Pořiďte si elektromobil a ušetřete dlouhodobě finance

Co se děje kolem VW.

Moderátoři: LukaSHek, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrator
Administrator
Příspěvky: 806
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Serverovna
Kontaktovat uživatele:

Pořiďte si elektromobil a ušetřete dlouhodobě finance

Příspěvek od admin »

Přemýšlíte nad koupí nového automobilu? Jste zahlceni širokou nabídkou a nevíte podle čeho se rozhodovat? Dnes už nelze přehlížet ani přítomnost elektromobilů na trhu a jejich nezpochybnitelné výhody. V následujících řádcích se dozvíte, proč sáhnout právě po autě na elektrický pohon.
cez_Pořiďte si elektromobil a ušetřete dlouhodobě finance_vwclub.jpg

Jasná volba pro přírodu

Často se polemizuje nad tím, zda jsou elektromobily opravdu tak ekologické, jak tvrdí jejich prodejci. Faktem je, že jejich samotná výroba je zatím o něco méně ekologická, než výroba aut se spalovacím motorem. Na druhou stranu elektromobil jednoznačně vyhrává, pokud srovnáme dopady běžného provozu na životní prostředí.
Častým argumentem odpůrců elektromobility je otázka likvidace akumulátoru. Pravdou je, že ještě před pár lety byla komplikovaná, dnes už se však dá materiál ze staré baterie znovu využít pro výrobu nové. Tím se sníží uhlíková stopa, která vzniká během těžby surovin (např. kobalt, lithium) potřebných pro výrobu akumulátoru.

Úspora financí z dlouhodobého hlediska

Přiznejme si, že elektromobily jsou zatím oproti běžným autům nákladnou investicí. Rozhodně však při dlouhodobém ježdění na elektřinu ušetříte. Elektroauto můžete nabíjet jak doma, tak u dobíjecích stanic.
Při domácím nabíjení vás provoz elektromobilu vyjde cca. na 100 Kč/100 km. Cena elektřiny v loňském roce byla kolem 6 Kč za kWh. Nejoblíbenější elektromobily mají spotřebu kolem 18 kWh/100 km. Ani při avizovaném zdražení elektřiny se ani letos zdaleka nepřiblížíte nákladům na benzín či naftu.

Jak rychle se nabije elektromobil?

230V zásuvka nabije elektromobil za 8 až 12 hodin. Ideální je v takovém případě nabíjet v noci. Nabíjení ze zásuvky však výrobci nedoporučují. Dnes už je dostupný tzv. wallbox, tedy domácí nabíječka pro elektromobil, která vůz nabije za 3 až 5 hodin.

Co bezpečnost elektromobilů?

Konstrukce a bezpečnostní prvky elektrických vozidel jsou propracovanější, než u většiny aut se spalovacím motorem. Výhodou je i baterie v podlaze, která snižuje těžiště vozu. Ten tak lépe drží v zatáčkách a snižuje i riziko převrácení. Elektromobily myslí i na riziko požáru a baterie je při větším nárazu automaticky odpojena, aby se eliminovalo riziko poranění.

Nejširší síť nabíjecích stanic provozuje ČEZ

ČEZ v ČR provozuje více než 270 rychlonabíjecích stanic, kde můžete nabít elektromobil na plnou kapacitu zhruba za 90 minut. Dalších 70 stanic je zatím v režimu pomalejšího dobíjení. ČEZ nabízí také domácí dobíjecí stanice. Tu si můžete přizpůsobit vašim potřebám.

Vztahují se na elektromobilitu dotace?

Dotace na elektromobilitu zatím směřují na firmy, obce a kraje. Občané si musí vše hradit ze svého. V porovnání se zahraničím je u nás elektromobilita zatím v plenkách, ale trend posledních let vypadá slibně. I tak dnes na silnicích potkáte více než 12 000 elektromobilů. Tak co, přidáte se mezi spokojené řidiče elektromobilů i vy?

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“