Led denní svícení

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

Crowley
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 02.02.2017 13:19
Bydliště: Řež

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Crowley »

Jen to, že se tam nepíše, co svítit nesmí nebo že se světla musí přepínat. Já si to vykládám tak, že každý má právo vidět a povinnost být viděn. Co se týče češtiny, tak pokud by tam byly čárky před nebo, tak by to přepínání nakazovalo

To, že někomu svítí auto jak vánoční stromeček a oslňuje všechny okolo je řešeno jiným paragrafem a také to není řešeno vyjmenovávání co nesmí svítit, ale právě oslňováním. (dálková světla, mlhovky, potkávačky na přejezdech,...)

Na ko*ot je, že obrysová světla tvoří dvě bílé bludičky vepředu, dvě koncová světla vzadu a lze přidat "pozičky na tyladlech" a oranžové boční. Denní svícení, potkávací a dálková světla jsou jen o bílých světlech vepředu. A tady je ten mrdník, dámy prominou.

Za snížené viditelnosti (tma, hmla, déšť,...) musíme být vidět zepředu i zezadu. Z toho mi vyplývá výklad, že obrysovky musí (protože rozsvítí zadní světla) a protože zepředu vidět prakticky nejsou, tak se musí přidat světla, která jsou vidět.

Na druhou stranu auta se světly denního svícení svítí jen vepředu (tzv. skandinávská světla nepočítám) a nikdo (ani PČR, ani STK) neřekne ani pumpička, tak obrysovky nejsou vždy povinné.
Golf mk4 Variant 1.9 TDI
Š Felicia 1.3 MPI

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 179
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

No ano, však to je o čem mluvím, jednak nezakazování, druhak praxe :)

Proto samozřejmě, ať se vrátíme k tématu, se dá napojit denní jako inverze obrysovek, protože to tak popravdě asi i zapojují všichni, jen je potřeba myslet na to, že to není z důvodu zákazu zákonem. Plus se schyluje k vítězství rozumu a možná bude povinnost svítit obrysovkami vždy (ale už se to řeší nějaký pátek po celé evropě).

Uživatelský avatar
majrek001
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9259
Registrován: 08.10.2008 11:24
Bydliště: Svitavsko

Re: Led denní svícení

Příspěvek od majrek001 »

za mě ve dne za nesnížené je viditelnosti je nesmysl svítit zadními světla - hlavně pří jízdě v koloně nebo po městě kde u některých aut docela splývá brzda s obrysovkama kór kde se mění jen intenzita (něco jako je oranžový blinkr a trošku na něj zasvítí slunce a není ani vidět, že bliká na rozdíl od čirého) - výrazně vyšší bezpečnost ve dne je, když zadní světla nesvítí za nesnížené viditelnosti. A argument typu, že je potřeba být vidět zezadu za nesnížené viditelnosti, tak ten dotyčný má problém se zrakem jelikož mnohem dříve vidím auto před sebou a pak ty bludičky na které svítí slunce až dojedu blíže - věc jiná je samozřejmě za snížené viditelnosti tam je to jednoznačný


já denní zapojuji na TFL pin vypínače světel, který funguje dle vyhlášky tedy při zapnutí obrysovek zhasnou denní světla - samožřejmě přes obrysovky je to taky jedna z možností
paštika B6 variant TFSI & paštika B5.5 variant AVF
:arrow:
kódování a diagnostika vw koncernu

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 179
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

majrek001 píše:já denní zapojuji na TFL pin vypínače světel, který funguje dle vyhlášky tedy při zapnutí obrysovek zhasnou denní světla - samožřejmě přes obrysovky je to taky jedna z možností
Už zase? Jaké vyhlášky? Nikde v zákoně není zakázáno svítit obrysovkami spolu s denními světly! Pořád mi tady nikdo neposlal odkaz na takový předpis. To, že obrysovky nemusejí svítit neznamená, že nesmí.

Uživatelský avatar
patrabus
Řidič
Řidič
Příspěvky: 115
Registrován: 21.11.2015 12:51
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Led denní svícení

Příspěvek od patrabus »

Mám denní svícení od Helly a taky to zhasne při přepnutí na parkovačky, řídí to relé co je na kabelovým svazku. Tak to přece má být, nemůžou současně svítit hlavní a přídavný světla...Obrázek
Golf 4 1.4 Generation Techno Blue, ESP, Climatronic, Winter Packet, Polodot, Mlhovky, nově denní svícení Hella
http://www.vw-club.cz/viewtopic.php?f=7 ... 4#p3200314" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 179
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

Já neřeším, zda můžou nebo nemůžou. Ony můžou, ale nedělá se to tak, to je v pohoodě. Ale není v pořádku někomu tvrdit, že zákon zakazuje obrysovky s denními světly, když to tak prostě není.

Crowley
Řidič
Řidič
Příspěvky: 142
Registrován: 02.02.2017 13:19
Bydliště: Řež

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Crowley »

Majrek: Stříbrný metalízy se mi na asfaltu úspěšně maskujou. Včera ráno mě nemile překvapil stříbrnej pažout, co svítil parkovačkama. Pokud se přidá slunce blízko horizontu, tak je to taky na poslední chvíli.

Plague: S nástupem rozumu to tady vidím černě. Povinnost mít auto osvětlené jak zepředu tak i zezadu bývala ve skandinávii. Tam to ale před pár lety zrušili a je to stejný jako ve zbytku Evropy. Ten zákaz současného svícení "denními" světly a potkávacími nejspíše vyplývá z povinnosti neoslňovat. (používání dálkových světel, povinnost zhasínat potkávací u přejezdů)

Světla na denní svícení jsou totální nesmysl a automatický světla tuplem. Vyhláška nevyhláška, lidi jsou banda kreténů a pokud prodejce dodá při předávání, že "to svítí samo", tak to kupující vocas vezme do slova a do písmene. Je venku mlha, že si člověk ani na špičku nosu nevidí? Svítí samo. Leje, že by ani nerudnou tchyni nevyhodil? Svítí samo... A potkat v mlze důchodce ve sněhobílý popelnici je občas na hněděl v trenkách...

Účelem vyhlášky o svícení ve dne a následně povolení světel na denní svícení bylo, aby bylo menší riziko přehlédnutí protijedoucího auta při předjíždění...
A proto ta světla dáme co nejníž k mlhovkám skoro do podnárazníku, aby to byla ta poslední věc, co se objeví za horizontem, že? :fool:
Golf mk4 Variant 1.9 TDI
Š Felicia 1.3 MPI

Uživatelský avatar
Goauld
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4651
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Prostějov

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Goauld »

https://www.autio.cz/jake-ma-byt-umiste ... ie-cr.html

"světla se rozsvěcejí automaticky po zapnutí zapalování (nastartování motoru) a zhasnou po jeho vypnutí, nebo při rozsvícení obrysových světel"

Týká se dodatečné montáže na auto. Auta ktery to mají z výroby a mají homologace na kdejaky pičoviny, to mají samozřejmě jinak. Klasickej příklad je Audi, která má denní svícení společny s obrysovkama a svítí jí i zadek když svítí denní.
GOLF IV 1.9TDI ; Isuzu Rodeo LS 3.2 V6

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“