Vývoj pojištění za poslední roky: Jak se změnily ceny pro koncového zákazníka?

Co se děje kolem VW.

Moderátoři: LukaSHek, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrator
Administrator
Příspěvky: 803
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Serverovna
Kontaktovat uživatele:

Vývoj pojištění za poslední roky: Jak se změnily ceny pro koncového zákazníka?

Příspěvek od admin »

Cena vozů stoupá, počet řidičů roste, a to se promítá i do ceny povinného ručení. Je logické, že s větším provozem roste riziko dopravní nehody, a kvůli tomu musí řidiči počítat s vyšším pojistným.

Kdy se vám naposledy stalo, že jste vyrazili na silnici a nepotkali jediné auto? Možná to bylo v pozdních nočních hodinách nebo někde daleko od města. V každém případě se tato představa stále více blíží utopii.
Počet vozů na silnicích rychlým tempem přibývá a parkovacích míst je stále méně, což podstatně zvyšuje riziko nehod, a to jak přímo v provozu, tak i na parkovištích.

V Česku je příval nových vozů největší v EU

U nás je situace obzvlášť výrazná. Dalo by se dokonce říct, že se Česko v tomto ohledu stává velmocí, jelikož tu za posledních deset let narostl počet registrovaných osobních vozů skoro nejrychleji v celé Evropské unii.

Jen mezi lety 2014 a 2018 zaznamenal Eurostat nárůst o 19 %.

Před námi je v tomto ohledu pouze Rumunsko, kde v tomto období počet registrovaných vozů narostl ještě rychleji, a to o 31 %. Navzdory tomu se ale stále jedná o zemi s nejnižším počtem osobních vozů na tisíc obyvatel – v roce 2018 to bylo konkrétně 332.
Abyste si data mohli dát do souvislostí, v České republice bylo ve stejném roce 540 osobních aut na 1000 obyvatel, zatímco v Lucembursku dokonce 676.
Na jeden osobní vůz u nás aktuálně připadají méně než dva obyvatelé. To znamená, že i ve vícečlenných domácnostech má obvykle každý dospělý člověk vlastní vůz.

Covid-19 situaci částečně zpomalil

Loňský rok však dal růstu cen pojistného částečnou stopku. Hlavním důvodem jsou pandemická opatření, díky kterým během jara 2020 došlo k poklesu škodních událostí. Ten se však týkal skutečně jen jara a v dalších měsících se situace oproti předchozím letem nijak zvlášť nelišila.
Na zpomalení cenového růstu se podepsal také lehce stagnující růst počtu pojištěných vozidel i pomalejší zvyšování průměrného pojistného v rámci různých společností a produktů.

Podle odhadů České kanceláře pojistitelů by mělo průměrné pojistné u povinného ručení při růstu 2,9 % dosáhnout částky 3066 Kč – to je oproti předloňskému roku rozdíl pouhých 97 Kč.

Pro pojišťovny však tato situace představuje problém.
Průměrná výše škod na majetku totiž narůstá zhruba o 6 % a u škod na zdraví se rozdíl drží zhruba na 5 %. Pojistné však zaznamenalo nárůst ani ne o 3 %, což pro pojišťovny znamená nemalé ztráty.

Zákazníci mají stále na výběr

I když ceny pojistného obecně stoupají a dá se předpokládat, že se do budoucna zvednou ještě více, zákazník má stále na výběr.
Cenová politika se v jednotlivých pojišťovnách liší a není tedy až tak těžké najít povinné ručení, které je výhodné – minimálně v rámci aktuální situace na trhu. Nemusíte ani nikoho obvolávat nebo chodit od pobočky k pobočce.

Vše zařídíte bez problému online.

Online srovnávač Povinneruceni.biz vám na základě uvedených parametrů vygeneruje nabídky od celé řady pojišťoven. Vy si tak snadno vyberete takovou, která z hlediska ceny a nabízených služeb bude nejlépe sedět vašim potřebám.
Platbě povinného ručení se žádný majitel nevyhne, jelikož jeho sjednání nařizuje zákon. Stále lze však na trhu najít výhodné varianty, které nebudou takovou zátěží pro váš rozpočet a v případě krize vás nenechají ve štychu.


road-man-broken-car-6078.jpg

Odpovědět

Zpět na „Novinky & Tiskové zprávy“