7 štítků a kódů s informacemi o autě + kde je najdete

Co se děje kolem VW.

Moderátoři: LukaSHek, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrator
Administrator
Příspěvky: 822
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Serverovna
Kontaktovat uživatele:

7 štítků a kódů s informacemi o autě + kde je najdete

Příspěvek od admin »

Znalost štítků a kódů vám pomůže se zorientovat při koupi ojetého vozu. Jaké informace pod těmito šiframi můžete vyluštit?

Motor.jpg
Motor.jpg (133.55 KiB) Zobrazeno 4194 x

1. VIN kód

VIN je 17místný kód, který jedinečně identifikuje vozidlo podobně jako člověka jeho rodné číslo. První tři písmena v kódu označují výrobce, na čtvrtém až devátém místě je kombinace číslic a písmen popisující specifičnost modelu. Zbývajících osm míst je vyhrazeno pro výrobní číslo. VIN kód by měl být umístěn na dobře viditelném a dostupném místě.

2. Označení jednotlivých dílů

Na autě jsou označeny i jednotlivé díly. Vytištěno na nich je datum výroby a podle loga a dalších informací lze určit, zda jde o díly originální. Najdete na nich i QR kódy, datum výroby je zobrazen buď klasicky, nebo také v kruhovém terčíku.

3. Kód na motoru

Štítek s údaji o motoru se nachází přímo na něm. Kód je složen z informací o konkrétním typu daného motoru a výrobního čísla. Kód je vyražen buď přímo do motoru, nebo do ocelového štítku, který je k motoru připevněn.

4. Typový štítek

Typový štítek obsahuje údaje o výrobci vozu, národní homologační číslo a VIN kód. Dále udává, jakou má automobil hmotnost, hmotnost jízdní soupravy a hmotnost brzděného a nebrzděného přívěsu. Typový štítek má často podobu kovové destičky či samolepky upevněné na tlumiči.

5. Zákaznický štítek

Zákaznický štítek sděluje informace o typu vozidla, VIN kód, typový kód, typ motoru, typ převodovky i kód barvy. Většinou se jedná o obdélníkovou samolepku s dalšími upřesňujícími údaji definujícími výbavu auta.

6. Kód barvy

Dalším důležitým údajem nejen ojetých vozů je kód barvy. Ten využívají hlavně lakýrníci, když potřebují opravit auto například po havárii. Tento kód najdete buď na typovém a zákaznickém štítku, bývá ale také vyražen samostatně do karoserie, nebo je uveden na samolepce pod kapotou, v zavazadlovém prostoru či na B sloupcích (mezi předním a zadním oknem).

7. Kód skel

Všechna skla mají svůj specifický kód, který upřesňuje datum výroby, které je definováno systémem teček. Údaje jsou vyleptané či vypískované na každém skle. Uspořádání teček například pro rok 2017 vypadá následovně:

● leden …… 7
● únor ….. 7
● březen …. 7
● duben … 7
● květen .. 7
● červen . 7
● červenec 7 ……
● srpen 7 …..
● září 7 ….
● říjen 7 …
● listopad 7 ..
● prosinec 7 .

Právě sklo vozidla je jedním z nejzranitelnějších míst, které mohou být během jízdy poškozeny. Může se jednat o prasknutí z důvodu kamenů nebo o pádu větví během bouřky. Pokud máte pojištěné sklo v rámci havarijního pojištění, nemusíte se obávat vysokých nákladů na opravu nebo výměnu.

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“