Jezdím jen přes léto. Vyplatí se sezónní havarijní pojištění?

Co se děje kolem VW.

Moderátoři: LukaSHek, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrator
Administrator
Příspěvky: 781
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Serverovna
Kontaktovat uživatele:

Jezdím jen přes léto. Vyplatí se sezónní havarijní pojištění?

Příspěvek od admin »

Máte kabriolet, veterána nebo plánujete v létě delší cestu do zahraničí. Sezónní havarijní pojištění může být způsob, jak mít na dovolené jistotu pořádné pojistky.
a77b134bfa9d9e575457d14d4a8dc2b0.jpg
Sezónní povinné ručení obyčejně nedává moc smysl. Musíte vracet značky a polovinu roku opravdu nemůžete s autem nic. Ušetříte pár tisíc, ale za ty obtíže to stojí málokomu. Sezónní havarijko, to už je jiná káva. Auto používáte normálně celý rok a ve chvíli kdy chcete vyrazit na dobrodružství, je správná chvilka se připojistit. Alespoň tak vypadá teorie.

Hodí se pro letní jezdce

Ony jsou totiž dva typy pojistek. Sezónní (celé léto) a na dovolenou (na konkrétní cestu). Tam to totiž dává ještě větší smysl. Když totiž jedete na dovolenou a někdo vás naboří, peníze sice dostanete od zahraniční pojišťovny (která pojistila viníka), ale taky na ně můžete čekat třeba půl roku. Když máte havarijko, celou věc výrazně urychlíte. Opravu si můžete nechat zaplatit rovnou vaší pojišťovnou a ta už si to se zahraničními subjekty vypořádá sama. Už toto samotné je k nezaplacení.

Jak je to ale ve skutečnosti?

Nabídka sezónního havarijka zatím není příliš velká, i když my očekáváme, že časem se bude pružnost pojišťoven jen zlepšovat. Ono to také vychází z principu jakékoli pojistky. Vychází ze solidarity a statistické náhody. Platíte tak trochu něco celý rok i když pořád nejezdíte. Ale pokud budou pojišťovny optimalizovat pojistky na jednotlivé cesty, cena pojištění se obrovsky zvedne. Je to ale zase spravedlivější... Uvidíme jak se to bude vyvíjet. Zatím ale tuto službu nabízí dvě pojišťovny: UNIQA a ČPP (Česká podnikatelská pojišťovna). Jak to funguje. Jako modelový příklad jsme zvolili: Mazda MX-5, ročník 2015, najeto 50 000 km. Hodnota vozu 400 000 Kč, spoluúčast 5 %. Řidič je autor článku, s malusy, bydliště Praha.

UNIQA dává 30 % slevu

Pokud chcete u UNIQA sezónní havarijní pojistku, musíte u nich mít i povinné ručení. Což je u naší Mazdy 6 000 korun. U havarijní pojistky to pak funguje tak, že si nevybíráte žádný termín, prostě sezóna je natvrdo nastavena první duben - poslední den v říjnu. 6 měsíců. Na tohle pak dostanete slevu 30 % oproti pojištění na celý rok. Zajímavé je ještě to, že pojistka se vlastně neruší ani nezapíná. Máte ji celý rok. Po celý rok u UNIQA tak máte auto pojištěné na krádež a vandalismus. Během půlroční sezóny se vám pak zapne ještě havárie, zvěř a živel.

Takže za havarijko u UNIQA je už po té 30 % slevě za 17,5 tisíce korun na sezónu. Plus těch 6000 povinné ručení je to za celé za 23 504 Kč (celoroční povinné ručení a půlroční havarijko za 70% celoroční ceny). Pro srovnání havarijního pojištění na celý rok by pro mě byla 33 570 korun (i s povinným ručením) a za 27 570 Kč pokud odečtete povinné ručení).

Jak už je dnes u automobilových pojistek běžné, finální cena je výrazně rozdílná podle řidiče. Rozdíl je dokonce výraznější než samotná sezónní sleva. Konkrétně já mám hodně malusů a bydlím v Praze.
Pokud bych byl ale naopak osoba s 50 % bonusem (řekněte své babičce na vesnici a auto napište na ni), bude havarijko na stejné auto u UNIQA stát kolem 12 až 13000 korun.

Za kolik to má ČPP

U České podnikatelské pojišťovny to funguje úplně jinak. Pokud u nich máte pojistku povinného ručení, můžete si pořídit "Krátkodobé havarijní pojištění na dovolenou"). To je to o čem jsme v základu psali. Tato pojistka se zařizuje na jeden nebo dva měsíce. Cena je vyloženě individuální. Druhá možnost je pak takzvané "Sezónní havarijní pojištění". Tady si můžete vybrat jako dlouho a kdy vaše sezóna bude trvat. Je to na období 3 až 10 měsíců. Ale nastavíte si to jednou a každý rok se to pohybuje stále ve stejném období. Žádné vyklikání v appce těsně před jízdou. Do toho máme ještě daleko.

Nechali jsme si udělat kalkulaci na naše vzorové auto. Při pojistce od 1. června do posledního září (4 měsíce) vychází jen havarijko na 13 600 korun. Na celý rok by to bylo 31 700 korun. Stejné autu i řidič jako u UNIQA, jen o 2 měsíce kratší doba. Není v tom povinné ručení, které v tomto případě nemusíte mít u nich. Mimo sezónu pak ale nemáte už žádnou pojistku (krádež a vandalismus) oproti UNIQA.

Celý produkt je prostě postaven úplně jinak a je na vás co vám víc vyhovuje. Když třeba svého krasavce parkujete v zimě před domem, je jasnou volbou UNIQA. A nebo se vykašlete na tyto sezónní čachry a pojistěte si auto na celý rok. Zkuste si to spočítat v nezávislé službě Kalkulátor.cz. Tam překvapivě ušetříte i na povinném ručení.

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“