, to je následek zatlačení jedné z tyček dovnitř a nemožnosti kolík vytáhnout bez devastace plastu okolo. Nakonec jsem to opravil na dvou rozvrtaných místech takovou tou samotvrdnoucí plastelínou (viz poslední foto)
Obrázek
Po vyjmutí gumového těsnění mezi oběma hlavními díly je zřejmý důvod nefunkčnosti spínače. Gumová průchodka je prodřená
Obrázek
tedy mezi plastovou zkosenou tyčkou v černé části a vrcholkem spínače v bílé části chybí řekněme cca 1mm gumy
Obrázek
což vytváří vůli znemožňující funkci celku. Nejlepší oprava by byla výměna celé gumy, ale kde ji vzít, že.
Tak jsem se rozhodl přilepit na tyčku kousek plastu, který zmenší vůli mezi prvky.
Použil jsem starou disketu 3,5", ze které jsem si vypůjčil kousek z místa, kde je plast silnější. Jde to obyčejnými nůžkami
Obrázek
Po odmaštění toluenem a použití kapky Loctite SuperBond Power Gel ;) to vypadalo takto
Obrázek
Osadit zpět do těla
Obrázek
nasadit těsnění
Obrázek
a po zaklopení a nastrkání kolíčků do patřičných otvorů to vypadá zase takto
Obrázek

Ta bílá hmota zakrývá díry po vrtání, kdy jsem zjišťoval, jak je to uvnitř s těmi kolíčky.

Ráno to tam namontuji a pak dám vědět, jak to dopadlo. V podstatě je to teď opakovaně rozebiratelné, s trochou cviku to je venku z motoru za 10 minut, pokud bych to potřeboval vyčistit, ještě podložit, či jánevímcojiného. Rozhodně bych věnoval značnou péči očištění od špon a pilin, ať to nenapadá do převodovky, tím bílým krytem také vede kanálek pro větrání převodovky.

EDIT: takže spínač je tam a funguje to jako nové, nejhorší je dostat k tomu spínači ruce skrz motor, místa je tam pomálu. Rozhodně to chce tam dát zpátečku (nebo možná i jinou rychlost, to jsem ale nezkoušel), když je tam neutrál, překáží tam cosi od řazení a nedá se k němu dostat. Ale u Fordí 2.3 DOHC to jde bez odpojení čehokoliv na motoru.
Naposledy upravil(a) bob70 dne 19.08.2008 20:14, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
widle
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 6549
Registrován: 25.09.2007 18:49
Bydliště: Pržno okr. Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od widle »

bob70


chlape, ty jsi technický typ s literárním nadáním...supééééééééééér
žiju stále kupředu, protože tak je to správné.... http://www.Bodroteam.cz

Uživatelský avatar
ifos.cz
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1355
Registrován: 19.04.2008 07:17
Bydliště: Isergebirge, Sudeten

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od ifos.cz »

Jenom se radeji zkusim ujistit - podle ETOSu by pro jednickovou (96-00) Alhambru melo byt cislo dilu toho spinace 006 945 415 A pod nazvem "spinac pro svetlomet zpetny"
006 945 415 A.jpg
Je to tak? Ptam se proto, ze se mi zda, ze to na obrazku ETOSu vypada dost jinak nez na fotkach od majatrabiho :oops: a jinou variantu jsem tam nenasel :(
Obrázek Alhambra 2.0i SXE . Sport eXtra Edition Obrázek
Benzínový motor ADY - 85 kW ( 115 vraníků ) December 1996
_________________

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od Marek77 »

To ifos.cz:
Toto jest spínač pro Alhambru a Sharana. Galaxy má jiný (viz majatrabi a bob70).

To bob70:
Takže problém - snažil jsem se to taky rozebrat a tyčky jsem narval dovnitř (z čehož usuzuji, že už to otevřít nepůjde). Jenže u FORDu stojí nový spínač skoro 1600 Kč, tak nevím, co s tím.

Uživatelský avatar
pipo1
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 253
Registrován: 08.08.2008 18:26
Bydliště: Ustecky kraj-Kadaň-----Vwelemín
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od pipo1 »

Ahoj odeslo mi cidlo na zapatecku je jich nejak vic druhu?A kde mam schanet ? Diky za rady je to Sharan 1.9 TDI 66 kw r.v.96-97 :cry:

Uživatelský avatar
rcmony
Pilot
Pilot
Příspěvky: 792
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Hradec Králové

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od rcmony »

ETKA ukazuje jen jeden typ číslo dílu 006 945 415 A.
Přílohy
cidlo.jpg
cidlo.jpg (9.56 KiB) Zobrazeno 5734 x
cidlo1.jpg
I LOVE TO FLY

Uživatelský avatar
Tommate
Profík
Profík
Příspěvky: 1002
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: 3nec

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od Tommate »

pipo1: originál ve značkovém servise stojí okolo pětistovky, vyhledají ti správný typ, na tom obrázku z etky je nějaký šroubek, pamatuji se jen na nějaké spony :idea:

Uživatelský avatar
majatrabi
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 473
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: SVĚTLA ZADNÍ: poblikává zpátečka, čidlo?

Příspěvek od majatrabi »

TO pipo1: Jako první se fyzicky podívej jaký máš spímač zpátečky. Buť od Forda-cena 1500kč. Oprava podle bob70. Nebo orginál kulaté-Etka.
Alhambra 1,9 TDi-PD 85kW AUY 2001
Jen létání je krásnější...Obrázek

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“