Je lepší úvěr, nebo leasing

Co se děje kolem VW.

Moderátoři: LukaSHek, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrator
Administrator
Příspěvky: 801
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Serverovna
Kontaktovat uživatele:

Je lepší úvěr, nebo leasing

Příspěvek od admin »

Je lepší úvěr, nebo leasing? Zjistěte, v čem je rozdíl

Investice strategy_2.jpg

Leasing je ve většině případů spojený s pořízením auta nebo stroje, zpravidla jako alternativa spotřebitelského úvěru. Od něj se leasing zásadně liší v řadě podmínek, navíc se dělí na dva typy – finanční a operativní. Nelze obecně stanovit, která z možností je lepší. Přehled o vlastnostech jednotlivých služeb a jejich výhodách vám však pomůže rozhodnout se, co si vybrat. Vždy je ale dobré porovnat všechny dostupné nabídky.

Jak funguje úvěr

Princip klasické půjčky je u široké veřejnosti poměrně známý: půjčíte si peníze, koupíte si za ně, co chcete nebo potřebujete a půjčenou částku obvykle měsíčně splácíte. Pořízená věc je dnem koupě ve vašem vlastnictví.

Pokud jste podnikatel a pořizujete si něco prostřednictvím úvěru – tzv. „na firmu“, stává se daná věc momentem koupě majetkem vaší firmy, proto se promítne i do účetnictví. Výhodou pro plátce DPH může být i to, že pořízenou věc můžete odečíst DPH prakticky okamžitě – v období kdy je koupena (měsíc, kvartál – podle typu plátce).

Leasing a jeho podmínky

Jak už prozrazuje překlad anglického slova „lease“ do češtiny, jedná se o formu pronájmumajetku. V praxi to funguje tak, že po dobu splácení patří tento majetek leasingové společnosti.
Leasing dělí na dva typy:

Finanční leasing

Počítá se s tím, že po jeho splacení se kupující stane majitelem a po uplynutí doby splácení leasingových splátek daných smlouvu zpravidla dochází k odkupu za určitou poměrně výhodnou částku. Do té doby přímo hradí leasingová společnost poplatky spojené s údržbou a provozem vozidla/stroje. Příkladem může být povinné ručení a havarijní pojištění, na které přispívá zákazník určitou částí peněz v leasingové splátce, ale pojišťovně pojistky hradí leasingová společnost.
Finanční leasing využívají jak občané, tak podnikatelé. Oproti úvěru máte např. auto „v pronájmu“, vaším vlastnictvím se stává po zaplacení leasingu. U firem je nákladem pouze leasingová splátka.

Operativní leasing

Na rozdíl od finančního leasingu se u jeho operativní varianty nepředpokládá, že se po splacení stane zákazník jeho majitelem (není to ale vyloučené). Jedná se tedy o skutečný pronájem, po jehož vypršení se majetek vrací leasingové společnosti. Operativní leasing se často využívá jako „nekonečný leasing“, kdy např. jedno auto používáte 3 roky (dle smlouvy), za 3 roky vám ho leasingovka vymění za nové a jedete dál.
I v tomto případě průběhu splácení máte součást splátky příspěvek na pojištění a leasingovka hradí povinné ručení nebo havarijní pojištění.

Operativní leasing využívají v dnešní době jak občané, tak i podnikatelé. Oproti úvěru máte i u operativního leasingu auto „v pronájmu“, vaším vlastnictvím se obvykle nestává. U firem je nákladem pouze leasingová splátka.

Úvěr vs. leasing – co vybrat?


Jak jsme zmínili už na začátku, neexistuje obecná rada pro to, zda je výhodnější úvěr, nebo leasing. Vy si musíte zvážit, co je pro vás osobně nebo pro vaši firmu lepší řešení.

Popsané podmínky jednotlivých služeb se můžou lišit dle jednotlivých poskytovatelů, mohou existovat i různé akční nabídky apod. U každého úvěru i leasingu je důležité prostudovat všechny podmínky a RPSN.

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“