Manuální nebo automatická převodovka DSG?

Co se děje kolem VW.

Moderátoři: LukaSHek, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrator
Administrator
Příspěvky: 801
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Serverovna
Kontaktovat uživatele:

Manuální nebo automatická převodovka DSG?

Příspěvek od admin »

Při koupi nového nebo ojetého vozu vyvstává mnoho otázek. Otázkou dneška je i volba mezi automatem a manuálem. Tento příspěvek jsme připravili, abyste pochopili, která verze je ideální pro váš každodenní život.

Proberme si výhody a nevýhody mezi vozem s automatem a manuálem a na co je třeba při koupi myslet, ale ještě předtím určitě poznejte nejlepší sázkařskou stránku v ČR na 20Bet, využijte možnost registrace a získejte skvělou bonus vítán.

Jaké jsou výhody a nevýhody automatické převodovky?

Česká republika je tradiční baštou pro manuální převodovky. Zejména v posledních letech podpořeno příchodem hydridů a el. automobilů zažívají automatické převodovky boom.

Automaty dříve byly známé jako pomalé a problematické. Běžným standardem byly i tři rychlosti. Současné automaty se dvěma spojkami řadí bleskově a mají běžně 7 rychlostních stupňů.

Jak funguje DSG?

U starších modelů aut s automatem bývala spotřeba paliva vyšší než u manuálních verzí. Stalo se tak proto, že řazení probíhalo při velmi vysokých otáčkách a u manuální převodovky je možné změny předvídat. S rozvojem techniky se však začal dít pravý opak.

Vše řídí elektronika, která při rozjezdu zařadí na první hřídeli první převodový stupeň a sepne první spojku. Při setrvalé akceleraci elektronika připraví na druhé hřídeli druhý převodový stupeň a vyhodnotí optimální otáčky přeřazení. Vypočítaný poměr otáček ku stlačení akcelerátoru vyvolá přeřazení. V tu chvíli je plynule rozepnuta první spojka a ve stejnou chvíli plynule sepne druhá spojku.

Více pohodlí při jízdě

Jednou z hlavních předností automatického vozu oproti manuálu je komfort při jízdě, zejména v hustém provozu velkoměst.

Bez spojkového pedálu máte levou nohu volnou a můžete mít obě ruce neustále na volantu, což je také bezpečnější.

Automaty jsou také mnohem praktičtější, když potřebujete jet do kopce, protože vám nehrozí, že si couvnou. Díky tomu jsou automaty v oblibě zejména u žen.

Co na to peněženka?

Jako vše v životě však existují nevýhody a ta hlavní souvisí s náklady na pořízení a údržbu.

Automatická auta nebývají nejlevnější, zvláště pokud jsou vybavena moderní převodovkou DSG.

I když se cenový rozdíl mezi auty s manuálním a automatickým ovládáním v průběhu let snížil, stále existuje a je faktorem při nákupu.

Někomu více voní manuál.

Mezi zkušenějšími za volantem a konzervativci panuje shoda, že manuální auta jsou lepší než verze s automatem.
Skutečně existují určité výhody, ale to neznamená, že jsou vždy nejlepší volbou nebo jsou lepší. Hodně záleží na tom, jak a kde se vozidlo používá.

Levnější údržba

Další výhodou, kterou mají vozy s manuální převodovkou, je levnější údržba převodovky, zejména ve srovnání s auty s automatickou převodovkou DSG.
Mechanické převodovky jsou jednodušší a mají méně součástí, což snižuje náklady na díly.
Navíc ne jen tak ledajaká mechanická dílna je schopna provádět údržbu automatických převodovek, a proto jsou náklady na práci vysoké.

Je však třeba vzít v úvahu další velmi důležitý faktor. Přestože je manuální převodovka jednodušší a levnější jsou ovládány uživatelem. Uživatel zpravidla nemusí mít dostatek schopností a důsledkem jsou časté výměny spojky.

Menší trvanlivost

Výdrž manuálních převodovek oproti automatickým bývá kratší. Největšími problémy tohoto systému jsou nezručnost při používání spojky a velmi prudké podřazování.

Přecejen jen je vozidlo s automatem konstruováno tak, aby řazení provádělo ve správný čas a ne je prudce snižovalo. Také neuslyšíte ten příšerný rachotivý zvuk ze špatného ovládání spojky – což velmi škodí převodům systému.
dct_main_pic.jpg

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“