KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Uživatelský avatar
sid666
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 435
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: sevwer čech Otvwice

Příspěvek od sid666 »

a dobře si udělal... :lol: :lol: :lol: :wink:

Uživatelský avatar
Kank
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Kank »

Taky si myslim :D

Uživatelský avatar
Jose1
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2622
Registrován: 02.03.2008 16:51
Bydliště: Brno

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie přední nápravy

Příspěvek od Jose1 »

Já mám taky poznatky s geometrií kol dělanou doma. Jsou to cenné poznatky amatéra automechanika. Udělal jsem si kdysi strašně dávno v garáži takový udělátor na měření sbíhavosti a začal jsem si s tím hrát. Na autě Fiat Ritmo 1,6 DOHC kompletně překopaný od Abarthu. Zkoušel jsem to jak ve stáji F1. Zkoušel jsem sbíhavost 0 stupňů a pak jsem to dával do +- hodnot. Vždycky jsem s tím vyjel to hned prohnat zatáčkama. To bylo neuvěřitelný, jak se to chovalo rozdílně nastavený na rovinkách a hlavně v zatáčkách. Kolikrát to bylo fakt o hubu. Stačilo to na táhle od řízení trošku přeštelovat o pár závitů a zatáčku co jsem před tím projel v pohodě, tak si to auto do ní tak nějak divně lehlo apod.
Verdikt zní rozhodně nechat dělat geometrii odborným servisem. Je to hrozně poznat na jízdních vlastnostech byť by se jednalo o 1 stupeň na kole.
Alhambra II 1,9 TDi 96KW 03 šla do světa....
Galaxy II 2,2 TDCi, 147KW 2012

http://www.avjose.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
jardarc
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Zlín

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie přední nápravy

Příspěvek od jardarc »

Dobrý den, zdravím všechny ASG, koupil jsem před dvěma lety alhambru i přes tvrzení prodejce po raně, ale za ty prachy, pořád se sjížděli gumy několikrát jsem byl na optice a pořád stejné, pak jsem to začal dělat tým koštětem a bomba po každé výmněně čepů trvdšího projetí výtluků provedu tak troje seřizování a nemůžu si stěžovat. jinak mám za sebou rozvody (nejen řemenové) těsnění pod hlavou svépomocí. Letos jsem měl takový malý žduchanec za šest pětek brr. :lol:

Uživatelský avatar
machstrechy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 06.02.2008 20:13
Bydliště: Kamenná

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od machstrechy »

Ahojte kluci potřebuju poradit jestli si nemůžu štelovat odklon na zadní nápravě protože mám sjetej vnitřek pneumatiky nadoraz asi za pul roku.
Přílohy
101_1044.JPG

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Marek77 »

Na zadní nápravě (pokud tedy máš na mysli SAG) nelze seřizovat nic. Jedná se o pevně uloženou nápravu, kde se nedá seřizovat ani odklon ani sbíhavost. Jediné, co by možná mohlo jít korigovat, je úhel jízdní osy (tedy kolmost uložení celé nápravy na osu vozidla). Ale to je Ti k ničemu (navíc to bývá z výroby nastaveno v pořádku).

Jestli máš tyto problémy, spíš bych je připisoval pneumatice jako takové (vada běhounu, dlouhodobější podhuštění a podobně). Někdy to může udělat pneumatika, kterou jsi jednu sezonu točil na levém kole a druhou sezonu na kole pravém. Jak známo pneumatika by si měla po celou dobu životnosti zachovat stejný směr otáčení a pokud tomu tak není, může to zlobit (třeba právě nesprávným sjížděním).

Uživatelský avatar
Jose1
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2622
Registrován: 02.03.2008 16:51
Bydliště: Brno

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Jose1 »

Tak jsem zavítal na toto téma zase po čase. A hned mě po přečítání napadla taková otázka. Marku, nebo někdo. V případě, že si nechám změřit geometrii nápravy a přijdou mi na nějakou nesrovnalost, je to potřeba seřídit, to je jasný. Ale, když je to třeba ten odklon, který nemá žádnou možnost povolení/přitažení nějakého šroubu, jelikož tam prostě není. Jak se potom seřizuje takovýto problém. Musí se to nějak natahovat, páčit, či co? Fouká se do toho švajcem?
Co víte?
Alhambra II 1,9 TDi 96KW 03 šla do světa....
Galaxy II 2,2 TDCi, 147KW 2012

http://www.avjose.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Marek77 »

Za normálních okolností by taková situace neměla nastat.

Pokud se však zjistí, že hodnota odklonu či záklonu čepu jednoho (nebo obou) kola není v předepsané toleranci, musí se především najít příčina tohoto stavu - teprve potom lze důsledek odstranit.
Zpravidla se takovýto jev může vyskytnout po nehodě, kdy nějaká nosná část karoserie je opravovaná (většinou když se vytahují nosníky a karoserie se špatně proměří nebo vytahovaná část se vrátí zpátky kam nemá). Taková věc se zpravidla odstranit nedá a pokud ano, pak jedině nějakými drastickými zásahy (jejichž příznivcem rozhodně nejsem).
Druhým jevem, který toto může ovlivnit, jsou vůle v zavěšení nápravy - čepy, lůžka ramen nebo uložení tlumičů ke karoserii (axiální ložiska nahoře). Po odstranění takové závady by se hodnoty geometrie měly bez problému vrátit do tolerance předepsané výrobcem.


Nicméně stále platí, že u SAG jediným seřizovatelným parametrem geometrie je sbíhavost předních kol. Její hodnota v úhlových stupních má být +0°10´ (+-20´) - na délkový rozměr to odpovídá +1 mm (+-2 mm) - kola tedy velmi lehce sbíhají.

Uživatelský avatar
Jose1
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2622
Registrován: 02.03.2008 16:51
Bydliště: Brno

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Jose1 »

Jednou jsem na horách vletěl s plně naloženým autem na rovné silnici do obrovské jámy. Jel jsem celkem rychle, těch 90 stačilo. Rána to byla fest, jsem si té díry nevšiml. Od té doby to kolo bylo pod takovým "jiným" úhlem, než ostatní kola. Taky se samozřejmě jinak sjíždělo. Toto se, říkáš, neopravuje?
Alhambra II 1,9 TDi 96KW 03 šla do světa....
Galaxy II 2,2 TDCi, 147KW 2012

http://www.avjose.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Marek77 »

Jediné, co se mohlo stát, je deformace nějakého dílu nápravy důsledkem toho nárazu.
Bylo by třeba zkontrolovat především tlumič, potom rameno a čep kola, někde bude problém.

Uživatelský avatar
Jose1
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2622
Registrován: 02.03.2008 16:51
Bydliště: Brno

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Jose1 »

Já jen to uvádím jako příklad, to auto už nemám.... :D
Mě jde o to, jestli se to opravuje a jak.
Alhambra II 1,9 TDi 96KW 03 šla do světa....
Galaxy II 2,2 TDCi, 147KW 2012

http://www.avjose.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Marek77 »

Jose1 píše:Mě jde o to, jestli se to opravuje a jak.
Opravuje se to, samozřejmě. Oprava = výměna poškozeného dílu nápravy.

Uživatelský avatar
machstrechy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 06.02.2008 20:13
Bydliště: Kamenná

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od machstrechy »

Marek77 píše:Na zadní nápravě (pokud tedy máš na mysli SAG) nelze seřizovat nic. Jedná se o pevně uloženou nápravu, kde se nedá seřizovat ani odklon ani sbíhavost. Jediné, co by možná mohlo jít korigovat, je úhel jízdní osy (tedy kolmost uložení celé nápravy na osu vozidla). Ale to je Ti k ničemu (navíc to bývá z výroby nastaveno v pořádku).

Jestli máš tyto problémy, spíš bych je připisoval pneumatice jako takové (vada běhounu, dlouhodobější podhuštění a podobně). Někdy to může udělat pneumatika, kterou jsi jednu sezonu točil na levém kole a druhou sezonu na kole pravém. Jak známo pneumatika by si měla po celou dobu životnosti zachovat stejný směr otáčení a pokud tomu tak není, může to zlobit (třeba právě nesprávným sjížděním).
Díky za radu ale pneumatikou to není protože se sjíždí na vnitřní straně aji letní aji zimní a foukám je na 2,8 kdyby to bylo málo tak se sjíždí oba kraje (můj názor)tak už nevím .slišel jsem že tam je nějaké uložení se kterým se to šteluje.Uvítám každou radu.

Marek77
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 3883
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od Marek77 »

Jestli to dělá letní i zimní guma, je to jednoznačně nápravou. Ale že by se dala seřizovat, to nemám zdání. Spíš je tam něco opotřebovaného nebo nabouraného a důsledkem toho se sjíždí guma.

Uživatelský avatar
machstrechy
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 438
Registrován: 06.02.2008 20:13
Bydliště: Kamenná

Re: KOLA, GEOMETRIE: geometrie náprav

Příspěvek od machstrechy »

Marek77 píše:Jestli to dělá letní i zimní guma, je to jednoznačně nápravou. Ale že by se dala seřizovat, to nemám zdání. Spíš je tam něco opotřebovaného nebo nabouraného a důsledkem toho se sjíždí guma.
tak to asi opotřebovaného protože to dělá levá i pravá strana

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“